Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Super Metroid- τελειότητα μαζί με το Prime σε Κύβο( μαζί με το A Link to the Past για μένα) Θα γίνω γραφικός στο τέλος xD

    Βασικά μόλις κατάφερα να τελειώσω και την Upper East Side στο Spiderman με gold. Στο νήμα τελείως το gold, δεν ξανακοιτάω πίσω μου, δεν θα ξαναπαίξω τα drone challenges ούτε για πλάκα, επτέλους ξεπερνάω τον ψυχαναγκασμό μου και συνεχίζω με το υπόλοιπο game.

    Ας γράψω δύο λόγια- γκρίνια, για τα drone challenges. Μέχρι στιγμής ήταν ότι πιο δύσκολο είχε να επιδείξει το game... Tόσο για την απλή ολοκλήρωση αυτών, όσο και για το gold( απλώς παίρνεις παραπάνω challenge tokens για να τα ξοδέψεις σε upgrades δεν υπάρχει trophy που να σου επιβάλλει να τα πάρεις όλα gold αν δεν κάνω λάθος) Τα challenges είναι αρκετά δύσκολα ούτως ή άλλως. Ειδικά το Upper east side είναι πολύ δύσκολο και θέλει mastering των traversal τεχνικών απλώς για να το ολοκληρώσεις... Ωστόσο στο gold όλα μεταμορφώνονται με αυτα στο Financial District, Greenwich και στο Upper East Side( 3 από τα 4 δλδ) να είναι πραγματικά πάρα πολύ απαιτητικά... Προσωπικά μιλώντας, είχα πολύ καιρό να κουραστώ τόσο πολύ. Οριακά μου έγιναν εμμονή.
    Το ζήτημα είναι πως οι devs είναι για πολλές καμπάνες... Πονηρά τοποθετημένα checkpoints, drones που έχουν αλλοπρόσαλες πορείες, γενικά στο gold βγάλανε το σαδισμό τους. Κατά την άποψή μου τα 3 από τα 4 είναι εν τέλει με αρκετή προπόνηση εφικτό κάποιος να τα βγάλει με το χρυσό. Ωστόσο το Uppper East side που θα δείτε και στο vid παρακάτω, είναι το πιο frustrating. Ήδη ο χρόνος για απλό τερματισμό φτάνει οριακά. Όταν παίζεις με στόχο το gold πρέπει να είσαι πραγματικά μία ανάσα από το drone- τόσο όσο δλδ- το οποίο αν το προσπεράσεις δεν σου εμφανίζει το επόμενο challenge. Αν δείτε τα video των κορυφαίων στο συγκεκριμένο challenge, απλώς πάνε μία ανάσα πριν από το drone και χτυπάνε τα checkpoints αμα τη εμφανίσει τους... Δεν ξέρω πόσες ώρες προσπάθειας θέλει για τέτοιο αυτοματισμό.
    Eν τω μεταξύ σε όλα αυτά να προστεθεί πως αν και το web swinging είναι πολύ καλό gameplay wise, υπάρχουν θέματα με το ίδιο το level design.. Κοινώς μπορείς να πετύχεις μέσα στο χαμό με το forward web( που βοηθάει να διατηρείς το momentum) μία σκάλα, ένα άκυρο αντικείμενο κάτι που εκτοξεύει το frustration Το video που τράβηξα από την επιτυχημένη προσπάθεια φαίνεται απλό, αλλά πραγματικά μου βγήκε η πίστη και για να είμαι ειλικρινής δεν πίστευα πως θα τα καταφέρω( σε ένα δύο σημεία δεν συνεχίζω αλλά σπάω την κίνηση, αλλά πραγματικά πρέπει να πάρεις απόφαση μέσα σε ελάχιστο χρόνο και τα χάνεις- τλχ εγώ)
    Τεσπά συνεχίζω με ηρεμία πλέον. Αν και τα υπόλοιπα challenges αποδειχτούν τόσο δύσκολο πραγματικά θα βάλω τα κλάματα xD

    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • Originally posted by Sinclair View Post
      Super Metroid- τελειότητα μαζί με το Prime σε Κύβο( μαζί με το A Link to the Past για μένα) Θα γίνω γραφικός στο τέλος xD

      Αν θέλεις, γράψε μερικές κουβέντες εδώ πέρα για το Super Metroid, θα μου άρεσε να διαβάσω απόψεις

