Announcement

Collapse
No announcement yet.

Συναυλίες

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Γενικα εγω γουσταρω τη Γαλλικη μουσικη, μεχρι και Γαλλικο Rap ακουω που ειναι το καλυτερο στην Ευρωπη, αλλα τωρα συγκεκριμενα μιλησα για Γαλλικο Black Metal, ξερεις Deathspell Omega πχ ? πολυ καλυτεροι απο τους Arkhon Infaustus, οπου το τελευταιο album τους δεν μου αρεσε και τοσο, εν αντιθεση με καποιο project του κιθαριστα τους, τους Diapsiquir, αυτο ειναι το μελλον του Black Metal αν δεν θεωρηται νεκρο το ειδος λογο της στασιμοτιτας στην οποια βρισκετε, γιατι δεν κυκλοφορα τιποτα πρωτοτυπο που να εξελισει τη μουσικη. αλλο καλο συγκροτημα απο Γαλλια ειναι οι Blacklodge, οι οποιοι συνδιαζουν Black Metal με Industrial.

    Οσον αφορα τη Νορβηγικη σκηνη, ΔΕΝ ξεκινησαν αυτοι το ειδος, ελεος ξεχασαμε τους Venom ? Eκει απλα το εκαναν διασημο στα μεσα των 90ς με το σκηνικο που συνεβη αναμεσα στον Εuronymous και Varg Vikernes και καποιους εμπρισμους ισως σε εκκλησιες τοτε. επισης οι Νορβηγοι ηταν τοσο εξυπνοι που βγαλαν τον ορο true norwegian black metal για να προβαλουν προς τα εξω την χωρα τους σαν χωρα του black metal ΧΩΡΙΣ ουσιαστικα να εχουν τη σωστη ιδεολογια που πρεπει! μουσικα παντoτε συμφωνω οτι κυκλοφορησαν αρκετες αξιολογες δουλειες απο συγκροτηματα τα οποια αξιζαν καποτε ενω τωρα πηραν την κατω βολτα (αντιθετως η Σουηδια οπως και η Γαλλια που ανεφερα ανεβαινουν), πχ Mayhem, Emperor, Thorns, Dodheimsgard, Darkthrone (αν και τους θεωρω ακυρους) κι αλλους πολλους.

    Comment


    • #17
      Οι Darkthrone ειναι ΘΕΟΙ!!!!!



      Κοιτα οι Venom το ξεκινησαν ναι,αλλα αυτοι που το οριοθετησαν ηταν οι Mayhem.Σκεφτηκα να το γραψω πριν αλλα ξεχασα* . Διαφωνω σε αυτο που λες,πως οι νορβηγικες μπαντες δεν ειχαν τη σωστη ιδεολογια.Το νορβηγικο black ηταν ειναι και θα ειναι το λεγομενο "True Βlack metal" οσο γραφικος και αν εχει καταντησει ο ορος.Εκτος αν εννοεις κατι αλλο

      Επισης διαφωνω στο οτι πηραν τη κατω βολτα οι μπαντες αυτες.Τα προσφατα albums που βγαλανε δειχνουν το αντιθετο.Βεβαια μη περιμενεις απο ολους το ιδιο,καθως μη ξεχνας οι μισοι απο αυτους για ολη τη δεκαετια του '90 ηταν φυλακη!


      Παντως βλεπω οτι ξερεις πολλα πραγματα για το θεμα,σιγουρα περισσοτερα απο μενα.Ου 666



      *Δες εδω click

      Δες και το part 2.


