Likes Likes:  199
Page 303 of 303 FirstFirst ... 203253293301302303
Results 4,531 to 4,537 of 4537

Thread: Tι παίζετε αυτό τον καιρό;

Αρρώστια Raf's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Το σύστημα του χάρτη δεν με ενοχλεί τόσο όσο το backtracking. Το boss που λες δεν το έχω συναντήσει ακόμη. Θα αποκτήσω σύντομα το pro controller και θα ασχοληθώ εκ νέου με αυτόν τον απαιτητικό τίτλο. Όσο για το Metro Kingdom στο SMO, ναι είναι μάλλον ο καλύτερος και ο πιο προσεγμένος κόσμος του παιχνιδιού!

lvl 80 Noob Ramparter's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Τρομερό το metro kingdom αλλα εγω πιο πολύ ευχαριστήθηκα το Luncheon Kingdom

3. Likes Altair liked this post
    Αρρώστια 丹野's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Επειδή κάνω ένα προσωρινό διάλειμμα από τα Fighting Games, παίζω παιχνίδια στο Steam που άφησα πόσον καιρό.

Αρρώστια Altair's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Λίγο απ'όλα.Αλλά κυρίως προσπαθώ να τελειώνω με εκκρεμότητες.

RDR2,Days Gone,TLOZ Link's Awakening,COD Black Ops 3,DMC5,New Super Luigi U (το ξεκινάω σήμερα αυτό),και δε θυμάμαι τι άλλο έχω αφήσει.
    Carpe diem

6. Likes Ramparter liked this post
    Αρρώστια Raf's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Προχθές κατέβασα το Stardew Valley και από τότε έχω πάθει ζημιά. Θα προσπαθήσω να εξηγήσω γιατί.

Το Stardew Valley στην ουσία είναι farming sim rpg. Κληρονομείς από τον παππού ένα κτήμα και έρχεσαι από την πόλη για να το βρεις γεμάτο δέντρα, πέτρες και αγριόχορτα. Tutorial για τους αμέτρητους μηχανισμούς του παιχνιδιού δεν υπάρχει, οπότε ο νέος παίχτης θα ταλαιπωρηθεί λίγο μέχρι να πάρει χαμπάρι τη φιλοσοφία του τίτλου. Δίνεται βάση στην αλληλεπίδραση με τους 28 κατοίκους της διπλανής πόλης, ο καθένας από τους οποίους έχει δική του ρουτίνα και προσωπικότητα, η οποία και αποκαλύπτεται σταδιακά μέσω της συνεχούς επαφής. Ο παίχτης ενθαρρύνεται να μιλάει καθημερινά με τους npc και να τους δίνει το κατάλληλο δώρο για να ξεκλειδώσει τα μεγαλύτερα επίπεδα φιλίας. Οι single χαρακτήρες προσφέρονται για ρομάντζο. Παράλληλα λοιπόν με τις εργασίες στη φάρμα τρέχει και μια κοινωνική ζωή, που μπορεί να έχει ως αφετηρία ένα απλό γεια στον δρόμο και να καταλήξει, απ'ό,τι φαίνεται, σε μια πλήρη φιλία, όπου ο κάθε χαρακτήρας από αδιάφορος npc γίνεται συμπρωταγωνιστής. Αυτή είναι μια διαδικασία που γίνεται αργά και με λεπτομέρεια στην κλιμάκωση, οπότε μου έχει δημιουργηθεί μεγάλο ενδιαφέρον να γνωρίσω την καθεμιά προσωπικότητα, και ασφαλώς να ρίξω το γκομενάκι που έχω βάλει στο μάτι. Μέσα από τους διαλόγους και τη συμπεριφορά βρίσκω και πολύ κοινωνικό σχολιασμό.

Το παιχνίδι χωρίζεται σε 4 εποχές των 28 ημερών η καθεμιά, ξεκινώντας από την άνοιξη. Σε κάθε εποχή ο κόσμος του παιχνιδιού μεταμορφώνεται, τα καιρικά φαινόμενα αλλάζουν, τα events της πόλης έχουν τον ανάλογο χαρακτήρα, τα καλλιεργήσιμα φυτά εναλλάσσονται. Τα πρώτα λεφτά τα έβγαλα καλλιεργώντας, τώρα όμως μπήκε χειμώνας και θα πρέπει σιγά σιγά να χτίσουμε σταύλους και να πάρουμε ζα.

Παράλληλα υπάρχει και ένα μεγάλο dungeon στο οποίο όροφο-όροφο σιγά σιγά μπορείς να πας πιο βαθιά, με μόνο περιορισμό το combat level, την ενέργεια και τον χρόνο - μέχρι τις 02:00 πρέπει να έχεις γυρίσει στο κρεβάτι.

Είναι πάρα πολύ χαλαρωτικό παιχνίδι με άψογο τεχνικό τομέα. Δεν έχω εμπειρία από άλλα farming sims να κρίνω, αλλά η αίσθηση της προσωπικής δουλειάς στη διαρρύθμιση της φάρμας είναι εθιστικότατη. Ανιαρές διαδικασίες, όπως το tile προς tile πότισμα, ενώ θα έπρεπε να ενοχλούν αντιθέτως γίνονται με μεγάλη ευχαρίστηση και αφοσίωση. Ταιριάζει πολύ στο Switch γιατί μπορεί να παιχτεί σε δόσεις του δεκαλέπτου ή και του τετραώρου.

Τα γραφικά είναι κλασικά 16μπιτα με απίστευτες χρωματικές παλέτες και οι μελωδίες είναι ό,τι πρέπει. Το παιχνίδι αναπτύχθηκε και εκδόθηκε εξολοκλήρου από ένα άτομο, τον ConcernedApe.

8. Likes sub_zero liked this post
    Αρρώστια Altair's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Παράτησα σχεδόν τα πάντα από το προηγούμενο ποστ κι έχω επικεντρωθεί στο Link's Awakening.To 5o dungeon με κούρασε λίγο που πρέπει να κυνηγάω τον άλλο συνέχεια,αλλά το 6ο φαίνεται πολύ καλύτερο.Τι παιχνιδάρα.
    Carpe diem

Αρρώστια 丹野's Avatar
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Τελείωσα ένα indie JRPG. Το Antiquia Lost. Συνεχίζω για λίγο με Immortal Redneck.