Announcement

Collapse
No announcement yet.

Συναυλίες

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Johnny Winter 16-17 Μαϊου,Θεασσαλονίκη-Αθήνα
    Kατα πάσα πιθανότητα θα είμαι με ένα κολλητό στο Gagarin να βιώσουμε τη μαγεία του rock και των electric blues.

    JOHNNY WINTER Ο Θρύλος του Λευκού Μπλουζίστα
    Που - Πότε:
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ -PRINCIPAL CLUB THEATRE
    ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 16 ΜΑΪΟΥ 2008

    ΑΘΗΝΑ - GAGARIN 205 Live Music Space
    ΣΑΒΒΑΤΟ 17 ΜΑΪΟΥ 2008

    ΩΡΑ ΕΝΑΡΞΗΣ: 21.30
    ΠΡΟΠΩΛΗΣΗ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ
    METROPOLIS
    ticketnet.gr (τηλ: 210 8840600)
    TICKETHOUSE (Πανεπιστημίου 42 - Εντός Στοάς, τηλ: 210 3608366)

    ΤΙΜΗ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟΥ
    35 ?

    Gonna play some blues, gonna play some rock'n'roll
    And try to upset all the pretty girls so
    I'm gonna play some slow and play some fast
    I'm gonna have a ball as long as it lasts
    They call me Johnny Guitar
    I'm comin' to play in your town

    Ο Johnny Winter, ένας από τους πιο σεβαστούς τραγουδιστές και κιθαρίστες στην ιστορία του ροκ και ο βασικός σύνδεσμος ανάμεσα στο βρετανικό blues-rock και το ροκ του αμερικανικού νότου, θα παίξει για πρώτη φορά στην Ελλάδα, στη Θεσσαλονίκη στις 16 Μαΐου και στην Αθήνα στις 17 Μαΐου.

    Για παραπάνω από 30 χρόνια, ο Johnny Winter κρατά τη θέση του ανυπέρβλητου κιθαρίστα - ήρωα!
    Ο τρόπος που από την αρχή της καριέρας του συνδυάζει την παράδοση και το νεωτερισμό στην μπλουζ σκηνή ενθουσιάζει χιλιάδες φανατικούς μουσικόφιλους που τον έχουν στο ίδιο επίπεδο με τον Jimmy Page, τον Eric Clapton, τον Muddy Waters και τον B.B. King.[/b]
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • #62
      πόσο, πόσο, μα πόσο απίστευτοι ήταν οι Kamelot στη Θεσσαλονίκη...

      από τις λίγες φορες που η φράση "όσοι δεν ήρθαν έχασαν" έχει τέτοιο νόημα.
      gently hold our heads,
      gently hold our heads on high

      Comment


      • #63
        δύσκολα θα ξαναδώσω λεφτά για συναυλία.judas priest & iron maiden το σκέφτομαι.αλλά και πάλι δεν είναι κάτι σίγουρο.στο εξωτερικό αν ήμουν θα πήγαινα..τώρα...χλωμό.μου τη σπάνε οι τιμές.πριν 4 χρόνια για 2 μέρες με πριστ και γουασπ είχα δώσει 60 ευρώ και τώρα θα δώσω τα ίδια λεφτά μόνο για πριστ.ξεφτίλα δηλαδή.για όσους δεν ξέρουν υπάρχει διαχωρισμός στην τιμή ανάλογα με την ημ/νια αγοράς του εισιτηρίου.και ναι θα το πάρω τελευταία στιγμή γιατί ποτέ δεν ξέρεις.θα δούμε.άσε που μου τη σπάει και η άλλη η μλκ με τις θέσεις...
        Carpe diem

        Comment


        • #64
          δύσκολα θα ξαναδώσω λεφτά για συναυλία.judas priest & iron maiden το σκέφτομαι.αλλά και πάλι δεν είναι κάτι σίγουρο.στο εξωτερικό αν ήμουν θα πήγαινα..τώρα...χλωμό.μου τη σπάνε οι τιμές.πριν 4 χρόνια για 2 μέρες με πριστ και γουασπ είχα δώσει 60 ευρώ και τώρα θα δώσω τα ίδια λεφτά μόνο για πριστ.ξεφτίλα δηλαδή.για όσους δεν ξέρουν υπάρχει διαχωρισμός στην τιμή ανάλογα με την ημ/νια αγοράς του εισιτηρίου.και ναι θα το πάρω τελευταία στιγμή γιατί ποτέ δεν ξέρεις.θα δούμε.άσε που μου τη σπάει και η άλλη η μλκ με τις θέσεις...
          [/b]
          Κοίτα, αυτό με την φτηνότερη τιμή αν αγοράσεις νωρίς το εισιτήριο γίνεται και στις περισσότερες χώρες.
          Η βλακεία με τα pl1, 2, 3 φέτος δε θα ισχύσει στο ροκγουεηβ.

