Announcement

Collapse
No announcement yet.

HD or SD

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Συμφωνώ με τον Vortrag, όσο και να ντύσεις ένα fiat δεν μπορεί ποτέ να γίνει ferrari.


    Comment


    • #17
      Philips CINEOS 26" αν και 26αρα ενα χιλιαρικακι τη πληρωσα περυσι λογο Pixer plus 2HD και το οτι ηταν στη κατηγορια CINEOS που ειναι οι κορυφαιες της philips και οχι στη κατηγορια των κοινων θνητων Flat tv, την εχω καταυφχαριστηθει φοβερα χρωματα, εχω συνδεσει και PC πανω της για να βλεπω hd movie + anime.

      Comment


      • #18
        LMAO!



        ΒΤW εγω εχω μια Samsung 40" LCD Full HD κ μια Philips 32" CRT HD.
        [/b]
        Philips 32" CRT HD

        Originally posted by Raf
        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

        Comment


        • #19
          Philips 32" CRT HD


          [/b]
          Tο αστειο που ειναι για να καταλαβω?

          Comment


          • #20
            LMAO!

            1. SDΤV που να κοιταζει στα ματια την ποιοτητα των HD sets δεν υπαρχει...ειναι καθαρα θεμα αναλυσης - το HD ειναι κλασεις ανωτερο απο οποιαδηποτε SDTV. Eχεις δει ποτε HDTV της προκοπης?

            2. Ghosting σχεδον δεν υπαρχει πλεον στις LCD HDTV&#39;s με τους <8ms χρονους αποκρισης.

            3. Οταν λες θολουρα τι εννοεις? Με αναλυσεις 1280*720 σε προοδευτικη σαρωση μονο θολουρα δεν βλεπεις...ισα ισα που οι ΗDTV&#39;s εχουν κρυσταλλινη εικονα.

            Μερικοι μην γραφουνε οτι τους κατεβει...

            ΒΤW εγω εχω μια Samsung 40" LCD Full HD κ μια Philips 32" CRT HD.
            [/b]
            Καθόλου ότι τους κατέβει, οι παρατηρήσεις του Ren είναι πολύ σωστές. SD TVs σαν αυτές του Ren δείχνουν πραγματικά φοβερά από απλές SD TVs, το έχω προσέξει και εγώ. Δεν είναι όλες οι SDTVs ίδιες.
            Και για τη θολούρα θα συμφωνήσω, μερικές HDTVs δεν απεικονίζουν καλά το μαύρο και έχουν και κάτι σαν blurring effect στα games. Αυτά για όσους προσέχουν λίγο παραπάνω και δεν κάνουν ομάδες HDTVs-SDTVs. Κάθε TV είναι ξεχωριστή. Όντως μια πολύ καλή SDTV μπορεί να είναι καλύτερη σε κάποιους τομείς από μια μούφα HDTV.
            Σίγουρα όμως για X360 και PS3 θα προτιμήσεις HDTV μην γελιόμαστε, απλά θέλει προσοχή, να μην πάρεις την πιο φθηνή μόνο και μόνο επειδή είναι HDTV γιατί μετά θα κλαις.
            The illusion of free will is an illusion.

            Comment


            • #21
              Χρησιμοποιώ CRT PC monitors και για κονσόλες και για PC.
              Insert Coin

              Comment


              • #22
                Καθόλου ότι τους κατέβει, οι παρατηρήσεις του Ren είναι πολύ σωστές. SD TVs σαν αυτές του Ren δείχνουν πραγματικά φοβερά από απλές SD TVs, το έχω προσέξει και εγώ. Δεν είναι όλες οι SDTVs ίδιες.
                Και για τη θολούρα θα συμφωνήσω, μερικές HDTVs δεν απεικονίζουν καλά το μαύρο και έχουν και κάτι σαν blurring effect στα games. Αυτά για όσους προσέχουν λίγο παραπάνω και δεν κάνουν ομάδες HDTVs-SDTVs. Κάθε TV είναι ξεχωριστή. Όντως μια πολύ καλή SDTV μπορεί να είναι καλύτερη σε κάποιους τομείς από μια μούφα HDTV.
                Σίγουρα όμως για X360 και PS3 θα προτιμήσεις HDTV μην γελιόμαστε, απλά θέλει προσοχή, να μην πάρεις την πιο φθηνή μόνο και μόνο επειδή είναι HDTV γιατί μετά θα κλαις.
                [/b]
                Δηλαδη συμφωνεις στο οτι μια SDTV μπορει να φτασει σε απεικονιση κ ευκρινεια ακομα κ μια μετρα HDTV? Δεν νομιζω να γινεται αυτο μονο κ μονο απο θεμα αναλυσης: αναλυση SDTV: 720*480 = 345,600 pixels, αναλυση HDTV: 1280*720 = 921,600 pixels - μιλαμε για σχεδον τριπλασια pixels παραπανω.

