Announcement

Collapse
No announcement yet.

Sonic and the Black Knight

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Na προσέχεις τα bugs,είναι θανάσιμα.[/b]
    Εδώ έχεις απόλυτο δίκιο δεν θα διαφωνήσω καθόλου. Και συμπεριλαμβάνεται στο τεχνικό τομέα όπως και η κάμερα.

    Αν καταφέρουν να φτιάξουν αυτά τα πράγματα θα έχουμε μια αισθητή βελτίωση στο gameplay.

    Comment


    • #47
      <div class='quotetop'>(Loggo &#064; Jul 22 2008, 09&#58;02 PM) [snapback]33671[/snapback]</div>

      Μιας και μου ζητάς ανάλυση, να τι θα άλλαζα και πως αντιλαμβάνομαι εγώ στη σειρά:

      Όλα στο παιχνίδι όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ, αρχίζουν και τελειώνουν από την ταχύτητα, αυτή είναι η βάση από την οποία εξαρτώνται όλα.

      Θα έκανα το παιχνίδι αρκετά πιο αργό από το Flash Gordon wannabe που είναι σήμερα, τα Sonic ήταν πάντα γρήγορα, από διαφορετική άποψη όμως. Σε κανένα Sonic game δε πάταγες το μπροστά και έφτανες απέναντι πριν το καταλάβεις, (όπως πρώτο εισήγαγε το Sonic Adventure) την ταχύτητα στα Sonic την κέρδιζες ανάλογα με τον τρόπο που έπαιζες, κι αν στις εκάστοτε περιστάσεις αντιδρούσες ανάλογα (πχ αν στη κατηφόρα πάταγες κάτω, γινόσουν μπάλα και πήγαινες πιο γρήγορα απ? ότι απλά τρέχοντας κατά μήκος αυτής, στα 3D Sonic δεν υπάρχουν αυτά), η ταχύτητα δεν υπήρχε τυποποιημένη και έτυμη για χρήση με ένα πάτημα μπροστά.

      Αυτό βοήθαγε στη πολυμορφικότητα του gameplay, από την άποψη ότι δινόταν η δυνατότητα επιλογής στον παίχτη να διαλέξει τον τρόπο παιχνιδιού του, αν δηλαδή θα παίξει γρήγορα ή πιο αργά, σε αντίθεση με τα σημερινά παιχνίδια, που χαρακτηρίζονται από μια ξεκάθαρη επιβολή της λογικής ?γρήγορο και θεαματικό? παιχνίδι. Αυτό έδινε την δυνατότητα στον παίχτη να εξερευνήσει, και φυσικά αναδείκνυε το platforming (βέβαια στα παλιά Sonic υπήρχε και κάτι για να ψάξεις, όπως επίσης υπήρχε και platfroming σε αντίθεση με τα σημερινά).

      Platform και όχι running based λογική στο level design (ή ακόμα χειρότερα random running), αντί για απέραντες ευθείες, loops, άπειρα ελατήρια που σε πηγαίνουν πέρα δώθε μόνα τους κλπ, να υπάρχουν γκρεμοί, κινούμενες πλατφόρμες, ποικιλομορφία στο έδαφος (ανηφόρες, κατηφόρες) με το οποίο θα αλληλεπιδράς, δηλαδή σε μια ανηφόρα ίσως να χρειαστεί να κανείς spin dash, αυτά θα κάνουν πιο slow based το gameplay, αλλά εκεί ακριβώς είναι μαγκιά, το πώς απέναντι σε ένα level design που σε εμποδίζει να πας γρήγορα, εσύ θα τα καταφέρεις, όχι όπως στα σημερινά Sonic του ρηχού gameplay και του αυτόματου πιλότου.

      [/b]

      οι λόγοι που αγάπησα τα Sonic1,2,Knuckles.μωρή αρρώστια Loggo με πώρωσες.πραγματικά αυτή η αισθητική του Sonic Adventure(last Sonic game I played)με τη straight forward λογική πραγματικά με ξενέρωσε,όχι επειδή δε γούσταρα ταχύτητα απλά επειδή δεν μου έδινε την ευκαιρία να εξερευνήσω όσο θα ήθελα.

      aaah the memories...πρέπει να δω που έχω τοmegadrive μου να θυμηθώ παλιές καλές εποχές καψίματος.
      Carpe diem

      Comment


      • #48
        Λέω πουθενά ότι με ικανοποιούν τα 4,5,6 ή ότι με ικανοποιούν μετριότητες.....Είπα πουθενά για εταιρίες και κέρδη.

