Announcement

Collapse
No announcement yet.

Must see ταινίες

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Εγώ πάντως είδαι το little miss sunshine και με γοήτευσε .

    Comment


    • #32
      Batman Begins



      Alien VS Predator (ερχεται και το Requiem σε λιγες μερες)

      Comment


      • #33
        Alien VS Predator (ερχεται και το Requiem σε λιγες μερες)


        [/b]
        Δεν θα την έλεγα σε καμία, μα καμία περίπτωση must-see, αν και είναι η δεύτερη αγαπημένη μου. Όπως και να 'χει, χαίρομαι που σ' άρεσε και το Requiem έρχεται και θα τα σπάσει. ;)
        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

        Comment


        • #34
          βασικα λογο της ταινιας που περιμενω να κυκλοφορισει την ανεφερα. θεωρω clich? τελειως να πω ολα τα Alien και Predator πχ, ή ακομα χειροτερα μονο τα The Matrix και Blade, αυτα πιστευω ολοι τα εχουμε δει και δεν χρειαζεται καν να τα συζηταμε...

          Comment


          • #35
            Χμμμμμ...Το είχα ξεχάσει αυτό το topic Αν και θα ήθελα να σχολιάσω αρνητικά ή θετικά πολλές ταινίες που έχετε βάλει έως τώρα δε θα το κάνω γιατί είναι πάρα πολλές και δε θέλω να αφήσω καμία παραπονεμένη. :icon_twisted: Θα αρκεστώ μόνο σε μερικές από τις δικές μου αγαπημένες ταινίες.



            Γενικά όλες οι "Tarantino" ταινίες είναι must-see για εμένα,αλλά η συγκεκριμένη είναι η αγαπημένη μου.Φοβερές ερμηνείες και η πιο "αμφιλεγόμενη" βαλίτσα που έχει εμφανιστεί ποτέ σε ταινία ;)






            Την πρώτη φορά που άκουσα γι'αυτήν την ταινία νόμιζα ότι ήταν θρίλερ όταν ήμουν πολύ μικρός με αποτέλεσμα να φοβάμαι να την δω

            (Χμμμμμ...Αυτό το poster δεν το δέχεται...Τεσπά,το Dogville του Lars Von Trier είναι ).
            Φοβερή ταινία που αποτελεί ζωντανή απόδειξη ότι το badget δεν αποτελεί αυτοσκοπό για την ποιότητα μίας ταινίας.Μία από τις ατάκες που λέει στο τέλος η Nicole Kidman είναι από τις πιο συγκλονιστικές ατάκες που έχω δει ποτέ σε ταινία.Δεν αναφέρω παραπάνω προς αποφυγήν αποκαλύψεων.



            Kevin Spacey respect,όπως και σε πολλές άλλες ταινίες του.Φοβερές ερμηνείες και ανατρεπτικό τέλος.



            Από τις ωραιότερες ταινίες των Tom Cruise και Brad Pitt και η αγαπημένη μου ταινία με θεματολογία τα vampires.






            Η πιο ξεκαρδιστική κωμωδία ever ;)



            Dr.Strangelove or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb.Ο τίτλος τα λέει όλα.Respect στον Kubrick.Respect και στον Peter Sellers που έπαιξε με τόσο μεγάλη επιτυχία(και δεν του δώσανε το Oscar...)3 διαφορετικούς ρόλους.

            Earentil τα "Fight Club" και "Seven" αποτελούν και αυτά 2 από τις αγαπημένες μου ταινίες.Το 1ο θα το χαρακτήριζα ίσως και την αγαπημένη μου. ;) Evans θα συμφωνήσω με το σχόλιο που κάνεις για την "Μπλε" του Kieslowski.Εξαιρετική ταινία από έναν εξαιρετικό σκηνοθέτη. Γενικά θα ήθελα να postάρω πολλές ακόμα ταινίες,αλλά επειδή ήδη έχω βάλει πολλά posters για να μην "μπουκώσει" το θέμα προς το παρόν το αφήνω.
            Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

            Comment


            • #36
              η αγαπημένη σοπυ ταινία με βαμπίρ έπρεπε να είναι το Dracula του Κόπολα...
              Carpe diem

              Comment


              • #37
                Πολύ καλές αυτές που προτείνει ο neltharion, με ψήνεις να δω κάποιες που είδα παλιότερα (American Beauty, Fargo), ενώ μου υπενθυμίζεις ότι οφείλω να δω το strangelove.

