Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Roronoa paikse to seken densetsu to 3 re.
    Karapaixnidara einai
    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
    Kindred, this blade and I.
    "

    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
    Greek Gaming Videos
    Greek Final Fantasy Forum

    Comment


    • Απο αυριο Supah Mario Makah 2!!!
      Do a barrel roll!

      Comment


      • Originally posted by Ground_zero View Post
        Roronoa paikse to seken densetsu to 3 re.
        Karapaixnidara einai
        Καποια στιγμη θα ριξω μια ματια και στα υπολοιπα της σειρας αμα ειναι οντως καλυτερα

        Comment


        • Originally posted by Ramparter View Post
          Απο αυριο Supah Mario Makah 2!!!

          Αηδίασα...

          Comment


          • Καυλα μου εσυ πως τα λες!
            Do a barrel roll!

            Comment


            • Αυτόν τον καιρό παίζω δυο παιχνίδια: το Minish Cap στο παλιό μου DS, προς αναμονή της αγοράς Switch λίγο αργότερα, και διάσπαρτα sessions στο campaign του Halo 3.

              Το Halo 3, δώδεκα χρόνια μετά φαίνεται αγέραστο. Τα γραφικά είναι καλά, το gameplay ακόμα πιο καλό. Αυτό το παιχνίδι νομίζω είναι η τελειοποίηση της εθιστικής φόρμουλας gameplay που έκανε εξαρχής το Halo επαναστατικό. Τόσα χρόνια μετά επιμένω στη σημασία αυτού του τίτλου για το είδος. Δεν, επιμένω σε κάτι που είχα πιστέψει πιτσιρικάς, πως έχει βαθύ σενάριο τάχα μου κι έτσι. Δεν έχει βαθύ σενάριο, καθώς είναι ουσιαστικά ένα sci-fi opera με απλοικούς χαρακτήρες, με παραπλανητικούς παραλληλισμούς σε βιβλικά γεγονότα, και πολλές φορές με nonsensical τροπές. Είναι αλήθεια όμως πως το σενάριο κάνει πολύ καλή δουλειά για να πατήσει πάνω η υπόλοιπη αισθητική του παιχνιδιού κι έτσι να φτιάξει κλίμα: οι χαρακτηριστικές ψαλμωδίες, οι δαιδαλώδεις διάδρομοι, ακόμα και οι ονομασίες των χαρακτήρων. Μπορώ να συγχωρέσω λοιπόν τον 15χρονο εαυτό μου για την εσφαλμένη αντίληψη.

              Το Minish Cap είναι νομίζω το καλύτερο 2d Zelda. Αξεπέραστα, λαμπερά γραφικά, ευρηματικοί μηχανισμοί, ένα μερακλίδικο Zelda πιστό στην κεντρική ιδέα της σειράς, που το ξεκίνησα για παρηγοριά στον άρρωστο και τώρα δεν θέλω να τελειώσει.

              Το ξέρω πως περιμένετε να τελειώσω με τα Spiderman στο GBA. Έχω βρεθεί καταμεσής του Spiderman 2, και αποδείχθηκε τόσο κακός τίτλος που με σόκαρε. Το Spiderman 3 όμως, της αγαπητής Vicarious Visions, φαίνεται πιο υποσχόμενο, οπότε για όλους εσάς που διψάτε για περισσότερη Spiderman δράση, λίγη υπομονή ακόμα!

              Comment


              • Remaster του Toki. Η εκδίκηση του γοριλλά. Επιστρέφει να σώσει τη γυναίκα του από το ξεπάτωμα, θα τα καταφέρει άραγες? Πάντως η αλήθεια είναι ότι προτιμάμε το og artwork. Είχε κάτι το εντυπωσιακό η πιξελούρα του μισού bit.



                Shantae:1/2 genie hero. Πολύ καλό το 4ο της σειράς. Προτείνουμε. Λίγο πλατφόρμα, λίγο metroidvania. KKkkcool.