        Απλά είπα να κρίνουμε οι ίδιοι τα παιχνίδια και να μην έχουμε προκατάληψη. Ειδικά να μην θεωρούμε δεδομένα κάποια πράγματα υποκειμενικά και να μην τα περνάμε ως status quo.

        Ωραία αυτά που λες Σωτήρη αλλά όμως σε μένα αρέσει το γρήγορο και εντυπωσιακό gameplay των Sonic Adventure και τα κόλπα ακόμα και οι εναλλαγές χαρακτήρων που γίνονταν στο Heroes διότι μπορούσα να εξερευνήσω την πίστα με διαφορετικό τρόπο κάθε φορά που την έπαιζα, να δω πως θα έκανα τον καλύτερο χρόνο και πόσα δακτυλίδια θα μπορούσα να μαζέψω χωρίς να χάσω.

        Στα Sonic θα προτιμούσα να έχω γραμμικές πίστες(sonic adventure 2) και όχι hub world όπως είδαμε στο πρώτο sonic adventure. Δεν με νοιάζει να κάνω side quest με τον Sonic αλλά να παίζω τεχνικά με γρήγορο gameplay την πίστα κάνοντας score με τον πιο απλό τρόπο που υπάρχει.

        Μου άρεσαν οι εναλλαγές των χαρακτήρων και που ο καθένας είχε δικές του πίστες όπως το Sonic Adventure έδινε μεγάλη ποικιλία στο gameplay και τα emblems ήταν φοβερή ιδέα και λόγος να επαναλάβεις τις πίστες δινοντάς replay value στον τίτλο.

        Οι καινούργιες κινήσεις του Sonic έδωσαν πολύ βάθος στην δημιουργία των επιπέδων ειδικά στον πολυμορφισμό του Heroes που κάθε σημείο ήθελε και τον ανάλογο χαρακτήρα για να το περάσεις κάνοντας ακόμα πιο εντυπωσιακό το gameplay με τις απότομες εναλλαγές ειδικά όταν έπαιζες γρήγορα.

        Η ταχύτητα είναι το γνώρισμα του Sonic και σίγουρα μέσα στο παιχνίδι δεν μπορείς να την κρατήσεις άμα δεν ξέρεις να παίζεις καλά το επίπεδο. Στα καινούργια Sonic την θέση της εξερεύνησης την έχει πάρει η απομνημόνευση και πραγματικά το προτιμώ σε έναν τίτλο Sonic γιατί αυτό είναι το style του. Μέσα από την ταχύτητα να ξεπερνάει κάθε εμπόδιο, δεν θέλω να γυρνάω γύρω γύρω ή να περιμένω να πηδήξω στην σωστή κινούμενη πλατφόρμα, θέλω να έχω την δυνατότητα αφού φτάσω στο σημείο της κινούμενης πλατφόρμας να με την φόρα που έχω σαν sonic να πηδήξω με την μία πάνω της χωρίς να χάσω ταχύτητα και να πάω στο επόμενο σημείο, προσοχή όμως άμα κάνω και το παραμικρό λάθος να μου στοιχίζει ακριβά(1up).

        Εσύ Σωτήρη παρουσίασες ένα αμάλγαμα από Sonic Adventure/Mario 64/Banzo-Kazooie εγώ όμως θέλω Sonic Adventure συνταγή σκέτη. Το Secret Rings πραγματικά κάνε ένα test drive και έλα να μιλήσουμε για το πως και το γιατί. Τα περί μουσικής και style είναι πραγματικά θέμα εποχής και μόδας οπότε τα αφήνω ασχολίαστα διότι αλλάζουν συνεχώς και ο Sonic είναι ένας χαρακτήρας δυστυχώς ή ευτυχώς που πρέπει να πουλήσει και στον trendy 15 χρόνο,σημεία των καιρών βλέπεις.
        [/b]
        Αν διάβαζες προσεκτικότερα το post μου κι αν είχες ασχοληθεί με τα Sonic του Mega Drive (ειδικά αν το έκανες στην εποχή τους) δε θα έλεγες πολλά από αυτά που αναφέρεις στο post σου.

