Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Παίζω το pinball fantasy στο iphone ! Απόλαυση χειμερινής ρετριλας

    Comment


    • Fast RMX. Η αληθεια ειναι πως ήθελα να το παίξω απο το launch του Switch. Τελικα το ανέβαλα συνεχώς μεχρι π ηρθε το Xmas sale( καλα 17€ απο 20 δεν το λες κ υπερπροσφορά ) Σίγουρα έπαιξε ρολο πως η Shin’en το υποστήριξε αρκετα το game με updates( πλεον εχει ολα τα modes + online multi)και θα συνεχίζει να το υποστηρίζει με δωρεάν updates. Μολις το Σεπτεμβρη προσθέσανε 6 νέες πίστες.

      Στα του game προς το παρόν ξεκλειδωμενκ ειναι μονο το subsonic difficulty setting και τα πράγματα ειναι αρκετα απαιτητικά. Δεν εχω προχωρήσει στα πιο πολυπλοκα( φανταζομαι) latest cups αλλα σε αυτα τα 3-4 πρωτα( τρεις πίστες το καθε ενα)τα πράγματα ζορίζουν σχετικά νωρις και πρεπει αν θες να εχεις ελπίδες για πρωτη θεση να ξερεις την πίστα πολυ καλα( κοινώς παίζεις το time attack)
      Η αληθεια ειναι πως οι αντίπαλοι ειναι αρκετα ικανοί σε σημειο παρεξηγήσεις καθώς σε αρκετές πίστες που οδηγούσα σχετικά άψογα με προσπερνούσαν στο τελευταιο msec...( και εχουν διορθώσει την ΑΙ απο οτι ειδα)
      Στα του gameplay μου αρέσει παρα πολυ εχεις φοβερή αίσθηση της ταχύτητας ενω και ο μηχάνισμος με το boost συλλέγοντας orbs αλλα και η δυνατότητα να αλλάζεις χρωμα( πορτοκαλί η μπλε)ανάλογα με τα boost barriers ειναι πολυ καλα υλοποιημένος και έξυπνος( με λίγα λόγια αν εισαι μπλε και πατήσεις πανω σε πορτοκαλί επιβραδύνεσαι οποτε κανεις switch σε πορτοκαλί- προφανώς όταν εχεις μάθει την πίστα καη το placement κανεις αλλαγές σαν pro- ωραιο συναίσθημα )
      Ο τεχνικός τομέας ειναι εντυπωσιακός ειναι η αληθεια κ υποτίθεται οτι ενω αρχικά εναλλασσόταν μεταξυ 900 κ 1080p με τα επόμενα updates η Shin’en εκανε λόγο για σταθερά 1080p60( δεν ειμαι και ειδήμων επο του θεματος στα ματια μου παντως τρέχει άψογα το game) Στο portable mode επίσης ειναι αρκετα ομορφο αν και σαφώς η ανάλυση πέφτει.
      Επίσης το OST αν αρέσκεστε σε synth heavy/ electronic early 00s ειναι πολυ καλο και ανεβάζει παλμούς, οπως και τα εφέ αλλα και ο θεουλης εκφωνητής.

      Ωραιο arcade/ futuristic racer μ αρέσει κάπως περισσοτερο απο τα wipeouts( αλλης κοπησ Βεβαια εκει απλώς ο χειρισμός μ φαινόταν πολυ floaty) αλλα F zero εχω να παίξω απο του SNES( π δε μου άρεσε τοτε) οποτε η άποψη μου δεν ειναι και τοσο ολοκληρωμένη οσο ενός που εχει φάει με το κουτάλι Wipeout και F Zeros του GC.
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • Το Fast Rmx το είχα αγοράσει και εγώ λίγες εβδομάδες μετά την κυκλοφορία του.

        Πολύ εντυπωσιακό παιχνίδι, τρέχει πολύ καλά τόσο σε φορητό όσο και σε docked αλλά δεν με κέρδισε.

        Ενώ στην αρχή το διασκέδαζα πολύ μετά από λίγο άρχισε να με κουράζει. Έπαιζα εναλλάξ tournaments και εκείνο το mode που boost= health bar. Ολοκλήρωσα αρκετά αλλά με ενοχλεί πάρα πολύ το ότι αν τρακάρεις σε οποιοδήποτε εμπόδιο μέσα στην πίστα, σε μια πινακίδα για παράδειγμα, το σκάφος καταστρέφεται ολοσχερώς και πρέπει να ξεκινήσεις από την αρχή την πίστα. Δεν ξέρω, πείτε με υπερβολικό αλλά το βρήκα εντελώς φτηνό ως μηχανισμό... Οκ το καταλαβαίνω ότι απευθύνεται σε σκληροπυρηνικούς αλλά κατά την γνώμη μου το να χάνεις κατευθείαν με το παραμικρό λάθος δεν καθιστά το παιχνίδι διακεδαστικό. Κατά την γνώμη μου το Wipeout δεν το φτάνει με την καμία αλλά οκ, γούστα είναι αυτά.


