Announcement

Collapse
No announcement yet.

Cine - news

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Εμαθα απ'τον αδερφο μου τι γινεται μετα το τελος, πολλοι μ...... που κοψαν τοσο ουσιαστικα κομματια.
    Do a barrel roll!

    Comment


    • #32
      Εγώ 2 πράγματα θα πω..
      Δεν μου άρεσε γιατι ήταν προπαγάνδα υπέρ των Hunters,Druids,Mages έναν rogue δεν έβαλαν..Μόνο hunter λες και υπάρχουν μόνο αυτοί..Σκατο noobs!
      Και δεύτερον Sith Lord πήγα με 10 παιδιά χαχα σε πέρασα!!

      Comment


      • #33
        Πω ρε φίλε...φαντάσου να είσαι Huntard και να έχεις για pet την αρκούδα αυτή...... :blink:
        Και 2ον...ήταν μισόwarlock όλοι τους...είχαν demons
        3ον....με πέρασες σε άτομα???!!!! Ξέρω που μένεις!!!! Πιτανις!!!!! :icon_twisted:

        Ρε Ramp στείλε ένα Pm και πες μου τι γίνεται παρακάτω
        "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

        Comment


        • #34
          Εμένα πάντως δε με χάλασε καθόλου η ταινία.Για όσα λέτε ότι έχουν κόψει υποθέτω θα τα δούμε στις συνέχειες.Δε θυμάστε στο lotr:the two towers που δεν είχε τη σκηνή με τη Σέλομπ και τη βάλανε στην τρίτη:
          Και μην ξεχνάτε κάτι βασικό.Ένα βιβλίο μπορεί να σου πάρει πολλές ώρες μέχρι να το διαβάσεις ενώ μία ταινία πρέπει να προλάβει να αναπτυχθεί μέσα σε περιορισμένα χρονικά πλαίσια επομένως λογικό είναι πολλά μέρη του βιβλίου να μην μπορέσουν να μπουν στην τελική μίξη της ταινίας.
          Carpe diem

          Comment


          • #35
            Εμένα πάντως δε με χάλασε καθόλου η ταινία.Για όσα λέτε ότι έχουν κόψει υποθέτω θα τα δούμε στις συνέχειες.Δε θυμάστε στο lotr:the two towers που δεν είχε τη σκηνή με τη Σέλομπ και τη βάλανε στην τρίτη:
            Και μην ξεχνάτε κάτι βασικό.Ένα βιβλίο μπορεί να σου πάρει πολλές ώρες μέχρι να το διαβάσεις ενώ μία ταινία πρέπει να προλάβει να αναπτυχθεί μέσα σε περιορισμένα χρονικά πλαίσια επομένως λογικό είναι πολλά μέρη του βιβλίου να μην μπορέσουν να μπουν στην τελική μίξη της ταινίας.
            [/b]

            SPOILERZZZZ

            Ναι, δεν διαφωνω, αλλα το ιδιο το σεναριο της ταινιας ειχε αφηγηματικα κενα, χωρις καν να το συγκρινουμε το βιβλιο. Απο μερια καθαρσης παλι, νταξει σωζονται τα παιδια απο τον Βορρα και χαιρομαστε ολοι γι'αυτο, αλλα δεν εξηγει καθολου τι ειναι η Σκονη και ποιες ειναι οι επιδιωξεις του λορδου Asriel. Και μενουμε σαν μακακες (οπως το δαιμονιο της Καλτερ) κοιτωντας τον Σκροσμπι να ταξιδευει στον ουρανο.

            {Ουτε αποσπασματα απο την Γεννεση, ουτε παραλληλος κοσμς και ρουφηχτα φιλια }

            Παντως η Λυρα ειναι το πιο τυχερο παιδι στον κοσμο. Εχει μπαμπα τον James Bond και μαμα την Νικολ Κιντμαν
            My blog:Doppel's Den

            Comment


            • #36
              Παντως η Λυρα ειναι το πιο τυχερο παιδι στον κοσμο. Εχει μπαμπα τον James Bond και μαμα την Νικολ Κιντμαν
              [/b]
              Χαχα Σωστός!!!
              Εγώ πάλι στο σημείο με την νικόλ κίτμαν που είπε ότι είναι μητέρα τις, δεν το πίστεψα..Γιατί ήταν πολύ άκυρο έτσι όπως το πέταξε..

              Comment


              • #37
                Χαχα Σωστός!!!
                Εγώ πάλι στο σημείο με την νικόλ κίτμαν που είπε ότι είναι μητέρα τις, δεν το πίστεψα..Γιατί ήταν πολύ άκυρο έτσι όπως το πέταξε..
                [/b]

                Όχι απλά άκυρο, εντελώς ξεκάρφωτο του τύπου 'είπα και εγω μια μ*****α να περάσει η ώρα'.