        Ποιος θέλει να κάνει το Sonic Banjo Kazooie; Τι λες;
        Ποιος σου είπε ότι δε θα έχει ταχύτητα το παιχνίδι; Άλλο πιο αργό από τα σημερινά και άλλο να το κάνουμε Donkey Kong 64 το παιχνίδι.
        Ποιος σου είπε ότι οι πίστες δε θα είναι γραμμικές; Το Sonic επιβάλλεται να έχει γραμμική προσέγγιση.
        Που κολλάνε οι main stages με το hub world; Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Περιέγραψα και τα δυο στο post μου χωριστά και νομίζω γίνεται διακριτό, τι είναι το ένα και τι το άλλο, και στη τελική αν είναι δυνατών να κολλάμε στο hub, κάτι που παίζει δευτερεύοντα ρόλο στο παιχνίδι.

        Αν εσύ θεωρείς Sonic τα σημερινά παιχνίδια μαγκιά σου, αν εσένα σου αρέσουν τα υπεραπλουστευμένα, ρηχά παιχνίδια Sonic του σήμερα δικαίωμά σου, εγώ ζητάω κάτι παραπάνω από τον αυτόματο πιλότο και τα τεράστια QTE του σήμερα, ζητάω το Sonic όπως θα έπρεπε να είναι και ήταν κάποτε, όπως περιέργως κάνει και η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων που γνωρίζουν την σειρά.

        Τα περί μουσικής και style προφανώς και είναι θέμα εποχής, αλλά και το Super Mario Galaxy το 2007 βγήκε και μια χαρά ήταν τόσο το στυλ του, όσο και η μουσική του, δε νομίζω να είχε πρόβλημα στα 15χρωνα, αλλά έτσι κι αλλιώς όπως είπα και πριν, το συγκεκριμένο franchise για να πουλήσει, όπως και το Mario πχ, χρειάζεται απλά να είναι ποιοτικό.

        Επιπλεον το παιχνιδι γινεται απιστευτα απελπιστικο στα κομματια που πρεπει ειτε να σκοτωσεις τους ενα - δυο τραγικα ηλιθιους εχθρους ειτε στα απελπιστικα λιγα κομματια platform που και ειναι τραυματικες εμπειριες μιας και τοσο η καμερα οσο και ο χειρισμος βοηθουν το παιχνιδι να γινεται unplayble ( σημεια ουσιστικα που ο παικτης καλειται να παιξει πιο ενεργα).[/b]
        Ακριβώς songoku, και αυτό γινότανε πολύ απλά γιατί το control scheme του παιχνιδιού είχε σχεδιαστεί με βάση την running based λογική, που απλά πατώντας το μπροστά είχες γίνει σίφουνας. Αυτό ήταν λογικό καθώς είχαν εξαλείψει σχεδόν κάθε ίχνος platforming, αλλά όταν το platform στοιχείο έκανε την εμφάνισή του, ήταν όντως σχεδόν unplayable, πολύ απλά γιατί το platforming απαιτεί ακρίβεια, πράγμα που τα running based controls που έφερε το παιχνίδι, απλά δεν κατείχαν.
        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

        Comment


        • #49
          Αν διάβαζες προσεκτικότερα το post μου κι αν είχες ασχοληθεί με τα Sonic του Mega Drive (ειδικά αν το έκανες στην εποχή τους) δε θα έλεγες πολλά από αυτά που αναφέρεις στο post σου.
          [/b]
          Οι απαντήσεις μου τις γράφω μετά από ανάγνωση και κατανόηση. Είσαι άδικος και γεμάτος προκατάληψη με το να αρχίζεις μια απάντηση με αυτόν το τρόπο.

          Ποιος θέλει να κάνει το Sonic Banjo Kazooie; Τι λες;[/b]
          Εσύ από αυτό "Εσύ Σωτήρη παρουσίασες ένα αμάλγαμα από Sonic Adventure/Mario 64/Banzo-Kazooie εγώ όμως θέλω Sonic Adventure συνταγή σκέτη." έβγαλες το από πάνω συμπέρασμα.....Τι να πω.

