Announcement

Collapse
No announcement yet.

New System

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • New System

    Μετα απο σχεδον 6 χρονια με εναν Pentium 4 (2.53ghz) και μια Geforce 4800Ti, νομιζω οτι χρειαζομαι εναν ολοκαινουριο υπολογιστη..! Ειναι και στον δρομο η φοιτητικη ζωη οποτε ενα new system ειναι must.
    Δεν ειμαι φανατικος PC Gamer παρολαυτα καποια Strategies και Hot games που ακουγονται πολυ (Crysis, Doom, Half Life κτλ) θα ηθελα να τα δοκιμασω. Και φυσικα WoW

    Τα χρηματα που σκοπευω να δωσω ΜΟΝΟ για πυργο (η οθονη ερχεται σε 2η μοιρα, δεν με απασχολει καθολου προς το παρον) ειναι γυρω στα 1000 ευρω.

    Θα ηθελα λοιπον να μου προτεινε μερικες ιδεες, για ενα φυσιολογικα δυνατο συστημα που θα αντεξει τουλαχιστον για 2-3 χρονια (ισως λεω πολλα αλλα ενταξει) και θα μπορει να "σηκωσει" με σχετικη ανεση πχ το Crysis που απ'οσο ξερω ειναι απο τα πιο βαρια παιχνιδια.

    Ακομα δεν εχω σκεφτει κατι συγκεκριμενο παντως εχω μερικες αποριες.

    Τι προτεινεται Intel διπλοπυρηνο ή τετραπυρηνο ? (μη μου πειτε AMD, εχω ακουσει θετικα σχολια αλλα για εναν περιεργο λογο μενω σταθερος στην Intel)
    Αξιζει ο παρακατω CPU ?
    http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog...product=1042637

    H κατι σε πιο οικονομικο
    http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog...product=1042637

    Επισης απο καρτες γραφικων το σιγουρο οτι θα ειναι Nvidia. (οπως με την AMD ιδια γνωμη εχω και για την ATI)

    Αυτο με την διαταξη SLI λεει καθολου ?
    Προσωπικα εχω βαλει στο ματι αυτην..
    http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog...product=1134922

    Αλλα φευγουμε πολυ οικονομικα.

    Πειτε καμια ιδεα και βλεπουμε.

    Α και μια τελευταια ερωτηση. Τελικα να βαλω Windows Vista ή XP ? Μαλλον XP ε ?






  • #2
    Ο 9450 της intel υπερ-αξίζει. Τον έχω στο μάτι καιρό τώρα και περιμένω να πέσει λίγο η τιμή για να τον βάλω και στο δικό μου rig.

    Η 3850 της Ati φαίνεται τρομερή για τα λεφτά της, εγώ έχω την 8800GTX και παίζω τα πάντα με full settings άνετα. Ίσως πάρω και μια δεύτερη κάποια στιγμή στο μέλλον όταν πέσει η τιμή για να κάνω SLI φάση. Πάντως από 2 άτομα που ξέρω που έχουν SLI, δεν κερδίζεις και τόσο πολλά πράγματα εκτός κι αν παίζεις σε πολύ μεγάλες αναλύσεις.

    Τέλος, αν και οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) εδώ θα πουν το αντίθετο, εγώ σου προτείνω windows vista. Το λειτουργικό είναι μια χαρά, είναι ασφαλές, όμορφο και παίζει και DX10 το οποίο χρησιμοποιείται σε παιχνίδια όλο και περισσότερο. Αρκετή RAM να έχεις και θα δουλεύουν τέλεια.

    Ελπίζω να σε βοήθησα, καλό building


    Comment


    • #3
      Χθες αγορασα λοιπον το νεο PCaki απο e-shop. Ακομα δεν εχει ερθει, το περιμενω και πως.

      Τα καλουδια που περιερχει ειναι τα εξης:

      CPU: Intel Core 2 Quad Q9450 2.66 Ghz

      RAM: 2xOCZ DDR2 2gb (1gbx2) συνολο 4GB

      Mobo: Asus Striker II Formula

      Καρτα Γραφικων: Asus GTX280 1 GB

      HDD: 2x 500gb Seagate

      Στην αρχη μου προτειναν να βαλω τα Vista, δεχτηκα αλλα μετα απο κανενα 2ωρο που διαβασα και κατι γνωμες φοβηθηκα, και τους ειπα να βαλουν XP Pro... Ασε δεν γουσταρω κουφα προβληματα...

      2 πραγματακια σκεφτομαι τωρα. Τα 4 GB μνημης μαλλον ειναι περιττα γιατι αποσο εχω διαβασει θελουν 64 Bit λειτουργικο. Μικρο το κακο.