                Απογοητεύτηκα πάρα -μα πάρα- πολύ απο την ταινία. Και να φανταστεί κανείς οτι δεν έχω διαβάσει τα βιβλία, οπότε και θα είχα ξενερώσει x1000, αν κρίνω απο τα posts των παιδιών πιο πάνω.

                Άλλα περίμενα, άλλα είδα. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, ειδικά εαν αναλογιστούμε την παραπλανητική φύση των trailers. Έλα μου όμως που, καθόλη τη διάρκεια της ταινίας, είχα αυτό το αίσθημα πως κάτι δεν μου κολλάει, κάτι λείπει, κάτι, κάτι.

                Π.χ., ενω κανείς δεν μπορεί να διαβάσει το Αληθειόμετρο, η Λύρα με το που το πιάνει στα χέρια της, *τσούπ* (ηχητικό εφέ), μπορεί να κάνει παπάδες. OK, είναι η choosen one, να το καταπιώ και αυτό, αλλά δώστε στον κόσμο κανένα hint για το τι συμβαίνει. Χαθήκαμε στην μετάφραση.

                Σίγουρα δεν ειναι και η χειρότερη ταινία που έχω δει το τελευταίο διάστημα, αλλά τα κενά ειναι πολλά και σε αφήνουν σε πολλά σημεία να αναρωτιέσαι τι έχει γίνει (ή αν οι νοητικές σου ικανότητες έχουν αρχίσει και φθίνουν, which is not the case).

                Θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερα, imho.
                Hope that someday,
                I will actually live...

                Comment


                • #38
                  Treetop +1
                  Κι εγω σε εκεινο το σημειο νομισα οτι απλα πηγε να την δουλεψει για να τη παρει με το μερος της.
                  Do a barrel roll!

                  Comment


                  • #39
                    Η ταινεια που μου κυνισε το ενδιαφερον τωρα τελαυταια ηταν η γνωστη στους περισσοτερους resident evil 3:extinction.Ειχα μεγαλη αγωνια να την δω διοτι τα trailers με ειχαν ψιλοπωροσει λιγουλακι.Σ το τελος της ταινειας ενα αισθημα απογοητευσης πλυμμηρισε ολο το κορμι.Απο που προερχοταν;Απο την αθλεια ποιοτητα της ταινειας,απο την οργη για το αλλη ενα βιντεοπαιχνιδι μεταφερετε στις μςγαλες αιθουσες με αποτυχια;Δεν ξερω παντως δεν σας στην προτεινω να την δειτε.

                    Comment


                    • #40
                      Η ταινεια που μου κυνισε το ενδιαφερον τωρα τελαυταια ηταν η γνωστη στους περισσοτερους resident evil 3:extinction.Ειχα μεγαλη αγωνια να την δω διοτι τα trailers με ειχαν ψιλοπωροσει λιγουλακι.Σ το τελος της ταινειας ενα αισθημα απογοητευσης πλυμμηρισε ολο το κορμι.Απο που προερχοταν;Απο την αθλεια ποιοτητα της ταινειας,απο την οργη για το αλλη ενα βιντεοπαιχνιδι μεταφερετε στις μςγαλες αιθουσες με αποτυχια;Δεν ξερω παντως δεν σας στην προτεινω να την δειτε.
                      [/b]

                      Έλεος...εγώ και τις 3 ταινίες άθλιες τις περίμενα και άθλιες ήταν.Άσχετα αν εμένα μου άρεσαν οι 2 πρώτες,την τριτη δεν την έχω δει.Όταν πας κινηματογράφο για τέτοια ταινία κράτα πάντα μικρό καλάθι γιατί αλλιώς θα απογοητευτείς και δε θα την ευχαριστηθείς τόσο.
                      Βλέπε εμένα με Spider-man 3...

