Announcement

Collapse
No announcement yet.

Προτασεις για βελτιωση της δομης/λειτουργιας

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Για να είμαι ειλικρινής και μένα δε θα με χάλαγε να έμπαινε μόνο ένα embedded video ανά post (αν και παραδέχομαι πως σε κάποια θέματα είναι εξ ορισμού αναπόφευκτο).
    Πιο ενοχλητικό βρίσκω (αν και όχι τόσο συχνό) όταν κάποιος βάζει 20 εικόνες ανάλυσης 2000x2000 στο ίδιο post. Εκεί πραγματικά σέρνεται και ξεχειλώνει και τη σελίδα μέχρι να φορτώσουν όλες και να γίνουν resize.
    Βέβαια δε μπορούμε να επιβάλουμε κάτι τέτοιο και επαφίεται στην ευγενή καλοσύνη των συμφορουμιτών. Απλά ας έχουμε υπόψιν μας πως δεν έχουν όλοι το ίδιο δυνατά PC και το ίδιο γρήγορες συνδέσεις.

    Άσχετο, είναι δυνατόν να αλλάξουμε τη συμπεριφορά των videos και όταν πατάμε πάνω τους να κάνουν απλά pause αντί να πηγαίνουν στο site του youtube;
    Originally posted by Squall Leonhart
    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
    Originally posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Originally posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

    Comment


    • Αλταιρ κανε μια στιγμή start-->run-->dxdiag--> αποθήκευση όλων των πληροφοριών --> ανοιξε το txt αρχείο που μόλις έσωσες και κάνε μου μια εδώ copy paste τις παραγράφους System Information και Display Devices, καθώς και την έκδοση του browser που χρησιμοποιείς (από το "about" του browser).
      Originally posted by Raf
      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

      Comment


      • ------------------
        System Information
        ------------------
        Time of this report: 9/4/2011, 13:29:17
        Machine name: TONY
        Operating System: Windows XP Professional (5.1, Build 2600) Service Pack 2 (2600.xpsp_sp2_rtm.040803-2158)
        Language: Greek (Regional Setting: Greek)
        System Manufacturer: INTELR
        System Model: AWRDACPI
        BIOS: Phoenix - AwardBIOS v6.00PG
        Processor: Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 2.80GHz (2 CPUs)
        Memory: 512MB RAM
        Page File: 602MB used, 647MB available
        Windows Dir: C:\WINDOWS
        DirectX Version: DirectX 9.0c (4.09.0000.0904)
        DX Setup Parameters: Not found
        DxDiag Version: 5.03.2600.2180 32bit Unicode

        ---------------
        Display Devices
        ---------------
        Card name: NVIDIA GeForce FX 5700 (Microsoft Corporation)
        Manufacturer: NVIDIA
        Chip type: GeForce FX 5700
        DAC type: Integrated RAMDAC
        Device Key: Enum\PCI\VEN_10DE&DEV_0342&SUBSYS_00000000&REV_A1
        Display Memory: 128.0 MB
        Current Mode: 1024 x 768 (32 bit) (60Hz)
        Monitor: Monitor Max Res: 1600,1200
        Driver Name: nv4_disp.dll
        Driver Version: 6.14.0010.5673 (English)
        DDI Version: 9 (or higher)
        Driver Attributes: Final Retail
        Driver Date/Size: 9/4/2004 09:45:12, 4274816 bytes
        WHQL Logo'd: Yes
        WHQL Date Stamp: n/a
        VDD: Mini VDD: nv4_mini.sys
        Mini VDD Date: 8/4/2004 01:29:56, 1897408 bytes
        Device Identifier: {D7B71E3E-4002-11CF-9975-0A2000C2CB35}
        Vendor ID: 0x10DE
        Device ID: 0x0342
        SubSys ID: 0x00000000
        Revision ID: 0x00A1
        Revision ID: 0x00A1
        Video Accel: ModeMPEG2_A ModeMPEG2_B ModeMPEG2_C ModeMPEG2_D ModeWMV9_B ModeWMV9_A

        είχε κι άλλα εδώ αλλά θα έφτανε πολύ κάτω,αν τα θες πες μου να στα στείλω.