                Το οτι το μαυρο ειναι καλυτερο στις CRT απο τις LCD/Plasma ειναι γνωστο αν κ τελευταια εχει βελτιωθει αρκετα ειδικα στις Sasmung LCD&#39;s οσο για το ghosting οπως ανεφερα κ παραπανω δεν υπαρχει αν η οθονη εχει αξιοπρεπη χρονο αποκρισης.

                Το ξαναλεω απο ευκρινεια δεν υπαρχει θεμα συγκρισης - καλυτερο μαυρο στις CRT ναι αλλα μεχρι εκει.

                Comment


                • #23
                  Δεν έχω δει Full HD TV 40 κτλ και πάνω σε δράση αλλά σε κάτι αρκετά λιγότερο όπως Samsung 32 inches HDMI HD ready με ένα φίλο να παίζει 720p και 1080i αναλύσεις με component καλώδιο παιχνίδια όπως Halo 3,Condemned,Oblivion,Bioshock,Overlord και Gears of War φαίνονται απαράδεκτα σε σχέση με την τηλεόραση που ανέφερα παραπάνω.Δεν με νοιάζει καθόλου αν μία τηλεόραση έχει της παναγιάς τα μάτια αρκεί αυτό που προσφέρει να με ικανοποιεί χωρίς φανφάρες και λεπτομέρειες τύπου 1080p,βάθος ανάλυσης μέχρι τέρμα κτλ.


                  Όταν παίζω Halo 3 σε CRT SD,480i και 4:3 με advanced scart cable και δείχνει αισθητά καλύτερο από μία HD ready 720p/1080i με 16:9 και component cable το οποίο παιχνίδι ταλαιπωρείται και από λίγο ghosting με αποτέλεσμα να με βαράει στο μάτι εμ κάτι τρέχει.Πάντως, στραβός δεν είμαι...

                  Comment


                  • #24
                    Δεν έχω δει Full HD TV 40 κτλ και πάνω σε δράση αλλά σε κάτι αρκετά λιγότερο όπως Samsung 32 inches HDMI HD ready με ένα φίλο να παίζει 720p και 1080i αναλύσεις με component καλώδιο παιχνίδια όπως Halo 3,Condemned,Oblivion,Bioshock,Overlord και Gears of War φαίνονται απαράδεκτα σε σχέση με την τηλεόραση που ανέφερα παραπάνω.Δεν με νοιάζει καθόλου αν μία τηλεόραση έχει της παναγιάς τα μάτια αρκεί αυτό που προσφέρει να με ικανοποιεί χωρίς φανφάρες και λεπτομέρειες τύπου 1080p,βάθος ανάλυσης μέχρι τέρμα κτλ.
                    Όταν παίζω Halo 3 σε CRT SD,480i και 4:3 με advanced scart cable και δείχνει αισθητά καλύτερο από μία HD ready 720p/1080i με 16:9 και component cable το οποίο παιχνίδι ταλαιπωρείται και από λίγο ghosting με αποτέλεσμα να με βαράει στο μάτι εμ κάτι τρέχει.Πάντως, στραβός δεν είμαι...
                    [/b]
                    Λοιπον βλεπω οτι δεν εχει νοημα να συνεχισω την κουβεντα γατι θα ξεχασω κ αυτα που ξερω εδω μεσα...Samsung 32" HDTV @ 720p απαραδεκτη σε σχεση με 29" SDTV @ 480i? το 1080ρ ειναι λεπτομερεια? LMAO&#33; OK οτι πεις.

                    Αυτα μα την παναγια μονο σε ελληνικα forums τα βλεπεις. SD > HD..τελικα το ειδα κ αυτο.

                    Comment


                    • #25
                      Έχω μία JVC 21&#39;&#39; SD και είμαι ικανοποιημένος. Το HD κοστίζει και δεν είμαι διατεθιμένος να δώσω τόσα λεφτά για καλύτερη εικόνα..

