Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Εγώ όμως έχω κάνει για πράγματα που με ενδιαφέρουν. Και υπό αυτή τη συνέπεια, δεν υπάρχει λόγος να "υποβαθμίζεις" αυτά που σχολίασα γιατί μη μου πεις όχι, το ανέφερες ειρωνικά λόγω των τακτικών αναφορών μου σε Ιαπωνικές κυκλοφορίες.
    " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

    Authenticity sir, authenticity. "

    Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



    Comment


    • Den einai taktikes oi anafores sou, ton teleftaio kairo anaferesai mono se iapwnika paixnidia kai einai ola poiotika.
      To provlhma mou den einai omws ta paixnidia, pou mporei na einai kai aristourghmata (idea den exw), alla afto to "koitaxte ti paizw kai eseis den prokeitai na paiksete pote" feeling pou vgainei apo ta posts sou.

      Einai dynaton na pistepseis pote oti yparxei periptwsh na katsoume kai na paiksoume afta ta paixnidia sta iapwnika?
      Esy pws ta paizeis? Exeis mathei iapwnika giafton ton logo, h aplws paizeis xwris na katalavaineis tipote kai meta diavazeis to senario se faqs?
      Sthn telikh ti katalavaineis etsi?
      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
      Kindred, this blade and I.
      "

      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
      Greek Gaming Videos
      Greek Final Fantasy Forum

      Comment


      • Esy pws ta paizeis? Exeis mathei iapwnika giafton ton logo, h aplws paizeis xwris na katalavaineis tipote kai meta diavazeis to senario se faqs?
        ayth thn aporia eixa kai egw na pw thn alitheia.. an kai paradexomai oti merika fainontai ontws kala opws to video pou evale parapanw, gia ekeinh thn epoxh fainetai poly kalo..

        Comment


        • hmm νομιζω χαριτολογοντας ρωτισε ο gz στην αρχη εξου και το smiley στο τελος, αλλα περα απο αυτο ,scatman φανταζομαι αντιλαμβανεσαι οτι οι αναφορες σου σε μια (μεγαλη δηστυχως) μεριδα παιχνιδιων που δεν εχουνε δει ποτε localization εις την αγγλικην δεν ειναι δυνατον να εχουνε παιχτει απο το 99% των gamers εδω στην ελλαδα (ποσοι ελληνες gamers ποια γνωριζουνε ιαπωνικα?) οποτε αυτοματως δεν μπορει να μπει κανεις σε περαιτερω συζητηση γι αυτα μαζι σου, απλα τα βλεπουμε παθητικα και μαλλον ψηλοαδιαφορα με μια δοση ζηλιας και ολας αν καταλαβουμε απο τα vids οτι προκειται και για καλα games

          εν ολιγης η ταπεινη μου αποψη ειναι οτι δεν χρειαζεται να μας υπενθμιζεις συνεχεια οτι εχουμε αγνοια για μια μεγαλη μεριδα ιαπωνικων παιχνιδιων, το ξερουμε δυστηχως, μας κανεις να νιωθουμε χειροτερα, τοσο πολυ σαρεσει να μας βλεπεις να βασανιζομαστε?

          εγω για να καταλαβεις ποιο παλια οταν εμπαινα adriasang μετα ηθελα λεξοτανιλ για να συνελθω, που παρολο εχω παιξει μερικα japan only games δεν εχω ποια την υπομονη να μπω σε τοσο καμμενη διαδικασια

          Comment


          • Egw eimai entaksei me anafores kai afierwmata, alla afto to kathe ligo kai ligaki eixe arxisei na mou fenetai "kapws".
            Allo re paidi mou na einai sxetiko me thn syzhtish kai allo na milame gia iapwnika paixnidia synexeia.
            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
            Kindred, this blade and I.
            "

            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
            Greek Gaming Videos
            Greek Final Fantasy Forum

            Comment


            • ναι αυτο που ειπες βασικα gz, δεν το διατυπωσα σωστα, ενα αφιερωμα η μια συνολικη αναφορα με χαρα να την διαβασουμε, αλλα αυτο το καθε λιγο και λιγακι ειναι λιγο σπασιμο

              Comment


              • Den einai taktikes oi anafores sou, ton teleftaio kairo anaferesai mono se iapwnika paixnidia kai einai ola poiotika.
                To provlhma mou den einai omws ta paixnidia, pou mporei na einai kai aristourghmata (idea den exw), alla afto to "koitaxte ti paizw kai eseis den prokeitai na paiksete pote" feeling pou vgainei apo ta posts sou.

