Announcement

Collapse
No announcement yet.

Περί βιβλίων και άλλων δαιμονίων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Είναι πολύ ευκολοδιάβαστο, έχω την ελληνική μετάφραση απο τις εκδόσεις "Οδυσσέας" που περιέχει πρόλογο του Βολταίρου και διάφορες επιστολές του για τη διαθήκη του Meslier. Αν έχεις ήδη ψαχτεί με σύγχρονο αθεϊσμό, μη περιμένεις να βρεις τίποτα τρελές ιδέες μέσα, απλά το βιβλίο αξίζει γιατί είναι το πρώτο του είδους του.

    Comment


    • Originally posted by Raf View Post
      Είναι πολύ ευκολοδιάβαστο, έχω την ελληνική μετάφραση απο τις εκδόσεις "Οδυσσέας" που περιέχει πρόλογο του Βολταίρου και διάφορες επιστολές του για τη διαθήκη του Meslier. Αν έχεις ήδη ψαχτεί με σύγχρονο αθεϊσμό, μη περιμένεις να βρεις τίποτα τρελές ιδέες μέσα, απλά το βιβλίο αξίζει γιατί είναι το πρώτο του είδους του.
      Δεν έχω ψαχτεί πάνω στο θέμα, αλλά μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον, οπότε ίσως είναι και ιδανικό να διαβάσω το πρώτο του είδους. Μόλις τελειώσω με τα "φανταστικά" θα πάρει σειρά.

      Comment


      • Θα σου πρότεινα να αρχίσεις, ή αν όχι τουλάχιστον να το συνοδεύσεις με το "The God Delusion" (Περι Θεού Αυταπάτη) του Richard Dawkins. Η διαθήκη του παπα-Meslier δε προσπαθεί να είναι καθόλου αντικειμενική και βγάζει τρομερό μίσος και χολή, δεν είναι και η καλύτερη πρώτη εντύπωση για τον αθεϊσμό.

        Comment


        • The Language of God, Francis Collins. Ο συγγραφέας, επιστήμονας ο ίδιος, προσπαθεί να συμβιβάσει στο μυαλό των αναγνωστών του πίστη και επιστήμη στο βαθμό που ο εκείνος τα έχει συμβιβάσει. Μακριά απο δημιουργισμό, "ευφυές σχέδιο" και παρεμφερή ιδεολογήματα, το βιβλίο είναι φιλότιμο, καλοσυνάτο θα έλεγα αλλά αφελές. Η ιδέα της "θεϊστικής εξέλιξης" που παρουσιάζει ήταν αρκετά δελεαστική αλλά το κείμενο δε μπόρεσε να μου προσφέρει σχεδόν τίποτα που δεν είχα ήδη διαβάσει ή σκεφτεί νωρίτερα.

          Comment


          • Λοιπόν!

            Πριν λίγες ημέρες κυκλοφόρησε στα αγγλικά το τέταρτο βιβλίο του Witcher Saga, ονόματι Baptism of Fire. Το είχα προπαραγγείλει, έφτασε στην ώρα του και το ξεκοκκάλισα μέσα σε μια μέρα. Υπενθυμίζω πως η σειρά είναι

            The Last Wish (συλλογή διηγημάτων)
            Blood of Elves
            Times of Contempt
            Baptism of Fire

            Πραγματικά εξαιρετικό. Ο άνθρωπος είναι μεγάλος συγγραφέας, η γραφή του είναι ρωμαλέα και ώριμη, καταφέρνει να μην εγκλωβίζεται στην ίδια μανιέρα από πλευράς τεχνοτροπίας, και όπως πάντα οι χαρακτήρες είναι αναγνωρίσιμοι μα όχι στερεότυποι. Υπάρχουν μερικές πραγματικά μεγαλειώδεις στιγμές, όπου κουρελιάζει το "στερεότυπο" του Geralt "σιωπηλού απόμακρου απόκληρου που δε μιλάει, τα κάνει όλα μόνος του και δε χρειάζεται κανέναν", ενώ καταφέρνει να προκαλεί έκπληξη στον αναγνώστη χωρίς να μοιάζει τραβηγμένη από τα μαλλιά.

            Καθ'όλα αξιόλογο, και πραγματικά ανυπομονώ για το επόμενο.
            Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

            Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

            Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

            Comment


            • Αγορά στα τυφλά μόνο και μόνο λόγω του αποπάνω ποστ.

              Last Wish και Blood of Elves έφυγαν με συνοπτικές διαδικασίες σε 5 μέρες, αύριο ξεκινάω το Time... και το Baptism είναι κάπου στον δρόμο (ελπίζω).

              thumbs up, Titus
              these walls built to stand come-what-may
              lie shattered in the ashes

              Comment


              • ΚΟΥΦΟΥΧΟΥΟΥΟΥΟΥ!!!