      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

      Comment


      • Θα μπορούσες απλά να μην ασχοληθείς με τα Gold challenges.Πήρα το Platinum,έβγαλα και τα 2 dlc που έχουν βγει ως τώρα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με τον τίτλο.Αν προσπαθούσα για gold θα βλαστημούσα,και το παιχνίδι έχει σκοπό να είναι fun to play.Οπότε έκανα μόνο ότι είναι διασκεδαστικό,δεν βρίσκω το λόγο να σπάω νεύρα,στομάχι,δάχτυλα για βλακείες.
        Carpe diem

        Comment


        • Να ήξερες ποσες φορές το σκέφτηκα συτό στο Upper East side xD
          Αλλά πέρα από την πλάκα. Μου άρεσε πάρα πολύ το traversal( θεωρώ πως έχει το καλύτερο σε super hero game μέχρι σήμερα- ακόμη και από το Arkham series)και ήθελα μια πρόκληση για να κάνω master τις τεχνικές. Σε διαφορετική περίπτωση, παίζοντας απλώς το main game χωρίς ιδιαίτερη ενασχόληση με side quests, etc δεν παίρνεις πολύ χαμπάρι τι παίζει και σου φαίνεται πολύ αυτοματισμός, αλλά πραγματικά καμμία σχέση. Είναι φοβερό πόση λεπτομέρεια έχει πεσει στην ανάπτυξη της ταχύτητας, στην ορμή/ αδράνεια κτλ όταν κάνεις web swinging. Ειλικρινά αν είχαν προσέξει παραπάνω τα challenges( ιδιαίτερα το financial και upper east side)νομίζω θα ήταν ένα διασκεδαστικότατο κομμάτι του game.

          Επίσης μου κάνει μεγάλη εντύπωση πόσο προκλητικό γίνεται το game στο Act 3 κάτι που δε με χάλασε καθόλου.( παίζω στο hard btw από την αρχή) Είμαι και Level 47 βέβαια με όλες τις κινήσεις/ ιδιότητες ξεκλειδωμένες εκτός από δυο και κάποια research stations( 1 η 2 μου μένουν) και αρκετά εγκλήματα και λίγες βάσεις διάσπαρτες. Επίσης μου αρέσει πολύ η τροπή που πήρε το σενάριο με τους Sinister Six.
           
          Παίζεις ενάντια στον Electro, πετάς από ουρανοξύστη σε ουρανοξύστη, πλακώνεις thugs, αποφεύγωντας ρουκέτες από ένα ελικόπτερο ενώ πρεέπει να διαλύσεις τις γεννήτριες, μία από τις οποίες κρέμεται από το ελικόπτερο... ε it doesn't get more spiderman than this... Χωρια την τέλεια απόδοση του Peter Parker από τον Yuri Lowenthal ειδικά με την ατάκα Yo Adrian έκλαψα

          Οι παραφωνίες που βρίσκω εγώ είναι στα stealth missions( γιατί κάθε ΑΑΑ τίτλος πρέπει να έχει σήμερα stealth missions γαμωτο)που δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα, περισσότερο light puzzles, απλώς θα τα ήθελα είτε πιο προσεγμένα είτε σε στιλ narrative a la Telltale.( καλά δε μιλάμε και γιια επίπεδα frustration άλλων τίτλων) Μερικές φορές στις μάχες με ένα συγκεκριμένο γκρουπ αν πας happy go lucky, εχεις φάει τα μούτρα σου με το καλημέρα, ενώ η camera μπορεί μερικές φορές να μην ακολουθεί την όλη δράση και τις κινήσεις του Spidey. Επίσης θα ήθελα λίγο μεγαλύτερη ποικιλία στα collectibles( παραήταν τα σακίδια και τα αξιοθέατα ρουτίνα να τα βρεις- δεν ήθελε κάποιο ψάξιμο δλδ) Επίσης τα boss fights μέχρι στιγμής είναι βασικά τα ίδια ακριβώς( κάτι που πιστεύω θα βελτιωθεί στο sequel όπως έγινε και στο Arkham- ο πρώτος τίτλος είχε τα χειρότερα)

          Τώρα για τα δικά μου δεδομένα βέβαια, που έχω γίνει και γκρινιάρης, είναι εξαιρετικός τίτλος και απολαμβάνω κάθε στιγμή. Χθες έπαιξα μονορούφι όλο το Act 3 σχεδόν και δεν κατάλαβα πως πέρασε ηη ώρα.

          EDIT:
          Χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο που δεν πήρα το DLC όταν το είχανε προσφορά -5€...

