Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • λολ ναι, επειδή δεν μου απαντούσε η εταιρεία στα μέιλ. πρέπει να το αλλάξω... :p

    Comment


    • Originally posted by Raf View Post
      Μπορεί να έχασα την πρόοδο 10 ωρών λόγω διακοπής ρεύματος, μπορεί λίγες μέρες μετά να έλουσα με μισή κούπα καφέ το πληκτρολόγιο του λάπτοπ, αλλά τίποτα τελικά δεν με σταμάτησε από το να συνεχίσω το πιο συναρπαστικό παιχνίδι που έχω συναντήσει τα τελευταία χρόνια.

      Ξεκίνησα διαλέγοντας τα ίδια preset με τον προηγούμενο καπετάνιο. Έχοντας μάθει πώς να εκμεταλλεύομαι τους αρχικούς πόρους αποτελεσματικά και πώς να βγάζω γρήγορα αρκετά χρήματα, έκανα κάποια καλά μπάρκα και μπόρεσα γρήγορα να αγοράσω σπίτι, να φτιάξω διαθήκη (ουτωσώστε το σπίτι να περάσει στον επόμενο καπετάνιο αν αυτός πεθάνει), να κάνω παιδί και να του λέω ιστορίες από τη θάλασσα για να ψηθεί να γίνει καπετάνιος όταν μεγαλώσει (αυτό μου προσφέρει την επιλογή, αν πάλι πεθάνει αυτός ο καπετάνιος μου, να διαλέξω δύο διαθήκες). Όπως είπαμε, ο θάνατος είναι μόνιμος και αρνούμαι να ξεκλειδώσω τα manual saves. Γενικά έχω σχεδόν φτάσει στο σημείο που ήμουν πριν χάσω τα δεδομένα.

      Ανεβάζω δυο εικόνες με τις δυο αλληλοσυμπληρούμενες όψεις του παιχνιδιού: την εξερεύνηση και το διάβασμα. Η πρώτη προσφέρει μια λεπτή αίσθηση ηρεμίας και ανασφάλειας, και η δεύτερη ξεδιπλώνει με το πιο δυνατό μέσο, τον λόγο, το ιδιαίτερο σύμπαν του τίτλου. Υπάρχουν και μειονεκτήματα, αλλά δεν με ενδιαφέρουν καθόλου αυτήν τη στιγμή.
      Να έλεγες και ποιο παιχνίδι είναι...
      Εντάξει το έγραψες σε προηγούμενο ποστ λογικά,το Sunless Sea ή κάπως έτσι,αλλά γράψτο μία,τσάμπα είναι.
      Carpe diem

      Comment


      • με έχετε ξεφτιλίσει! :p

        Comment


        • Ετούτο το καιρό όπως και το προηγούμενο παίζω ότι υπάρχει και μου κινεί το ενδιαφέρον στο ps4 μιας και εκεί παίζω μόνο πλέον. Ολοκλήρωσα το καπιταλιστικό μου όνειρο για πενηντάρα τηλεόραση και home cinema οπότε όταν βρίσκω χρόνο τιμώ τον καναπέ.

          Resident Εvil 7, Nioh και τώρα Nier Automata τα τελευταία που έπαιξα. Μου έκανε δώρο η γυναίκα το vr και τρομπάρουμε όλοι μαζί στο σαλόνι. Καλά να μαστε να παίζουμε, βγαίνει πολύ πράμα το 2017 και με κάποιο τρόπο πρέπει να αποκτήσω και switch να παίξω zelda.
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by deus_d0pe View Post

            ...και τώρα Nier Automata τα τελευταία που έπαιξα.
            Να σου πω έπεσε χθες τυχαία το μάτι μου πάνω του, και συγκεκριμένα σε μια collector's edition όχι για κάποιον ιδιαίτερο λόγο, αλλά γιατί η γραμματοσειρά που θύμισε Bloodborne(ότι να ναι δηλαδή).Μία ερώτηση έχω για το game, γιατί ακόμα δεν έχω καταλάβει απο τις εικόνες που έχω δει.Character creation έχει ή παίζεις μόνο με αυτό το ξανθό τανάκιπου που είδα στα trailer?Με ψήνει αισθητικά απο αυτά που έχω δει τουλάχιστον, αλλά αμα δεν έχει character creator δεν προχωράω, το θεωρώ μεγάλη μαλακία σε RPG γενικότερα να λείπει ως επιλογή.

