Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Το σύστημα του χάρτη δεν με ενοχλεί τόσο όσο το backtracking. Το boss που λες δεν το έχω συναντήσει ακόμη. Θα αποκτήσω σύντομα το pro controller και θα ασχοληθώ εκ νέου με αυτόν τον απαιτητικό τίτλο. Όσο για το Metro Kingdom στο SMO, ναι είναι μάλλον ο καλύτερος και ο πιο προσεγμένος κόσμος του παιχνιδιού!

    Comment


    • Τρομερό το metro kingdom αλλα εγω πιο πολύ ευχαριστήθηκα το Luncheon Kingdom
      Do a barrel roll!

      Comment


      • Επειδή κάνω ένα προσωρινό διάλειμμα από τα Fighting Games, παίζω παιχνίδια στο Steam που άφησα πόσον καιρό.
        sigpic

        Comment


        • Λίγο απ'όλα.Αλλά κυρίως προσπαθώ να τελειώνω με εκκρεμότητες.

          RDR2,Days Gone,TLOZ Link's Awakening,COD Black Ops 3,DMC5,New Super Luigi U (το ξεκινάω σήμερα αυτό),και δε θυμάμαι τι άλλο έχω αφήσει.
          Carpe diem

          Comment


          • Προχθές κατέβασα το Stardew Valley και από τότε έχω πάθει ζημιά. Θα προσπαθήσω να εξηγήσω γιατί.

            Το Stardew Valley στην ουσία είναι farming sim rpg. Κληρονομείς από τον παππού ένα κτήμα και έρχεσαι από την πόλη για να το βρεις γεμάτο δέντρα, πέτρες και αγριόχορτα. Tutorial για τους αμέτρητους μηχανισμούς του παιχνιδιού δεν υπάρχει, οπότε ο νέος παίχτης θα ταλαιπωρηθεί λίγο μέχρι να πάρει χαμπάρι τη φιλοσοφία του τίτλου. Δίνεται βάση στην αλληλεπίδραση με τους 28 κατοίκους της διπλανής πόλης, ο καθένας από τους οποίους έχει δική του ρουτίνα και προσωπικότητα, η οποία και αποκαλύπτεται σταδιακά μέσω της συνεχούς επαφής. Ο παίχτης ενθαρρύνεται να μιλάει καθημερινά με τους npc και να τους δίνει το κατάλληλο δώρο για να ξεκλειδώσει τα μεγαλύτερα επίπεδα φιλίας. Οι single χαρακτήρες προσφέρονται για ρομάντζο. Παράλληλα λοιπόν με τις εργασίες στη φάρμα τρέχει και μια κοινωνική ζωή, που μπορεί να έχει ως αφετηρία ένα απλό γεια στον δρόμο και να καταλήξει, απ'ό,τι φαίνεται, σε μια πλήρη φιλία, όπου ο κάθε χαρακτήρας από αδιάφορος npc γίνεται συμπρωταγωνιστής. Αυτή είναι μια διαδικασία που γίνεται αργά και με λεπτομέρεια στην κλιμάκωση, οπότε μου έχει δημιουργηθεί μεγάλο ενδιαφέρον να γνωρίσω την καθεμιά προσωπικότητα, και ασφαλώς να ρίξω το γκομενάκι που έχω βάλει στο μάτι. Μέσα από τους διαλόγους και τη συμπεριφορά βρίσκω και πολύ κοινωνικό σχολιασμό.

            Το παιχνίδι χωρίζεται σε 4 εποχές των 28 ημερών η καθεμιά, ξεκινώντας από την άνοιξη. Σε κάθε εποχή ο κόσμος του παιχνιδιού μεταμορφώνεται, τα καιρικά φαινόμενα αλλάζουν, τα events της πόλης έχουν τον ανάλογο χαρακτήρα, τα καλλιεργήσιμα φυτά εναλλάσσονται. Τα πρώτα λεφτά τα έβγαλα καλλιεργώντας, τώρα όμως μπήκε χειμώνας και θα πρέπει σιγά σιγά να χτίσουμε σταύλους και να πάρουμε ζα.

            Παράλληλα υπάρχει και ένα μεγάλο dungeon στο οποίο όροφο-όροφο σιγά σιγά μπορείς να πας πιο βαθιά, με μόνο περιορισμό το combat level, την ενέργεια και τον χρόνο - μέχρι τις 02:00 πρέπει να έχεις γυρίσει στο κρεβάτι.