          Ποιος σου είπε ότι δε θα έχει ταχύτητα το παιχνίδι; Άλλο πιο αργό από τα σημερινά και άλλο να το κάνουμε Donkey Kong 64 το παιχνίδι.
          Ποιος σου είπε ότι οι πίστες δε θα είναι γραμμικές; Το Sonic επιβάλλεται να έχει γραμμική προσέγγιση.
          Που κολλάνε οι main stages με το hub world; Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Περιέγραψα και τα δυο στο post μου χωριστά και νομίζω γίνεται διακριτό, τι είναι το ένα και τι το άλλο, και στη τελική αν είναι δυνατών να κολλάμε στο hub, κάτι που παίζει δευτερεύοντα ρόλο στο παιχνίδι.[/b]
          Σού είπα και στο προηγούμενο post μου δεν θέλω προσωπικά hub world στο sonic και διευκρίνισα πως μου άρεσε η προσέγγιση του Sonic Adventure 2 που δεν είχε hub world αλλά άμεση μετάβαση από την μία πίστα στην άλλη χωρίς να μεσολαβεί παύση διότι μου έκοβε την δράση. Το διευκρινίζω δεύτερη φορά γιατί η πρώτη μάλλον δεν ήταν αρκετή.

          Αν εσύ θεωρείς Sonic τα σημερινά παιχνίδια μαγκιά σου, αν εσένα σου αρέσουν τα υπεραπλουστευμένα, ρηχά παιχνίδια Sonic του σήμερα δικαίωμά σου, εγώ ζητάω κάτι παραπάνω από τον αυτόματο πιλότο και τα τεράστια QTE του σήμερα, ζητάω το Sonic όπως θα έπρεπε να είναι και ήταν κάποτε, όπως περιέργως κάνει και η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων που γνωρίζουν την σειρά.[/b]
          Μια απλή ερώτηση ποσά emblems έχεις στα sonic adventure......Για να βγάζεις τέτοια συμπεράσματα σίγουρα το έχεις παίξει μόνο και μόνο για να το τερματίσεις χωρίς καν να κοιτάξεις τα challenges που είχε ο τίτλος.Προσεξε τι θα πεις θα ζητήσω memory card&#33;&#33;&#33; Το αν έπαιξα Sonic εκείνη την εποχή δεν το σχολιάζω αφού ήμουν και κάτοχος MD και MS και ακόμα έχω το Sonic 2 του MS.

          Τα περί μουσικής και style προφανώς και είναι θέμα εποχής, αλλά και το Super Mario Galaxy το 2007 βγήκε και μια χαρά ήταν τόσο το στυλ του, όσο και η μουσική του, δε νομίζω να είχε πρόβλημα στα 15χρωνα, αλλά έτσι κι αλλιώς όπως είπα και πριν, το συγκεκριμένο franchise για να πουλήσει χρειάζεται απλά να είναι ποιοτικό.[/b]
          Καλά τι δουλειά έχει το Super Mario που είναι τελείως άλλης φιλοσοφίας παιχνίδι σε αισθητική και σε gameplay με το Sonic.......Καλά πάντως με την ποιότητα μου έρχονται deja vu από την περίοδο διακυβέρνησης του ΠΑ.ΣΟ.Κ που αυτή την λέξη ένας τύπος την είχε κάνει καραμέλα χωρίς να εξήγησή για ποίους την εννοεί. Ποιότητα και ποιότητα δώσε να καταλάβουμε ποία είναι αυτή η ποιότητα.....

          Comment


          • #50
            Οι απαντήσεις μου τις γράφω μετά από ανάγνωση και κατανόηση. Είσαι άδικος και γεμάτος προκατάληψη με το να αρχίζεις μια απάντηση με αυτόν το τρόπο. [/b]
            Καλά το ποιος είναι προκατειλημμένος δε το σχολιάζω, το αν κατανόησες αυτά που είπα φάνηκε από το πώς απάντησες.



            Σού είπα και στο προηγούμενο post μου δεν θέλω προσωπικά hub world στο sonic και διευκρίνισα πως μου άρεσε η προσέγγιση του Sonic Adventure 2 που δεν είχε hub world αλλά άμεση μετάβαση από την μία πίστα στην άλλη χωρίς να μεσολαβεί παύση διότι μου έκοβε την δράση. Το διευκρινίζω δεύτερη φορά γιατί η πρώτη μάλλον δεν ήταν αρκετή.[/b]
            Δε θα κολλήσω στο hub world, το ξανάλεω, εδώ προσπαθούμε να σώσουμε το ίδιο το παιχνίδι, ας είναι το παιχνίδι όπως πρέπει να είναι κι ας μην έχει hub world το οποίο είναι μια προαιρετική προσθήκη και μόνο, προσωπικά μου αρέσει, αλλά δεν είναι το hub world το θέμα.

