Announcement

Collapse
No announcement yet.

Βοήθεια για καινούριο κουτί

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Βοήθεια για καινούριο κουτί

    Δυστυχώς, είναι πολύ πιθανό να έφτασε η ώρα που το κουτί μου να με αποχαιρετήσει, και να αντικατασταθεί από ένα νεότερο. Και λέω "δυστυχώς", γιατί αυτή την εποχή και για εμένα προσωπικά είναι ο ορισμός του "πεταμένα λεφτά". Τέλος πάντων...Το πρόβλημά μου είναι πως, σε ό,τι αφορά τους desctop υπολογιστές, έχω μείνει πολύ έξω από το χορό και κατά συνέπεια δεν έχω ιδέα του τι αξίζει τα χρήματά μου και τι όχι. Επειδή έμεινα πολύ ικανοποιημένος από το κουτί που έχω τώρα, προτιμώ την AMD από την Intel και την ATI από την nVidia, αλλά σε τελείως οπαδική βάση. Αυτό που ψάχνω λοιπόν είναι:

    Κουτί με όλα τα αξεσουάρ μέσα - τροφοδοτικό, motherboard, μνήμες, επεξεργαστή, κάρτα γραφικών. Σκληρό και drives ξέρω τι θα βάλω.

    Απαιτήσεις - το συνηθισμένο μου mid - to high (με πολύ μεγάλη πιθανότητα να μη δει πολύ gaming προσανατολισμό από άποψη χρήσης), χωρίς τίποτα το κορυφαίο πάνω αλλά στραμμένο στη διαχρονικότητα. Ακόμα πιο λιανά - θέλω να παίξω άνετα Witcher, GTA 4, Mass Effect και Dragon Age, και για τα υπόλοιπα αδιαφορώ.

    Περίπτωση μελλοντικής αναβάθμισης, overclocking και λοιπών μέσων απλά δεν υπάρχει.

    Τιμή σχετικά χαμηλή. Επαναλαμβάνω ότι ψάχνω κυρίως κάτι που θα μου επιτρέψει να παίξω σχετικά άνετα τα ανωτέρω παιχνίδια, χωρίς πολλές πολλές απαιτήσεις από μέρους μου, και που θα δει κυρίως χρήση γραφείου και media centre πέραν αυτού. Δεν πρόκειται δηλαδή για αμιγώς gaming PC.

    Όσοι πιστοί...Και, παιδιά, όντως χρειάζομαι βοήθεια, γιατί δε θέλω να δαπανήσω πολλά. Όσο το δυνατόν λιγότερα, σε βαθμό τσιφουτιάς, μένοντας όμως σε κάτι αξιοπρεπές, και βλέπουμε.
    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

  • #2
    Για να παίξεις άνετα τα παιχνίδια που ανέφερες δύσκολα θα την βγάλεις χωρίς καλή κάρτα γραφικών. Ευτυχώς η nVidia έχει βγάλει την φτηνή σειρά των 8800 (τώρα έχει και την σειρά 9) που είναι πάρα πολλή καλή και σε προσιτή τιμή. Είχα πάρει για έναν υπολογιστή στο σπίτι στην Ελλάδα μία 8800GTS 320mb και έπαιζε το Unreal Tournament 3 με όλα στο full σε 60 fps!


    Comment


    • #3
      προκειμένου να μην ανοίξω καινούριο θέμα είπα να ρωτήσω εδώ.
      θέλω ένα πισί να παίζω wow & starcraft 2 & diablo 3(όταν αυτό με το καλό ανακοινωθεί)& crysis αξιοπρεπώς.
      η σύνθεση που έχω είναι η εξής:
      P4 2,8 ghz
      512 mb ram
      gforce fx 5700 128 mb ram.

      αξίζει να αναβαθμίσω αυτόν ή πιο φτηνά μου έρχεται να πάρω λάπτοπ;τα φώτα σας παρακαλώ.
      Carpe diem

      Comment


      • #4
        Το WoW θα σου παίζει μέχρι τα 58lvl σου όσο θα είσαι στο Azeroth δλδ αλλά μετά στην Shatrath θα κάνεις ένα βήμα κάθε μισή ώρα.