        Tidy!

        Do not blame me.Blame yourself or God.
        In Matsuno we trust.

        Comment


        • Μήπως έχουνε αλλάξει κατι; Αν εννοείς τα εμπόδια της πίστας παντως νομιζω ειναι σύνηθες να συμβαίνει κατι τέτοιο, οπως και σε τίτλους παρόμοιας νοοτροπίας. Βοηθάει πολυ το να πατάς ZL η ZR χωρις να ακουμπάς τον μοχλό για αλλαγη λωρίδας παντως. Βεβαια δεν εχω προχωρήσει υπερβολικά πολυ 3-4 cups εχω βγάλει με 1st Rank η πιθανώς στο τελευταιο update 1.3 του Σεπτεμβρη νε το κανανε πιο ανθρώπινο σαν challenge.
          Μεχρι στιγμης παντως το διασκεδάζω αρκετα
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • Τελειωσα το mankind divided με pacifist-foxiest of the hounds trophies. Γενικα το βρηκα φανταστικη εμπειρια σε σημειο που ξαναεβγαλα το X360 και ξεκινησα replay του human revolution. Το gameplay ακι level design ειναι εκπληκτικα refined σε σχεση με το πρωτο οσο και αν αυτο ακουγεται απιστευτο, ενω προσωπικα το βρηκα αυτη τη φορα και πανεμορφο οπτικα (σε αντιθεση με το hr που αν και αρτιο αισθητικα δεν τα καταφερνε τοσο καλα στη raw απεικονιση). Τα μονα αρνητικα θα ελεγα οτι ηταν καποια bugs εδω και εκει και το γεγονος οτι θα μπορουσε να λεγεται mankind divided part 1 (δεν ειναι οτι ειναι μικρο ή μη ολοκληρωμενο αλλα τελειωνει με μεγαλο cliffhanger).

            Σε περιπτωση που υπαρχει ενδιαφερον θα γραψω αναλυτικες εντυπωσεις, διαφορετικα ισως κανω εναν γενικο σχολιασμο με το τελος και του HR.

            Καλη χρονια σε ολους!!

            Comment


            • Παίζω αυτό...



              Και αφήνω για σας αυτή την κομματάρα...

              Attached Files
              sigpic

              Comment


              • Tάννε, για να παίξεις Styx και να καταλάβεις το στόρι πρέπει να έχεις παίξει το of Orcs and Men ή δε χρειάζεται;
                Originally posted by Raf
                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                Comment


                • Originally posted by Sinclair View Post
                  Μήπως έχουνε αλλάξει κατι; Αν εννοείς τα εμπόδια της πίστας παντως νομιζω ειναι σύνηθες να συμβαίνει κατι τέτοιο, οπως και σε τίτλους παρόμοιας νοοτροπίας. Βοηθάει πολυ το να πατάς ZL η ZR χωρις να ακουμπάς τον μοχλό για αλλαγη λωρίδας παντως. Βεβαια δεν εχω προχωρήσει υπερβολικά πολυ 3-4 cups εχω βγάλει με 1st Rank η πιθανώς στο τελευταιο update 1.3 του Σεπτεμβρη νε το κανανε πιο ανθρώπινο σαν challenge.
                  Μεχρι στιγμης παντως το διασκεδάζω αρκετα
                  Κοίτα, το σκάφος καταστρέφεται απευθείας όχι στο tournament αλλά σε εκείνο το mode που το health=boost bar. Λάθος μου, δεν διευκρίνισα εγώ τι ακριβώς ήθελα να πω.

                  Ευχαριστώ για την συμβουλή, αν αποφασίσω να ξαναπιάσω το παιχνίδι θα το έχω υπόψιν.

                  Πάντως η άποψή μου δεν αλλάζει, για εμένα Wipeout>Fast RMX με μεγάλη διαφορά.


                  Tidy!

                  Do not blame me.Blame yourself or God.
                  In Matsuno we trust.

