Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ys Seven (GOG)



    Αν και εύκολο σε σχέση με τα παλιότερα παιχνιδια, μου αρέσουν το σενάριο και οι χαρακτήρες μέχρι τώρα. Δοκίμασα λίγο και από το Ys VIII και αφού τελειώσω με το 7, θα αρχίσω το 8. Παιχνιδάρα και αυτό, αν και η μετάβαση σε καθαρό 3D από ισομετρικό το κάνει δυσκολότερο στο χειρισμό. Το πρωτο boss μια ώρα μου φαγε με αυτά τα dodge & parry που τις μισές δε λειτουργούσαν. Το Celcetta δεν μου άρεσε καθόλου και το παράτησα, αλλά μετά από αυτά ίσως το συνεχίσω. Ποιος ξέρει. Πάντως ακόμα και τα Ys δεν κρατήθηκαν και βάλαν στο 8 τη πρωταγωνίστρια να είναι γυμνη στο μπάνιο. Διάβασα πως το ίδιο είχε γίνει και στο Trails of Cold Steel. Eυτυχώς σταμάτησε εκεί.

    Comment


    • Mario tennis aces, the witness, the talos principle, hollow knight, slay the spire, prey

      Χωρίς να ειμαι 100% committed σε κάποιο.

      Το The Witness ενω το περιμενα πολυ καλο τελικά μάλλον δεν ειναι το στυλ μου, μονο line puzzles μεχρι στιγμής τα οποία αν και δεν ειναι ασχημα γίνονται repetitive πολυ γρήγορα σε αντιθεση με Talos πχ. Ασε που εχω την αίσθηση οτι τουλαχιστον τα πρωτα λυνονται με brute force ανετα χωρις να εχεις καταλαβει το λογο, σε αντιθεση στο Talos/portal δεν παιζει να περασεις το chamber χωρις να εχεις καταλαβει τα mechanics.

      Comment


      • Originally posted by i Have no Equal View Post
        Το The Witness ενω το περιμενα πολυ καλο τελικά μάλλον δεν ειναι το στυλ μου, μονο line puzzles μεχρι στιγμής τα οποία αν και δεν ειναι ασχημα γίνονται repetitive πολυ γρήγορα σε αντιθεση με Talos πχ. Ασε που εχω την αίσθηση οτι τουλαχιστον τα πρωτα λυνονται με brute force ανετα χωρις να εχεις καταλαβει το λογο, σε αντιθεση στο Talos/portal δεν παιζει να περασεις το chamber χωρις να εχεις καταλαβει τα mechanics.
        Παίξτο λίγο παραπάνω. Τα puzzles του απογειώνονται σε εξωφρενικό βαθμό, πραγματικό αριστούργημα.

        Το Mario Tennis το πήρα σήμερα.

        Comment


        • Θα το συνεχισω σιγουρα αλλα..
           
          Ειμαι desert ruins και κατα τυχη ειδα το reflection που σου δινει τη λυση αφου εφαγα κανα 20 λεπτο να προσπαθω να σκεφτω το pattern και γιατι δεν εχω κανενα clue τι πρεπει να κανω, θα μπορουσα να μην το ειχα δει ποτε λογο angle/fov κτλπ Αυτο για εμενα ειναι πολυ κακο design.

          Οκ να εχει και καποια τετοια σημεια εχουν φαση αλλα αν το παιχνιδι βασιζεται στο ποσο καλα παρατηρείς το περιβαλλον και σε ποιο σημειο θα δεις το reflection τοτε απλα χανεις χρονο χωρις να κερδιζεις τιποτα ουσιαστικό που θα σε φερει πιο κοντα στη λυση. Εναλλακτικά στο talos θα φας χρονο να καταλαβεις πως πρεπει να συνδυάσεις τα στοιχεία που σου δινει το chamber και αυτο ειναι πολυ πιο satisfying οταν βρεις τη λυση imo.

          Comment





          • Αυτό παίζω και σας αφήνω με την μουσικάρα.
            sigpic

            Comment


            • Originally posted by i Have no Equal View Post
              Θα το συνεχισω σιγουρα αλλα..
               
              Ειμαι desert ruins και κατα τυχη ειδα το reflection που σου δινει τη λυση αφου εφαγα κανα 20 λεπτο να προσπαθω να σκεφτω το pattern και γιατι δεν εχω κανενα clue τι πρεπει να κανω, θα μπορουσα να μην το ειχα δει ποτε λογο angle/fov κτλπ Αυτο για εμενα ειναι πολυ κακο design.

              Οκ να εχει και καποια τετοια σημεια εχουν φαση αλλα αν το παιχνιδι βασιζεται στο ποσο καλα παρατηρείς το περιβαλλον και σε ποιο σημειο θα δεις το reflection τοτε απλα χανεις χρονο χωρις να κερδιζεις τιποτα ουσιαστικό που θα σε φερει πιο κοντα στη λυση. Εναλλακτικά στο talos θα φας χρονο να καταλαβεις πως πρεπει να συνδυάσεις τα στοιχεία που σου δινει το chamber και αυτο ειναι πολυ πιο satisfying οταν βρεις τη λυση imo.
              Εγώ πάλι αυτό λάτρεψα στο Witness, η παντελής έλλειψη tutorials. Βασικά υπάρχουν tutorials αλλά ξεδιπλώνονται με έναν τέτοιο τρόπο που νιώθεις ότι το game δεν κάνει τίποτα, όλα τα ανακαλύπτεις εσύ. Αυτό και το BOTW είναι ότι πιο κοντινό στο dream game μου. Να είσαι απομονωμένος σε ένα κόσμο και να βρεις την λύση ολομόναχος.

