Announcement

Collapse
No announcement yet.

Περί βιβλίων και άλλων δαιμονίων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Θέλω να διαβάσω H.P. Lovecraft αλλά δέν ξέρω απο που να ξεκινήσω και τί υπάρχει στην αγορά. Αν γνωρίζετε να μου προτείνετε κάποια must ας το πούμε και που θα μπορούσα να τα βρώ, κατα προτίμηση Θεσσαλονίκη.

    Comment


    • #47
      Eγώ αυτή την περίοδο διαβάζω κάτι βιβλία του Λιακόπουλου για τους ελοχίμ, ελ, νεφελίμ και για το σπαθί του πολέμαρχου. Πολλά από αυτά που γράφει μέσα στα βιβλία του τα ψάχνω και στο internet σε ξένα sites ή μπαίνω να δω απόψεις σε σχετικά forums. Aνεξάρτητα αν αυτά που λέει είναι μούφες ή όχι ως "ιστορία" με υπερφυσικά και μη πλάσματα είναι ωραία (καλό σενάριο και για ταινία επιστημονικής φαντασίας). Πολύ συνομοσιολογία (μάλιστα σύμφωνα με τον Λιάκο, η εικόνα του αντίχριστου θα ξεκινήσει για την τελική μάχη από την παραλία του χωριού μου :kill.

      Tα βιβλία δεν είναι δικά μου, είναι ενός φίλου και επειδή κατά καιρούς είδα εκπομπές του Λιάκο ήθελα να δω τι επιτέλους λέει αυτός ο άνθρωπος και στα βιβλία του. Πολλά που λέει είναι μούφες ή μου φαίνονται τραβηγμένα από τα μαλλιά, άλλα έχουν δόσεις αλήθειας (σημερινή γεωπολιτική κατάσταση κτλ)

      Πριν από αυτά είχα διαβάσει ενα ιστορικό μυθιστόρημα ενός Steven Pressfield oνόματι "Η ματωμένη εκστρατεία" με ήρωα έναν στρατιώτη του μακεδονικού στρατού κατά την εκστρατεία του Αλεξάνδρου στο σημερινό Αφγανιστάν. Έγραψα για το σχετικό βιβλιό στο blog μου http://mankap.blogspot.com/2010/02/h.html
      Star Citizen videos Star Citizen gallery

      Comment


      • #48
        BB αν σου άρεσε η Ματωμένη εκστρατεία τότε οπωσδήποτε (ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ όμως) πρέπει να διαβάσεις το "Οι πύλες της φωτιάς" απο τον ίδιο συγγραφέα. Θα με θυμηθείς.

        Koul κορυφαίο κατ εμε μυθιστορημα του lovecraft ήταν "Η Ονειρικη αναζήτηση της Αγνωστης Κανταθ" Ξεκινα με αυτό και αν σου αρέσει συνεχίζεις.
        I attack sharks
        when i smell them bleed
        I dont go swimming
        water just wants to be around me.

        Comment


        • #49
          Ποπο εχω πολυ καιρο να γραψω εδω. Εχω διαβασει καμποσα βιβλια στο ενδιαμεσο με το "Όταν εκλαψε ο Νιτσε" να εχει γινει το αγαπημενο μου, αλλα αυριο μιας και 12 Φεβρουαριου ειναι μερα Δαρβινου, θα τελειωσω τα τρια τελευταια κεφαλαια του "Ο τυφλος ωρολογοποιος" και θα αρχισω το "The greatest show on Earth: Evidence for Evolution" που το ειχα αγορασει οταν ειχε πρωτοβγει εδω και κατι μηνες στα αγγλικα, εχει μεταφραστει στα ελληνικα κι εγω ακομα να το διαβασω.

          Ο τυφλος ωρολογοποιος οσο cool τιτλο κι αν εχει μιλαει για τον μηχανισμο της φυσικης επιλογης κυριως και λοιπα "δευτερευοντα" εξελικτικα θεματα π.χ. μικρες σταδιακες αλλαγες vs αποτομες μεγαλες.

          Εχω επισης στη μεση το "Also sprach Zarathustra" του Nietzsche (μετεφρασμενο στα ελληνικα) και στην αρχη το "Στο ντιβανι" του υπεργαματου Irvin D. Yalom.

