Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Άψογος Ραφ, είναι φοβερό παιχνίδι το Bastion. Θα σου πρότεινα να δεις και το Transistor, που είναι του ίδιου studio. Είναι ένα turn based rpg που είναι πολύ ξεχωριστό και πανέξυπνο, σε τέτοια τιμή απλά είναι must.


    Tidy!

    Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

    Comment


    • Το ψηνω για Bastion μια που ειδα οτι ειναι μικρης διαρκειας. Πλεον ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας στις επιλογες μου.
      Do a barrel roll!

      Comment


      • Και το Transistor έβαλα στο μάτι, αλλά λέω να πάω για Hollow Knight που είναι επίσης σε καλή έκπτωση!

        Στο Bastion τώρα χτίζεις σιγά σιγά ένα hub με το οποίο αναβαθμίζεις τον χαρακτήρα, με ένα ενδιαφέρον progression system που είναι κι ο πυρήνας του παιχνιδιού. Τα γραφικά είναι πανέμορφα αλλά η μάχη μπορεί να γίνει επαναλαμβανόμενη. Το σάουντρακ έχει κάτι νόστιμα ανατολίτικα ξεσπάσματα. Η πλοκή φαίνεται λίγο οτινάναι, και ό,τι κάνει ο χαρακτήρας σου το αφηγείται ένας σκληρός καριόλης που οριακά δεν ακούγεται κριντζ. Σε αυτή την τιμή οπωσδήποτε το προτείνω.

        Comment




        • Μια που γίνεται λόγος περί Bastion...
          Last edited by Deus; 02-10-2019, 10:30 PM.


          Tidy!

          Do not blame me.Blame yourself or God.
          In Matsuno we trust.

          Comment


          • Τις προάλλες λοιπόν έκανα και την τελευταία μου, ελπίζω, αγορά γι' αυτή την περίοδο, το Hollow Knight για 9€, το οποίο και προχωράω χαλαρά μαζί με το Bastion, που λογικά φτάνει στο τέλος του.

            Το Hollow Knight είναι μάλλον και η πιο ιδιαίτερη εμπειρία από τα παιχνίδια που έχω αγοράσει ως τώρα. Δεν θα έλεγα πως κουράζει, τουλάχιστον όχι ακόμη, μα είναι σίγουρα κοπιαστικό να σημειώσεις πρόοδο. Το σύστημα του χάρτη μοιάζει λίγο με φετίχ εκ μέρους των δημιουργών, χωρίς να μου είναι ξεκάθαρο το πώς όλη αυτή η δυσκολία να έχεις έναν πλήρη και λειτουργικό χάρτη εξυπηρετεί την ουσία. Το γεγονός πως οι περιοχές μοιάζουν πολύ μεταξύ τους δεν βοηθάει. Κατά τ' άλλα ναι, είναι παιχνίδι που σε τραβάει ολόκληρο.

            Comment


            • Ο μόνος λόγος που δεν βάζω 10 με τόνο στο Hollow Knight, είναι ο χάρτης. Το έκαναν επίτηδες δύσκολο στυλ Dark Souls που δεν σου εξηγεί τίποτα, έχει κι αυτό τη χάρη του, όμως ο χάρτης κατ' εμέ πρέπει να παραμένει ακέραιος και λειτουργικός.

              Τσέκαρε επίσης εδώ και εδώ.

              PK World - Τα πάντα για Disney comics!

              Comment


              • Τα διάβαζα πολύ πρόσφατα (γενικώς είμαι μεγάλος lurker όσον αφορά τα ποστ-σεντόνια). Απόρησα που έπρεπε να αγοράσω ξεχωριστά τα markers, μου φάνηκε λίγο περιττό. Πάντως το αίσθημα ανασφάλειας που σου δίνει παίζοντας δεν είναι ολότελα αρνητικό, όπως είπες έχει τη χάρη του. Απλώς ήδη κάνω πολύ backtracking που χρησιμεύει τουλάχιστον στο grinding.
                Last edited by Raf; 05-10-2019, 06:34 PM.

                Comment


                • Μοναδική παιχνιδάρρα το Hollow Knight. Από τα καλύτερα metroidvania,στο πολύ άνετο βρίσκεται ψηλά στην κορυφή, λίγο πιο κάτω από τα κορυφαία 2s metroid. Παραμένει φρέσκο έως το τέλος, με προκλητικά bosses, πάρα πολλά μυστικά, με μια αίσθηση ανακάλυψης που είναι από τις καλύτερες που έχω βιώσει σε παιχνίδι και πολύ, πολύ, ΠΟΛΥ περιεχόμενο. Από τα πιο value for money games που έχω παίξει, τα 15 ευρώ που ζητάει σε full price ειλικρινά είναι λίγα, θα μπορούσε άνετα να κοστολογείται 30 ευρώ. Απλά must buy/play.


                  Tidy!

                  Do not blame me.Blame yourself or God.
                  In Matsuno we trust.