        Το PC είναι δυστηχώς από τα πράγματα που όσο λειτουργεί ---έστω και με παράλογο τρόπο--- ΔΕΝ περιράζεις τπτ, αλλά όταν χαλάσει κάτι την έκατσες, το πετάς και παίρνεις καινούργιο.

        Προφανώς τα λές κάααααπως υπερβολικά αλλά πάνω κάτω πιστεύω καταλάβατε τι ήθελα να πω.

        Altair να πάρεις νέο PC σίγουρα, δν έχει νόημα να κάνεις αναβάθμιση, μιας και ουσιαστικά πρέπει να τα αλλάξεις όλα, από κάρτες και ram μέχρι mobo και cpu.

        Αυτό που έχεις τώρα δν θα παίζει Starcraft2 και το Diablo σχεδόν σίγουρα, το WoW στο εγγυόμαι ότι δν θα κουνιέσαι όταν πας σε Outlands ή όταν θα έχεις πολλά εφε να συμβαίνουν, όταν θα έχει κόσμο και Lag κτλ...κτλ... ;)
        "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

        Comment


        • #5
          Το PC είναι δυστυχώς από τα πράγματα που όσο λειτουργεί ---έστω και με παράλογο τρόπο--- ΔΕΝ περιράζεις τπτ, αλλά όταν χαλάσει κάτι την έκατσες, το πετάς και παίρνεις καινούργιο.
          [/b]
          Δεν συμφωνώ. Μπορείς πολύ εύκολα και με πολύ λιγότερα χρήματα να κάνεις μόνος σου μια αναβάθμιση η οποία θα στο κάνει να πετάει. Στην συγκεκριμένη περίπτωση όμως, λόγω της παλιάς MB μάλλον θα χρειαστεί να κάνεις αρκετές αλλαγές. Χρόνο και διάθεση να έχεις και όλα γίνονται.


          Comment


          • #6
            <div class='quotetop'>(Sith Lord Bahamut &#064; May 5 2008, 12&#58;52 PM) [snapback]21085[/snapback]</div>
            Προφανώς τα λέω κάααααπως υπερβολικά αλλά πάνω κάτω πιστεύω καταλάβατε τι ήθελα να πω.
            [/b]

            καλά πλάκα κάνω εννοείται&#33;


            Πάντως είναι παλιό το μηχάνημα και θέλει αλλαγή όλο.
            5700 είναι GP σωστά? και οι RAM είναι DDR άρα πρέπει να πας σε PCI-Exp και DDR2 και DDR3 μιας και είναι της γενιάς.
            "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

            Comment


            • #7
              Ξεθάβω αυτό το παλιό θέμα για τον ίδιο λόγο που είχε δημιουργηθεί.

              Πιο συγκεκριμένα, το ζήτημα είναι η δημιουργία ενός κουτιού το το οποίο θα μπορεί να τρέχει με ευκολία προγράμματα για αρχιτεκτονικά σχέδια (βλ. autocad και 3d's max), δηλ. να έχει μία κάποια δύναμη σαν μηχνάνημα. Τα λεφτά που μπορούν να διατεθούν είναι μέχρι και 1000 euros (με κάποια σχετική φειδώ γιατί κάποια από αυτά μάλλον θα χρειαστεί να πάνε και για οθόνη). Η πρόταση του Πλαίσιου είναι η εξής:

              CPU: intel core i5 2500 (1155/3,30 ghz/6mb)
              PSU: coolermaster 600w silent pro m600

              M/B: gigabyte z68x-ud3p-b3 (1155/z68/ddr3)

              RAM: ddr3 transcend 8gb kit 1333mhz

              HDD: wd sata iii 1tb 64mb caviar green


              και

              Κάρτα: pci-x msi r6790-2pm2d1gd5 igb

              Ως case προτείνει το coolmaster elite 310 orange.