          EDIT 2:
          Επίσης θα ήταν άδικο να κρίνω το game από πραιρετικά challenges, που υπάρχουν για καμένους όπως η πάρτη μου, αλλά ορισμένα απο τα bonus reqs που υπάρχουν στα criminal και στις βάσεις είναι λίγο χαζα... Πέτα έναν εχθρό 5 φορές, κάνε ηλεκτροπληξία σε 5-6 εχθρούς μαζί... Ας πούμε έχω κάνει σε μαχες σε base 130 combo και τρώω ήττα σε αλλη base που είχε req 60 χτυπήματα xD ( αλλα ξαναλέω εδώ είναι θέμα δικού μου ψυχαναγκασμού)
          Last edited by Sinclair; 14-12-2018, 01:21 PM.
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • Ξεκίνησα και το Hellblade.
            Θυμάμαι όταν ήμουν έφηβος μέταλλος διάβαζα το Hammer και σε ορισμένα δισκάκια που μπορεί να ήταν και καλά εν τέλει, εμπαινε το χιουμοριστικό " δεν ξέρω τι βαθμό να βάλω" Πέρα από την πλάκα: ειλικρινά μέχρι στιγμής( δυο boss fights από την έναρξη του game)δεν ξέρω πως αισθάνομαι για το game.
            Παίζω με το gold headset με το virtual surround etc καθώς και oi devs το προτείνουν σαν την ιδανική λύση για να απολαύσεις το game και να αυξήσεις το immersion. Το voice acting είναι εξαιρετικό. Τόσο η Senua, όσο και ο σύντροφος σε αυτά τα δύο τμήματα όσο και οι εχθροί είναι κορυφή. Τώρα σχετικά με τις φωνές, προσωπικά με ενοχλούνε σε σημεία χωρίς όμως να με κάνουν να θέλω να κλείσω το game, χώρια που όπως το αντιλαμβάνομαι αποτελούν κομμάτι του gameplay( σου λένε πχ πότε να προσέξεις για χτυπήματα εκτός οπτικού πεδίου κτλ) Οι μάχες είναι glorified inifinity blade( αν το έχετε παίξει, είχα λιώσει το πρώτο στο πρώτο μου smartphone το iPhone 4) Έχουν μια Χ πρόκληση αλλά τπτ το φοεβερό, οι κινήσεις γενικά γίνονται telegraph από χιλιόμετρα αλλά οκ έχουν την έντασή τους και σίγουρα σε αυτές τις πρώτες ώρες δεν έχω κάποιο θέμα.( υπάρχει ουσία δλδ evade, parry, dash attacks, combos, focus attack που είναι και imba)
            Επίσης αν και τα δύο bosses μου άρεσαν, το ένα ήταν φανταστικό( κατά την ταπεινή μου άποψη) Πολύ ωραία ατμόσφαιρα και moveset.
            Στα αρνητικά τα χιλιοειδωμένα enivomental puzzles( κάνε focus και βρες ποια δέντρα , ξύλα κτλ σχηματίζουν τους ρούνους που έχει η πόρτα για να ξεκλειδώσει), πέρνα από illusion gates που αλλαζουν το περιβάλλον κτλ... Επίσης υπάρχουν collectibles με πολύ ωραιο backstory( νομίζω βασίζονται αρκετά στη σκανδιναβική μυθολογία και ίσως είναι και πιστές οι αναφορές) ΩΣΤΟΣΟ μπορεί να είναι μπροστά στα μάτια σου και λόγω του πλούσιου τεχνικού τομέα να μπλέκονται μέσα στο background( έκανα backtracking 15 λεπτά για να βρω ένα lorestone που μου έλειπε xD)
            Θετικές εντυπώσεις στις πρώτες ώρες. ΩΣΤΟΣΟ όποιος δεν ψήνεται για πιο artistic, τύπου εμπειρία game ας προσπεράσει χαλαρά και με χαρακτηριστική άνεση.( πχ υπάρχει μία σκηνή πριν από ένα boss fight που είναι αρκετά ενοχλητική και φανερώνει imo τι ισχύει με το backstory της Senua- εκτός κι αν πέσω τελείως έξω ή το αφήσουν ανοιχτό σε ερμηνεία) Μεχρι στιγμής για indie τίτλος, ανώτερο από το Owlboy νομίζω, αλλά και πάλι δεν έχω φάει τη μεγάλη σφαλιάρα που διάβαζα πως είναι το game( essential στο Eurogamer, σχόλια χρηστών κτλ)
            Last edited by Sinclair; 19-12-2018, 08:22 PM.
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • Το έβαλα κι εγώ αλλά το άφησα στο κεντρικό μενού όταν είδα ότι προτείνει headset.Περιμένω ένα ππυ βρήκα προσφορά αλλά δεν έχει έρθει ακόμα. Οπότε δυστυχώς θα πάει για Ιανουάριο 19.
              Για την ώρα λοιπόν Super Smash Bros Ultimate και Red Dead Redemption 2.
              Carpe diem

              Comment


              • Αναγκάστηκα να αφήσω το SNES Classic Mini πίσω στο νησί, μιας και θα καταστρεφόμουν νομίζω αν συνέχιζε να με συνεπαίρνει όπως μέχρι τώρα.

