Announcement

Collapse
No announcement yet.

Cine - news

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Είδα το Bobby χτες για 2η φορά, έργο με 6 διαφορετικές ιστορίες διαφορετικών ανθρώπων στο ίδιο ξενοδοχείο που ταυτόχρονα ετοιμαζόταν να υποδεχτεί τον Γερουσιαστη R.F.Kennedy για τον λόγο του και για την πιθανή νίκη του στις εκλογές της ημέρας εκείνης.

    Και αφού μαθαίνουμε τις ιστορίες όλων των "ηρώων" εμφανίζεται ο Κενεντυ, βγάζει τον λόγο του και μετά από λίγο τον δολοφονούνε, και γίνεται μία απο τις καλύτερες σκηνές που εχω δει σε τέτοιου είδους έργα. Να ακούγεται μία φωνή από πίσω{μάλλον ο Κενεντυ ή καποιος που του εμοιαζε ακουστικά} να αναφέρει έναν από τους λόγους του ή αυτά που ήταν να πει αν δεν τον δολοφονούσαν. Πάρα πολύ ωραίο έργο πιστεύω,πολύ ωραίο. Αν δεν βαριέσται τα "πολιτικά" έργα πα΄ρτε το να το δείτε οπωσδήποτε!

    Όσοι προσπάθησαν να κανουν κάτι στην Αμερικα Αμέρικα τους εφαγαν όλους.....Μαρτιν Λουθερ Κιν, Οικογένεια Κένεντυ...... <_<

    Πάντως μην νομνίζετε ότι θα βλεπετε τον κενετυ συνεχεια, απλά ακουγεται το ονομα του και γινονται προετοιμασεις τπτ αλλο, 5 λεπτα στο τέλος εμφανίζεται. 6 ιστορίες με φόντο τον Κεννετυ και τις προετοιμασιες για την υποδοχή του.
    "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

    Comment


    • #47
      Πολυ καλο το Bobby και να συμπληρωσω σε αυτα που λεει ο Sith Lord
      οτι εχει και παρα πολυ καλο καστ
      6 ιστοριες 24 ρολοι.



      Μολις ειδα το rescue dawn.Ουτε που το ειχα ακουσει εντωμεταξυ,απο σποντα το ειδα στο pc. Πολυ καλο.


      Υ.Γ. Αυτος ο Bale ποτε επιτελους θα προταθει για Οσκαρ?
      Απο τους αγαπημενους μου ηθοποιους(ειδικα στα Batman Begins & Prestige)[/b]
      Καλο το rescue dawn (του Werner Herzog) το ειδα πριν αρκετο καιρο στο pc γιατι δεν ηρθε στην ελλαδα (ή μαλλον στην πατρα )
      δεν ειναι πολυ γνωστο δεν ειχε καθολου διαφημιση(αν και εγω το περιμενα απο τοτε που εμαθα για τον συνδυασμο Werner Herzog-Christian Bale) και στην αμερικη προβληθηκε σε πολυ λιγες αιθουσες
      παντως ειναι καλη ταινια με πολυ καλες ερμηνειες

      ακομα ειδα το 3:10 to Yuma πολυ καλο το καλυτερο western εδω και αιωνες
      η ταινια ειναι σαν τα παλια κλασικα αμερικανικα Western (οχι Spaghetti )
      που εχει να κανει κυριως με τους χαρακτηρες και τις σχεσεις που αναπτυσονται μεταξυ τους χωρις να σημαινει οτι δεν ειναι καλη και σαν περιπετεια με ωραιες ρεαλιστικες(ειπα οχι σπαγγετι οι χαρακτηρες ξερουν σημαδι αλλα δεν πετυχαινουν και μυγα με κλειστα ματια και φυσικα και ουτε με μια σφαιρα καθαριζεις ) και καλα σκηνοθετημενες σκηνες γουεστερν δρασης
      με το τρομερο διδυμο Christian Bale-Russell Crowe να δινει ρεστα
      +τον παντα καλο Ben Foster και τον Peter Fonda αλλα και γενικα ολες οι ερμηνειας ειναι πολυ καλες