                      Carpe diem

                      Comment


                      • #41
                        Βλέπε εμένα με Spider-man 3...
                        [/b]
                        Το Spiderman 3 ειναι απο τις περιτπωσεις που οι συγγραφεις γραφουν μονο για να γραφουν. Μου εχει τυχει. Οχι φυσικα σε ταινια, αλλα καμια φορα, αν δεν εχεις εμπνευση και θες ομως οπωσδηποτε να γραψεις σου βγαινει συνηθως αυτο το πραγμα. Ξερεις οτι μπορεις καλυτερα, ξερεις οτι δεν ειναι καλο, επειδη εκανες καποιες ωρες να το γραψες πειθεις τον εαυτο σου πως τελικα ειναι καλο. Αλλα δεν ειναι. Τα αποτελεσματα τα ειδαμε. Τρεις villains κιολας σε μια ταινια παει καπως πολυ. Και φυσικα δεν ειχε και proper ending ε;
                        Σε κατι τετοιες περιπτωσεις πιστευω πως ο σεναριογραφος πρεπει να σκιζει τα χαρτια του και να αρχιζει απο την αρχη. Οπως εκανε και ο Allan Moore με το V for Vendetta το comic. Διαβαζα ενα ενα αρθρο του που ειχε στο comic και ελεγε πως τις καλες μερες εγραφε 5 ωρες και του αρεσε οτι εγραφε. Τις κακες μερες εγραφε 5 ωρες, δεν του αρεσε, το εσκιζε, ξαναεγραφε, δεν του αρεσε το πετουσε και μετα πηγαινε κι εκλαιγε σε μια καρεκλα λεγοντας πως δεν εχει τελεντο. Την επομενη μερα το ξαναγραφε και το πετυχαινε με την πρωτη.

                        Βρε μπας και πρεπει να δημιουργηθει ενα ξεχωριστο θεμα που να κρινουμε τις ταινιες; Γιατι αντι για news ολο θαβουμε τελικα
                        My blog:Doppel's Den

                        Comment


                        • #42
                          Είδα το American Gangster

                          Σίγουρα μια από τις καλύτερες ταινίες του είδους που έχω δει. Άψογες ερμηνείες, πολύ καλός ρυθμός, νευρική και ουσιαστική σκηνοθεσία, πλήρως δοσμένοι χαρακτήρες που δε μένουν ίδιοι από την αρχή μέχρι το τέλος, και μερικές τολμηρές αλήθειες που δεν τις ακούς εύκολα. Όταν ένας αδιάφθορος μπάτσος λέει πως στην πραγματικότητα κανείς δεν έχει συμφέρον να καταπολεμηθεί το εμπόριο ναρκωτικών γιατί 100.000 άτομα θα μείνουν χωρίς δουλειά, όταν ένας μεγαλέμπορος λέει πως ο πιο επικίνδυνος άνθρωπος στο δωμάτιο είναι ο πιο απαρατήρητος, αναγκαστικά μένεις να σκεφτείς. Ταινία που εστιάζει πολύ στους χαρακτήρες και την εξέλιξή τους και λιγότερο στο περιβάλλον τους και τη δράση. Πάντως, δεν είναι τέλεια. Το soundtrack είναι αδιάφορο (ένας Μάικλ Μαν στα χειρότερά του έχει πάντα καταπληκτικό soundtrack που δένει πάντα με τη δράση, εδώ δε μου έμεινε τίποτα), προς το τέλος κάποιος πάτησε το fast forward και κάποια πράγματα μπορεί να πέρασαν ανεξήγητα για το μη παρατηρητικό θεατή (όπως πχ από πού κι ως που ο Ράσελ Κρόου ανέλαβε την υπεράσπισή του Ντένζελ Ουάσιγκτον - η ομοιότητά τους σα χαρακτήρες και το ότι ο δεύτερος είναι ταυτόχρονα θύτης και θύμα, γέννημα του ρατσισμού και της απομόνωσης αλλά και προδότης και καταστροφέας των μαύρων του γκέτο), ενώ αν και οι ερμηνείες ήταν εξαιρετικές το δίδυμο δεν ήταν δοσμένο με προσοχή και παραμένει κατώτερο από Αλ Πατσίνο - Ρόμπερτ ΝτεΝίρο. Επίσης, κάτι που δε μου άρεσε είναι το ότι δε δίνεται η κοινωνική διάσταση των χαρακτήρων παρά μόνο σε ένα στενό περίγυρο, που χρησιμεύει για να τονίσει τα χρακτηρηστικά τους. Ο Κρόου είναι ο μόνος που κατεβάζει ιδέες στην ομάδα του, ενώ ο Ουάσιγκτον μοιάζει ξεκομμένος από το Χάρλεμ και κινείται μόνο μέσα στην οικογένειά του. Στα πολύ συν η εμπλοκή του στρατού στη διαδικασία διακίνησης, η απεικόνιση του εμπόριου ναρκωτικών με έναν πλήρως επαγγελματικό τρόπο, απαλλαγμένο από αφέλειες τύπου μακαρονάδων Ιταλών μαφιόζων, οι δυνατές αλλά πολύ λίγες σκηνές με νεκρά και κατεστραμμένα πρεζόνια, και η πλήρης και ολοκληρωμένη σκιαγράφηση των χαρακτήρων - ο Κρόου κάθε άλλο παρά άγιος και σωστός είναι, ενώ ο Ουάσιγκτον δίνει ρεσιτάλ ερμηνείας σε κάθε στιγμή, τονίζοντας τις μεταπτώσεις και τα λάθη του χαρακτήρα του.