                Οπότε ξεκινάω το AM2R, το fanmade Metroid 2, μιας και έπαθα ένα κάποιο πολιτισμικό σοκ παίζοντας το Super Metroid και καπάκι το Zero Mission, πώς μπορεί κάποιος να ανακαλύπτει τόσο αργά τόσο καλές σειρές.

                Comment


                • Εδώ και 2 μέρες έχω ξεκινήσει το AC Origins. Δεν θέλω να λέω μεγάλες κουβέντες, αλλά θεωρώ ότι δύσκολα δεν θα το παρατήσω στην μέση. Απίστευτα επαναλαμβανόμενο, πολύ ρηχό narration, αστεία AI, set-pieced σχεδιασμός σε πολλές αποστολές, αυστηρότατο leveling που καταλήγει αναπόφευκτα σε grinding και map clearing, κάπως ξύλινο και unsatisfactory combat .Γενικά βγαίνοντας απο το RDR2 το συγκεκριμένο μου αφήνει μια έντονη PS360 γεύση σε πολλά σημεία. Πολύ όμορφη η αναπαράσταση της Αιγύπτου, γενικά αρκετά προσεγμένος ο τίτλος απο οπτικής πλευράς αλλά είμαι της άποψης ότι ο πήχης σε αυτήν την γενιά έχει ανέβει και ο τίτλος δεν πιάνει ούτε την βάση. Θα προσπαθήσω να το συνεχίσω. Δεδομένα όμως θα το ξεχάσω πολύ γρήγορα. Α, και κλασσική Ubisoft, ξεκίνησα να παίζω χωρίς να κάνω update και 2 φορές το παιχνίδι σταμάτησε, μία κράσαρε και την άλλη κόλλησα σε ένα παράθυρο <3

                  Comment


                  • Έπαιξα ace combat 7 σε ps4 pro ! Χύνω βαρέλια από στρατόσφαιρα

                    Comment


                    • Αυτό τον καιρό παίζω Conan exiles και λίγο Strange Brigade.Και τα δύο είναι εξαιρετικά!

                      Comment


                      • Dark souls remaster στο switch και Gabriel Knight sins of the fathers remadter στο πισιον.
                        Deus Misereatur...
                        Gloria filiorum patres i.e.m.e
                        Viva los Vatos Locos

                        ---------------------
                        UNITED WE STAND DIVIDED WE FALL...

                        Comment


                        • Έχεις παίξει την αρχική έκδοση του Sins of the Fathers? Τι λέει η remastered; Έχω ακούσει πως έχουν αλλάξει τις φωνές...
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • Παίζω Detroit Become Human.


                            Μ' αρέσει ο cyberpunk κόσμος τους. Το παιχνίδι είναι αισθητά εξελιγμένο από τους προκατόχους του. Νιώθω ότι κρύβει κάποιο μήνυμα που μάλλον θυμίζει Αμερική της δεκαετίας του 1800.
                            sigpic

                            Comment


                            • Originally posted by 丹野 View Post
                              Παίζω Detroit Become Human.


                              Μ' αρέσει ο cyberpunk κόσμος τους. Το παιχνίδι είναι αισθητά εξελιγμένο από τους προκατόχους του. Νιώθω ότι κρύβει κάποιο μήνυμα που μάλλον θυμίζει Αμερική της δεκαετίας του 1800.
                              Connor FTW!!!!

                              Comment


                              • Originally posted by straier View Post
                                Έχεις παίξει την αρχική έκδοση του Sins of the Fathers? Τι λέει η remastered; Έχω ακούσει πως έχουν αλλάξει τις φωνές...
                                Έχουν αλλάξει τα voiceovers (δεν είναι ο Tim Curry) αλλά μου φαίνονται εξαιρετικά τα καινούργια. Επίσης το soundtrack είναι;ι το ίδιο και του έχουν κάνει remaster. H phoenix online έχει κάνει εξαιρετική δουλειά. Τα γραφικά εννοείται είναι ανανεωμένα και έχουν προστεθεί και κάποιοι έξτρα γρίφοι. Όχι τίποτα σημαντικό αλλά οκ.
                                Deus Misereatur...
                                Gloria filiorum patres i.e.m.e
                                Viva los Vatos Locos

                                ---------------------
                                UNITED WE STAND DIVIDED WE FALL...

                                Comment

                                Working...
                                X