                Einai dynaton na pistepseis pote oti yparxei periptwsh na katsoume kai na paiksoume afta ta paixnidia sta iapwnika?
                Esy pws ta paizeis? Exeis mathei iapwnika giafton ton logo, h aplws paizeis xwris na katalavaineis tipote kai meta diavazeis to senario se faqs?
                Sthn telikh ti katalavaineis etsi?
                Τι σου φαίνεται περίεργο, τα παιχνίδια που παίζω? Είναι όπως τα άλλα. Κανονικά παιχνίδια με αρχλη μέση και τέλος.

                Το ότι δεν τα παίζεις ή δε μπορείς να παίξεις εσυ, σε κάνει να νιώθεις μειονεκτικά? Αυτή την εντύπωση μου δίνεις τώρα. Σα ζήλεια ένα πράγμα, απωθημένο...δε ξέρω τι ακριβώς είναι. Βγάζεις μία αρνητικότητα πάντως σα να μη μπορείς να δεχτείς ότι κάποιος άλλος πιθανά έχει περισσότερες εικόνες σε συγκεκριμένα θέματα.

                Το feeling που λες είναι κάτι ατομικό. Μη γενικεύεις την ατομικότητά σου.

                Επίσης, επειδή είμαι ο Σκάτμαν, συγκεκριμένο άτομο με συγκεκριμένα γούστα και τρόπο που μιλάει, γενικές αναφορές δεν κάνω. Κάθε φορά που μπήκα στον κόπο να μιλήσω για ένα παιχνίδι και δει Ιαπωνικό ήμουν συγκεκριμένος. Είναι το τάδε, με τα τάδε χαρακτηριστικά, στην τάδε κονσόλα, της τάδε εταιρείας. Εάν ήθελα να κάνω επίδειξη, θα ανέφερα ότι απλά το παίζω ή το ολοκλήρωσα και δε θα σχολίαζα τίποτα άλλο. Πιο επιδεικτικό είναι να ανοίγεις τόπικ για να συγκρίνεις τις επιδόσεις σου παρά να αναφέρεσαι σε παιχνίδια νομίζω.

                Κι εσένα ποιος σου είπε ότι γράφω τις εντυπώσεις μου για να παίξεις εσύ κάτι? Τι λογική είναι αυτή? ¨οπως τι λογική είναι γιατί έμαθες Ιαπωνικά? Έχω μάθει Ιαπωνικά επειδή γουστάρω. Γιατί ο κόσμος μαθαίνει γλώσσες?

                Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι kάποιοι άνθρωποι , τα τελευταία χρόνια έχετε ξεφύγει λίγο. Βγάζετε άσχημα συναισθήματα κι ασχολείστε λεπτομερώς με το τι κάνει ο καθένας ακόμη κι όταν δε σας πέφτει λόγος. Στο κάτω κάτω, δε με ενδιαφέρει εάν σε απασχολεί ή όχι με τι ασχολούμαι εγώ και δε βρίσκω το λόγο γιατί πρεπει να σε νοιάζει. Επίσης, το ότι είμαι διαφορετικός από εσένα ή τον άλλο, θα έπρεπε να έχεις μάθει να το δέχεσαι. Είμαστε ένα φόρουμ 100δων ατόμων που η λογική λέει ότι διαφέρουμε.

                Τελειώνοντας, θα πω κάτι προφανές. Όταν γράφω κάτι απευθύνομαι σε άτομα που ενδιαφέρονται, οι υπόλοιποι ας μην έχουν λόγο. Δεν είναι ανάγκη να σχολιάζουμε τα πάντα.

                ΕΝΤΙΤ :

                εν ολιγης η ταπεινη μου αποψη ειναι οτι δεν χρειαζεται να μας υπενθμιζεις συνεχεια οτι εχουμε αγνοια για μια μεγαλη μεριδα ιαπωνικων παιχνιδιων, το ξερουμε δυστηχως, μας κανεις να νιωθουμε χειροτερα, τοσο πολυ σαρεσει να μας βλεπεις να βασανιζομαστε?
                Vanyard είστε συγκεκριμένα ατομα που το βλέπετε έτσι. Εϊναι η οπτική σας στις τοποθετήσεις μου.

                Δε θα έπρεπε να νιώθουν καποιοι μειονεκτικά όταν λες ότι "υπάρχει και αυτό το παιχνίδι που είναι καλό και κάποιοι δε το έφεραν". Λέγεται κόμπλεξ.