              Το Talos δεν το έχω παίξει, αλλά πάντα ήθελα.


              Το Mario Tennis Aces από την άλλη είναι φουλ εθιστικό, αλλά χρειάζεται επειγόντως ranked match making. Δεν γίνεται να με βάζεις στα πρώτα μου ματς να αντιμετωπίσω τύπους με 20.000 πόντους, δλδ. ήμαρτον.
              Last edited by Enpsty; 28-06-2018, 03:15 PM.

              Comment


              • Το single player του Mario Tennis αξιζει το κραξιμο που εφαγε;
                To online multiplayer τι λεει γενικα; Περα απο το matchmaking (wtf nintendo) εχει περισσοτερα θεματα;

                Comment


                • Originally posted by enpsty
                  Το Mario Tennis Aces από την άλλη είναι φουλ εθιστικό, αλλά χρειάζεται επειγόντως ranked match making. Δεν γίνεται να με βάζεις στα πρώτα μου ματς να αντιμετωπίσω τύπους με 20.000 πόντους, δλδ. ήμαρτον.
                  ???

                  Απαράδεκτο.

                  Comment


                  • Watch Dogs 2.Πολύ καλύτερο από το 1.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • Originally posted by Xeno View Post
                      Το single player του Mario Tennis αξιζει το κραξιμο που εφαγε;
                      To online multiplayer τι λεει γενικα; Περα απο το matchmaking (wtf nintendo) εχει περισσοτερα θεματα;
                      Το single player είναι άθλιο οπως λενε, το online λεει αρκετά αλλα πεφτεις συχνα πανω σε McEnroe και σου χαλαει λιγο η εμπειρία τουλαχιστον μεχρι (αν θελεις) να φτασεις και εσυ σε υψηλο επιπεδο. Το selling point του imo ειναι το local με ατομα ιδιας δυναμικοτητας για χαβαλε, εκει ναι αξιζει απειρα.

                      Comment


                      • Aπό JAST πήρα τα School Days, Shiny Days (κατέβασα και το restoration patch), Little Witch Romanesque & Sonico
                        παίζω και +Dead or Alive 5LR με mods

                        Δοκιμάζω και το Honey Select....




                        Που να επιστρέψεις στις κονσόλες μετά από αυτά......

                        Comment


                        • Originally posted by petran79 View Post
                          Aπό JAST πήρα τα School Days, Shiny Days (κατέβασα και το restoration patch), Little Witch Romanesque & Sonico
                          παίζω και +Dead or Alive 5LR με mods

                          Δοκιμάζω και το Honey Select....




                          Που να επιστρέψεις στις κονσόλες μετά από αυτά......

                          Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΣΑΠΙΛΑΣ.
                          Carpe diem

                          Comment


                          • Παίζω εδώ και καιρό το Phoenix Wright Trilogy στο 3DS. Είμαι στο 3ο game το λεγόμενο Trials and Tribulations. Έπεται συνέχεια με το Dragon Quest VII και βλέπουμε μετά. Γενικά έχω πολλά games από εδώ κι εκεί και προσπαθώ να τα βάλω σε μια σειρά παίζοντας ένα τη φορά.

                            Comment


                            • Originally posted by Altair View Post
                              Ο ΟΡΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΣΑΠΙΛΑΣ.
                              Γα...ησέ τα!

                              Κατέβασα mods χαρακτήρων DOA5 και Tekken για Honey Select. Μια συμβουλή: Μακριά από αυτά, θα καταστραφείτε! Με αυτό τέρμα πλέον τα αισθησιακά βίντεο. Το προσαρμόζεις στα γούστα σου.
                              Και βλέπω πως χρησιμοποιούν και το πρόγραμμα που έχει για να δημιουργήσουν πράγματα με φανταστικούς χαρακτήρες που σε κάποιες χώρες θα θεωρούνται παρανομα

                              Comment


                              • Παιζω Majoras Mask στο 3ds και εχω μεινει για να πω την αληθεια. Φανταστικο remake, δειτε το ειδικα οσοι δεν εχετε παιξει τον τιτλο στο 64 και γενικα σαν παιχνιδι θα ελεγα οτι ειναι μιλια μπροστα απο το ocarina σχεδον στα παντα. Θα γραψω περισσοτερα εν καιρω. Το μονο που δεν μου αρεσει ειναι υπαρχει εν δυναμει επαναληψη στο υλικο (λογω του time limit, αν θελει κανεις να κανει τα παντα υπαρχει πιθανοτητα να πρεπει να παιξει καποια bosses πολλες φορες και γενικοτερα να επαναλαβει διαφορα events).

                                Comment

                                Working...
                                X