          Η ξεφτίλα δεν είναι ότι θα δωσεις 60ευρώ (βασικά, πάρε εισιτήριο μέχρι τις 30/4 για να δώσεις 50) για τους Priest χωρίς τους Wasp, η πραγματική ξεφτίλα είναι ότι κάθε χρόνο βαφτίζουμε φεστιβάλ μια συναυλία με 4-5 συγκροτήματα, όπου οι headliners έχουν ξεχάσει να αποσυρθούν με το κεφάλι ψηλά και περιοδεύουν για τα τελευταία ένσημα. Δηλαδή, έλεος, έπρεπε να έρθουν 2 συνεχόμενες χρονιές οι Twisted Sister? Η οι Priest?
          Τους είδαμε το 2001 με Ripper, τους είδαμε και με Χάλφορντ, αποφανθήκαμε ότι ο Ripper είναι θεός και ο Χάλφορντ όταν τραγουδάει είναι σαν παππούς που κρατάει το μπαστούνι έτοιμος για εγκεφαλικό, ε, εντάξει, ΠΑΛΙ?? υπάρχουν τόσα συγκροτήματα που δεν έχουν έρθει ποτέ ρε γαμώτο...

          Και φυσικά γι'αυτό φταίμε κι εμείς, γιατί αν έρθουν πχ οι Meshuggah, Dillinger escape plan, coheed and cambria, bolt thrower (το κέρατό μου), όχι σε φεστιβάλ, μόνοι τους, θα μαζέψουν με το ζόρι 500-600 άτομα.

          Ενώ τώρα, πάμε όλοι στους Priest. Πάλι. Και μετά κλαιγόμαστε γιατί δε φέρνουμε καινούρια ονόματα, γιατί είναι ακριβό το εισιτήριο, γιατί δεν φτάνουν τα κρύα σάντουιτς κλπ

          Όποιος θέλει να αλλάξει τα πράγματα, είναι πολύ απλή η λύση: Μην πατε στο φετινό ροκγουεηβ. Να μαζέψει 200 άτομα και να μπει μέσα η didi, μήπως και δουν τα πράγματα κάπως αλλιώς.
          gently hold our heads,
          gently hold our heads on high

          Comment


          • #65
            Ήμουν στους Kamelot χτες. Πολύ καλοί, όπως και οι Firewind φυσικά.
            "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

            Comment


            • #66
              <div class='quotetop'>(fandango &#064; Apr 18 2008, 11&#58;13 AM) [snapback]18880[/snapback]</div>
              Κοίτα, αυτό με την φτηνότερη τιμή αν αγοράσεις νωρίς το εισιτήριο γίνεται και στις περισσότερες χώρες.
              Η βλακεία με τα pl1, 2, 3 φέτος δε θα ισχύσει στο ροκγουεηβ.

              Η ξεφτίλα δεν είναι ότι θα δωσεις 60ευρώ (βασικά, πάρε εισιτήριο μέχρι τις 30/4 για να δώσεις 50) για τους Priest χωρίς τους Wasp, η πραγματική ξεφτίλα είναι ότι κάθε χρόνο βαφτίζουμε φεστιβάλ μια συναυλία με 4-5 συγκροτήματα, όπου οι headliners έχουν ξεχάσει να αποσυρθούν με το κεφάλι ψηλά και περιοδεύουν για τα τελευταία ένσημα. Δηλαδή, έλεος, έπρεπε να έρθουν 2 συνεχόμενες χρονιές οι Twisted Sister? Η οι Priest?
              Τους είδαμε το 2001 με Ripper, τους είδαμε και με Χάλφορντ, αποφανθήκαμε ότι ο Ripper είναι θεός και ο Χάλφορντ όταν τραγουδάει είναι σαν παππούς που κρατάει το μπαστούνι έτοιμος για εγκεφαλικό, ε, εντάξει, ΠΑΛΙ?? υπάρχουν τόσα συγκροτήματα που δεν έχουν έρθει ποτέ ρε γαμώτο...

