Announcement

Collapse
No announcement yet.

Nintendo Homebrew Scene

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Για αρχη ψαξε το downgrader του wanikoko και κατεβασε το firmware σου απο 3.3 σε 3.2 ... Μετα βλεπουμε.

    Comment


    • #47
      Για αρχη ψαξε το downgrader του wanikoko και κατεβασε το firmware σου απο 3.3 σε 3.2 ... Μετα βλεπουμε.
      [/b]
      και πως μπορώ να το κάνω/βρω αυτό?
      έψαξα βρήκα κάτι αρχεία τα πέρασα αλλά δεν μου τα βρίσκει δεν ξέρω πως να το κάνω είμαι και πολύ άσχετος με το όλο θέμα μπορείς να με βοηθήσεις λίγο περισσότερο σε παρακαλώ

      αλλά αφού με κωλαει και δεν φορτώνει προγράμματα πως θα κάνω downgrade
      I LOVE HIP HOP IT'S MY LIFE YO!!

      SEGA SATURN

      Comment


      • #48
        http://www.gbatemp.net/index.php?showtopic=97347
        Ελπιζω αυτο να σε κατατοπισει, αφου εφτασες ως εκει.
        Επισης ελπιζω να εχεις ενα WAD Installer για να εγκαταστησεις το παραπανω tool.

        Comment


        • #49
          http://www.gbatemp.net/index.php?showtopic=97347
          Ελπιζω αυτο να σε κατατοπισει, αφου εφτασες ως εκει.
          Επισης ελπιζω να εχεις ενα WAD Installer για να εγκαταστησεις το παραπανω tool.
          [/b]
          ευχαριστώ για την προσπάθεια σου μέχρι τώρα αλλά δεν τα καταφέρνω, πέρασα στην κάρτα τα αρχεία και τα διαβάζει μονό αν τα ονομάσω σε boot.dol τα έκανα έτσι και το Installer , Downgrader v1.1 , WAD-Installer v2.1 , WADManager v1.2 μου τα δείχνει εκεί κανονικά αλλά όλα όταν πάω να τα τρέξω κάνει το ίδιο μου δείχνει το Loading με την μπάρα αδεία στο 0% και όση ώρα και να το αφήσω δεν γεμίζει καθόλου κολάει και δεν κλείνει ούτε επανεκκίνηση κάνει μονό Hard reset όσα και να δοκίμασα μήπως έχεις καμιά ιδέα η κανένας άλλος? ή θα είμαι άτυχος και δεν θα μπορώ να το έχω
          I LOVE HIP HOP IT'S MY LIFE YO!!

          SEGA SATURN

          Comment


          • #50
            Για να τρεξεις homebrew πρεπει η καρτα σου (sd) να εχει γινει format σε FAT (16) και οχι FAT32.
            Το εκανες αυτο;

            Καντο αν δεν το εκανες και κατα τ' αλλα να εχεις στα υπ'οψιν πως τα dol και τα elf files τα βαζεις μεσα στο φακελο του homebrew channel και απο εκει σε εναν ακομα φακελο οποιας ονομασιας θες και μετα τα ονομαζεις ολα boot (boot.dol ή boot.elf).
            Πχ για εναν SNES emu θα εχεις κατι του στιλ root\homebrew*\snes\boot.elf

            *καθε Homebrew channel θελει αλλο folder name οποτε δες το faq του channel version που εχεις.

            Επισης τα WAD files μπαινουν σε ενα folder WAD που παλι παει στο root της sd.

            Σου λεω κι εγω σκορπιες σκεψεις τωρα αλλα μεσα στα τοσα βηματα μου ειναι δυσκολο να προσδιορισω που κολλαει το ολο θεμα..

            Comment


            • #51
              πάλι τίποτα

              το είχα κάνει διαμόρφωση σε FAT από FAT 32 πριν κάνω την όλη διαδικασία

              το δοκίμασα αλλά αν το βάζω κάπως έτσι root\homebrew\snes\boot.elf τότε δεν μου το δείχνει καν στο κανάλι μονό αν το βάλω μέσα στο J:\apps\homebrew_browser\boot.elf το δείχνει στο κανάλι για να το επιλέξω αλλά κολάει

              τα wad τα βάζω στο J:\wad αλλά δεν μου τρέχει το πρόγραμμα WAD-Installer v2.1/WADManager v1.2 για να τα τρέξω

              μήπως θέλει ξανά εγκατάσταση το κανάλι?
              I LOVE HIP HOP IT'S MY LIFE YO!!

              SEGA SATURN

              Comment


              • #52
                Δυστυχως εχω μπλεχτει γιατι εχεις 3.3 και δεν εχω ιδεα τι γινεται με αυτην την περιπτωση μιας και εγω εμεινα στην 3.2 οπου εκει εκανα ακριβως ο,τι λεει στο 1ο post αυτου του thread για να γινει σωστα η ολη δουλεια.

                Δες εδω http://wiibrew.org/wiki/Setting_up_y...i_for_Homebrew
                και αν παλι δε βγαλεις ακρη υπαρχει το forum του gbatemp στη χειροτερη..