                  Comment


                  • Originally posted by nooto View Post
                    Τελειωσα το mankind divided με pacifist-foxiest of the hounds trophies. Γενικα το βρηκα φανταστικη εμπειρια σε σημειο που ξαναεβγαλα το X360 και ξεκινησα replay του human revolution. Το gameplay ακι level design ειναι εκπληκτικα refined σε σχεση με το πρωτο οσο και αν αυτο ακουγεται απιστευτο, ενω προσωπικα το βρηκα αυτη τη φορα και πανεμορφο οπτικα (σε αντιθεση με το hr που αν και αρτιο αισθητικα δεν τα καταφερνε τοσο καλα στη raw απεικονιση). Τα μονα αρνητικα θα ελεγα οτι ηταν καποια bugs εδω και εκει και το γεγονος οτι θα μπορουσε να λεγεται mankind divided part 1 (δεν ειναι οτι ειναι μικρο ή μη ολοκληρωμενο αλλα τελειωνει με μεγαλο cliffhanger).

                    Σε περιπτωση που υπαρχει ενδιαφερον θα γραψω αναλυτικες εντυπωσεις, διαφορετικα ισως κανω εναν γενικο σχολιασμο με το τελος και του HR.

                    Καλη χρονια σε ολους!!
                    Καλή χρονιά με υγεία σε όλους και ότι επιθυμείτε!

                    Αν έχεις όρεξη γράψε περισσότερα, θα με ενδιάφερε.

                    Αλήθεια, έχουν κυκλοφορήσει όλα τα dlc για τον τίτλο ή περιμένουμε και άλλα; Ίσως η ιστορία να συνεχίσει εκεί.

                    Το δηλώνω πως ενδιαφέρομαι πάρα πολύ για την σειρά, όπως έχω πει ψοφάω για επιστημονική φαντασία, αλλά δεν έχω παίξει το Human Revolution... Πρέπει να το κάνω κάποια στιγμή επιτέλους.


                    Tidy!

                    Do not blame me.Blame yourself or God.
                    In Matsuno we trust.

                    Comment


                    • Originally posted by Somari View Post
                      Tάννε, για να παίξεις Styx και να καταλάβεις το στόρι πρέπει να έχεις παίξει το of Orcs and Men ή δε χρειάζεται;
                      Καμία σχέση το Orcs and Men με το Styx. Για να καταλάβεις την ιστορία του εν λόγω γκόμπλιν, θες να παίξεις το προηγούμενο (Styx: Master of Darkness). Το δεύτερο σκεύος της σειράς διαδραματίζεται λίγο αργότερα σε άλλη πόλη από τα γεγονότα του πρώτου. Στο πρώτο σκεύος απλά τον γνωρίζεις. Στο δεύτερο περιπλέκονται τα πράγματα εκεί.
                      sigpic

                      Comment


                      • Παίζω το Gorogoa. Πρόκειται για ένα απίστευτο puzzle game με αμέτρητα hand drawn frames (εφτά χρόνια του πήρε του δημιουργού να το φτιάξει!) και ακόμα πιο εμπνευσμένο gameplay. Είναι πολύ δύσκολο να εξηγήσω τον τρόπο παιχνιδιού για αυτό θα αφήσω το trailer να μιλήσει από μόνο του.

                        Comment


                        • sigpic

                          Comment


                          • Καλή χρονιά με υγεία σε όλους και ότι επιθυμείτε!

                            Αν έχεις όρεξη γράψε περισσότερα, θα με ενδιάφερε.

                            Αλήθεια, έχουν κυκλοφορήσει όλα τα dlc για τον τίτλο ή περιμένουμε και άλλα; Ίσως η ιστορία να συνεχίσει εκεί.

                            Το δηλώνω πως ενδιαφέρομαι πάρα πολύ για την σειρά, όπως έχω πει ψοφάω για επιστημονική φαντασία, αλλά δεν έχω παίξει το Human Revolution... Πρέπει να το κάνω κάποια στιγμή επιτέλους.
                            Τα DLCs εχουν κυκλοφορησει ολα αν δεν κανω λαθος αλλα απ'οτι διαβασα δεν ειναι οτι προχωρουν το story (ειναι επιπλεον αποστολες ή κατι τετοιο). Το story στο mankind divided οπως εγραψα ειναι ολοκληρωμενο, δηλαδη ο αρχικος στοχος που εχεις εκπληρωνεται και βλεπεις τα αποτελεσματα των κινησεων σου κλπ, απλα αυτο που γινεται ειναι οτι στο πρωτο παιχνιδι μαθαινεις οτι ο main antagonist ειναι ενας συγκεκριμενος οργανισμος και στο δευτερο αρχιζεις ας πουμε και τον πλησιαζεις ενω εισαι διπλα στο να μαθεις και το ατομο που αποτελει το αντιπαλο δεος, ε και εκει το παιχνιδι τελειωνει . Τα reviews λεγανε αν θυμαμαι καλα οτι το παιχνιδι ειναι λες και το εκοψαν στη μεση για να δωσουν τη συνεχεια μεσω dlcs, αλλα ειναι προφανες οτι δεν υπηρχε περιπτωση το τελος της ιστοριας και τα major plot points να δινοντουσαν ετσι (απλα η eidos ηθελε να ολοκληρωσει την ιστορια υποθετω με ενα παιχνιδι ακομα). Μεσες ακρες και το πρωτο παιχνιδι ακολουθει παρομοια λογικη απλα κλεινει με εναν τροπο περισσοτρο καθαρτικο (ενω εδω εχεις καθαρο cliffhanger). Δυστυχως τωρα, οι πωλησεις του MD δεν ικανοποιησαν την S-E και προς το παρον το τι θα γινει με το τριτο μερος ειναι αγνωστο.