              Πώς σας φαίνεται; Έχετε κάποια άλλη, καλύτερη ίσως, πρόταση ;
              "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

              Comment


              • #8
                Για κάρτα γραφικών προτείνω τις νεότερες από GTX 550 Ti της NVidia και μετά, οι οποίες κοστίζουν λιγότερο από €200. Από κάρτες μνήμης καλύτερα πάρε των 8GB που λογικά θα σου κοστίσει γύρω στα €50. Βέβαια, για να πάρεις αυτά που σου πρότεινα, θέλεις ένα κουτί πιο μεγάλο σχεδόν τα μέτρα ένος γραφείου, γιατί παίζει και ο χώρος θέμα.
                sigpic

                Comment


                • #9
                  _Lloyd νομίζω οτι για τις δικές σου ανάγκες προτείνονται workstation κάρτες γραφικών, της Nvidia λέγονται Quadro και της AMD FireGl. Ρίξε μια googlia να δεις μήπως είναι αυτές που πραγματικά χρειάζεσαι.
                  Όλο το υπόλοιπο σύστημα είναι τζιτζί.

                  Comment


                  • #10
                    _Lloyd νομίζω οτι για τις δικές σου ανάγκες προτείνονται workstation κάρτες γραφικών, της Nvidia λέγονται Quadro και της AMD FireGl. Ρίξε μια googlia να δεις μήπως είναι αυτές που πραγματικά χρειάζεσαι.
                    Με τα λεφτά που είπε αυτές οι κάρτες είναι εκτός συζήτησης.
                    Originally posted by Squall Leonhart
                    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                    Originally posted by 丹野
                    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                    Originally posted by Ryu_gr
                    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                    Comment


                    • #11
                      Σωστό και αυτό βέβαια.

                      Comment


                      • #12
                        Ελπιζω να μη θες να δουλεψεις cad και 3d max σε κανα 20' 1680x1050 panel και να εχεις δωσει 1Κ για κουτι.. Επισης μην παρεις green αλλα black HDD.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by i Have no Equal View Post
                          Ελπιζω να μη θες να δουλεψεις cad και 3d max σε κανα 20' 1680x1050 panel και να εχεις δωσει 1Κ για κουτι.. Επισης μην παρεις green αλλα black HDD.
                          Originally posted by _Lloyd
                          Πιο συγκεκριμένα, το ζήτημα είναι η δημιουργία ενός κουτιού το το οποίο θα μπορεί να τρέχει με ευκολία προγράμματα για αρχιτεκτονικά σχέδια (βλ. autocad και 3d's max), δηλ. να έχει μία κάποια δύναμη σαν μηχνάνημα. Τα λεφτά που μπορούν να διατεθούν είναι μέχρι και 1000 euros (με κάποια σχετική φειδώ γιατί κάποια από αυτά μάλλον θα χρειαστεί να πάνε και για οθόνη).
                          Originally posted by _Lloyd
                          Πιο συγκεκριμένα, το ζήτημα είναι η δημιουργία ενός κουτιού το το οποίο θα μπορεί να τρέχει με ευκολία προγράμματα για αρχιτεκτονικά σχέδια (βλ. autocad και 3d's max), δηλ. να έχει μία κάποια δύναμη σαν μηχνάνημα. Τα λεφτά που μπορούν να διατεθούν είναι μέχρι και 1000 euros (με κάποια σχετική φειδώ γιατί κάποια από αυτά μάλλον θα χρειαστεί να πάνε και για οθόνη).
                          Κι όμως το είπε και έχει δίκιο που το ζητάει να τα σηκώνει, επειδή τα προγράμματα αυτά είναι και βαριά, ειδικά το 3D Max Studio. Κανένα πρόγραμμα δεν είναι ελαφρύ. Όλα βαριά είναι και άμα κολλήσει κάποιο πρόγραμμα εν ώρα εργασίας, δεν θα φταίει αυτός, αλλά το πρόγραμμα που τρώει πόρους της μητρικής μ' αποτέλεσμα να κολλήσει και να crasharei.
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Ρε Ταννο...
                            Originally posted by Raf
                            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Somari View Post
                              Ρε Ταννο...
                              Ρε Σομάρι...
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X