      Υ.Γ. Sheik αν γουσταρεις τις ερμηνειες του Bale πρεπει να δεις τα American Psycho,Harsh Times,The Machinist και αν δεν εχεις δει δες το Equilibrium που εχει γινει καλτ κλασικ με τις απιστευτες σκηνες μαχης

      Comment


      • #48
        Λοιπόν έχουμε και λέμε.Είδα πρόσφατα κι εγώ το "The Golden Compass" και μπορώ να πω πως μου άρεσε πολύ.Έχει αυτό το "μαγικό"-"μυθικό" που μου αρέσει πολύ να βλέπω σε ταινίες και σε παιχνίδια.Χωρίς να έχω διαβάσει τα βιβλία θα ήθελα πρώτα να δω και τις 3 ταινίες και μετά να εκφέρω κάποια στιγμή πιο ολοκληρωμένη άποψη σχετικά με ολόκληρη την τριλογία.

        Το Resident Evil 3 μου άρεσε,αλλά δεν με τρέλανε κιόλας.Προσωπικά το αγαπημένο μου της σειράς(στις ταινίες) παραμένει το 2ο.Πάντως το τέλος του 3 το βρήκα λίγο υπερβολικό,αλλά και ο τρόπος που νίκησε το...τελικό boss μου φάνηκε λίγο άκυρος.

        Στα "Want to see" έχω αυτή τη στιγμή το American Gangster το οποίο όμως,μάλλον,θα περιμένω να βγει σε DVD και το "I am Legend" για το οποίο έχω ακούσει αρκετά καλά λόγια από κάτι γνωστούς μου που το είδαν χθες.Μάλλον αυτό θα το δω στο cinema .
        Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

        Comment


        • #49
          To Enchanted tou Disney pote tharthei apo edw?
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • #50
            Neltharion το είδα εγώ χτες το I Am Legend.Δεν το περίμενα τόσο καλό.Δεν ξέρω, ίσως είναι ο ενθουσιασμός που το έχω πρόσφατο αλλά είναι άνετα μέσα στις αγαπημένες μου ταινίες.Άσε που είχα καιρό να φορτιστώ τόσο πολύ συναισθηματικά και να συγκινηθώ τόσο σε ταινία.Και ο Γουίλ Σμιθ δίνει μία φοβερή ερμηνεία.Ομολογώ ότι δεν του το&#39;χα.Ένα έχω να πω:ΜΠΡΑΒΟ&#33;&#33;&#33;
            Carpe diem

            Comment


            • #51
              Neltharion το είδα εγώ χτες το I Am Legend.Δεν το περίμενα τόσο καλό.Δεν ξέρω, ίσως είναι ο ενθουσιασμός που το έχω πρόσφατο αλλά είναι άνετα μέσα στις αγαπημένες μου ταινίες.Άσε που είχα καιρό να φορτιστώ τόσο πολύ συναισθηματικά και να συγκινηθώ τόσο σε ταινία.Και ο Γουίλ Σμιθ δίνει μία φοβερή ερμηνεία.Ομολογώ ότι δεν του το&#39;χα.Ένα έχω να πω:ΜΠΡΑΒΟ&#33;&#33;&#33;
              [/b]
              Πηγα κι εγω χτε να το δω. Οι σκεψεις που στροβιλιζαν στο κεφαλι μου οση ωρα περιμενα στην ουρα, πληρωνα για το εισητηριο, διαλεγα θεση (δεν ειναι Village ο Τηλεμαχος των Τρικαλων κυριοι&#33; Οσο πιο νωρις πας τοσο καλυτερη θεση θα βρεις και οποια θες εσυ) ηταν οτι η ταινια μαλλον θα ηταν μουφα. Θα ηταν αλλη μια action-horror ταινια, με εμφαση στο action, οπου ο Will Smith θα επαιρνε ενα οπλο και θα τα εκανε ολα λιμπα. Επισης σκεφτομουν οτι και το Punisher εκανε ρεκορ εισπραξεων (τουλαχιστον πολυ καλες εισπραξεις) αλλα η ταινια ηταν ακρως απογοητευτικη. Τι θα εκανε λοιπον αυτη την ταινια καλη; Γιατι, αφου θα ηταν μια action, αντε horror ταινια, να με μαγνετιζε την στιγμη μαλιστα που απεχθανομαι τις scary movies που μονο scary δεν ειναι;