      Ειχαν ξεφυγει τα πραγματα,δες τι λεει το ατομο.Μα τοσο μισος πια;


      Παντως απο οτι εχω ακουσει ως τωρα,το Filosofem των Burzum μου βγαζει αυτο που νομιζω οτι ειναι το black.Απιστευτα συναισθηματα,με κανουν να θυμαμαι τα παιδικα μου χρονια


      Επισης πανω στις μπαντες που αναφεραμε θα πρεπει να βαλουμε και σε περιοπτη θεση τους θεους Bathory.
      Ground_Zero:

      Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

      Comment


      • #18
        Kαταρχας, ακουω Black Metal αρκετα χρονια τωρα, πριν το 99, και πλεον εχω φτασει σε ενα σημειο πιστευω οπου βαριεμαι πανευκολα το καθετι που κυκλοφορει, ειδικα οταν κυκλοφορει απο πιτσιρικαδες που το παιζουν κακοι και κυκλοφορουν album απλα για πλακα, κι οταν δεν εχoυν να μου πουν τιποτα μουσικα αλλα και ιδεολογικα. αυτη η βαρεμαρα με εκανε να ασχοληθω και με ενα σωρο αλλα ειδοι μουσικης, τα οποια εχω ξαναναφερει στο forum, δεν ακουω μονο Black Metal και Metal γενικα, αλλα και Rap, EBM, Trance, Speedcore, ελληνικο Rock και λιγο Punk και γενικα τα παντα εκτος απο τα πολυ ηλιθια mainstream τυπου Βανδη / Βισση / Κοκκινου!

        απο κει και περα, εγω θεωρω τους Darkthrone απλα εξυπνους, κοιτα πχ που πανε να φτιαξουν νεο ειδος συνδιαζοντας Punk με Black Metal ή οτι παιζουν τελως παντων στο τελευταιο τους album. ετσι καπως και τοτε εκμεταλλευτικαν το "κλιμα" ή καλυτερα μοδα της εποχης. ο Fenriz παντως ειναι τρομερος, εχει τοση πλακα στα interviews και γενικα τον τροπο ζωης που μαντευω εχει εκει στη Νορβηγια. αλλα οπως και να το κανουμε παιζουν απλα για την πλακα τους, διχως λογο σχεδον, διχως καποια ιδεολογια.

        οταν μιλαω για ιδεολογια, εννοω περισσοτερο για τον λογο που ξεκιναει και παιζει καποιος (τι λεει στους στιχους του δηλαδη, την θεματολογια κλπ) εκτος του αυτονοητου γιατι γουσταρει τη μουσικη ή γιατι θελει λεφτα και καποιο συμβολαιο με μεγαλη label οπως πχ οι Dimmu Borgir και Satyricon πλεον. το "κρυμμενο" μηνυμα των Νορβηγων σε μεγαλο βαθμο ειναι κυριως για να προβαλουν προς τα εξω την χωρα τους, γιαυτο το Oslo εχει γινει προορισμος πολλων φανατικων της μουσικης αυτης και γιαυτο ακομα και μια μπυρα εκει στοιχιζει τοσο πανακριβα (δεν το εχω εξακριβωσει αυτο αλλα απο γνωστους που πηγαν και ειδαν τις τιμες αυτο εμαθα). επισης πολλοι απο αυτους ειναι κρυφοπαγανιστες (οπως εχουμε κι εμεις εδω τους δωδεκαθεϊστες βλεπε Kawir) ετσι κι αυτοι πολλες φορες χρησιμοποιουν το ονομα του Σατανα ενω απο πισω κρυβεται ο θεος τους ο Οdin. ελαχιστες εξαιρεσεις αυτου που λεω σαν τους Mayhem, Mysticum, Amok κλπ. αρα ακυρα ολα περι True Black Metal, τουλαχιστον απο πλευρας ιδεολογιας/θεματολογιας γιατι στη μουσικη ειπαμε τα καταφερνουν ή καλυτερα τα καταφερναν (πλεον ελαχιστα albums περιμενω απο εκει, οπως το νεο Thorns, τα επομενα DHG, Mayhem, Gorgoroth και Emperor με Immortal AN κυκλοφορησουν τιποτα και τα οποια θα ακουσω απο περιεργια μπας κι εξελιχτικαν καθολου).

        οι Σουηδοι παλι, πιστευω ειναι πιο ξεκαθαροι και πιο αυθεντικοι στην ιδεολογια τους τουλαχιστον, κι οταν λενε για Σατανισμο το εννοουνε! ειναι καπως πιο θρησκευτικα πιστοι σε αυτο, δεν μπλεκουν τον παγανισμο κι αλλες βλακειες πατριωτικες... δε μπορω να το εξηγισω καλυτερα αλλα αυτο παρατηρω εγω.