      2ον δεν εχω δυνατοτητα για Direct X 10 (α ρε Microsoft δυσκολο ειναι να βγαζες και μια εκδοση για XP) παρολο που η καρτα το υποστηριζει. Λετε να εχω σοβαρο προβλημα πανω σε παιχνιδια που θελουν αυτο το προτυπο, πχ Crysis ?

      Μολις ερθει θα σας γραψω εντυπωσεις.

      Αλεξανδρε επειδη ειδα οτι μου προτεινεις Vista , δεν λεω ισως και να χεις δικιο αλλα εχω διαβασει σε ξενα foras τα χειροτερα λογια απο την πλειοψηφια... Οι περισσοτεροι εχουν ασυμβατοτητα σε εφαρμογες και παιχνιδια που βγηκαν στην προ - Vista εποχη.

      Πχ σε World of Warcraft αλλα και Oblivion υπαρχουν σοβαρα προβληματα. Στο WoW τα FPS με ενα σχετικα καλο συστημα στα XP τρεχει πολυ ανετα (με 70 FPS +) ενω αντιθετα στα Vista θα τρεξει με 45 fps.. Επισης τα Patch που βγαινουν πολλες φορες δεν τα δεχεται και αλλα τετοια ωραια...

      Στο Oblivion πεταει μπλε οθονες, το παιχνιδι ζοριζεται να τρεξει και αλλα τετοια. Και ποσα ααααλλα προβληματα.
      Διαβαζοντας τετοια πραγματα με τι κουραγιο να παω και να βαλω Vista ?

      Δεν λεω τα Ultimate ισως να ειναι πολυ καλα αλλα εχουν και 700 Euro...

      Τελοσπαντων, θα μεινω με XP και αν δω ως τα Χριστουγεννα οτι τα Vista ειναι απαραιτητα θα τα βαλω..





      Comment


      • #4
        Σκέψου το για 64bit Vista. Θα είσαι καλυμμένος και για τα περισσότερα απο αυτά που θες. Όσο για τα Oblivion και WoW με το σύστημα που χεις δεν παίζει να πέσουν ποτέ κάτω απο τα 60 fps ούτε για πλάκα.

        Απο περιέργεια, πόσο πήγε το μαλλί;

        Comment


        • #5
          Σκέψου το για 64bit Vista. Θα είσαι καλυμμένος και για τα περισσότερα απο αυτά που θες. Όσο για τα Oblivion και WoW με το σύστημα που χεις δεν παίζει να πέσουν ποτέ κάτω απο τα 60 fps ούτε για πλάκα.

          Απο περιέργεια, πόσο πήγε το μαλλί;
          [/b]
          Εγώ με 64bit Vista είμαι και παίζω Age of Conan στα 70 fps σε 1680x1050 και oblivion ακόμα πιο ψηλά. Το wow το είχα βάλει όταν είχα 32bit Vista και έπαιζε σε 80-90+ fps.


          Comment


          • #6
            Επιτελους ηρθε!

            Τα Vista Ulti 64-bit ισως να ειναι πολυ καλα, αλλα ειναι και πανακριβα. Στο μελλον βλεπουμε.

            Εμεινα με τα XP Pro SP2, ενταξει ο υπολογιστης παει απλα σφαιρα. Δοκιμασα και ανοιξα 10 firefox με google earth και κατι αλλα, και δεν ενιωθε τιποτα, μολις το 10 -14 % της CPU χρησιμοποιουσε. ΕΛεος!

            Τελικα το λειτουργικο βλεπει τα 3 Gb.

            Ακομα δεν εχω βαρια παιχνιδια να δοκιμασω (Oblivion, Half Life κτλ), μονο ενα Demo του Crysis περασα και μπορω να πω, πως τρεχει πολυ ανετα.

            Με τα παντα στο High, αναλυση 1680χ1050 και 2x ΑΑ



            Τρεχει σχεδον με 40 FPS, το χαμηλοτερο 35 που επιασα σε πολυ ζορικες καταστασεις. Απολυτα Playable.

            Τα "ζορια" αρχιζουν οταν βαζουμε 8x AA. Εδω πεφτουμε καπως.



            Ειμαστε στα 22-25 Fps, το ελαχιστο 18. Και παλι ομως το παιχνιδι ειναι ανετα Playable, δεν νιωθεις καποιο ιδιαιτερο lag.

            Φυσικα χωρις καθολου AA τα FPS φευγουν στα 50+

            Εφοσον παιζει το Crysis με αυτα τα (νομιζω) ικανοποιητικα frames τα υπολοιπα games μαλλον θα πετανε.

            Ο υπολογιστης κοστισε 1620 ευρω σχεδον μαζι με αυτη την οθονη
            http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168193

            Ελπιζω να απεχω απο αναβαθμισεις για τουλαχιστον 1,5 χρονο.

            Νατος και ο πυργος







            Comment


            • #7
              Με γεια φίλε μου. Πολύ καλή αγορά.


              Comment

              Working...
              X