                Όπως και να έχει, τις τελευταίες μέρες είδα το Le Science des Reves (Σε είδα στα όνειρά μου ο ελληνικός τίτλους) του Michel Gondry (Eternal Sunshine of a spotless mind) και το Dolls του Kitano (ναι βρε burai φίλε μου, σε έγραψα για κάτι μήνες αλλά τελικά το είδα και το απόλαυσα). Πολύ καλές και οι δύο, με φοβερές εικόνες και μουσική. Η δεύτερη μπορώ να πω ότι με άγγιξε περισσότερη, ήταν πολύ δυνατή και ενδιαφέρουσα. Πολύ ταρακούνημα στο τέλος. Πρέπει να το δείτε (το πρότεινε κ ο luffy στις πρώτες σελίδες).

                Comment


                • #38
                  To έχω δει δύο φορές και άνετα το έβλεπα και τρίτη.Από τις αγαπημένες μου ταινίες.Απλά ποίημα.Χαίρομαι που σου άρεσε το έχω προτείνει και σε δύο φίλους και μόνο που δε με έβρισαν-με τον ένα μάλιστα το είδαμε και μαζί και ενώ εγώ δεν τον άκουγα να μιλά σε όλη την ταινία(κιχ δεν έβγζε και σκεφτόμουν θα έχει πωρωθεί τρελά),στο σημείο που έχει σκοτωθεί ο τυφλός ρίχνει ΤΟ άπειρο γέλιο και με άφησε μακάκα...Τελικά με έβρισε στο τέλος και πήγαμε για μπύρες να ξεχάσει

                  Από Aronofsky το Requiem το γούσταρα τρελά,αλλά το π δεν μου άρεσε τόσο,με είχε εκνευρίσει απίστευτα και ο ήχος το είχα δει και πριν 5-6 χρόνια...
                  Θα πρότεινα και τα Πυροτεχνήματα του Κιτάνο,που πρέπει να είναι πολύ ενδιαφέρουσα ταινία αλλά ενώ το είχα νοικιάσει δεν κατάφερα να το δώ <_< shame on me...Το ίδιο και με Το Ταξιδι Του Κικουτζιρο.Damn,πάω να τα νοικιάσω το βράδυ.
                  Έχω πάρει και από εφηερίδα το 2046 και έχω βρει και το OST οπότε λογικά αυτή είναι η επόμενη στάση.
                  «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                  Comment


                  • #39
                    Μη δεις το 2046 χωρίς να δεις την ερωτική επιθυμία. Πρέπει να τα δεις και τα δύο. Τώρα που έρχομαι αθήνα θα σου ετοιμάσω ένα ωραίο dvd με τρεις ακόμα ταινίες του Wong Kar Wai και θα σου φέρω την ερωτική επιθυμία (το έχω δύο φορές και η μία είναι δικιά σου ).

                    Comment


                    • #40
                      η αγαπημένη σοπυ ταινία με βαμπίρ έπρεπε να είναι το Dracula του Κόπολα...
                      [/b]
                      Κοίταξε,γούστα είναι αυτά.Το Bram Stoker&#39;s Dracula(του Κόπολα) είναι εξαιρετική ταινία με έναν εξαιρετικό Garry Oldman(και πολλούς άλλους ακόμα όπως τον Hopkins,την Ryder και τον Reeves)και μαζί με το Interview with the Vampire αποτελούν τις αγαπημένες μου βαμπιρο-ταινίες,όμως μία παραπάνω προτίμηση δείχνω στο 2ο.Μου άρεσε περισσότερο και την εποχή που το είδα με "άγγιξε" πολύ περισσότερο απ&#39;ότι το Dracula το οποίο είχα δει αρκετά μικρός και χρειάστηκε να περάσουν αρκετά χρόνια για να το ξαναδώ.

                      Evans,δες όσο πιο γρήγορα μπορείς το Dr.Strangelove,κατά τη γνώμη μου αποτελεί την καλύτερη του ταινία και προσωπική αγαπημένη του Kubrick.Σχετικά με την "Ερωτική Επιθυμία" και το "2046" μου τα έχει χιλιοπροτείνει ένας φίλος που τα έχει δει και πρέπει να τα δω κι εγώ κάποια στιγμή.Στο 2ο,αν θυμάμαι καλά,παίζει και η Zhang Ziyi :wub: :wub: :wub:
                      Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

                      Comment


                      • #41
                        Το Dr Strangelove είναι από τις καλύτερες κωμωδίες ή μάλλον σάτιρες ever.Αν και από Kubrick αν έπρεπε,προσωπικά να διαλέξω μία θα διάλεγα το 2001:A space odyssey αλλά πολύ δύσκολα...Το Dr Strangelove είναι ο ορισμός της ιδιοφυούς σκηνοθεσίας.Δύο ιδιοφυίες στην ίδια ταινία...Peter Sellers(αξέχαστος και υπέρτατος)και Kubrick.Αρκετά ειπώθηκαν
                        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                        Comment


                        • #42
                          Είδα (ξανά) χθες το Party και το Being There με τον ΘΕΟ Σέλερς, νταξ, ρισπέκτ, ματώνουμε τα γόνατα από το προσκύνημα κλπ
                          gently hold our heads,
                          gently hold our heads on high