                Comment


                • #53
                  τελικά το πρόβλημα μου ήταν τόσο απλό όσο δεν το φανταζόμουν, το μονό που έπρεπε να κάνω ήταν να βγάλω της memory από το game cube και μόλις το έκανα όλα μου έτρεχαν όπως ακριβός τα περιέγραψες το αναφέρω αυτό για τον επόμενο που ίσως πάθει το ίδιο με εμένα να ξέρει πλέον τι να κάνει

                  με βοήθησαν τα παιδιά από το forum του gbatemp σήμερα το πρωί

                  ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου φιλέ XenoVagrant μου ήταν πολύτιμη χωρείς εσένα ακόμα θα έψαχνα
                  I LOVE HIP HOP IT'S MY LIFE YO!!

                  SEGA SATURN

                  Comment


                  • #54
                    Α ναι, αμαν αυτο το κουλο με τις Memory Cards.. Το ειχα διαβασει κι εγω, αλλα δεν ετυχε ποτε να βαλω MC του GC στο Wii, οποτε δεν ετυχε ποτε να αντιμετωπισω αυτο το προβλημα.

                    Τωρα ολα οκ λοιπον; Δοκιμασες να τρεξεις τιποτα;

                    Comment


                    • #55
                      ναι έχω δοκιμάσει και έχω περάσει με το WAD MANAGER παιχνίδια από VC και Wii WARE και μετά πάλι με το WAD MANAGER τα βγάζω επίσης διάφορα παιχνίδια έχω τρέξει όπως το doom και που παίζουν μια χαρά, έχω βάλει και emulators ένα από τα αγαπημένα μου που έχω πάντα και παντού , το έκανα και downgrade στο 3,2 αν και δεν είδα διάφορα ποιο firmware λες είναι καλυτέρα να έχω?
                      A! επίσης έχω δοκιμάσει και το Homebrew Browser πολύ καλή εφαρμογή και εύκολη

                      κάτι άλλο που δεν ξέρω και μου φαίνετε περίεργο μεταφέρω τα κανάλια από το Wii στην SD VC games Wii WARE κανάλια όπως το internet ή το metroid ή το Nintendo channel αλλά δεν μου τα διώχνει μετά στο Wii δηλαδή μονό στο Wii πρέπει να τα έχω? είναι μικρός ο χορός δεν γίνετε να τα παίζω από την SD μου που χωραει πολλά?
                      I LOVE HIP HOP IT'S MY LIFE YO!!

                      SEGA SATURN

                      Comment


                      • #56
                        Τα καναλια τα αφηνεις στο wii παντα (wad files). Στην sd θα εχεις πχ τους emulators, τα αντιστοιχα roms κτλ.
                        Επισης για να σβησεις ενα καναλι (πχ καποιο vc rom) δεν αρκει το σβησιμο του μεσω wii, παρα μονο το σβησιμο του απ τον wad manager (προσοχη να εχει το ιδιο ονομα αρχειου με αυτο που ειχε οταν το εκανες install).

                        Για fw μην περιμενεις να δεις αλλαγες, αλλα η 3.2 ειναι σιγουρη λυση (νομιζω το Starfall μονο σε αυτη την εκδοση δουλευει, οποτε αν σε καιει να εχεις ενα 100% region-free Wii δεν ειναι και λιγο).

                        Comment


                        • #57
                          κρίμα που το έκανε έτσι η nintendo έπρεπε να τρέχουν τα κανάλια και από SD γιατί τωρα μονό 1 το πολύ 2 μπορώ να βάλω την φορά τον έχω ειδή γεμάτο τον χώρο

                          παντός πολύ καλό αυτό και με λίγο ψάξιμο άκουσα πως έχει και καλές εφαρμογές που μπορεί να με χρησιμέψουν
                          I LOVE HIP HOP IT'S MY LIFE YO!!

                          SEGA SATURN

                          Comment


                          • #58
                            Μ αυτα και μ΄ αυτα νομιζω πως εκανα ο,τι ηθελα με το Wii ή μαλλον βγηκαν οσα προγραμματα περιμενα.

                            Πλεον μπορει κανεις να παιξει παιχνιδια οποιουδηποτε region σε Wii/GC/VC, να χρησιμοποιησει emulators για πολλα συστηματα, να κανει extract wii savefiles και να περασει αλλα, να εχει προσβαση σε οποιοδηποτε VC Shop, να αλλαξει τελειως το firmware του συστηματος για να εχει ενα genuine και legit US ή JAP Wii και και και...
                            Το παζλ για μενα συμπληρωθηκε χθες, οταν καταφερα να παιξω NTSC VC games στα 60hz, διοτι το Wii (το PAL) τα εκανε force να τρεξουν στα 50hz.

                            Πλεον μπορει κανεις να αλλαξει video settings, area settings, region settings και δε συμμαζευεται.
                            ... κι ολα αυτα σε συντομο χρονικο διαστημα, οποτε ελπιζω να χουμε να δουμε ολα τοσα.
                            Α, νομιζω πως βγηκε και προγραμμα το οποιο παρακαμπτει τα αναγκαστικα fw updates που ειναι "bundled" κατα καιρους με διαφορους νεους τιτλους.

                            Comment


                            • #59
                              Ε ρε τι μας λες τώρα. Πρέπει να ανοίξω ξανά το Wii και να τα κάνω όλα αυτά. Τώρα που θα έρθει το Baroque .

                              Comment


                              • #60
                                Κι εγώ θέλω.
                                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                                Comment

                                Working...
                                X