Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Το χω παρει το hollow knight αλλα δεν το εχω ξεκινησει ακομα επισης το horizon το ιδιο.

    Comment


    • Originally posted by Phantom Duck View Post

      Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι το σύστημα με τον χάρτη. Αντί να τον έχεις έτοιμο από την αρχή, κάθεσαι και ψάχνεις κομμάτια του, με αποτέλεσμα μερικές φορές να βγάζεις πολλές περιοχές στα τυφλά, να πρέπει να βρεις save point για να ανανεωθεί με τις νέες περιοχές που εμφάνισες κλπ. Βάλανε δηλαδή δυσκολία ακόμα και στον χάρτη που οκ, σε άλλους μπορεί να αρέσει, όμως εγώ θέλω να έχω τον χάρτη πάντα προσβάσιμο.
      Επειδή μάλλον κάτι δεν κατάλαβα,τι εννοείς;Και στα Metroidvania όταν μπαίνεις σε μια νέα περιοχή,καθαρίζει σιγά σιγά ο χάρτης όσο προχωράς.
      Carpe diem

      Comment


      • Εγώ ακόμη παίζω το NieR Automata.

        Έχει απίστευτη μουσική που ταιριάζει σε κάποια κομμάτια του παιχνιδιού, και ειδικότερα αυτή του πρώτου αφεντικού (του Goliath, αυτού του γιγαντιαίου πράγματος στο ντέμο)



        και ενός άλλου κομματιού εδώ.



        Για να ακούσω τις κομματάρες του παιχνιδιού έβαλα τέρμα τα ηχεία! xD

        Έχει και εναλλακτικές αποστολές που έχουν τον χαβαλέ τους σε κάποια από τα ρομπότς. Καλύτερα να το παίξετε και θα καταλάβετε τι εννοώ.
        Last edited by 丹野; 25-03-2017, 06:01 PM.
        sigpic

        Comment


        • Originally posted by Altair View Post
          Επειδή μάλλον κάτι δεν κατάλαβα,τι εννοείς;Και στα Metroidvania όταν μπαίνεις σε μια νέα περιοχή,καθαρίζει σιγά σιγά ο χάρτης όσο προχωράς.
          Αυτό που λες είναι αυτό που θα περίμενα και θα ήθελα κι εγώ. Αλλά στο Hollow Knight, όταν μπαίνεις σε μία νέα περιοχή, δεν εμφανίζεται καθόλου χάρτης. Πρέπει να κάνεις εξερεύνηση στα τυφλά μέχρι να συναντήσεις τον χαρτογράφο της περιοχής που θα σου πουλήσει τον συγκεκριμένο χάρτη. Με το που εμφανίζεται όμως ο χάρτης, δεν υπάρχει κέρσορας που να σου δείχνει σε ποιο σημείο του είσαι, εκτός και αν ξοδέψεις item slot, άρα σου τρώει και από το equipment.

          Αλλά και τον χάρτη της βασικής περιοχής να έχεις, και τον εξοπλισμό για τον κέρσορα να έχεις βάλει, πάλι δεν σου εμφανίζει τον χάρτη σιγά σιγά όσο προχωράς. Πάλι στα τυφλά πηγαίνεις, μέχρι να βρεις save point όπου ΤΟΤΕ σου κάνει update ό,τι έχεις ανακαλύψει μέχρι στιγμής. Hardcorίλες, τα πάντα μου αρέσουν, εκτός από αυτό. Βέβαια, μην το αφήσεις να σε αποθαρρύνει, πιθανώς και να το κάνω να ακούγεται πιο εκνευριστικό απ' ό,τι είναι. Εξ άλλου είναι και αναλόγως τον παίκτη.

