Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Μου τράβηξε την προσοχή το Celeste με το που το έγραψες, δεν ήθελε και πολύ, κατέβηκε με συνοπτικές διαδικασίες να τεσταριστεί και έφυγαν χωρίς πολλά πολλά οι πρώτοι τρεις κόσμοι (ο δεύτερος με 100% με την μία ). Super Meat Boy + VVVVVV = αυτό εδώ, από όσο έχω παίξει μέχρι στιγμής. Ακριβώς στο στυλ που μου αρέσει. Πριν 2 μήνες βλέπω κυκλοφόρησε.
    Last edited by Phantom Duck; 06-03-2018, 02:35 AM.

    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

    Comment


    • Ρε σεις, αυτό το Celeste έλεγα πως θα είναι καμία μάπα σε δυσκολία, όμως σταδιακά γίνεται όλο και πιο παλούκι. Γενικά, στους 3-4 πρώτους κόσμους μπορεί να συναντήσω μερικά πολύ δύσκολα σκηνικά, αλλά κατά τ' άλλα την παλεύω μια χαρά. Και εκεί πέρα που είμαι πεπεισμένος πως είμαι παιχτούρα, βλέπω πως τελικά υπάρχει «dark» εκδοχή των πιστών. Αυτή είναι η «dark» πρώτη, δηλαδή η πιο εύκολη



      Έβγαλα τις 4 πρώτες οθόνες και το ανέβαλα για μετά τον τερματισμό. Καταλάβατε, θα χυθεί αίμα . Το μόνο του «μειονέκτημα» είναι τα pixel graphics, νιώθω πως το έκαναν έτσι λόγω budget και όχι αισθητικής. Ωραίο είναι βέβαια, όμως πιστεύω πως εάν είχε 2D animation γραφικά τύπου Ori, Dust, Guacamelee, Meat Boy, Hollow Knight κλπ, θα είχε κερδίσει πολύ περισσότερο σε αισθητική και τελικό αποτέλεσμα όμως οκ, το αγαπάμε κι έτσι.

      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

      Comment


      • Originally posted by Phantom Duck View Post
        Ρε σεις, αυτό το Celeste έλεγα πως θα είναι καμία μάπα σε δυσκολία, όμως σταδιακά γίνεται όλο και πιο παλούκι. Γενικά, στους 3-4 πρώτους κόσμους μπορεί να συναντήσω μερικά πολύ δύσκολα σκηνικά, αλλά κατά τ' άλλα την παλεύω μια χαρά. Και εκεί πέρα που είμαι πεπεισμένος πως είμαι παιχτούρα, βλέπω πως τελικά υπάρχει «dark» εκδοχή των πιστών. Αυτή είναι η «dark» πρώτη, δηλαδή η πιο εύκολη



        Έβγαλα τις 4 πρώτες οθόνες και το ανέβαλα για μετά τον τερματισμό. Καταλάβατε, θα χυθεί αίμα . Το μόνο του «μειονέκτημα» είναι τα pixel graphics, νιώθω πως το έκαναν έτσι λόγω budget και όχι αισθητικής. Ωραίο είναι βέβαια, όμως πιστεύω πως εάν είχε 2D animation γραφικά τύπου Ori, Dust, Guacamelee, Meat Boy, Hollow Knight κλπ, θα είχε κερδίσει πολύ περισσότερο σε αισθητική και τελικό αποτέλεσμα όμως οκ, το αγαπάμε κι έτσι.
        Μου θυμίζει το άλλο παιχνίδάκι για κινητά που είναι κι αυτό παλούκι. Εννοώ αυτό που τρολλάρει τον ίδιο τον παίκτη.
        sigpic

        Comment


        • 20 eurw sto steam. ouch!

          Comment


          • 20 ευρόπουλα κι εγώ δεν δίνω για pixel graphics παιχνίδι, ακόμα και αν τα αξίζει. Αν μετά τον τερματισμό μου αφήσει γλυκιά γεύση (όπως προβλέπεται) θα τιμηθεί σε καμία περίοδο εκπτώσεων και θα έχει την τιμή να προστεθεί στα υπόλοιπα παλουκοπλάτφορμ indies της συλλογής .

            PK World - Τα πάντα για Disney comics!

            Comment


            • celeste επαιξα και εγω για λιγο, πολυ ωραιο παιχνιδακι και δυσκολο οσο πρεπει, για εμενα τα αξιζει τα 20ε απλα το αφησα backlog για την ωρα. Αυτα που παιζω τωρα ειναι: monster hunter world (το παω αργα αλλα σταθερα με gs build), into the breach το οποιο ειναι παρα πολυ καλό, οσοι fans του advance wars να το τσεκάρουν θα τους το θυμισει αρκετα. Επισης σκεφτομαι να παρω ξανα το ff xv στο pc αφου ενα playthrough εριξα μονο στο ps4, απλα φοβαμαι οτι θα βαρεθω το grind για max level επειδη το εχω κανει ηδη και θα το παρατησω.