                Όλως "τυχαίως" αυτές οι αναφορές επικεντρώνονται σε RPGs των PS 1, 2 τα οποία μελετάω ~σαν game library~ δεκαετία πλέον.
                " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                Authenticity sir, authenticity. "

                Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                Comment


                • Ok to vrhkes exoume complex.
                  Apo edw kai pera aplws tha grafw ena "Den me niazei" katw apo kathe post pou tha anaferetai se iapwniko paixnidi xwris na yparxei proypothesh gia syzhtish epanw se tetoio thema kai tha katalavaineis ti enow me ta prohgoumena posts mou.|

                  Oti theleis grafeis, oti thelw grafw.

                  BTW otan les oti zhlevw (kai ara ginomai kakos epiteides), mhpws enweis oti poulas mourh milwntas mono gia games pou den exei paiksei kaneis ektos apo esena?
                  Giati an to les esy afto gia emena, mporw na pw kai egw to allo gia esena.
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • Λυπάμαι αλλά αυτό μου δείχνεις Ground. Και είπα ότι όποιος μπαίνει σε αυτή τη διαδικασία μάλλον έχει. Δεν είμαι ψυχολόγος και δεν αφορά όλους.

                    Ουδέ ποτέ ασχολήθηκα πόσο γνωρίζεις κάποια παιχνίδια και σε τι μάστερ επίπεδο τα έχεις φτάσει. Μάλιστα, άλλες εποχές σε επαινούσα για κάποιες γνώσεις που είχες (πχ FF) αλλά έχεις αλλάξει αρκετά ή μπορεί να φταίνε άλλοι παράγοντες ότι πχ δεν έχουμε πολλές επαφές χρόνια τώρα.

                    Αυτό που θέλω απλά είναι να με σέβεσαι σαν συνομιλητή. Κι αν σου δώσω δικαιώματα για πράγματα που δεν έχω καλές γνώσεις πχ fightings κι επιμένω οπως παλιότερα, χώσε μου τα.

                    Απ'το μηδέν όμως μη μου πουλάς ειρωνία. Είναι καινούργια κόλπα αυτά και δε τα έχω συνηθίσει από εσένα. Και να ξέρεις, πιο πολύ ενοχλούμαι όταν θα μου την πεις εσύ ή άλλο άτομο που γνωρίζω χρόνια παρά κάποιος λίγότερο γνωστός.

                    Να σχολιάζεις όταν σε ενδιαφέρει κάτι και θες να πάρεις πληροφορίες από αυτό κι όχι για να με σνομπάρεις επειδή ασχολήθηκα μαζί του σα να θέλω να κάνω επίδειξη. Το forum εδώ και χρόνια είναι κάτι σα προσωπικό μπλογκ για τον καθένα μας και μοιραζόμαστε τις περισσότερες gaming εμπειρίες μας.

                    Από πολύ παλιά κάνω το ίδο πράγμα, δεν καταλαβαίνω πως ξαφνικά φαίνεται περίεργο που ο Σκάτμαν ασχολείται με τέτοια πράγματα.
                    " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                    Authenticity sir, authenticity. "

                    Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                    Comment


                    • Είμαστε ένα φόρουμ 100δων ατόμων που η λογική λέει ότι διαφέρουμε.
                      Όπα όπα, πότε φτάσαμε στα εκατοντάδες ενεργά μέλη;

                      Τελειώνοντας, θα πω κάτι προφανές. Όταν γράφω κάτι απευθύνομαι σε άτομα που ενδιαφέρονται, οι υπόλοιποι ας μην έχουν λόγο.
                      Ρεαλιστικά, το μόνο ενδιαφέρον που μπορεί να έχει κάποιος για αυτά τα παιχνίδια είναι εγκυκλοπαιδικό μια που κανείς άλλος δεν πρόκειται/μπορεί να τα παίξει.