          Το παιχνίδι ουσιαστικά σε πετάει στον κόσμο του χωρίς να σου εξηγεί σχεδόν τίποτα, και εσύ πρέπει να τα βρίσκεις σιγά σιγά. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην υπάρχει κάποια νόρμα που ακολουθείς, μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα με τελείως διαφορετική σειρά. Όσοι έχω δει στο νετ μέχρι στιγμής, έχουν ακολουθήσει διαφορετική σειρά, τόσο μεταξύ τους, όσο και με εμένα. Στο δικό μου playthrough ξενέρωσα στο συγκεκριμένο σημείο επειδή ουσιαστικά την πρώτη φορά που εξερευνούσα την κάθε περιοχή, το έκανα στα τυφλά, και αποκτούσα τον πλήρη χάρτη εκ των υστέρων, όταν δεν τον είχα και τόσο ανάγκη, ώστε να ψάξω για μυστικά κλπ. Σε άλλα playthroughs ίσως να είναι και διαφορετικά, δεν ξέρω.

          Πάντως για να μην φαίνεται πως ρίχνω κράξιμο, να ξαναπώ για ακόμα μία φορά πως το παιχνίδι είναι κορυφαίο πραγματικά. Αξίζει με τα μπούνια ειδικά στους φαν των metroidvania. Απλά αν είχε και τον χάρτη με τον κλασικό μηχανισμό θα έπαιρνε άριστα, ενώ τώρα παίρνει λίγο πιο κάτω με τα δικά μου στάνταρ
          Last edited by Phantom Duck; 25-03-2017, 07:19 PM.

          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

          Comment


          • Κατάλαβα τι λες.Σπαστικό.Anyway,μέχρι να βγει σε κονσόλα βλέπουμε,δε με καίει για να είμαι ειλικρινής.Παίζω Yakuza 0 ακόμα,μεγάλο παιχνίδι,και το πάω και με ρυθμούς κάβουρα.Μετά ή θα συνεχίσω BOTW ή θα παίξω Horizon.Θα δείξει.
            Carpe diem

            Comment


            • Ξεκίνησα το Horizon Zero Dawn αλλά έχω παίξει ελάχιστα,οπότε εντυπώσεις αφού το προχωρήσω,στο σχετικό θέμα.
              Carpe diem

              Comment


              • Originally posted by Phantom Duck View Post
                Αυτό που λες είναι αυτό που θα περίμενα και θα ήθελα κι εγώ. Αλλά στο Hollow Knight, όταν μπαίνεις σε μία νέα περιοχή, δεν εμφανίζεται καθόλου χάρτης. Πρέπει να κάνεις εξερεύνηση στα τυφλά μέχρι να συναντήσεις τον χαρτογράφο της περιοχής που θα σου πουλήσει τον συγκεκριμένο χάρτη. Με το που εμφανίζεται όμως ο χάρτης, δεν υπάρχει κέρσορας που να σου δείχνει σε ποιο σημείο του είσαι, εκτός και αν ξοδέψεις item slot, άρα σου τρώει και από το equipment.

                Αλλά και τον χάρτη της βασικής περιοχής να έχεις, και τον εξοπλισμό για τον κέρσορα να έχεις βάλει, πάλι δεν σου εμφανίζει τον χάρτη σιγά σιγά όσο προχωράς. Πάλι στα τυφλά πηγαίνεις, μέχρι να βρεις save point όπου ΤΟΤΕ σου κάνει update ό,τι έχεις ανακαλύψει μέχρι στιγμής. Hardcorίλες, τα πάντα μου αρέσουν, εκτός από αυτό. Βέβαια, μην το αφήσεις να σε αποθαρρύνει, πιθανώς και να το κάνω να ακούγεται πιο εκνευριστικό απ' ό,τι είναι. Εξ άλλου είναι και αναλόγως τον παίκτη.
                Και κάπου στο hyrule o link γελάει χαιρέκακα
                Originally posted by Raf
                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                Comment


                • Βολοδέρνω στο Phantom Pain, έχοντας φτάσει στις 250+ ωρες - μπορεί να λέω και λίγες - μην έχοντας ξεκάθαρο στόχο συγχρονίζοντας έτσι gaming και ζωή.Να επεκτείνω την Mother Base?Να παω σε FOB missions?Να πάω για S Rank σε όλες τις αποστολές?Να γυρνάω σαν την άδικη κατάρα στο Αφγανιστάν ακούγοντας παράλληλα κασέττες?Να παίξω MGO?Τι διάολο...Τέλος πάντων, τα κάνω όλα προς το παρόν μέχρι να ισιώσω λίγο οικονομικά και να ασχοληθώ με Resident 7........παράλληλα....