              Comment


              • Το τερμάτισα το Celeste, έχει όμως κάμποσα μυστικά και μπόλικο έξτρα πράμα. Είμαι στην φάση που βγάζω σιγά σιγά τις B side πίστες, και με κάθε θάνατο αναλογίζομαι πού βαδίζω στην ζωή μου, για ποιον λόγο το κάνω αυτόν στον εαυτό μου, πού είναι η διασκέδαση στην όλη υπόθεση κλπ, κλασικά πράματα

                Εδώ και το παλούκι που έβγαλα τώρα που κλασικά φαίνεται απείρως πιο εύκολο απ' ό,τι είναι στην πραγματικότητα.

                PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                Comment


                • Το SMB το παράτησα στο 4ο κόσμο, το They Bleed Pixels στο 4-2
                  Έγιναν πολύ σαδιστικα και ασκητικά παιχνίδια από ένα σημείο.Τα Vvvvvv και walk in the dark αντίθετα τα τερμάτισα και μου άρεσαν. Ηταν και ευκολότερα. Εδώ το Ori παράτησα λόγω της πιστας στο βουνό της λάβας με το μοχλό, τους πιδακες και της δυο πλατφορμες
                  Τρέμω πάντως στη σκέψη να παίξω στα σοβαρά το Rain World.

                  Είπα να επενδύσω και σε tablet gaming. Kατεβασα Retroarch, psppsp, αγόρασα το Drastic DS, epsxe, yabause και κάρτα 128 gb.
                  Και από το Google store Final Fantasy Tactics, Chrono Trigger &Layton Mystery Journey: Katrielle and the Millionaires Conspiracy, μιας και τρέχουν και offline

                  Ιδίως το Layton μου θύμισε τα παλιά στο DS

                  Comment


                  • Layton... Ποτε δε καταλαβα γιατι κατρακυλησε ετσι αυτη η σειρα... Καθε μερος που παιζα και χειροτερο. Το πρωτο ηταν φανταστικο παιχνιδι. Νομιζω σταματησα στο 5ο..
                    Do a barrel roll!

                    Comment


                    • Originally posted by Ramparter View Post
                      Layton... Ποτε δε καταλαβα γιατι κατρακυλησε ετσι αυτη η σειρα... Καθε μερος που παιζα και χειροτερο. Το πρωτο ηταν φανταστικο παιχνιδι. Νομιζω σταματησα στο 5ο..
                      Το 1ο τα έκανε όλα τέλεια, πάμπολλα puzzles, ωραία αισθητική. Δεν είχα την ανάγκη να συνεχίσω με 2ο game.

                      Α ρε DS δεν θα σε ξεχάσουμε ποτέ! Τόσα χρόνια μετά και ακόμα θυμάμαι το ρυθμό της μουσικής.:

                      The illusion of free will is an illusion.

                      Comment


                      • Layton... Ποτε δε καταλαβα γιατι κατρακυλησε ετσι αυτη η σειρα... Καθε μερος που παιζα και χειροτερο. Το πρωτο ηταν φανταστικο παιχνιδι. Νομιζω σταματησα στο 5ο..

                        Είναι όντως χειρότερα τα μετέπειτα παιχνίδια; Ή απλά η ιδέα τα έφαγε τα ψωμιά της; Εγώ είχα παίξει τα 2 ή 3 πρώτα (δε θυμάμαι) και από εκεί και πέρα δε θεώρησα πως η σειρά είχε κάτι άλλο να μου δώσει.
                        Originally posted by Squall Leonhart
                        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                        Originally posted by 丹野
                        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                        Originally posted by Ryu_gr
                        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                        Comment


                        • Εγώ πάντως έχω παίξει μόνο τα 5 και 6 και μου φάνηκαν γαμώ τα παιχνίδια. Φοβερά puzzles και απίστευτο content.
                          Έπαιξα και το Professor Layton vs. Phoenix Wright: Ace Attorney, αλλά δεν το τελείωσα.

                          Comment


                          • Εχοντας παιξει και τα προηγούμενα νομιζω ότι μακρυγορουσαν χωρις λογο με αρκετό μπλαμπλα και εξερεύνηση. Στο πρωτο η ροη των puzzles ηταν συνεχόμενη. Βέβαια τωρα που το σκέφτομαι του DS επαιξα αρα μσχρι το 4 και θύμαμαι ηταν το χειρότερο κι ισως το πρωτο που παρατησα. Ισως στα 5,6 να το στρωσαν παλι.
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • Ήθελα να παίξω κάτι το χαλαρό να ηρεμήσω λίγο και ξεκίνησα Stardew Valley. Η αλήθεια είναι ότι αργεί πολυυυυυύ να πάρει μπρος σε σημείο να ήμουν έτοιμος να το βγάλω, αλλά τώρα που τσουλάει είναι αρκετά κολλητικό.
                              Πάντως το gameply loop του μπορεί να καταντήσει πολύ μονότονο και δεν ξέρω αν θα το πρότεινα σε όσους δεν έχουν υπομονή.

                              Comment


                              • Ναι το δοκιμασα κι εγω, εφτασα μεχρι τη 5-6 μερα και ενω φαινοταν οτι εχει πολλα να κανεις, στην αρχη εισαι τελειως περιορισμενος με λιγους πορους, χρηματα. Θα το αγοραζα μονο αν ειχα πολυ ελευθερο χρονο.
                                Do a barrel roll!

                                Comment

                                Working...
                                X