              Η ταινια ηταν καταπληκτικη κατ&#39;εμε. Ο Will Smith ερμηνευσε πολυ καλα τον ρολο του, ΠΟΛΥ καλα. Ηταν ενας ανθρωπος μονος, σε μια πολη, για τρια χρονια, κινουμενος στα ορια της λογικης και της τρελας. Ολη η ταινια σου εδινε την εντυπωση της ερημωσης, καποιο αβολο συναισθημα. Οταν εδειχνε πρωι ανακουφιζοσουν. Οταν ερχοταν το σκοταδι ομως σε επιανε ενας κομπος. Κι ας μην συνεβαινε τιποτα.

              Η αγωνια, για μενα τουλαχιστον, χτυπουσε κοκκινο και ο φοβος ηταν ο παλιος καλος φοβος που ειχα γνωρισει στο Silent Hill 2 οταν ημουν εγω, ενας φακος, το σκοταδι και το ραδιοφωνακι να βουιζει. Κι ενα παλουκι στο χερι μου, επειδη δεν ηθελα να ξοδευω σφαιρες. Και πιθανως ενα Pyramid Head πισω απο κανα θαμνο. Οσο πιο πολυ αγωνια και σασπενς ειχα, τοσο πιο πολυ μου αρεσε η ταιναι. Δεν ηταν μια χαζο-action ταινια, αλλα μια πραγματικη horror που και υπηρχε ο φοβος των μεταλλαγμενων, και το αισθημα της απομονοσης και η αποπνικτικοτητα. Οτι συνεβαινε στον πρωταγωνιστη ρε παιδια το ενιωθα κι εγω.

              Και μιας και μιλησα μεταλαγμενους πιο πανω, θελω να πω πως ηταν οι καλυτεροι κακοι που εχω δει ποτε. Vampires, zombies και τερατα μπορουν να βγουν στην συνταξη (εκτος ισως απο το Pyramide Head που ακομα το τρεμω). Αυτοι οι μεταλαγμενοι ηταν ΟΙ καλυτεροι. Γρηγοροι, σαρκοφαγοι, αιλουροι, αγριοι, χωρις συνειδηση, κινουμενοι απο ενστικτο, αλλα και εξυπνοι (τουλαχιστον αυτος ο αρχηγος τους που τον ονομαζω The Rock) και κινουμενοι στο σκοταδι.

              Η ταινια με ενθουσιασε. Ειχε και συγκινιτικες στιγμες, αν και δεν συγκινηθηκα, πρωτη φορα σε συγκινιτικη στιγμη lol, και απολυτες στιγμης αγωνιας και φοβου. Η ερμηνεια του Will Smith ειναι αξιοπροσεχτη και εμφανης πιστευω απο ολους. Και κατι τελευταιο που θυμηθηκα. Η καμερα κι αυτη εκανε καλη δουλεια. Στην αρχη με ξενισε που τις σκηνες κυνηγιου της ειχαν στο ποδι, αλλα το τρεμουλο εδειχνε πιο καλα το αισθημα της επιβιωσης κυνηγωντας.