                  Comment


                  • Μου κάνει εντύπωση το φρόνημα της ομάδας. Ενσωμάτωσε stretch goals που δεν καλύφθηκαν απ' τη χρηματοδότηση. Κυκλοφόρησε 4 δωρεάν DLC. Τιμολόγησε εξαρχής σε αυτή την τιμή το παιχνίδι, και στο twitter είπε πως για πολύ κόσμο παραμένουν πολλά χρήματα. Το Silksong, το sequel, θα το διαθέσει δωρεάν για τους αρχικούς backers.

                    Comment


                    • Octopath traveler.
                      Paixnidara
                      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                      Kindred, this blade and I.
                      "

                      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                      Greek Gaming Videos
                      Greek Final Fantasy Forum

                      Comment


                      • Originally posted by Raf View Post
                        Μου κάνει εντύπωση το φρόνημα της ομάδας. Ενσωμάτωσε stretch goals που δεν καλύφθηκαν απ' τη χρηματοδότηση. Κυκλοφόρησε 4 δωρεάν DLC. Τιμολόγησε εξαρχής σε αυτή την τιμή το παιχνίδι, και στο twitter είπε πως για πολύ κόσμο παραμένουν πολλά χρήματα. Το Silksong, το sequel, θα το διαθέσει δωρεάν για τους αρχικούς backers.
                        Προφανως ειχαν την ωριμοτητα να κοστολογησουν σωστα και με το παραπανω τα budget κσι δεν αφησαν τους εαυτους τους να ξεφυγουν απ'το αρχικο πλάνο. Σπάνιο παράδειγμα.

                        Anyway, εχω ξαναπιάσει Minish Cap το παλιο μου save 13 χρονων πίσω LOL, καταφερα σιγα σιγα να ξαναμπω στο κλιμα και χτες μπηκα στο 3ο dungeon - το save είχε μεινει αμέσως μετα το 2ο dungeon και δεν ειχα βρει που να πάω μετα
                        Do a barrel roll!

                        Comment


                        • Ground γράψε τίποτα για το octopath αν έχεις όρεξη, με ενδιαφέρει να μάθω.

                          Ραφ πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες, ομολογώ πως δεν ήξερα κάποια από αυτά που λες. Αξίζει πάντως να ειπωθεί πως μπορεί οι indie developers να έχουν την ελευθερία να αναπτύξουν τα παιχνίδια τους όπως θέλουν και χωρίς πίεση από publishers μεν δεν έχουν όμως πρόσβαση σε έμπειρους managers οι οποίοι μπορούν να εξασφαλίσουν την ομαλή ανάπτυξη ενός τίτλου δε. Για αυτόν τον λόγο και έχουμε δει πολλά kickstarter projects/indie games να αναβάλλονται, να μην πετυχαίνουν goals και να είναι γενικά αποτυχημένα. Φυσικά υπάρχουν και πολλά παραδείγματα εξαιρετικών indie games. Το Hollow Knight είναι από τις καλύτερες περιπτώσεις πάντως και εννοείται πως θα δω και το sequel.

                          Ραμπ θυμάσαι βρε θηρίο τι έκανες στο παλιό σου save και το συνέχισες από εκεί;

                          Για να συνεισφέρω στο θέμα... Final Fantasy XIV. Ναι, το online. Τελικά δεν τα κατάφερα να αντισταθώ, παρασύρθηκα.

                          Θα κάνω ένα εκτενές ποστ στο αντίστοιχο θέμα. Για την ώρα να πω πως ασχολούμαι με το A Realm Reborn, δεν πέρασα δηλαδή στα expansions ακόμα, πρώτα έχω σκοπό να τελειώσω το βασικό story. Επίσης, αν κάποιος από εδώ παίζει (Ground Zero και Deusdope ΑΝ μπαίνει εδώ πλέον) ας το πει για να κανονίσουμε τίποτα.

                          Πρόκειται πάντως για αγνό Final Fantasy στα καλύτερά του, ότι αγαπάει ένας φαν της σειράς θα το βρει εδώ στην καλύτερη δυνατή μορφή του. Αυτά θα πω για την ώρα, περισσότερα σύντομα!


                          Tidy!

                          Do not blame me.Blame yourself or God.
                          In Matsuno we trust.

                          Comment


                          • Red Dead Redemption 2.
                            Άλλαξα κάτι πραγματάκια στο χειρισμό,έχω περάσει και τα πολλά tutorials και πλέον το ευχαριστιέμαι αρκετά.Είμαι προς το τέλος του τρίτου κεφαλαίου και ανυπομονώ να μπω στο 4ο που έχω ακούσει από σας ότι από κει κι ύστερα ανεβαίνει.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • Εδώ και 10 μέρες ασχολούμαι σχεδόν αποκλειστικά με το Super Mario Odyssey, έχοντας αφήσει προσωρινά στην άκρη το Hollow Knight, για το οποίο θέλω επίσης να πω δυο πράγματα.