                          Με τον τρόπο του, ισάξιο και πιο σοβαρό των Goodfellas του Σκορτσέζε, αλλά απλά διαφορετικό. Όπως άλλωστε φαίνεται, μόνο ο Σέρτζιο Λεόνε με το "Κάποτε στην Αμερική" (και το περίφημο, εξαιρετικό και τελείως cult "Δεσμοί Αίματος" (Blood In, Blood Out) με τους Vatos Locos του) μπορεί να δώσει πλήρως την κοινωνική διάσταση της Μαφίας.
                          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                          Comment


                          • #43
                            Για μενα παλι,απο τις πλεον υπερτιμημενες ταινιες.
                            Απλα δε μου αρεσε...


                            Μολις ειδα το rescue dawn.Ουτε που το ειχα ακουσει εντωμεταξυ,απο σποντα το ειδα στο pc. Πολυ καλο.


                            Υ.Γ. Αυτος ο Bale ποτε επιτελους θα προταθει για Οσκαρ?
                            Απο τους αγαπημενους μου ηθοποιους(ειδικα στα Batman Begins & Prestige)

                            Comment


                            • #44
                              Παρακολούθησα κι εγώ σήμερα το American Gangster. Πολύ καλή ταινία και συμφωνώ σε γενικές γραμμές με τα σχόλια του Titus. Μόνο σε ένα σημείο θέλω να σταθώ:

                              δίδυμο δεν ήταν δοσμένο με προσοχή και παραμένει κατώτερο από Αλ Πατσίνο - Ρόμπερτ ΝτεΝίρο.[/b]
                              Με όλον τον σεβασμό... Πας καλά άνθρωπέ μου; Οι δυο προαναφερθέντες ίσως και να μην ξεπεραστούν ποτέ. Δεν έχει κάποιο νόημα η σύγκριση...
                              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                              Comment


                              • #45
                                Το Spiderman 3 ειναι απο τις περιτπωσεις που οι συγγραφεις γραφουν μονο για να γραφουν. Μου εχει τυχει. Οχι φυσικα σε ταινια, αλλα καμια φορα, αν δεν εχεις εμπνευση και θες ομως οπωσδηποτε να γραψεις σου βγαινει συνηθως αυτο το πραγμα. Ξερεις οτι μπορεις καλυτερα, ξερεις οτι δεν ειναι καλο, επειδη εκανες καποιες ωρες να το γραψες πειθεις τον εαυτο σου πως τελικα ειναι καλο. Αλλα δεν ειναι. Τα αποτελεσματα τα ειδαμε. Τρεις villains κιολας σε μια ταινια παει καπως πολυ. Και φυσικα δεν ειχε και proper ending ε;
                                Σε κατι τετοιες περιπτωσεις πιστευω πως ο σεναριογραφος πρεπει να σκιζει τα χαρτια του και να αρχιζει απο την αρχη. Οπως εκανε και ο Allan Moore με το V for Vendetta το comic. Διαβαζα ενα ενα αρθρο του που ειχε στο comic και ελεγε πως τις καλες μερες εγραφε 5 ωρες και του αρεσε οτι εγραφε. Τις κακες μερες εγραφε 5 ωρες, δεν του αρεσε, το εσκιζε, ξαναεγραφε, δεν του αρεσε το πετουσε και μετα πηγαινε κι εκλαιγε σε μια καρεκλα λεγοντας πως δεν εχει τελεντο. Την επομενη μερα το ξαναγραφε και το πετυχαινε με την πρωτη.

                                Βρε μπας και πρεπει να δημιουργηθει ενα ξεχωριστο θεμα που να κρινουμε τις ταινιες; Γιατι αντι για news ολο θαβουμε τελικα
                                [/b]

                                Το spider-man 3 ήταν να έχει μόνο Σαντμαν και Γκόμπλιν.Απλά ο Avi Arad έπρηξε τον Sam Raimi να βάλει Venom γιατί τον ζητούσανε οι φανς.Επίσης ήταν να είναι πιο σκοτεινό αλλά κάτι παίχτηκε με τα Ratings και γι'αυτό ήταν τόσο μα τόσο φλώρικο σε κάποια σημεία.Το 4 ακούγεται ότι θα είναι πιο σκοτεινό αλλά για τη θέση του σκηνοθέτη δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμα αν θα το κάνει ο Sam Raimi ή κάποιος άλλος.
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X