              Αφου εφευγα απο τον κινηματογραφο και πηγαινα σπιτι σκεφτομουν ενα παιχνιδι βασισμενο στην ταινια. Σε στιλ Grand Theft Auto. Καθε αποστολη να κραταει κατα τη διαρκεια της μερας. Αν η νυχτα σε βρισκει εξω, να μην μπορεις να γυρισεις ουτε στο σπιτι σου. Και low ammo. Τι αλλο καλυτερο απο αυτο;
              My blog:Doppel&#39;s Den

              Comment


              • #52


                Υ.Γ. Sheik αν γουσταρεις τις ερμηνειες του Bale πρεπει να δεις τα American Psycho,Harsh Times,The Machinist και αν δεν εχεις δει δες το Equilibrium που εχει γινει καλτ κλασικ με τις απιστευτες σκηνες μαχης
                [/b]

                Bale γουσταρω με 1000.Ο τυπος ειναι τρομερος,για μενα ο καλυτερος ηθοποιος της "δικης" μας γενιας.Το Prestige για μενα ειναι ισως η καλυτερη ταινια που εχω δει.....

                Equilibrium & Machinist εχω δει.Το 1ο απλα απιστευτο,το 2ο ετσι κ ετσι....

                Τα αλλα που λες θα τα ψαξω...


                Για το I Am Legend....
                Ειχα τρομερες προσδοκιες,αλλα ισως εφταιγε αυτο που η ταινια δεν με ενθουσιασε.Βλεποταν ευχαριστα αλλα ως εκει.Το τελος ειδικα ηταν πολυ μπλιαχ.
                Διαβασα σε αλλο φορουμ το τελος του βιβλιου και ηταν απλα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ.Καμια σχεση.Δεν ξερω γιατι το αλλαξαν....

                Comment


                • #53
                  Διαβασα σε αλλο φορουμ το τελος του βιβλιου και ηταν απλα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ.Καμια σχεση.Δεν ξερω γιατι το αλλαξαν....
                  [/b]
                  SPOILERZZZ

                  Οντως το τελος ηταν λιγο μπλιαχ, οπως λες. Αλλλα προσωπικα, αφου ξοιταξα κι εγω τι γινεται στο βιβλιο, μου αρεσε το τελος της ταινιας. Μου αρεσει καλυτερο το I am Legend για τον λογο της ταινιας, παρα για το I am Legend του βιβλιου, που απλα καταφερε να γινει ενας θρυλος αναμεσα στα βαμπιρ και τους αλλους ανθρωπους της νυχτας. Βεβαια γουστα ειναι αυτα.
                  My blog:Doppel&#39;s Den

                  Comment


                  • #54
                    Ακριβως.
                    Εμενα με ενθουσιασε το τελος του βιβλιου,πιο σκοτεινο,πιο γαματο

                    Και για να εχουν και μια αποψη οσοι αλλοι εχουν δει τη ταινια και θελουν να μαθουν το τελος του βιβλιου:

                    ΠΡΟΣΟΧΗ SPOILERS&#33;&#33;&#33;&#33;


                    Το κανω copy-paste οπως ακριβως υπαρχει στο φορουμ που το διαβασα,

                    Η γυναικα που συναντησε κερδισε την εμπιστοσυνη του αλλα τελικα τον προδωσε και τον εδωσε στους "μολυσμενους".
                    Ηταν και η ιδια μια απο αυτους, οχι τα τερατα που βλεπαμε, αλλα μολυσμενους που επεζησαν, ειχαν συναισθηματα και λογικη και σκοπος της ηταν να τον μελετησει και να κρινει τι θα κανουν με αυτον.
                    Στο βιβλιο ο τυπος εκανε καθε μερα "εκκαθαριση" μπαινωντας σε σπιτια και σκοτωνοντας μολυσμενους.
                    Αμα κατσεις και αλλαξεις θεσεις στους ρολους μπορεις πολυ ευκολα να τον φανταστεις σαν "τερας" και τους μολυσμενους σαν κανονικους (ηταν αλλωστε και η πλειοψηφια αυτοι).
                    Τον πιανουν λοιπον στο τελος, τον φυλακιζουν και του εξηγουν οτι πλεον πρεπει να τον σκοτωσουν επειδη τον φοβουνται...
                    Πριν τον σκοτωσουν λοιπον, και αφου ο ιδιος συνειδητοποιει οτι ειναι απλα ενα απομειναρι μιας περασμενης εποχης, αποδεχεται την μοιρα του και το γεγονος οτι πρεπει να πεθανει σαν "τερας" που ειναι...
                    Βλεποντας τον φοβο που εχει προκαλεσει σε ολους τους εναπομειναντες "μολυσμενους" κατοικους της γης αναφωνει "I am legend"....