        το βιντεο που εδωσες απλα περιγραφει το κλιμα που επικρατουσε τοτε εκεινη την εποχη, το Black Metal στα πανω του θα ελεγα, αρκετα επικινδυνο κι οχι οπως τωρα που το παιζουν ολοι κακοι πισω απο εναν υπολογιστη. Respect και στον Euronymous αλλα και στον Dead ο οποιος ζουσε μονο για τη μουσικη!

        οσον αφορα τον Varg Vikernes και Burzum, ναι ενω αρχικα ξεκινησε με τις καλυτερες προθεσεις στη πορεια καπου χαλασαν οι αποψεις του και απο εκει που ηταν Σατανικου περιεχομενου το γυρισε στον παγανισμο και πατριωτισμο με φρασεις τυπου "η Νορβηγια ειναι καλυτερη απο ολες" κι αλλα τετοια κουφα, τα οποια οδηγησαν το μικροκοσμο του χωρου σε συγχηση κι ετσι καταλιξαμε πλεον να βλεπουμε και συγκροτιματα με ναζιστικο περιεχομενο, που καμια απολυτως σχεση δεν εχουν με τη μουσικη αυτη! γενικα η Νορβηγια ευθυνεται με αυτο που θελαν να προβαλουν τη χωρα τους προς τα εξω οπως ειπα, ζηλεψαν και οι υπολοιπες χωρες κι ολες θελαν να παρουσιασουν την δικια τους σαν "ανωτερη". και το παραδειγμα αυτο ακολουθουν και γνωστα συγκροτηματα ακομα και του ελληνικου χωρου (πχ οι γνωστοι Naer Mataron οσο κι αν δεν τους φαινεται μουσικα, οι αποψεις του Kaiada πιστευω ειναι ξεκαθαρες).

        τελος για Bathory, ναι ενω μουσικα τον παραδεχομαι για τη μουσικη που εγραψε, υπερβολικα αξιολογη και επικη θα την χαρακτηριζα, δυστηχως ειναι κι αυτος θυμα της αλλαγης αυτης, η οποια παρατηρητε στο δισκο του Blood Fire Death που αλλαξε θεματολογια απο Black Μetal σε Viking Μetal.

        αυτα, κι αν ειναι να συνεχιστει η κουβεντα καλυτερα καποιος moderator να κανει split το θεμα και να μεταφερει τα posts σε αλλο topic με τιτλο Black Metal

        Comment


        • #19
          Και για μένα, μία από τις καλύτερες συναυλίες ήταν των Metallica..αλλά όχι για τους βαρετούς Μetallica, αλλά για τους My Dying Bride...[/b]
          Ελπίζω να κάνεις πλάκα... Τους My Dying Bride τους πέτυχα λίγο αφότου είχαν αρχίσει (άργησα να φτάσω στο χώρο) και μου άρεσαν πολύ, παρόλο που δεν τους είχα ψάξει καθόλου στο παρελθόν. Οι Metallica, ωστόσο, τα γκρέμισαν όλα και προσέφεραν την, κατά κοινή ομολογία, καλύτερη συναυλία των τελευταίων χρόνων.

          Ο λόγος για τον οποίο οι My Dying Bride και τα άλλα συγκροτήματα που εμφανίστηκαν δεν είχαν την σωστή αντίδραση από το κοινό, ήταν ότι το 90% του κοινού βρισκόταν εκεί αποκλειστικά για τους Metallica και προφανώς δεν είχε και πολύ υπομονή μέσα στον καύσωνα, δεδομένου ότι όλοι ήξεραν πως οι Metallica θα εμφανίζονταν γύρω στις 21:00.
          "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

          Comment


          • #20
            Για το black metal, σε άλλη στιγμή...έχω να πω πολλά..