                Πολύ χαίρομαι που σε ξαναβλέπω από τα μέρη μας! Ελπίζω όλα να είναι καλά και να γράφεις!

                Για μένα ο Σαπκόβσκι είναι μέσα στους 5 καλύτερους συγγραφείς ηρωικής φαντασίας, μαζί με τους Robert Howard (Conan), Fritz Leiber (Lankhmar, σύγχρονος του Howard), J.R.R. Tolkien, όχι απαραίτητα με αξιολογική σειρά.

                Αφού διάβασες τα βιβλία σίγουρα έχεις ιδία άποψη (χαίρομαι ιδιαίτερα που με εμπιστεύτηκες) και απλά ετοιμάσου να απολαύσεις και τα υπόλοιπα. Την άποψή μου θα τη βρεις λίγο πιο πίσω σε αυτό το θέμα. Πρόσφατα μάλιστα το The Last Wish κυκλοφόρησε και στα ελληνικά, σε καλή μετάφραση εφ'όσων γνωρίζω.

                Αν θες να με εμπιστευτείς άλλη μια φορά...The First/ Second Book of Lankhmar. Ξερά. Και σε τιμή ξεφτίλα.



                Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                Comment


                • Τιτε θυμάμαι που είχες αναφερθεί επανειλημμένως στον Sapkowski αλλα μια που δεν ήμουν σε φάση για fantasy, μια που εντρυφουσα σε lovecraft, νομίζω ήρθε η ώρα να του δώσω μια ευκαιρία. Πριν λίγες μέρες αγόρασα και το Frost and Fire των Cirith Ungol, τυχαίο?
                  Τώρα για τον Lankhmar, δεσμεύομαι να πάρει σειρά...
                  «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                  Comment


                  • Originally posted by Titus View Post
                    ΚΟΥΦΟΥΧΟΥΟΥΟΥΟΥ!!!

                    Πολύ χαίρομαι που σε ξαναβλέπω από τα μέρη μας! Ελπίζω όλα να είναι καλά και να γράφεις!

                    Για μένα ο Σαπκόβσκι είναι μέσα στους 5 καλύτερους συγγραφείς ηρωικής φαντασίας, μαζί με τους Robert Howard (Conan), Fritz Leiber (Lankhmar, σύγχρονος του Howard), J.R.R. Tolkien, όχι απαραίτητα με αξιολογική σειρά.

                    Αφού διάβασες τα βιβλία σίγουρα έχεις ιδία άποψη (χαίρομαι ιδιαίτερα που με εμπιστεύτηκες) και απλά ετοιμάσου να απολαύσεις και τα υπόλοιπα. Την άποψή μου θα τη βρεις λίγο πιο πίσω σε αυτό το θέμα. Πρόσφατα μάλιστα το The Last Wish κυκλοφόρησε και στα ελληνικά, σε καλή μετάφραση εφ'όσων γνωρίζω.

                    Αν θες να με εμπιστευτείς άλλη μια φορά...The First/ Second Book of Lankhmar. Ξερά. Και σε τιμή ξεφτίλα.



                    http://www.amazon.co.uk/Second-Book-...ok+of+Lankhmar
                    έγινε η παραγγελία ^_^

                    ξέχασες τον 5ο συγγραφέα όμως. εγώ θα έλεγα τον feist αν είχα διαβάσει μόνο τo Riftwar Saga αλλά δυστυχώς διάβασα και αρκετά από τα υπόλοιπα.. επίσης η τριλογία Dragonlance Chronicles έχει σημαδέψει πολύ τη φοιτητική μου ζωή αλλά και πάλι, τα επόμενα σαρανταδώδεκα βιβλία ήταν πολύ κατώτερα των προσδοκιών μου.

                    για το witcher saga εντωμεταξύ βλέπω τώρα ότι από το 2o μέχρι το 3ο βιβλίο μεσολάβησαν 5 χρόνια για την αγγλική έκδοση, τι φάση. περιμένω τον Μάρτιν να βγάλει το επόμενο, θα έχω τώρα και τον Σαπκόβσκι και θα παρακαλάω να τα μεταφράσουν, τέλεια, ευχαριστώ πολύ

                    edit γιατί τώρα το θυμήθηκα, εκεί που λέει για έναν ουρακοτάγκο στο πανεπιστήμιο (ή βιβλιοθήκη, δε θυμάμαι) κλείνει το μάτι στον Πράτσετ ή είναι κάτι άλλο που μου διαφεύγει;
                    these walls built to stand come-what-may
                    lie shattered in the ashes

                    Comment


                    • Γιεεεε μπράβο! Θα απολαύσεις ποιοτικό fantasy! Ο Φαφρντ και ο Γκρίζος Γάτος είναι πραγματικά αξιομνημόνευτοι χαρακτήρες, και το καλό με αυτές τις εκδόσεις είναι πως περιλαμβάνουν τα άπαντα.

