Likes Likes:  174
Page 301 of 301 FirstFirst ... 201251291299300301
Results 4,501 to 4,504 of 4504

Thread: Tι παίζετε αυτό τον καιρό;

Αρρώστια Raf's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Γράφει στο Just finished!

2. Likes Ren_of_Heavens liked this post
    Αρρώστια Deus's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Θα συμφωνήσω πως το σύστημα με τα χαμένα αντικείμενα που πρέπει να παραδίδεις είναι κουραστικό. Η εξερεύνηση στο μοναστήρι στην αρχή μου άρεσε πολύ σαν καινοτομία όμως όσο προχωράει το παιχνίδι και αποκτάς περισσότερα activity points καταλαβαίνεις πως δεν υπάρχουν πολλά πράγματα τελικά για να κάνεις, έτσι καταλήγεις να ξοδεύεις τους πόντους στις ίδιες και τις ίδιες δραστηριότητες που απλά ενισχύουν το support μεταξύ χαρακτήρων. Ισχύει αυτό που λες απλά εμένα δεν με κούρασε τόσο όσο εσένα σε σημείο να χαλαστώ. Βέβαια δεν το έχω τελειώσει ακόμα το παιχνίδι, είμαι στο κεφάλαιο 11.

Πάντως θεωρώ πως έχει πολύ καλύτερο skill system από τα προηγούμενα Fire Emblem και η διαδικασία αλλαγής κλάσεων μου αρέσει ΠΑΡΑ πολύ, είναι η αγαπημένη μου προσθήκη που έχω δει στη σειρά. Τέλος, σε αυτό επιτυγχάνεται πολύ καλύτερα το δέσιμο των χαρακτήρων μεταξύ τους, κάτι που το επιδιώκουν πάνω κάτω όλα τα Fire Emblem αλλά πολλές φορές με αμφιλεγόμενα αποτελέσματα. Για αυτούς τους λόγους θεωρώ πως είναι από τα καλύτερα, αν όχι το καλύτερο, FE. Σίγουρα είναι κλάσεις ανώτερο από αυτά των 3DS, ακόμα και από το Awakening που το έχουν εκθειάσει όσο δεν πάει. (για εμένα είναι απίστευτα υπερεκτιμημένο)

Tidy!

Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

memer i Have no Equal's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Quote Originally Posted by Deus View Post
    Ωραίος IHNE, αν έχεις όρεξη γράψε τίποτα για το Control, με έψησε αυτό το παιχνίδι, μου φαίνονται πολύ πιασάρικα τα διάφορα χαρακτηριστικά του. ( setting, gameplay, metroidvania elements, ιστορία βασισμένη σε μυστήρια/υπερφυσικά φαινόμενα)

Το Blasphemous λένε πως είναι αρκετά καλό αλλά με θεματάκια. To GOW5 εντελώς αδιάφορο, το Borderlands 3 το ίδιο, νιώθω ότι χόρτασα με το Borderlands 2.

Εγώ παίζω το Fire Emblem The Three Houses... Μάλλον από τα καλύτερα Fire Emblem, αν όχι το καλύτερο. Προτείνεται ανεπιφύλακτα σε όποιος έχει Switch και γουστάρει tactical rpgs.
    Quote Originally Posted by Ramparter View Post
    Με χαλασαν παρα πολυ τα monastery stuff, πολυ επαναλαμβανομενα και τρωγαν χρονο που δε μου προσεφερε διασκεδαση. Το instruction, τα goals κλπ μ αρεσαν, το να τρεχω γυρω γυρω σε ενα μοναστηρι και να δειχνω οτι αντικειμενο εχω στο καθενα για να δω αν ειναι δικο του δε μ αρεσε. Επισης επειδη δεν ειχε ορεξη να επενδυσω σ αυτα δεν εκανα recruit σχεδον κανενα αλλο μαθητη.
    Quote Originally Posted by Deus View Post
    Θα συμφωνήσω πως το σύστημα με τα χαμένα αντικείμενα που πρέπει να παραδίδεις είναι κουραστικό. Η εξερεύνηση στο μοναστήρι στην αρχή μου άρεσε πολύ σαν καινοτομία όμως όσο προχωράει το παιχνίδι και αποκτάς περισσότερα activity points καταλαβαίνεις πως δεν υπάρχουν πολλά πράγματα τελικά για να κάνεις, έτσι καταλήγεις να ξοδεύεις τους πόντους στις ίδιες και τις ίδιες δραστηριότητες που απλά ενισχύουν το support μεταξύ χαρακτήρων. Ισχύει αυτό που λες απλά εμένα δεν με κούρασε τόσο όσο εσένα σε σημείο να χαλαστώ. Βέβαια δεν το έχω τελειώσει ακόμα το παιχνίδι, είμαι στο κεφάλαιο 11.