            Για τους Metallica...Όταν δεν σου αρέσει ένα συγκρότημα ΔΕΝ φωνάζεις το όνομα του Headlining act, ΔΕΝ κουνάς τα χεράκια σου σε στιλ δημοτικό 3ης τάξης και ΔΕΝ ειρωνεύεσαι αυτούς που πορώνονται με τη μπάντα που είναι στη σκηνή( άκουσα 2 3 ατάκες για τον ψηλό που κάνει σαν δαιμονισμένο/χαζό... )
            Παίρνεις μια μπίρα, την αράζεις και περιμένεις το συγκρότημα που σ αρέσει...
            Οι Metallica απλώς δεν μου αρέσουν..δεν αρνούμαι τα όσα έδωσαν στη μουσική μας, αλλά απλώς δεν είναι του γούστου μου...και κάπου αυτός ο άκρατος δεινοσαυρισμός είναι κουραστικός..πχ λέμε τώρα αν γίνουν οι Trivium οι νέοι Μetallica, εμείς θεωρητικά θα τους είχαμε δει, αλλά αν θυμάστε το festival ακυρώθηκε λόγω χαμηλής προπώλησης εισητηρίων..
            Η Ελλάδα είναι λίγο κολλημένη με κάποια ονόματα και στην τελική όταν βλέπω σε τσάντες σχολικές Μεταλλικα και Παπακωνσταντίνου μαζί, κάπου μου τη σπάει...
            Nintendo must have created a virtual Eternal Darkness game that has engorged reality. The sanity meter right now is maxed out x 10000 so we're experiencing some weird stuff.

            Let's just all say the magic words and go back to reality.

            THIS CAN'T BE HAPPENING!!!!!

            Comment


            • #21
              Για το black metal, σε άλλη στιγμή...έχω να πω πολλά..

              Για τους Metallica...Όταν δεν σου αρέσει ένα συγκρότημα ΔΕΝ φωνάζεις το όνομα του Headlining act, ΔΕΝ κουνάς τα χεράκια σου σε στιλ δημοτικό 3ης τάξης και ΔΕΝ ειρωνεύεσαι αυτούς που πορώνονται με τη μπάντα που είναι στη σκηνή( άκουσα 2 3 ατάκες για τον ψηλό που κάνει σαν δαιμονισμένο/χαζό... )
              Παίρνεις μια μπίρα, την αράζεις και περιμένεις το συγκρότημα που σ αρέσει...
              Οι Metallica απλώς δεν μου αρέσουν..δεν αρνούμαι τα όσα έδωσαν στη μουσική μας, αλλά απλώς δεν είναι του γούστου μου...και κάπου αυτός ο άκρατος δεινοσαυρισμός είναι κουραστικός..πχ λέμε τώρα αν γίνουν οι Trivium οι νέοι Μetallica, εμείς θεωρητικά θα τους είχαμε δει, αλλά αν θυμάστε το festival ακυρώθηκε λόγω χαμηλής προπώλησης εισητηρίων..
              Η Ελλάδα είναι λίγο κολλημένη με κάποια ονόματα και στην τελική όταν βλέπω σε τσάντες σχολικές Μεταλλικα και Παπακωνσταντίνου μαζί, κάπου μου τη σπάει...
              [/b]
              Δεν διαφωνώ σε κάτι, απλά είναι τελείως διαφορετικό το να τους χαρακτηρίζεις γενικά και αόριστα "βαρετούς" από το να λες ότι δεν σου αρέσουν. ;)
              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