                      Για την αναφορά στον Πράτσετ, δεν είμαι πολύ γνώστης αν και το σκέφτηκα κι εγώ - δεν είμαι σίγουρος, αλλά φαίνεται.

                      Για να συνεισφέρω εποικοδομητικά, ξεκίνησα τα "Απομνημονεύματα του Ανδριανού" της Γιουρσενάρ, που φαίνεται αντάξιο της φήμης του σαν το καλύτερο βιβλίο για την αρχαία Ρώμη που έχει γραφτεί. Επίσης τέλειωσα το ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ "History of Florence" του Najemy, μια ιστορία της πόλης της Φλωρεντίας από το 12ο αιώνα ως το 1570. Ίσως το καλύτερο, πληρέστερο και πιο εμπεριστατωμένο ιστορικό βιβλίο που έχω διαβάσει, πιο προσβάσιμο από το μέσο όρο στο μη γνώστη (τα ιστορικά βιβλία έχουν την τάση να θεωρούν πολλές λεπτομέρειες δεδομένες) και, κυρίως, πολύπλευρο, εξαιρετικά διεισδυτικό και φωτίζει απρόσμενες πλευρές μιας ταραχώδους πορείας. Ένα από τα κομμάτια που μου άρεσε ιδιαίτερα ήταν ο τρόπος με τον οποίο, αφού οι εντάσεις ανάμεσα στο πόπολο και τις ανώτερες τάσεις είχαν φτάσει στο μη περαιτέρω με την κατάρρευση μιας λαϊκής δημοκρατίας και την επικράτηση του καθεστώτος των Μεδίκων, χρησιμοποιήθηκε η κλασσική αρχαιοελληνική και ρωμαϊκή φιλοσοφία και πολιτική πραγματεία για να εδραιωθεί και δικαιολογηθεί από ιδεολογικής σκοπιάς η δομή του πολίτη - προστάτη, και πως, φτάνοντας στην ξεδιαντροπιά, μια ολόκληρη γενιά στοχαστών δέθηκε στο άρμα των Μεδίκων λιβανίζοντάς τους.
                      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                      Comment


                      • ΒΡΗΚΑ ΤΟ ΤΕΤΑΡΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΜΠΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ WITCHER SAGA ΣΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ!!!

                        ΜΟΥΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

                        ΘΑ ΛΙΩΣΩ!!!

                        Είναι fan translation, βέβαια, καθώς για κυκλοφορία στα αγγλικά δεν υπάρχει προγραμματισμός προς το παρόν, αλλά πολύ που με ένοιαξε. Ξεκινάω!!!
                        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                        Comment


                        • ινφο πληζ και θενκς

                          edit, άκυρο, τα βρήκα. δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσω να διαβάσω βιβλίο στον υπολογιστή, δεν μπορώ με τίποτα, αλλά τουλάχιστον θα ξέρω ότι τα έχω

                          το sword of destiny τι λέει;
                          these walls built to stand come-what-may
                          lie shattered in the ashes

                          Comment


                          • Το Sword of Destiny είναι το τελευταίο, τώρα διαβάσω το (τέταρτο) The Tower of the Swallow που είναι πολύ καλό αλλα δε με έχει ενθουσιάσει τόσο όσο τα προηγούμενα.
                            Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                            Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                            Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                            Comment


                            • Ζητείται επειγόντως η βοήθεια του Τίτου.
                              Θέλω να ξεκινήσω- στην άδεια του καλοκαιριού που πλησιάζει- την ανάγνωση του Last Wish. Ποια έκδοση προτείνεις στα αγγλικά? Απο ότι βλέπω υπάρχουν δυο για κάθε βιβλίο- της Gollancz και της Little Brown and Co. Ρωτάω κυρίως γιατί διάβασα σχόλια που δεν είναι και ιδιαίτερα κολακευτικά για τις αποδόσεις του κειμένου στα αγγλικά...
                              Να προσθέσω πως βρήκα την υγεία μου με το bookdepository.co.uk πολύ καλές τιμές και το κυριότερο ΔΩΡΕΑΝ μεταφορικά!( όχι δεν κάνω διαφήμιση απλώς έχω αγανακτήσει με το amazon uk όπου για να αξίζει κάτι πρέπει να μάζεψε παραγγελια πάνω από 30-40gbp)
                              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                              Comment


                              • Γερμανία δεν είσαι; Το γερμανικό amazon έχει αρκετά αγγλικά βιβλία σε συνήθως καλύτερες τιμές από το αγγλικό.
                                Originally posted by Squall Leonhart
                                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                                Originally posted by 丹野
                                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                                Originally posted by Ryu_gr
                                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                                Comment

                                Working...
                                X