                              Το Super Mario Odyssey είναι από τα παιχνίδια που είναι τόσο καλοφτιαγμένα αλλά δεν μπορείς κιόλας να μακρυγορήσεις γιατί. Είναι παιχνίδι αγνής διασκέδασης, με gameplay στρογγυλεμένο από δεκαετίες πείρας. Οι κόσμοι είναι γεμάτοι φαντασία και πράγματα να κάνεις, το σάουντρακ είναι από αυτά που θα βάλεις να ακούσεις στο Youtube όταν πίνεις καφέ, τα minigames είναι όλα διασκεδαστικά, η ενσωμάτωση ονλάιν περιεχομένου συμπληρώνει με ουσία τη single player εμπειρία - είναι εύκολο αλλά όχι προσβλητικό, έπειτα γίνεται δύσκολο αλλά όχι άδικο, και ενδιάμεσα στα δύο αυτά στάδια υπάρχει μια γραμμή main story/postgame που είναι, έξυπνα, πολύ θολή έως ανύπαρκτη. Προσωπικά ήταν ένα παιχνίδι που είχα ανάγκη να παίξω μετά από τόσα progression-based παιχνίδια. Είναι πηγαία χαρούμενο μετά την καταθλιψάρα του Hollow Knight. Για να το αποκτήσω έδωσα το Link's Awakening. Αυτό όμως δεν με βλέπω να το αποχωρίζομαι.

                              Το Hollow Knight είναι λιγάκι πονεμένη ιστορία. Σαν δημιούργημα είναι αξιοθαύμαστο, αν σκεφτούμε πως εργάστηκαν λιγότερο από μια χούφτα άνθρωποι απάνω του. Η τιμή του σπάει όλους τους κανόνες της αγοράς. Δημιουργεί δικό του χαρακτήρα, και η flavor-based ιστορία του είναι περιεχόμενο υψηλής αισθητικής που δεν φωνάζει παρών. Είναι παιχνίδι που δεν είναι δυνατόν να μετανιώσει κάποιος που κατέβασε.

                              Αλλά τραβάει πολύ για το δικό του καλό. Είναι βαρύ παιχνίδι, με μουντή ατμόσφαιρα, μονότονα χρώματα, θλιμμένη ιστορία και πολύ σκοτάδι. Ένας παίχτης δεν μπορεί να μείνει πάρα πολύ σε αυτούς τους τόνους. Το ίδιο έπαθα κι εγώ.

                              Επιμένει σε κάποιες σχεδιαστικές ιδιοτροπίες, όπως το πολύπλοκο σύστημα χάρτη αλλά κυρίως το άφθονο backtracking - το γεγονός πως ξέρω πως αυτές είναι επιλογές και όχι παραλείψεις ή ανεπάρκειες δεν τις καθιστά περισσότερο υποφερτές.

                              Έχω πλησιάσει σιγά-σιγά το τελειώμα της ιστορίας. Όπου κι αν πάω υπάρχει ένα πολύ δύσκολο boss, όπου με trial-and-error πρέπει να βρω τη λύση του. Δεν μπορώ όμως να δεχτώ πως ανάμεσα σε ένα δύσκολο αφεντικό και το πλησιέστερο save point μεσολαβούν 10 δωμάτια γεμάτα κόσμο. Οι δέκα-είκοσι προσπάθειες που θα κάνω θα μου φάνε πολύ χρόνο ανούσια. Δεν γίνεται η σχεδιαστική επιμονή που λέει "έτσι θέλω να είναι το Hallownest" να υπερβαίνει τον σεβασμό που οφείλει να έχει κάθε παιχνίδι στον χρόνο του παίχτη.

                              Επειδή όμως είναι παιχνιδάρα και σοβαρή υποψηφιότητα για το καλύτερο metroidvania μιας δεκαετίας γεμάτης από δαύτα, δεν θα το σταματήσω. Εξάλλου έρχεται το Silksong...

                              Comment


                              • Ωραίος!

                                Το Mario Odyssey έχει μια από τις καλύτερες περιοχές που έχω δει ποτέ σε videogame, την πόλη. Πραγματικά ανεπανάλτηπτο game.

                                Όσον αφορά το Hollow Knight είμαι ο μόνος που δεν τον ενόχλησε το σύστημα με τον χάρτη; Σχετικά εύκολα βρίσκεις τον τύπο που πουλάει τον χάρτη σε κάθε περιοχή, δεν το βρήκα τόσο ενοχλητικό.

                                Επίσης, μια που αναφέρεσαι στα bosses, έχεις νικήσει τον Nightmare King Grimm; Αυτό το boss είναι ότι πιο κονστινό σε superboss έχω δει σε 2d game, είναι για αυτήν την κατηγορία παιχνιδιών ότι είναι το Omega και το Penance για τα Final Fantasy.


                                Tidy!

                                Do not blame me.Blame yourself or God.
                                In Matsuno we trust.

                                Comment

                                Working...
                                X