            Μια απλή ερώτηση ποσά emblems έχεις στα sonic adventure......Για να βγάζεις τέτοια συμπεράσματα σίγουρα το έχεις παίξει μόνο και μόνο για να το τερματίσεις χωρίς καν να κοιτάξεις τα challenges που είχε ο τίτλος.Προσεξε τι θα πεις θα ζητήσω memory card&#33;&#33;&#33; [/b]
            Πίστεψέ με, και τα δυο Adventure τα έχω παίξει πάρα πολλές ώρες, ξέρω πολύ καλά τα challenge τους και τι παιχνίδια είναι. Για την ιστορία τα θεωρώ και καλά παιχνίδια, όπως έχω άπειρες φορές πει, τώρα για εμβλήματα συγχώρεσέ με που δε θυμάμαι πόσα έχω, ξέρω ότι έχω πολλά, αλλά δε τα έχω πάρει όλα σε κανένα από τα δυο.

            Το αν έπαιξα Sonic εκείνη την εποχή δεν το σχολιάζω αφού ήμουν και κάτοχος MD και MS και ακόμα έχω το Sonic 2 του MS.[/b]
            LΟL
            Θα αστειεύεσαι βέβαια, μιλάω για τα Sonic του Mega Drive (το Sonic 2 του Master System ξέρω ότι το έχεις παίξει), εσύ ο ίδιος είχες πει ότι δε τα έχεις παίξει σε μια συζήτηση που είχαμε κάνει πριν λίγο καιρό επάνω ακριβώς στο ίδιο ζήτημα (τα σημερινά Sonic δηλαδή και πως θα έπρεπε να είναι), δε τα βγάζω από το μυαλό μου.

            Καλά τι δουλειά έχει το Super Mario που είναι τελείως άλλης φιλοσοφίας παιχνίδι σε αισθητική με το Sonic.......[/b]
            :blink:
            There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
            Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

            Comment


            • #51
              Κοίτα κάνε ένα replay τα παλιά sonic παίξε τα adventure κάνε και ένα test drive και το Secret Rings και μετά συζητάμε διότι θα κάνω το ίδιο και εγώ. Για το τι καλό έχουν τα 3D Sonic και μας αρέσει, τι καλό έχουν τα 2D Sonic και τα έκαναν να ξεχωρίζουν ΧΩΡΙΣ να έχουν δανειστεί ΤΙΠΟΤΑ από τα άλλα παιχνίδια της αγοράς του ίδιου είδους.

              Μέτα σημειώνουμε ότι τεχνικά λάθη έχουν γίνει και στα 2D και στα 3D και στέλνουμε σε συνεργασία feed back στην Sonic Team.

              Είσαι μέσα;

              Comment


              • #52
                πολύ ωραία η συζήτηση παίδες
                ΙΜΗΟ οι αλλαγές καλές είναι αρκεί να ενσωματωθούν σωστά, όπως πίστευα και παλιότερα γιατί μια καλή ιδέα πρέπει και να υλοποιηθεί σωστά

                Να πω ότι πρόσφατα τέλειωσα ξανά τα sonic των MD & SMS (κι αν όλα πάνε καλά θα ακολουθήσει Megaman, Super Mario & Metal Slug marathon)

                οι πρώτες εικόνες/scans

                http://www.gamekyo.com/Webmasters/Images/7...32646_3_big.jpg
                http://www.gamekyo.com/Webmasters/Images/7...32646_5_big.jpg
                http://www.gamekyo.com/Webmasters/Images/7...32646_8_big.jpg

                http://www.blueblur.org/games/blackknight/...bkscreen012.jpg
                http://www.gamekyo.com/Webmasters/Images/7...32646_9_big.jpg
                http://www.blueblur.org/games/blackknight/...bkscreen003.jpg
                http://www.blueblur.org/games/blackknight/...bkscreen015.jpg
                http://www.gamekyo.com/Webmasters/Images/7...32646_6_big.jpg
                http://www.gamekyo.com/Webmasters/Images/7...32646_4_big.jpg
                NDS themes

                Comment


                • #53
                  Κρατάει σπαθί μάγκες, όπως μόνο αυτός ξέρει και μπορεί. (?)

                  http://www.neogaf.com/forum/showpost.php?p...&postcount=2291
                  There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                  Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                  Comment


                  • #54
                    Λολ και δεν το είχα προσέξει στο παραπάνω ποστ...wat?
                    Originally posted by Raf
                    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                    Comment

                    Working...
                    X