            Είναι πάρα πολύ χαλαρωτικό παιχνίδι με άψογο τεχνικό τομέα. Δεν έχω εμπειρία από άλλα farming sims να κρίνω, αλλά η αίσθηση της προσωπικής δουλειάς στη διαρρύθμιση της φάρμας είναι εθιστικότατη. Ανιαρές διαδικασίες, όπως το tile προς tile πότισμα, ενώ θα έπρεπε να ενοχλούν αντιθέτως γίνονται με μεγάλη ευχαρίστηση και αφοσίωση. Ταιριάζει πολύ στο Switch γιατί μπορεί να παιχτεί σε δόσεις του δεκαλέπτου ή και του τετραώρου.

            Τα γραφικά είναι κλασικά 16μπιτα με απίστευτες χρωματικές παλέτες και οι μελωδίες είναι ό,τι πρέπει. Το παιχνίδι αναπτύχθηκε και εκδόθηκε εξολοκλήρου από ένα άτομο, τον ConcernedApe.

            Comment


            • Παράτησα σχεδόν τα πάντα από το προηγούμενο ποστ κι έχω επικεντρωθεί στο Link's Awakening.To 5o dungeon με κούρασε λίγο που πρέπει να κυνηγάω τον άλλο συνέχεια,αλλά το 6ο φαίνεται πολύ καλύτερο.Τι παιχνιδάρα.
              Carpe diem

              Comment


              • Τελείωσα ένα indie JRPG. Το Antiquia Lost. Συνεχίζω για λίγο με Immortal Redneck.
                sigpic

                Comment


                • δοκιμασα λιγο το Scott Pilgrim vs the World μεσω rcps3

                  απορω πως πηρε τετοιους επαινους και κριτικες. Μαπα τελειως απο τα χειροτερα indie beat-em-ups. Τα fight n rage και river city girls ειναι πολυ καλυτερα.

                  Αλλα βεβαια, αν το σημαντικοτερο για ενα παιχνιδι ειναι πως βασιζεται σε ενα καλο κομικ για τη φοιτητικη ζωη και τους αναγνωστες κομικ και βλεπεις και σχεσεις με ομοφυλα ζευγαρια, παρα το gameplay, ας το επαινεσουμε. Απο τοτε τετοιες παρουσιασεις και κριτικες γιναν μοδα. Ειλικρινα δεν χανετε και τιποτα που δεν ειναι διαθεσιμο. Καλο το σχεδιο που ειναι πιστο στο κομικ, αλλα μεχρι εκει

                  Comment


                  • Δεν έχεις καθόλου άδικο. Δοκίμασα το demo στο Xbox 360 και ήταν μια καραμουφάρα. Καλύτερα πέρασα και έλιωσα με beat-em-up Charlie Murder που είναι και από τους δημιουργούς του Salt and Sanctuary (2 άτομα όλα κι όλα). Τρελλό respect γι' αυτό το ζευγάρι.

                    Πλησιάζει και η ώρα του Streets of Rage 4 με την έλευση του 2020.

                    Comment


                    • Originally posted by petran79 View Post
                      δοκιμασα λιγο το Scott Pilgrim vs the World μεσω rcps3

                      απορω πως πηρε τετοιους επαινους και κριτικες. Μαπα τελειως απο τα χειροτερα indie beat-em-ups. Τα fight n rage και river city girls ειναι πολυ καλυτερα.
                      Originally posted by Ren_of_Heavens View Post
                      Δεν έχεις καθόλου άδικο. Δοκίμασα το demo στο Xbox 360 και ήταν μια καραμουφάρα. Καλύτερα πέρασα και έλιωσα με beat-em-up Charlie Murder που είναι και από τους δημιουργούς του Salt and Sanctuary (2 άτομα όλα κι όλα).

                      Comment


                      • Amazon one-day delivery simulator

                        Comment


                        • Αυτή τη στιγμή βγάζω λεφτά παράγοντας μαγιονέζες και τυριά στο Stardew Valley. Παράλληλα ξεκίνησα ξανά αυτή την επική παιχνιδάρα, το Breath of the Wild, που το αγόρασα μεταχειρισμένο από γνωστό μέλος του φόρουμ, και το οποίο BotW ήταν μάλλον και ο κύριος λόγος που πήρα Switch.