                            Τα Deus Ex εξελισσονται σε ενα περιβαλλον tech noir (οπως αυτο του blade runner) και η θεματικη τους εχει να κανει με τις θεωριες συνομωσιας. Να πω εδω οτι τη θεματικη αυτη την επιασαν πριν το συγκεκριμενο topic γινει της μοδας και γι'αυτο και ο τροπος αντιμετωπισης του ειναι διαφορετικος. Και τα 2 (prequel) παιχνιδια ειναι must play και ειναι απο τους σημαντικοτερους τιτλους ολων των εποχων σε επιπεδο story telling, mechanics, presentation κλπ. Ειναι δε απο τους λιγους δυτικους τιτλους που συνεχιζουν να μπορουν να λεγονται rpgs και να το στηριζουν, σε αντιθεση με την πλειονοτητα των τιτλων του ειδους σημερα που μονο αυτοπροσδιοριζονται ετσι.

                            Το περιβαλλον τωρα του Mankind Divided ειναι πολυ πιο δυστοπικο απο αυτο του Human Revolution καθως μετα το τελος του πρωτου παιχνιδιου και ενος ending plot event, οι πλουσιες και αρχουσες κοινωνικες ομαδες του πλανητη απομονωνονται και γκετοποιουνται. Ενω λοιπον το πρωτο παιχνιδι εχει να κανει με την μηχανικη εξελιξη του ανθρωπου (Human Revolution) και την ηθικη πισω απο αυτη την εξελιξη με παραλληλα ερωτηματα που αφορουν στο τι ειναι αυτο που προσδιοριζει την ανθρωπινη φυση, το δευτερο συνεχιζει την ιστορια μελετωντας την ωστοσο κατω απο το πρισμα του ρατσιμου και της κοινωνικης απομονωσης και του διαχωρισμου (Mankind Divided) και μεσα σε ενα context ενος σχεδον μιλιταριστικου καθεστωτος που εχει τις ευλογιες του κρατους. Βαζοντας δε ξανα να δω και το πρωτο παιχνιδι για καποιες ωρες, η ολη μεταβαση απο την μια κατασταση στην αλλη παρουσιαζεται με πραγματικα εκπληκτικο τροπο. Deus ειναι παιχνιδια που ΠΡΕΠΕΙ να δεις (ειχα την εντυπωση οτι ειχες ασχοληθει με το HR).

                            Σε οτι αφορα τον τιτλο σαν τιτλο, εχει φανταστικο presentation που ειναι μοναδικο και πιανει ακριβως τη μαγεια του Blade Runner, ενω εχει χρησιμοποιηθει μια ολοκαινουργια μηχανη γραφικων (dawn engine) που αναπαραγει μαγικα την ολη αισθητικη (ειναι απο τα ομορφοτερα παιχνιδια που εχω δει παροτι δεν ειναι απο τα τεχνικα εντυπωσιακοτερα) ενω παραλληλα εχει καταπληκτικη μουσικη επενδυση στα πλαισια των μουσικων και του δικου μας vangelis και του ρευματος που δημιουργησε. Το gameplay του ειναι τρομερα πολυπλευρο και οπως εγραψα εχει γινει παρα πολυ δουλεια στο MD ωστε να παει πολλα βηματα μπροστα. Τελος εχει απο τα καλυτερα level design ever που δομειται με βαση την rpg λογικη του ιδιου του παιχνιδιου, σε καθε level υπαρχουν ενα σωρο διαφορετικοι τροποι με τους οποιους μπορεις να διανυσεις το επιπεδο, απο stealth και hack, talk your way inside μεχρι sniper ή rambo και force your way inside (με καθετοτητα στα επιπεδα και δαιδαλωδη διαρυθμιση).