                Comment


                • Originally posted by Ramparter View Post
                  Καυλα μου εσυ πως τα λες!

                  Ντροπή ρε !

                  Comment


                  • Bloodstained Ritual of the Night (PS4),Call of Duty 2 (X1),Super Mario Maker 2 (Switch)
                    Carpe diem

                    Comment


                    • Το Minish Cap είναι νομίζω το καλύτερο 2d Zelda. Αξεπέραστα, λαμπερά γραφικά, ευρηματικοί μηχανισμοί, ένα μερακλίδικο Zelda πιστό στην κεντρική ιδέα της σειράς, που το ξεκίνησα για παρηγοριά στον άρρωστο και τώρα δεν θέλω να τελειώσει.
                      Όταν υπάρχουν τα Link's Awakening, A Link to the Past και A Link Between Worlds αυτός ο ισχυρισμός δε μπορεί να ευσταθεί.
                      Originally posted by Squall Leonhart
                      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                      Originally posted by 丹野
                      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                      Originally posted by Ryu_gr
                      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                      Comment


                      • Απέφυγα να το διατυπώσω απόλυτα επειδή περίμενα την απάντηση. Το Link's Awakening και το ALttP είναι παιχνίδια early 90s. Ειδικά το δεύτερο έθεσε τη βάση για το πώς είναι ένα Ζέλντα. Σχεδόν όλα τα επόμενα, μαζί και τα 3d, ακολουθούν αυτή τη φόρμουλα. Συνεπώς, χωρίς καμιά αμφιβολία, είναι ιστορικά σημαντικότερο, και μακράν. Αλλά δεν κρίνω τα παιχνίδια με σχετικούς όρους, πότε βγήκε ποιο, τι έκανε πρώτο τι, πόσο αγαπήθηκε το καθένα επειδή μας πέτυχε στα παιδικάτα μας κτλ. Με το ίδιο σκεπτικό αποφαίνομαι πως το BotW είναι το καλύτερο απ' όλα τα παιχνίδια της σειράς που έχω δει, και από το OoT και απ' όλα.

                        Βλέπω πως έχει καθιερωθεί μια Ζελντότητα, της οποίας κάθε τίτλος επιχειρεί και μια όψη. Βλέποντας τους δυο τίτλους διαπιστώνω πως το Minish Cap είναι ένα πιο μεστό, ζωηρό παιχνίδι, που αναπαράγει τα καλύτερα στοιχεία των προηγούμενων και παρουσιάζει μια πολύ ιδιαίτερη αλλά και κλασική πρόταση Ζέλντα. Είναι μεν πιο ελαφρύ και καρτουνίστικο (το AlttP πιο σκοτεινό και επικό) αλλά και πολύ πιο ευχάριστο στο παίξιμο. Btw έχω το ALttP για GBA και για SNES (Mini) και αν αργήσω να πάρω Switch είναι το επόμενο για replay.

                        Το LA παραφαίνεται απλοικό (θα το πιάσω στο remake του) και το ALbW δεν το έχω δει καθόλου.
                        Last edited by Raf; 11-07-2019, 11:03 AM.

                        Comment


                        • To LA αν το κρίνεις χωρίς να υπολογίζεις την εποχή που κυκλοφόρησε, πιθανότατα βγαίνει κάτω και από τα ages-seasons.

                          Comment


                          • Το ALttP το χα δοκιμασει σε GBA αλλα ηταν αρκετα old school, πχ εχασα σε ενα boss και με πηγε στην αρχη του dungeon - θα μου πεις αυτο γινοταν και στο OoT αλλα εκει δε γινοταν να χασεις σε boss.

                            Με κατι τετοιους τιτλους σκοπευω να ασχοληθω αν με το καλο ερθουν στο Switch με rewind feature που θα μπει τωρα στα NES games.
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • Comment


                              • Επέστρεψα πίσω στο World of Final Fantasy για να κάνω ένα διάλειμμα από τα FGs. Επικεντρώνομαι στα του post-game για να πάρω τα υπόλοιπα τρόπαια.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X