              Και φυσικά γι&#39;αυτό φταίμε κι εμείς, γιατί αν έρθουν πχ οι Meshuggah, Dillinger escape plan, coheed and cambria, bolt thrower (το κέρατό μου), όχι σε φεστιβάλ, μόνοι τους, θα μαζέψουν με το ζόρι 500-600 άτομα.

              Ενώ τώρα, πάμε όλοι στους Priest. Πάλι. Και μετά κλαιγόμαστε γιατί δε φέρνουμε καινούρια ονόματα, γιατί είναι ακριβό το εισιτήριο, γιατί δεν φτάνουν τα κρύα σάντουιτς κλπ

              Όποιος θέλει να αλλάξει τα πράγματα, είναι πολύ απλή η λύση: Μην πατε στο φετινό ροκγουεηβ. Να μαζέψει 200 άτομα και να μπει μέσα η didi, μήπως και δουν τα πράγματα κάπως αλλιώς.
              [/b]

              δε διαφωνώ σε τίποτα μαζί σου.αντιθέτως.όμως και πάλι μόνο priest και maiden γουστάρω να δω πλέον.άμα ερχόντουσαν τίποτα system of a down ξανά ή nevermore μόνοι τους ή iced earth θα πήγαινα τρέχοντας.καλά για ac/dc δεν το συζητάμε.εννοείται.αλλά πλέον δεν είμαι σε συναυλιακή φάση (εδώ και 2 χρόνια) γι&#39;αυτό με ενδιαφέρει πλέον να δω μόνο τις αγαπημένες μου μπάντες.άντε και τίποτα moonspell,my dying bride,king diamond,mercyful fate και άλλα ανάλογα με τη διάθεση.
              Carpe diem

              Comment


              • #67
                Τerra Vide δεν ξαναπάω μετά τα ευτράπελα που συνέβησαν μετά το πέρας της καλύτερης συναυλίας ever(Roger Waters φυσικά&#33;&#33;)Από εκεί και έπειτα ήθελα να πάω και Metallica αλλά δεν τα κατάφερα.Δεν είμαι βέβαια πλεον στο κατάλληλο mood για αρπαχτές των Ελλήνων.
                Πέρσι πήγα Saxon στο Gagarin(πάλι το ξέσκισαν σε θέμα χωρητικότητας...)αλλά πέρασα άψογα.
                Φέτος Johnny Winter λογικά-πάλι Gagarin-και άντε και τπτ Blueswire αν παίξουν live.

                Θα πήγαινα και Maiden μόλις έμαθα για το ποια albums θα παίξουν,αλλά όταν είδα το greatest hits setlist που θα ξαναματαξαναματαπαίξουν απογοητεύτηκα.Πάει και η τελευταία ελπίδα να ακούσω live το Deja Vu,Flash of the blade και άλλα πόσα...

                Τις παιδικές ασθένεις του ξύλου σε συναυλία τις έχω περάσει προ πολλού(από το Rockwave του 2001 συγκεκριμένα)Από εκεί και έπειτα φέρτε τους KISS(χωρίς καν την ιστορική σύνθεση αν δεν κάνω λάθος)και αφήστε απέξω τους αιώνια θεούς AC/DC...

                Οι μόνες περιπτώσεις που θα σκοτωνόμουν να πάω Terra Vibe??
                -Pink Floyd
                -AC/DC
                -MegaDeth(με Friedman και Menza και Ellefson όχι αυτό το χάλι του σήμερα...)
                -Soundgarden
                -Lynyrd Skynyrd
                -Kyuss
                -Metallica(επειδής πρέπει να αποκατασταθεί η τάξη με Newsted και ένα δίσκο της προκοπής...)