        Firefox 6.0.1 o browser μου.
        Carpe diem

        Comment


        • Noμίζω ένα Dimmάκι 512 μνήμης ακόμα αρκεί για να μην σέρνεσαι. Αλλά το χρειάζεσαι σίγουρα. Δε θα σου κοστίσει πολύ, νομίζω τέτοια παίρνεις http://www.skroutz.gr/s/295039/Trans...MM-jetram.html

          επίσης, όσο τρέχεις ένα youtube video, πάτα ctrl alt del και δες αν τρέχει κάτι που λεγεται "plugin container". Αν ναι, αυτό είναι ένα plugin που τρέχει κάθε flash βίντεο σε ξεχωριστό array, που σημαίνει πως πρέπει να το απενεργοποιήσεις ώστε να τα πετάξει όλα "πίσω στον browser"

          Originally posted by Raf
          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

          Comment


          • Είπα να το δοκιμάσω αυτό που είπες, Somari, αλλά υπάρχουν 2 προβλήματα...

            1) Το plugin που λες συνδέεται με τα videos και όταν πάτησα τέλος διεργασίας στο συγκεκριμένο, τα βίντεο σταμάτησαν και μου εμφάνισαν το μήνυμα "Το Adobe Flash κατέρρευσε".
            2) Μέσα στο about:config δεν υπάρχουν τα υπόλοιπα από αυτά που λέει στο instruction λόγω της συμβατότητας του Firefox. Αυτό πρέπει να δουλευε για το 3.6, όχι όμως για το 6.
            sigpic

            Comment


            • 1) δεν έπρεπε να το κλείσεις... γιατί να το κλείσεις;

              2)εδώ λέει http://kb.mozillazine.org/index.php?...&printable=yes ότι δουλευει από 3.6 ΚΑΙ ΠΑΝΩ, μη με κάνεις να κατεβάσω άλλη έκδοση, ψάξ'το λίγο.
              Originally posted by Raf
              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

              Comment


              • Εγώ έχω pentium iv στα 2.39 και 512mb ram, xp sp2 και firefox 6.0.1 αλλά δεν αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα (πληροφοριακά πάντα!).

                Comment


                • Mporei na ftaiei h syndesh tou.
                  512 exw kai egw sto laptop kai den travaw apolytws kanena zori.
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • Sto oti krasharei an exei polla embedded flash?nah
                    Originally posted by Raf
                    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                    Comment


                    • Nomiza oti argei na fortwsei th selida oxi oti krasarei.
                      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                      Kindred, this blade and I.
                      "

                      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                      Greek Gaming Videos
                      Greek Final Fantasy Forum

                      Comment


                      • e kai na argei mwre, poooooosa bytes na einai ena embeded video
                        Originally posted by Raf
                        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                        Comment


                        • Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ξανά αλλά θα ήθελα να αναφέρω ένα feature το οποίο χρησιμοποιούν αρκετά forums και προσωπικά το βρίσκω πολύ χρήσιμο.

                          Αυτό είναι οι "Νέες δημοσιεύσεις"/"Δημοσιεύσεις που δεν έχεις δει" κτλ. Στα άλλα forums όταν πατάς το σχετικό link/button τότε σου εμφανίζει όλα τα θέματα στα οποία υπάρχουν νέες δημοσιεύεις ή δημοσιεύσεις που δεν έχεις διαβάσει. Σε συνδυασμό με το "Mark forum read" μπορείς πολύ εύκολα να έχεις άμεση επαφή με το τι νέο δημοσιεύτηκε από την τελευταία φορά που επισκέφτηκες το forum.

                          Επίσης η υλοποίηση του πρέπει να είναι πολύ εύκολη, έτσι και αλλιώς ήδη το forum αναγνωρίζει τα θέματα που υπάρχουν δημοσιεύσεις που δεν έχεις διαβάσει και εμφανίζει το κατάλληλο εικονίδιο. Το μόνο που μένει είναι απλά να εμφανίζει αυτά τα θέματα σε μία λίστα.

                          Comment


                          • Νομίζω λες το new posts που έχουμε πάνω δεξιά στο search tool.

                            Comment


                            • New Posts δίπλα από το User CP και στα δείχνει όλα,νομίζω.;)
                              Carpe diem

                              Comment


                              • Nice, το έψαχνα άλλου και δεν είχα πάρει χαμπάρι ότι υπήρχε εκεί.

                                Comment

                                Working...
                                X