                          Comment


                          • #43
                            Μόνο τρία ονόματα:
                            The Wall (των Pink Floyd, όχι το άλλο το πολλωνικό ή-και-γω-δεν-ξέρω-τι)

                            V For Vendetta

                            Eisenheim The Illusionist


                            Ναι, είναι σε φθίνουσα σειρά προτίμησης. Τσακιστίτε δείτε τα.
                            "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

                            Comment


                            • #44
                              Άσχετο λίγο, μου εξηγεί κάποιος το τέλος του The Shinning (παρεπιπτόντως πολύ καλή και γενικά οτι έχει Jack Nikoloson);

                              Τι έγινε και ήταν μαζί στην φωτογραφία του 19τόσο;

                              WTF[/b]


                              Spoiler Alert................


                              Βασικά αυτό που συνέβη ήταν ότι η ψυχή του Τζάκ Τόρρανς (δηλαδή του Τζάκ Νίκολσον) έγινε ένα ή άν θέλεις "αφομοιώθηκε" με τις σκοτεινές δυνάμεις του ίδιου του ξενοδοχείου στο οποίο ήταν επιστάτης. Άν θυμάσαι αυτή είναι και όλη η ουσία της ταινίας δηλαδή η προσπάθεια του "κακού" που διακατέχει το ξενοδοχείο να εκμεταλλευτεί το κακό που προυπήρχε στην ψυχή του πρωταγωνιστή με σκοπό να τον κάνει εγκληματία και να τον στρέψει ενάντια στην γυναίκα του και στο ίδιο του το παιδί. Στο τέλος η ψυχή του Νίκολσον απλά προστίθεται στο σύνολο των φαντασμάτων που στοιχειώνουν το ξενοδοχείο "Θέα" γι αυτό και φαίνεται στην φωτογραφία απο το παρελθόν μαζί με τους άλλους ανθρώπους που έπεσαν θύματα όπως αυτός.
                              Για την ιστορία,το τέλος της ταινίας είναι διαφορετικό απο εκείνο του βιβλίου όπου ο πρωταγωνιστής δέν χάνεται στον παγωμένο λαβύρινθο αλλά ανατινάζεται μαζί με όλο το ξενοδοχείο όταν προσπαθεί απεγνωσμένα να ρυθμίσει το ετοιμο να εκραγεί μπόιλερ στο υπόγειο. Εκείνο μου άρεσε καλύτερα

                              Τέλος των Spoilers


                              Στο θέμα μας τώρα, πραγματικά δέν έχω κάτι να προσθέσω γιατί οι περισσότεροι φίλοι ήδη ανάφεραν ταινίες που θεωρώ απόλυτα Must αλλά θα μπώ στον πειρασμό να αναφέρω 2 ταινίες του Del Toro,πρώτα το "Pan&#39;s Labyrinth" και βεβαίως το "The devil&#39;s backbone"...

                              Comment


                              • #45
                                2 πολύ καλές που είδα τελευταία:
                                Kiss Kiss Bang Bang (2005)


                                Trailer
                                http://imdb.com/title/tt0373469/

                                Απο εκείνεις τις ταινίες που απο τον τίτλο και τους πρωταγωνιστές δε σας γεμίζουν το μάτι, αλλα βαριέστε και λέτε να τις δείτε, και τελικά βγαίνει διαμαντάκι. Διασκεδαστικό 1μισάωρο με άψογους Downey Jr & Kilmer, κάποιες αρκετά αστείες σκηνές και κάποιες τρελά αναληθείς αλλα ωραίες - πχ σε κάποια φάση πέφτει ο downey απο μια γέφυρα και κρεμιέται απο ενα χέρι που κρεμεται απο ενα φέρετρο που κρέμεται απο μια ταμπέλα&#33;

                                Sleuth (2007)
                                Παλιός (Michael Caine) vs. Νέου (Jude Law) για τα μάτια μιας γυναίκας και για το ποιός την έχει πιο μεγάλη. Eίναι remake της ομώνυμης του 1972 με πρωταγωνιστή πάλι τον Caine, στο ρόλο του νέου τότε (Laurence Olivier o παλιός). Επίσης είναι η 2η φορά που ο Law υποδύεται ρόλο που είχε υποδυθεί ο Caine νεότερος, η 1η ήτανε στο Alfie.
                                Πολύ καλή σκηνοθεσία απο τον Branagh και ιστορία που σε κρατάει έστω και αν σε όλη την ταινία παίζουν μόνο αυτοί οι 2 ηθοποιoί και διαδραματίζεται σε 1 και μόνο σπίτι&#33;

                                Imdb Sleuth 2007
                                Imdb Sleuth 1972


                                2007 trailer


                                1972 trailer

                                Comment

                                Working...
                                X