                      Για να πω και την άποψή μου όσον αφορά παιχνίδια που δεν έχουν βγει εκτός Ιαπωνίας ειδικά από εποχές PS1 και ύστερα, πιστεύω πως στην πλειοψηφία τους όντως δεν ήταν ιδιαίτερα ποιοτικά ή απευθύνονταν σε πολύ συγκεκριμένο (καμένο ιαπωνικό) κοινό για αυτό και δεν ήρθαν στη δύση. Δεν αρνούμαι πως υπάρχουν και μερικά καλά (ή και αριστουργηματικά) παιχνίδια που δεν είδαμε αλλά πραγματικά δεν πιστεύω πως πρόκειται για μεγάλο αριθμό.
                      Originally posted by Squall Leonhart
                      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                      Originally posted by 丹野
                      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                      Originally posted by Ryu_gr
                      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                      Comment


                      • Υπάρχει μια ένταση τις τελευταίες μέρες στο forum ή είναι η ιδέα μου;

                        Τέλος πάντων, για να πέσουν λίγο οι τόνοι και να μη συνεχιστεί το θέμα, μιας και αναφέρθηκε, το πιο όμορφο RPG στο PS1 δεν είναι το FF IX. Είναι τα Saga Frontier 2 και Legend of Mana, όλα τ' άλλα πάνε μετά. Ειδικά αν τα βάλει κανείς στο PSP δείχνουν καλύτερα από 9 στα 10 games του Wii.

                        True story.
                        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                        Comment


                        • Ρεαλιστικά, το μόνο ενδιαφέρον που μπορεί να έχει κάποιος για αυτά τα παιχνίδια είναι εγκυκλοπαιδικό μια που κανείς άλλος δεν πρόκειται/μπορεί να τα παίξει.
                          Ρεαλιστικά πολλά απ'τα παιχνίδια που παίζει ο καθένας δεν έχουν ενδιαφέρον ανεξαρτήτου region. Άρα μη μιλαμε καθόλου?

                          Φίμοτρο δλδ!

                          Για να πω και την άποψή μου όσον αφορά παιχνίδια που δεν έχουν βγει εκτός Ιαπωνίας ειδικά από εποχές PS1 και ύστερα, πιστεύω πως η πλειοψηφία τους όντως δεν ήταν ιδιαίτερα ποιοτικά ή απευθύνονταν σε πολύ συγκεκριμένο (καμένο ιαπωνικό) κοινό για αυτό και δεν ήρθαν στη δύση. Δεν αρνούμαι πως υπάρχουν και μερικά καλά (ή και αριστουργηματικά) παιχνίδια που δεν είδαμε αλλά πραγματικά δεν πιστεύω πως πρόκειται για μεγάλο αριθμό.
                          Στο ps1 τα πράγματα πάνε κάπως έτσι . Το ps2 έχει αρκετά περισσότερα με δεδομένο ότι έχει περισσότερους τίτλους
                          " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                          Authenticity sir, authenticity. "

                          Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                          Comment


                          • Den tha ekana thn syzhtish paliotera alla arxise na me enoxlei apistefta apo thn stigmh pou evgales ekeina ta fighting games plasarontas ta ws aristourghmata me thn dikaiologia oti ta epaikses.

                            Opote akolouthontas afthn thn grammh pragmatika exw arxisei na pistevw oti mas douleveis xontra.
                            Afto einai to provlhma mou.
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • Loggo to mana kai to saga pou evales den einai 3D den metrane
                              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                              Kindred, this blade and I.
                              "

                              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                              Greek Gaming Videos
                              Greek Final Fantasy Forum

                              Comment


                              • Originally posted by Ground_zero
                                Den tha ekana thn syzhtish paliotera alla arxise na me enoxlei apistefta apo thn stigmh pou evgales ekeina ta fighting games plasarontas ta ws aristourghmata me thn dikaiologia oti ta epaikses.

                                Opote akolouthontas afthn thn grammh pragmatika exw arxisei na pistevw oti mas douleveis xontra.
                                Afto einai to provlhma mou.
                                Και να κερδίσω τι? Το παράσημο μέλος του μήνα? Reputation? Είναι απλή λογική. Δε ξέρω πως νιώθει ο καθένας αλλά εμένα δε με γεμίζει ν φανώ κουλ σε μία κοινότητα που είμαι μέλος χρόνια. Μεγάλωσα γι'αυτά. Ακόμα και τις χοντροεξυπνάδες τις έχω κόψει πολλά χρόνια τώρα.

                                Κι εγώ θα μπορούσα να πω αρκετά για σένα, αλλά υπάρχουν μερικοί άτυποι ή ηθικοί κανόνες. Όπως θες πες το. Απλά δεν ασχολούμαι με το τι κάνει ο καθένας και συμμετέχω σε θέματα που μπορώ να έχω άποψη/εμπειρίες.

                                Καταλήγουμε σε κάτι εσωτερικό πάλι.
                                " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                                Authenticity sir, authenticity. "

                                Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                                Comment

                                Working...
                                X