            Comment


            • Με το sex doll παίζεις δεν υπάρχει character creation. Oι χαρακτήρες είναι φιξαρισμένοι. Παίζεις με την 2B και έχεις κολαούζο τον 9S. Και οι δύο είναι ανδροειδή της επίλεκτης ομάδας Yorha που στέλνει η ανθρωπότητα από το φεγγάρι που έχει λακίσει για να μαζέψει data και να επανακτήσει τη Γη από τα χίπις ρομπότ.
              sigpic

              Comment


              • Originally posted by Naked Snake View Post
                Να σου πω έπεσε χθες τυχαία το μάτι μου πάνω του, και συγκεκριμένα σε μια collector's edition όχι για κάποιον ιδιαίτερο λόγο, αλλά γιατί η γραμματοσειρά που θύμισε Bloodborne(ότι να ναι δηλαδή).Μία ερώτηση έχω για το game, γιατί ακόμα δεν έχω καταλάβει απο τις εικόνες που έχω δει.Character creation έχει ή παίζεις μόνο με αυτό το ξανθό τανάκιπου που είδα στα trailer?Με ψήνει αισθητικά απο αυτά που έχω δει τουλάχιστον, αλλά αμα δεν έχει character creator δεν προχωράω, το θεωρώ μεγάλη μαλακία σε RPG γενικότερα να λείπει ως επιλογή.
                Στείλε με ένα πμ λινκ για την συλλεκτική αν δε σου κάνει κόπο.
                Carpe diem

                Comment


                • Originally posted by Altair View Post
                  Στείλε με ένα πμ λινκ για την συλλεκτική αν δε σου κάνει κόπο.


                  Αυτή τη συλλεκτική εννοεί. Αν είσαι κροϊσός, πάρτην.
                  sigpic

                  Comment


                  • Που ξέρεις ποια εννοεί ρε συ κι από που και σε τι τιμή;Αυτήν που λες την έχω βρει,τόσα λεφτά δε δίνω,προφανώς.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • Originally posted by Altair View Post
                      Που ξέρεις ποια εννοεί ρε συ κι από που και σε τι τιμή;Αυτήν που λες την έχω βρει,τόσα λεφτά δε δίνω,προφανώς.
                      Δεν ήταν δύσκολο να το καταλάβω από τη συζήτηση σας πιο πάνω. Οι λέξεις-κλειδιά ήταν «2Β», «95», «ανδροειδή». Ήξερα ποιο παιχνίδι ήταν αυτό που έλεγε. Είχα παίξει το ντέμο του. Αυτό έλεγα ότι θα πάρω πιο μετά όταν βρω λογική τιμή. €200+ είναι πολλά. Αυτό εννοούσα.

                      Τώρα αν υπάρχει και άλλη συλλεκτική που δεν αναφέρθηκε πριν από την ίδια την S-E, τότε, δυστυχώς, δεν ξέρουμε.
                      Last edited by 丹野; 16-03-2017, 12:01 AM.
                      sigpic

                      Comment


                      • Ρε παιδιά, δεν θυμόμουνα που την είχε πάρει το μάτι μου και μετά που είδα το post του tanno θυμήθηκα ότι την είχα δει απο τον ίδιο που την είχε ποστάρει εδώ.Όπως προείπα, εμένα αυτό που μου κίνησε την περιέργεια ήτανε η γραμματοσειρά και αυτή την είδα στην φωτό απο το link που έβαλε ο tanno μόλις τώρα.Αν έχει παίξει κάποιος Bloodborne θα παρατηρήσει ότι η γραμματοσείρα του τίτλου, αλλά και αυτή που χρησιμοποιείται στην παρουσίαση της συλλεκτικής στο Link είναι ίδια.Απο κει πιάστηκα και είπα να ρίξω μια ματιά και στο παιχνίδι.