                  Comment


                  • Δοκίμασα το Wolrd of Tanks στο Xbox 360, είναι δωρεάν για 7 μέρες και μπορώ να πω ήταν καλή εμπειρία.
                    Το προτείνω σε όσους ψάχνουν για arcade online MMO αλλά και singleplayer. Έχει ωραία γραφικά, πολλά gameplay modes, destructible περιβάλλον, ενώ αυτή τη φορά δεν υπάρχουν δικαιολογίες για tank controls.
                    Για όσους έχουν PC νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή, το παιχνίδι έχει εδραιωθεί και αποκτήσει μεγάλο fanbase: https://worldoftanks.eu/en/game/

                    Επίσης παίζω και το Volgarr the Viking, action hack-n-slash platform πολύ challenging, αλλά σε σημείο που όταν περνάς την πρώτη πίστα νιώθεις ότι το έχεις τερματίσει. Στην τρίτη πίστα τα πράγματα είναι πολύ άγρια σε σημείο νομίζω που καταντάει cheap.
                    The illusion of free will is an illusion.

                    Comment


                    • Originally posted by Ryu_gr View Post
                      Δοκίμασα το Wolrd of Tanks στο Xbox 360[...]

                      [...]αυτή τη φορά δεν υπάρχουν δικαιολογίες για tank controls. [...]



                      Σε αυτό το παιχνιδάκι είχαν κάνει ομάδα κάτι ΕΠΟΠ από τον στρατό (τεθωρακισμένα) και έλιωναν σχεδόν καθημερινά. Το έβλεπα πού και πού, δεν καταλάβαινα τίποτα, αλλά οι τύποι που το έλιωναν μου έλεγαν πως είναι πολύ πιστά στην πραγματικότητα, έχουν πάρει πραγματικά μοντέλα κλπ

                      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                      Comment


                      • Originally posted by Raf
                        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                        Comment


                        • Σχεδόν αποκλειστικά ασχολούμε με Switch, μία με Zelda και μία με Mario Kart. Έκανα ένα μικρό διάλειμμα για το Cosmic Star Heroine στο ps4 το οποίο τερμάτισα. Για κλασσικό 16bit jrpg είναι ότι δεν έγινε ποτέ το I Am Setsuna.
                          sigpic

                          Comment


                          • Με ψήνει και εμένα το cosmic star heroine όντας φαν των phantasy star του genesis, deusdope αξίζει; Τα 15 ευρώ είναι καλή τιμή ή να περιμένω sale;


                            Tidy!

                            Do not blame me.Blame yourself or God.
                            In Matsuno we trust.

                            Comment


                            • Αν μπορείς να περιμένεις για καλύτερη τιμή, τοτε περίμενε.
                              sigpic

                              Comment


                              • Άφησα το Yooka-Laylee προς το παρόν (λογικά θα το ξαναπιάσω) και πήγα στο Yakuza 0. Είναι το πρώτο που Yakuza παίζω.
                                Είναι από αυτά τα games που ενώ τα εκτιμάς δεν είναι στην τελική για σένα. Είναι πολύ story heavy, βασικά 90% του game είναι cutscenes. Η ιστορία, το voice acting, το motion capture είναι 10/10, αλλά δεν είμαι πολύ φαν των games με τόσο story.
                                Οπότε το αφήνω κι αυτό και ψάχνω για το επόμενο. Μάλλον θα πάω σε Titanfall 2 ή Dishonored 2. Έχει παίξει κανείς κάποιο από τα δύο;

                                Comment

                                Working...
                                X