                            Να κλεισω λεγοντας οτι το παιχνιδι εξελισσεται στην ευρωπη αυτη τη φορα (Τσεχια-Πραγα). Δυστυχως αυτη ειναι η μονη hub περιοχη (ενα μειον σε σχεση με το πρωτο παιχνιδι) παρολα αυτα θα μεταβειτε μεσω αποστολων και αλλου (απλα οι αλλες περιοχες δεν εχουν hub χαρακτηρα με sidemissions κλπ). Το καλο ειναι οτι η Πραγα ειναι μεγαλυτερη απο το Detroid και κατα πολυ πολυπλοκοτερη σε οτι αφορα την εξερευνηση και τη δομη της. Απο πλευρας περιεχομενου εχει 17 missions και 12 side missions που ειναι βεβαια (οπως ηταν αναμενομενο) ενα και ενα τοσο απο πλευρας story οσο και απο πλευρας mechanics (με ποικιλια που αγγιζει την τελειοτητα καθως βλεπεις 29 διαφορετικα πραγματα) οποτε θεωρω αυτονοητο οτι ο παικτης πρεπει να δει ολο το υλικο καθως δεν υπαρχει σταγονα filler περιεχομενου. Πρεπει να μου πηρε κοντα στι 40 ωρες για να κανω τα παντα (υπαρχει ωστοσο απιστευτο replayability που ειναι πραγματικο εδω, οχι τυπου mass effect) ενω το παιχνιδι ειναι σχεδιασμενο ετσι που μπορεις να το τελειωσεις και μεσα σε 2-5 ωρες αν θες (αν ξερεις τι κανεις).

                            Αυτα, θε ηθελα να κανω θεμα για το παιχνιδι αλλα δεν ξερω αν θα υπαρχει συμμετοχη δεδομενου οτι εχει περασει και ενας χρονος απο την κυκλοφορια του (το αξιζει ωστοσο γιατι ειναι μοναδικος σαν τιτλος και σαν σειρα). Οπως και να εχει Deus βαλτα οπωσδηποτε στο προγραμμα, γνωριζοντας το γουστο σου πιστευω οτι θα απορησεις και εσυ γιατι δεν τα ειχες παιξει τοσο καιρο.

                            Ενημερωτικα, το παιχνιδι ειναι δωρεαν αυτον τον μηνα για τους συνδομητες ps+.
                            Last edited by nooto; 03-01-2018, 11:33 AM.

                            Comment


                            • Nooto ωραίος,κάνε θέμα αν θες.Έχω σκοπό να το παίξω μέσα στο 2018 αν όλα πάνε καλά,καθώς και το πρώτο φυσικά.
                              Deus κι εγώ την ίδια εντύπωση είχα.Μάλιστα νόμιζα το nick το πήρες από το παιχνίδι or something.
                              Για να είμαι on topic,λογικά τελειώνω σήμερα-αύριο (όποτε παίξω) το Little Nightmares και μετά σειρά παίρνει το Yakuza Kiwami.
                              Carpe diem

                              Comment


                              • Sniper Elite 4 : Italia

                                Τι να πρωτοπεί κανείς εδώ. Είμαι δεν είμαι 3 ώρες με τον τίλο, και η πρώτη μου αίσθηση είναι ότι το παιχνίδι θα μπορούσε και ενδεχομένως θα έπρεπε να είναι καλύτερο. Είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με τίτλο της σειράς, και βλέπω ότι υπάρχει πολύ μεγάλο potential που όμως - μέχρις στιγμής - δεν εκρύγνεται. Έχει πολύ ωραίες ιδέες, είναι tactical και slow paced που κάποιους μπορεί να τους κουράσει, εμένα δεν με κουράζει καθόλου. Αποπνέει μια...ψιλή αύρα απο MGS στο gameplay, αλλά έχει δάνεια και απο άλλα games. Στα θετικά θα έβαζα το design, μου θυμίζει τα 'Κανόνια του Ναβαρόνε' για κάποιο λόγο, και μεταφέρει πειστικά την εποχή απο artistic pov. Είναι νωρίς βέβαια, όταν θα έχω πιο ολοκληρωμένη εικόνα θα γράψω πιο αναλυτικά. Προς το παρόν είναι σαν την πρώτη μου γκόμενα : μου αρέσει, υπόσχεται φαινομενικά πολλά, κάποια τα κάνει καλά κάποια άλλα πάλι όχι. Οπτικά είναι ξεκάθαρα προηγούμενης γενιάς, ενώ και τεχνικά έχει τα σφαλματάκια του.

                                Comment

                                Working...
                                X