                          Comment


                          • Αφού τερμάτισα το Shenmue 3 στο normal είπα να παιξω κάτι άλλο πρωτού κάποια στιγμή το ξαναπαίξω αυτή τη φορά στο hard (ή hardest), ξεκίνησα λοιπόν το Shadow of Tomb Raider, το οποίο στα προσφατα steam sales έκανε περιπου 23 ευρώ μαζί με ολα τα dlc.

                            Eνώ και το Tomb Raider reboot αλλά και το Rise of Tomb Raider μου άρεσαν και μου προσέφεραν αρκετή gaming ευχαρίστηση καθώς τα έπαιζα, δεν συμβαίνει το ίδιο και με το Shadow of Tomb Raider. Δεν μου προσφέρει ευχαρίστηση και νιώθω πως κάποιες φορές παιζω και απο αγγαρεία, και εδώ που τα λέμε ισως και να μετανιωσα που το αγορασα έστω και σε χαμηλή τιμή με ολα τα dlc.

                            Εάν ξεκινήσουμε απο την ιστορια του παιχνιδιού, το σενάριο δηλαδή, ειναι από εξαιρετικά ρηχό έως παντελώς αδιάφορο. Δεν υπάρχει αρχή, μέση και τέλος, δεν βγάζω νόημα, δεν μου κεντρίζει καθόλου το ενδιαφέρον ώστε να συνεχίσω να παίζω προκειμένου να δω τι θα συμβεί μετά, την επόμενη στιγμή. Ως προς το gameplay , το παιχνίδι ειναι σαφώς προσανατολισμένο στο κομμάτι της εξερεύνησης με την δράση να είναι εξαιρετικά πειριορισμένη, ωστόσο κατά την γνώμη εδώ δεν πέτυχαν καλή ισορροπια μεταξύ εξερεύνησης και δράσης με το παιχνίδι να έχει γενικά κακό ρυθμό στο σύνολο του, ενώ και το platforming κομμάτι της εξερεύνησης δεν μπορώ να πω πως με ικανοποιησε. Επίσης έλεος ρε ομάδα ανάπτυξης, ποσες φορές θα περάσει η Λάρα, πλαγίως, απο στενά σημεία, ναι ήταν διασκεδαστικο στο Tomb Raider reboot, μια, δύο, τρεις, δέκα φορές, παύει να ειναι διασκεδαστικό αν το κάνεις κάθε λιγο και λιγάκι.

                            Επιπλέον εδώ πρέπει να πω πως οι αναβαθμισεις στα οπλα δεν έχουν και πολύ νόημα καθώς οι μάχες όπως είπα είναι ελάχιστες, οπως πολύ νόημα δεν έχουν και αναβαθμίσεις στις ικανότητες της Λαρα οι περισσότερες εκ των οποίων υπάρχουν απλώς για να υπάρχουν και ελάχιστα αξιοποιούνται στο παιχνίδι οι περισσότερες εξ' αυτών. Ναι τα γραφικά ειναι εξαιρετικά και εντυπωσιακά μπορώ να πω (αν και με κουρασε η μη αλλαγή τοπίου, εισαι μονο σε ζουγκλα δεν πας σε πολλα διαφορετικά φυσικά περιβάλλοντα), το ίδιο και ο ήχος ή τα voice overs αλλά δυστυχώς δεν αρκουν μόνο αυτά, ακόμη και τα tombs που υπάρχουν δεν σώζουν σε καμια περίπτωση την κατάσταση. Ειλικρινά μου φάνηκε σαν να βιάστηκαν να το κυκλοφορήσουν, κάτι σαν εργολαβία, όπου έδωσαν προσοχή κατά βάση μονο στα γραφικά του παιχνιδιού.

                            Μάλλον, προς το παρόν τουλάχιστον, θα το παρατήσω.
                            Last edited by BigBOSS; 16-12-2019, 09:53 AM.
                            Star Citizen videos Star Citizen gallery

                            Comment


                            • 3 μήνες Ultimate pass και 3 μέρες λόγω Gold conversion με 1 ευρώ (πιο πριν δεν με άφηνε) και συνεχίζουμε το λιωσίδι μετά το Halo Reachο.

                              Comment


                              • Monster boy για τη ρετριλα, και Sekiro για το φιξάκι απο Soulborne.

                                Comment

                                Working...
                                X