                    Comment


                    • #55
                      Το είδα κι εγώ χτες και θα πψ ότι είπε και ο Doppel.
                      Πάρα πολύ ωραίο, δεν σε άφηνε λεπτό, κρατιόσουν για να δεις τι γίνεται μετά, και είχε και σκηνές που πεταγόσουν από το ξαφνικό της υπόθεσης.
                      Οι αντίπαλοι ήταν όντως πολύ καλοί και "κακοί" όσο δεν πάει.

                      Αν γινόταν όπως είναι στο βιβλίο θα ήταν αλλώκοτο να βλέπεις έναν σαν κι εμ&#39;ας και τους μεταλλαγμε΄νους από την άλλη να είναι οι "καλοί", περίπεργο αρκετά.

                      Στο παλιό έργο "Omega Man" νομίζω μου ειπαν ότι τον έπιαναν στο τέλος που λέει και ο Sheik στο post.

                      "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

                      Comment


                      • #56
                        Είδα και εγώ το I Am Legend την Τρίτη, πολύ καλό μου φάνηκε. Την επόμενη μέρα (χθες) διάβασα την κριτική του Δανίκα στα Νέα και ξενέρωσα - έλεος πια με την ψευτοδιανοούμενη νεο-ελληνική εμμονή του να βλέπουμε φαντάσματα αμερικανικού ιμπεριαλισμού όπου και να κοιτάξουμε&#33;&#33;

                        Βέβαια οι κριτικοί όλου του κόσμου πάνω-κάτω ίδιοι άσχετοι είναι. Σήμερα που είμαι πίσω Λονδίνο διαβάζω την κριτική της ταινίας στην Αγγλική Metro και λέει ότι έχει χάλια CGI&#33;&#33;&#33; :blink: Βρε τί πίνουν όλοι;;; Τα CGI της μελλοντικής Νέας Υόρκης ήταν απλώς άπαιχτα

                        Comment


                        • #57
                          Συμφωνώ με όλους αλλά κυρίως με τον φίλτατο Δοπελγάνγη, γιατί την ιδέα για ένα παιχνίδι αυτού του στυλ την σκέφτηκα κι εγώ... ;)
                          Carpe diem

                          Comment


                          • #58
                            Και εγώ είδα το I am the Lgend στους κινηματογράφους την Τρίτη , μπορώ να πω πως η ταινία ήταν πολύ καλή , φοβερός ο Wii Smith....Υπάρχει δράση και σασπένς ...
                            Διάβασα κριτική από το Θέμα της Κυριακής και ήταν πολύ καλή του έβαλαν 5/5 ....

                            Comment


                            • #59
                              Bλεπω το εχουν δει πολλα ατομα το I am legend
                              να ρωτησω τωρα το easter egg με την αφισα στον κινηματογραφο το προσεξατε
                              αυτην την ταινια δεν ειναι γραφτο να την δει η ανθρωποτητα

                              Comment


                              • #60
                                http://www.toxicshock.tv/news/wp-content/u...end_poster2.jpg
                                τι εννοείς φίλε sOLiD SNAKE ;

                                Comment

                                Working...
                                X