          Πρωτα ομως να φευγει ο Dawkins για να παω στα αλλα.
          My blog:Doppel's Den

          Comment


          • #50
            τρομερος ο νιτσε
            μου φεραν το λυκοφως των ειδωλων κ τον αντιχριστο (2 σε 1)κ θα το αρχισω συντομα

            κ ο ντοκινς ωραιος εχω κατι ντοκιμαντερ του
            ο τυπος απ οτι θυμαμαι εχει ανοιξει κατασκηνωση για παιδια αθεων

            Comment


            • #51
              Originally posted by Peripterapper View Post
              τρομερος ο νιτσε
              κ ο ντοκινς ωραιος εχω κατι ντοκιμαντερ του
              ο τυπος απ οτι θυμαμαι εχει ανοιξει κατασκηνωση για παιδια αθεων
              Απο τα ντοκιμαντερ του αυτα που εχω δει ειναι πολυ ωραια.
              Δεν ξερω αν εχει ανοιξει ο ιδιος κατασκηνωση για παιδια αθεων, αλλα καπου εχω διαβασει/δει οτι υπαρχει.
              My blog:Doppel's Den

              Comment


              • #52
                κ ο ντοκινς ωραιος εχω κατι ντοκιμαντερ του
                ο τυπος απ οτι θυμαμαι εχει ανοιξει κατασκηνωση για παιδια αθεων
                Ι LOLed.
                Ο Ντώκινς είναι απολαυστικός όταν μιλάει για βιολογία (σίγουρα από τους καλύτερους εκλαϊκιστές [αν υπάρχει τέτοια λέξη] της βιολογίας) αλλά σε θέματα θρησκείας κουράζει με την απολυτότητά και τον ισοπεδωτισμό του...αν και φυσικά αυτό δεν ισχύει για όλους.
                Originally posted by Squall Leonhart
                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                Originally posted by 丹野
                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                Originally posted by Ryu_gr
                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                Comment


                • #53
                  Originally posted by straier View Post
                  Ι LOLed.
                  Ο Ντώκινς είναι απολαυστικός όταν μιλάει για βιολογία (σίγουρα από τους καλύτερους εκλαϊκιστές [αν υπάρχει τέτοια λέξη] της βιολογίας) αλλά σε θέματα θρησκείας κουράζει με την απολυτότητά και τον ισοπεδωτισμό του...αν και φυσικά αυτό δεν ισχύει για όλους.
                  Για εξελικτικη βιολογία είναι όντως κορυφαίος. Μάλιστα μέχρι φέτος που πήρε σύνταξη κατείχε την έδρα της εκλαικευτικής επιστήμης στο πανεπιστήμιο που δίδασκε.

                  Τώρα όσον αφορά τον αθεισμό, όντως είναι απόλυτος, αλλά προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου - βασικά με εκφράζει. Αλλά, προτιμώ να τον βλέπω πρώτα σαν εξελικτικό βιολόγο. Το "Εγωιστικό γονίδιο" είναι ωρόσημο κι από τα καλύτερά του βιβλία για μένα.

                  Τελείωσα τον Τυφλό Ωρολογοποιό και πάμε για The greatest show on Earth. Μετά ένα διάλλειμα από βιολογία, γιατί την έχω φάει στη μάπα τόσο από αυτά τα βιβλία, όσο κι από την εξεταστική.:kill:
                  My blog:Doppel's Den

                  Comment


                  • #54
                    Μην είστε κοπριές και διαβάστε του Alfred Adler την ανθρωπογνωσία και θα πάθετε σιγουρα καταθλιψη

                    Comment


                    • #55
                      Περίπου για τι μιλάει;

                      Comment


                      • #56
                        Κάτι εντελώς άσχετο, επειδή φέτος έχουν συμπληρωθεί 70 χρόνια από τον θάνατο του Sigmund Freud όλη του η δουλειά πλέον δεν έχει κανένα απολύτως copyright οπότε, στο εξής, όποιος πάει και πληρώσει για να διαβάσει Freud, είναι κορόιδο.
                        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                        Comment


                        • #57
                          Νταξ μπορεί να γουστάρει να αγοράσει κάποιο βιβλίο του, όπου απαιτείται προφανώς πληρωμή.
                          The illusion of free will is an illusion.

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by Ryu_gr View Post
                            Νταξ μπορεί να γουστάρει να αγοράσει κάποιο βιβλίο του, όπου απαιτείται προφανώς πληρωμή.
                            Προφανώς, σαν πείραγμα το είπα. Αλλά και τα βιβλία του πλέον παίζει να είναι πιο φθηνά λόγω του ότι δεν υπάρχουν copyright (ή απλά ονειρεύομαι).
                            "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                            Comment


                            • #59
                              Άσχετο, το ίδιο ισχύει για μουσική και κινηματογράφο;
                              The illusion of free will is an illusion.

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by Ryu_gr View Post
                                Άσχετο, το ίδιο ισχύει για μουσική και κινηματογράφο;
                                Μα φυσικά.
                                "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                                Comment

                                Working...
                                X