                ΕDIT:Για Led Zeppelin Reunion live in Greece ή Pink Floyd reunion live in Greece δεν θα προλάβαινα...Με το που θα ανακοινωνόταν θα νοσηλευόμουν με έμφραγμα.
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • #68
                  Εγώ ένα έχω να πω.ΦΕΡΤΕ ΤΟΥΣ SYSTEM OF A DOWN ΤΩΡΑ&#33;&#33;&#33;
                  Μιλάμε για μία από τις πιο έξυπνες μπάντες της εποχής τους(και όσο σκέφτομαι ότι παλιά τους έκραζα).Coheed and Cambria δεν έχω ακούσει γμτ παρά μόνο ένα κομμάτι το οποίο τα έσπαγε.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • #69
                    δυσκολο να ρθουν οι SoaD γιατι αποσο ξερω πλεον δε παιζουν μαζι κι αφοσιωνονται ο καθενας στα δικα του projects/bands ξεχωριστα. οταν ξαναενωθουν για το επομενο album και κανουν περιοδεια τοτε ισως...

                    Comment


                    • #70
                      Εγώ ένα έχω να πω.ΦΕΡΤΕ ΤΟΥΣ SYSTEM OF A DOWN ΤΩΡΑ&#33;&#33;&#33;
                      Μιλάμε για μία από τις πιο έξυπνες μπάντες της εποχής τους(και όσο σκέφτομαι ότι παλιά τους έκραζα).Coheed and Cambria δεν έχω ακούσει γμτ παρά μόνο ένα κομμάτι το οποίο τα έσπαγε.
                      [/b]
                      Opos ekane kai i pleiopsifia ton ellinon fans otan eixan erthei os support me tous slayer...
                      Den peirazei, parte gia pollosti fora Iron Maiden, Judas Priest kai kamia poweria kai apotheoste to elliniko metal kalokairi....
                      Nintendo must have created a virtual Eternal Darkness game that has engorged reality. The sanity meter right now is maxed out x 10000 so we're experiencing some weird stuff.

                      Let's just all say the magic words and go back to reality.

                      THIS CAN'T BE HAPPENING!!!!!

                      Comment


                      • #71
                        Φέτος θα ξανακατηφορήσω στην Αθήνα για Rockwave...Κατά πάσα πιθανότητα θα πάω στην ημέρα των Offsrping που έχει και Marky Ramone.Η ημέρα των Judas δεν μου λέει κάτι πλυν των ίδιων.Θα ήθελα να πάω και στις δύο αλλά με τπτ...Αν ανακοινωθεί κανένα ακόμα όνομα όμως την ημέρα των Judas που με ενδιαφέρει πολύ τότε λογικά θα πάω εκεί.

                        Έχω μία υποψία(ή καλύτερα ελπίδα) ότι φέτος θα δούμε Down στο Metal Healing...Περιοδεύουνε ευρώπη και στις 25 πηγαίνουν Βουλγαρία-Σόφια και 27 Τουρκία-Κωνσταντινούπολη.Το Metal Healing είναι στις 24-27 οπότε υπάρχει περίπτωση να περάσουνε και από εδώ στις 26(μακάριιιιιιιιιιι).Εάν έρθουν πάω με τα χίλια και Burai σου κρατάω θέση


                        Comment


                        • #72
                          Φέτος θα ξανακατηφορήσω στην Αθήνα για Rockwave...Κατά πάσα πιθανότητα θα πάω στην ημέρα των Offsrping που έχει και Marky Ramone.Η ημέρα των Judas δεν μου λέει κάτι πλυν των ίδιων.Θα ήθελα να πάω και στις δύο αλλά με τπτ...Αν ανακοινωθεί κανένα ακόμα όνομα όμως την ημέρα των Judas που με ενδιαφέρει πολύ τότε λογικά θα πάω εκεί.

                          Έχω μία υποψία(ή καλύτερα ελπίδα) ότι φέτος θα δούμε Down στο Metal Healing...Περιοδεύουνε ευρώπη και στις 25 πηγαίνουν Βουλγαρία-Σόφια και 27 Τουρκία-Κωνσταντινούπολη.Το Metal Healing είναι στις 24-27 οπότε υπάρχει περίπτωση να περάσουνε και από εδώ στις 26(μακάριιιιιιιιιιι).Εάν έρθουν πάω με τα χίλια και Burai σου κρατάω θέση
                          [/b]
                          Παίδες αν έρθουν οι Down κατεβαίνω κι εγώ Ελλάδα να πάμε όλοι παρέα. Τους είδα πριν 2-3 χρόνια στο Άμστερνταμ και κάνουν τρομερό Live&#33;&#33;