              Comment


              • #22
                Και για μένα, μία από τις καλύτερες συναυλίες ήταν των Metallica..αλλά όχι για τους βαρετούς Μetallica, αλλά για τους My Dying Bride...
                [/b]
                πόσο θεός είσαι;έτσι!!!καλοί οι κλεφτάλικα αλλά σαν τους my dying bride δεν είναι τίποτα.κι εγώ γι'αυτούς θα πήγαινα.όσο για τους κλεφτάλικα θα ήθελα να τους δω μόνο και μόνο για να λέω ότι τους έχω δει.
                Tι Γαλλους;Black metal απο τη Γαλλια ή γενικα γαλλικη μουσικη;Γιατι οι Γαλλοι περαν των Arkhon Infaustus στο Black,δε νομιζω να εχουν κατι σπουδαιο.Σε αντιθεση με τη νορβηγικη σκηνη,που το 90% του black εκει αναπνεει ακομα.Εκει γεννηθηκε και τα μεγαλυτερα συγκροτηματα της black σκηνης ειναι νορβηγικα.Κορυφαια μπαντα της χωρας οι Immortal imo.. ;)
                [/b]
                ΕΤΣΙ!!!IMMORTAL FTW!!!
                από γαλλικές μπάντες που παίζουν μπλακ προτείνω Antaeus!!!
                Carpe diem

                Comment


                • #23
                  Χαχα τους προτεινα στο αλλο τοπικ μαζι με τις Σουηδικες. κριμα ομως που τωρα οι Antaeus μειναν χωρις drummer και γιαυτο ειναι καπως ανενεργοι αυτους τους μηνες, ουτε live δεν παιζουν, μεχρι να δουμε το επομενο album θα γινει η δευτερα παρουσια

                  Comment


                  • #24
                    βασικά νομίζω ότι έχουνε διαλύσει...
                    Carpe diem

                    Comment


                    • #25
                      μπα οχι φιλε μου, ειναι γνωστο εξαλου οτι κακο σκυλι ψοφο δεν εχει, σιγα μην το διαλυσουν ετσι ευκολα εφοσον πουλανε. ριξε μια ματια στο profile τους στο myspace http://www.myspace.com/antaeusdpe στο blog λενε οτι βρηκαν drummer κι εχουν ηδη ετοιμο ενα track για το split με τους Γερμανους Katharsis!

                      Comment


                      • #26
                        μακάρι να'ναι έτσι γιατί πλέον από black δεν ακούω πλύ πράγμα αλλά αυτή ήταν μία μπάντα που λάτρεψα.ειδκά το ντεμπούτο τους με εκείνο το φοβερό τίτλο...
                        Carpe diem

                        Comment


                        • #27
                          Κάτι ακούγεται οτι θα έρθει για 30 συναυλίες στο o2 Arena του Λονδίνου ο Wacko Jacko (ξέμεινε από χρήματα μάλλον και αποφάσισε να ξαναρχίσει τις συναυλίες ). Αν γίνει κάτι τέτοιο δεν τον χάνω με τίποτα και ?100 να κάνει το εισιτήριο θα πάω B) B) Michael we love you!!!! Michael, θεέ, πάρε την ΠΑΕ!!!

                          Comment


                          • #28
                            Κανονίζουμε μάζωξη για March Metal Day;
                            NEVERMORE,SODOM,Nightwish,Edguy
                            [/b]
                            Count me in.Ανεβαίνω Αθήνα σίγουρα από Ρέθυμνο για March Metal Day.Για δώστε λεπτομέρειες...

                            Comment


                            • #29
                              Χεχέ, στις 29 πάω να δω Linkin Park live στο O2 Arena στο Λονδίνο. Τα εισιτήρια τα έκλεισα πριν 3 μήνες γιατί από ότι είδα πουλούσαν σαν τρελά. Αμφιβάλλω αν είχε μείνει κανένα από τα Χριστούγεννα και μετά. Δεδομένου ότι πέφτει και 2 μέρες μετά τα γενέθλιά μου, είναι το καλύτερο δώρο που θα μπορούσα να ζητήσω.

                              Comment


                              • #30
                                Για να δώ πόσοι θα σηκώσουν χέρι...
                                Οι θεοί του mathcore Converge και οι Ocean, μια γερμανική avant garde κολλεκτίβα στα βήματα των Neurosis στην Ελλάδα............
                                http://www.myspace.com/theoceancollective
                                Nintendo must have created a virtual Eternal Darkness game that has engorged reality. The sanity meter right now is maxed out x 10000 so we're experiencing some weird stuff.

                                Let's just all say the magic words and go back to reality.

                                THIS CAN'T BE HAPPENING!!!!!

                                Comment

                                Working...
                                X