Πάντως θεωρώ πως έχει πολύ καλύτερο skill system από τα προηγούμενα Fire Emblem και η διαδικασία αλλαγής κλάσεων μου αρέσει ΠΑΡΑ πολύ, είναι η αγαπημένη μου προσθήκη που έχω δει στη σειρά. Τέλος, σε αυτό επιτυγχάνεται πολύ καλύτερα το δέσιμο των χαρακτήρων μεταξύ τους, κάτι που το επιδιώκουν πάνω κάτω όλα τα Fire Emblem αλλά πολλές φορές με αμφιλεγόμενα αποτελέσματα. Για αυτούς τους λόγους θεωρώ πως είναι από τα καλύτερα, αν όχι το καλύτερο, FE. Σίγουρα είναι κλάσεις ανώτερο από αυτά των 3DS, ακόμα και από το Awakening που το έχουν εκθειάσει όσο δεν πάει. (για εμένα είναι απίστευτα υπερεκτιμημένο)
    Για το fire emblem: ειμαι σε NG+ και εχω ριξει περιπου 120 ωρες, για εμενα προσωπικα ειναι απο τα καλυτερα παιχνιδια στο switch και ενα απο τα καλυτερα tactical rpgs. Τωρα για τα επαναλαμβανομενα activites στο μοναστηρι αν ξερεις που να πας και τι να κανεις ειναι παρα πολυ γρηγορο, επισης μπορεις να μιλησεις με τους chars να δεις λιγο καλύτερα το lore τους αν σε ενδιαφερει κλπ. Δεν χρειαζεται να δινεις τα lost items μπορεις απλα να δινεις λουλούδια και να καλεις για τσάι (δινει και +cha) αν θελεις να κανεις bond με καποιον χαρακτηρα. Το recruit ειναι ευκολο θα σου παρει το πολυ 2-3 μερες να φτασεις B support και απο κει και περα κανουν join μονοι τους. Επισης καθε house εχει αρκετα balanced comp (το τερματισα με Black Eagles και τωρα παιζω με Blue Lions), το πολυ να χρειαστείς 2 chars +Lysithea η οποια ειναι S-tier mage και staple σε καθε comp για να αντικαταστησεις τους weakest σου εκτος αν απλα το δεις σαν pokemon και θελεις να τους κανεις recruit ολους.

Το control για να πω την αληθεια δεν επαιξα παραπανω παντως οι αρχικες μου εντυπωσεις ειναι πολυ θετικες οπως ειπα, ειδικα στο θεμα του storytelling φαινεται να εχει πολυ ψωμι, μη βλεπετε απο τα reviews εδω βαζουν σαν αρνητικο αρκετοι οτι "χανονται στο χαρτη" και φυσικα το ray-tracing performance.. Το Blasphemous θεωρητικα ειναι απο τα παιχνιδια που θα γουσταρω απειρα, pixel-art, metroidvania elements, soulslike (αν και εχει γινει καραμελα αυτο ), 2d κλπ αλλα και αυτο λιγο που επαιξα "δεν το νιωθω" αυτη τη στιγμη δεν ξερω γιατι, παντως δεν εχω δει θεματακια. Τρεχει παρα πολυ καλα εχει tight controls, γενικα τιποτα που να με χαλαει.

5. Likes Raf liked this post
    Αρρώστια Raf's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Okami. Το παιχνίδι που σε δουλεύει ψιλό γαζί, με αλλεπάλληλες κλιμακώσεις που όμως δεν οδηγούν σε τερματισμό. Το πορτ για Switch στέκεται πολύ καλά, προσφέρει και touch controls στο πινέλο για όποιον ενδιαφέρεται - εγώ δεν το χρησιμοποιώ. Το παιχνίδι που φαίνεται καλύτερα σε handheld mode από αυτά που έχω δοκιμάσει ως τώρα. Πολύ τίμια προσφορά στα 20€.

7. Likes Ramparter liked this post