                          Comment


                          • #73
                            Εγώ πάλι, πιστός θαμώνας του Τεχνόπολις στο Γκάζι, πήγα στο τριήμερο φεστιβάλ που γινόταν το προηγούμενο ΠΣΚ. Πήγα Raining Pleasure (βαρέθηκα, από τη μέση και μετά έστρωσαν κάπως, δηλαδή ακούγονταν, αλλά και πάλι η κυριότερη ατραξιόν ήταν 3 πανέμορφες κοπέλες που στέκονταν δίπλα μας και που δυστυχώς μας έστειλαν ευγενικά) που έπαιζαν με Popeye (Έλληνες και-καλά-brit-pop, μετριότατοι) και Quirk (μεταξύ Radiohead, Puressence και Portishead, μου άρεσαν πολύ και ήταν αρκετά moody μπάντα, μπράβο στα παιδιά&#33;), και πήγα και Ρόδες την επόμενη μέρα που έπαιξαν με Zebra tracks τους οποίους και έχασα. Οι Ρόδες είναι πολύ καλοί στα live τους, και κινήθηκαν μεταξύ ska, reggae, hip hop και παίξανε και κάτι σκληρά κομμάτια. Πολύ καλή ατμόσφαιρα από τον κόσμο, ωραία τραγούδια, κέφι και γενικά μια πολύ όμορφη συναυλία που μας έκανε να χαμογελάμε πλατιά.

                            Τέλος, να πω ότι δεν έχει σημασία αν το είδος της μουσικής τέτοιων ανοιχτών φεστιβάλ του Δήμου Αθηναίων δε μας αρέσει ή δεν το ξέρουμε. Πολλά έχουν δωρεάν είσοδο (οπότε παίρνεις μια μπύρα, αράζεις και αν δε σου αρέσει πας για ποτάκι Γκάζι ή Ψυρρή), και όταν έχουν είναι φτηνή (5 - 7 ευρώ), οπότε είναι και μια πολύ καλή ευκαιρία να έρθεις σε άμεση επαφή με 2 - 3 - 4 σύγχρονους μουσικούς μαζεμένους (όχι απαραίτητα διάσημους στο ευρύ κοινό, αλλά άμεσα εξελίξιμους και σε δημιουργική φάση) και να διαμορφώσεις εικόνα. Αξέχαστο θα μου μείνει το Φεστιβάλ Τζαζ που είχε διοργανωθεί πρόπερσι (ή πέρσι?) το καλοκαίρι, όπου κατάφερα να πάω στις 3 από τις 5 μέρες, όλο τζαμπέ είσοδος, και τίγκαρα από μουσική. Ανεξάρτητα από τη μουσική που παίζεται πάντως, τιμώ τέτοιες πρωτοβουλίες γιατί δείχνουν μια πόλη μουσικά ενεργή και, κυρίως, βρίσκουν βήμα πολλά νέα παιδιά από Ελλάδα και εξωτερικό.

                            Να πω επίσης ότι έρχονται Lenny Kravitz τον Αύγουστο (ΝΑΙΑΙΑΙΑΙΑΙ&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;) και ασφαλώς Massive Attack 14 - 15 Ιουλίου με κυριλέ εισητήριο 35 ευρώ. Είμαι ήδη απ&#39;έξω και περιμένω&#33;
                            Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                            Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                            Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                            Comment


                            • #74
                              Laharl και Alexandros.

                              Θέλετε να με ξεκάνετε ρε ρεμάλια???
                              Αν έρθουν οι Down,έχω τρέξει από χθες για εισιτήρια.
                              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                              Comment


                              • #75
                                Γη και ύδωρ σε όποιον μου βρει το line up του Fly Beeyond Festival. Αν άκουσα καλά είναι ΚΑΙ Massive Attack ΚΑΙ Gogol Bordello.

                                Κάποιο καλό παιζάκι θα με βοηθήσει???

                                Να προσθέσω το Phillip Glass που περνά από τα μέρη μας από τις 8 ως τις 12 Ιουλίου, και προβλέπεται επίσης να πάω.

                                ΓΙΟΥΠΙΙΙΙ&#33;&#33;&#33;&#33;
                                Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                                Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                                Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                                Comment

                                Working...
                                X