                        Βέβαια μετά ρώτησα τον deus dope αν έχει character creator ή είναι φιξ οι χαρακτήρες, μου απάντησε το δεύτερο και λέω το μπούλο δεν το αγοράζω καν.

                        Comment


                        • Χαμός στο ίσωμα.
                          Final Fantasy XV A King's Tale
                          Yakuza 0
                          The Legend of Zelda Breath of the Wild
                          Tembo The Badass Elephant
                          Under Night In Birth Exe
                          Carpe diem

                          Comment


                          • Σκοπεύω να ξεκινήσω NieR Automata μίας που ήρθε το παιχνιδάκι στα χέρια μου. Μου το έφερε η παρέα μου σήμερα την ώρα που είχαν δουλειά εδώ και στήναμε μαζί τις βιτρίνες μου. xD
                            sigpic

                            Comment


                            • Πρώτα έπαιξα το Dust: Elysian Tail και όταν το τερμάτισα είπα κρίμα, πού θα ξαναβρώ τέτοια παιχνιδάρα. Κι όμως, ύστερα έπαιξα το το Guacamelee, πρόσφερε ό,τι ακριβώς ήθελα, και όταν το τερμάτισα είπα το ίδιο. Όταν πίστευα πως δεν θα ξεπεραστεί σύντομα, βγαίνει το Ori and the blind forest που τα έκανε όλα γυαλιά καρφιά. Και εκεί που έλεγα πως το είδος έχει πιάσει ταβάνι με το Ori, εμφανίζεται από το πουθενά το Hollow Knight.

                              Holy shit, μιλάμε για παιχνιδάρα τεραστίων διαστάσεων


                              Το έβαλα να ρίξω μια ματιά ύστερα από προτροπή φίλου, όμως κόλλησα για τα καλά. Ξεκίνησαν από το Kickstarter ζητώντας μόλις 35 χιλιάρικα, και μάζεψαν περί τα 55. Και με αυτά τα 55 χιλιάρικα, οι τύποι έκαναν παπάδες. Έβγαλαν παιχνίδι που είναι ψαγμένο μέχρι αηδίας. Μέχρι στιγμής το έχουν κυκλοφορήσει σε Steam & GOG, έχουν σε εξέλιξη την έκδοση για Switch, και λογικά θα θέλουν κάποια στιγμή να το κυκλοφορήσουν παντού εφ' όσον έχει πέραση.

                              Έχετε υπ' όψιν πως είναι πιο δύσκολο από όσα παιχνίδια προανέφερα. Έχει πολλές παλουκοστιγμές, πολλά και δύσκολα bosses, ενώ βλέπω στο νετ πως αναφέρουν τα dark souls ως επιρροή. Τώρα σε τι ακριβώς δεν ξέρω επειδή δεν έχω ασχοληθεί με την σειρά. Σε τέτοια παιχνίδια συνήθως σπάνια βλέπω game over. Εδώ πέρα αντιθέτως έχω ψοφήσει δεκάδες φορές όμως γουστάρω, αφού ο χειρισμός είναι ΤΟΡ, και πάντα χάνω από δικό μου λάθος.

                              Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι το σύστημα με τον χάρτη. Αντί να τον έχεις έτοιμο από την αρχή, κάθεσαι και ψάχνεις κομμάτια του, με αποτέλεσμα μερικές φορές να βγάζεις πολλές περιοχές στα τυφλά, να πρέπει να βρεις save point για να ανανεωθεί με τις νέες περιοχές που εμφάνισες κλπ. Βάλανε δηλαδή δυσκολία ακόμα και στον χάρτη που οκ, σε άλλους μπορεί να αρέσει, όμως εγώ θέλω να έχω τον χάρτη πάντα προσβάσιμο.

                              Κατά τ' άλλα παιχνιδάρα, τι να λέμε τώρα. Μπράβο στα παιδιά.

                              Steam
                              GOG
                              Nintendo.co.uk
                              Last edited by Phantom Duck; 25-03-2017, 01:55 PM.

                              PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                              Comment


                              • Παίζω το broken sword 5 στο PS4 !

                                Απόλαυση !

                                Comment

                                Working...
                                X