                      Comment


                      • #26
                        Λοιπον βλεπω οτι δεν εχει νοημα να συνεχισω την κουβεντα γατι θα ξεχασω κ αυτα που ξερω εδω μεσα...Samsung 32" HDTV @ 720p απαραδεκτη σε σχεση με 29" SDTV @ 480i? το 1080ρ ειναι λεπτομερεια? LMAO&#33; OK οτι πεις.

                        Αυτα μα την παναγια μονο σε ελληνικα forums τα βλεπεις. SD > HD..τελικα το ειδα κ αυτο.
                        [/b]
                        To συμπέρασμα αυτό μόνος σου το έβγαλες. Όπως υπάρχουν καλές και κακές SDTVs, υπάρχουν καλές και κακές HDTVs. Μια τεχνολογία τηλεόρασης έχει χαρακτηριστικά που κανένας από αυτό το φόρουμ δεν γνωρίζει. Μην κοιτάς μόνο ανάλυση. Εννοείται επαναλαμβάνω κάποιος που έχει X360 και PS3 θα προτιμήσει HDTV, μην τρελαινόμαστε, απλά δεν θα διαλέξει κάτι στην τύχη.
                        The illusion of free will is an illusion.

                        Comment


                        • #27
                          To συμπέρασμα αυτό μόνος σου το έβγαλες. Όπως υπάρχουν καλές και κακές SDTVs, υπάρχουν καλές και κακές HDTVs. Μια τεχνολογία τηλεόρασης έχει χαρακτηριστικά που κανένας από αυτό το φόρουμ δεν γνωρίζει. Μην κοιτάς μόνο ανάλυση. Εννοείται επαναλαμβάνω κάποιος που έχει X360 και PS3 θα προτιμήσει HDTV, μην τρελαινόμαστε, απλά δεν θα διαλέξει κάτι στην τύχη.
                          [/b]
                          Oχι δεν καταλαβες αυτο το συμπερασμα βγαινει απο αυτα που γραφεις εσυ κ ο Ren of Heavens..."oπως υπάρχουν καλές και κακές SDTVs, υπάρχουν καλές και κακές HDTVs" - κ ποιος διαφωνησε με αυτο?

                          Οπως σωστα ειπε κ ο Αλεχανδρος το θεμα ειναι οτι οπως κ να το κανουμε ενα 1.400 κυβικα αυτοκινητο θα ειναι παντα ενα 1.400cc αυτοκινητο κ ας ειναι το καλυτερο της κατηγοριας του οτι κ να κανει ποτε δεν θα μπορεσει να φτασει ακομα κ ενα μετριο αυτοκινητο 2500cc.

                          Επισης εγω απο την αρχη αναφερθηκα καθαρα στο θεμα ευκρινειας της εικονας γι&#39;αυτο κ μιλησα για αναλυση οπως ειπα επισης κ για HDTV της προκοπης..ποιος μιλησε για σκουπιδια τυπου Βlue Sky κ Schaub Lorenz? Για αυτο μην συνεχισεις με τα περι καλων κ κακων SD/HDTV&#39;s.

                          Comment


                          • #28
                            Νομίζω οτι η ουσιαστική ερώτηση δεν είναι ποιο είναι το καλύτερο, είναι ποιο προτιμάμε και ποιο χρησιμοποιούμε. Προσωπικά εγώ δεν απατώμαι επειδή έχω SD να λέω πως το SD είναι καν εφάμιλλο του HD, απλά έγραψα τι προτιμάω και για ποιον λόγο.

                            Comment


                            • #29
                              Παιχνιδια σε κονσολες στην JVC HD-56ZR7, 56&#39;
                              Παιχνιδια υπολογιστη στην crt aoc 19K+
                              Ned Stark

                              A man draws his sword in order to protect the small wound deep in his heart.
                              It was inflicted in the days long past,at the farthest reach of his memories.
                              A man wields his sword in order to depart life with a smile.
                              In the days far ahead,beyond the reach of his memory.
                              Ειναι ανθρωπος, κι ομως δεν εχει αδυναμιες.
                              Εχει υλικη υποσταση, κι ομως δεν υπαρχει.
                              Ειναι ο Getta Robo.

                              Comment


                              • #30
                                Στο ΠιΣι έχω μια LG 1919 αναλογίας 4:3 (η οποία αναλογία αρχίζει και μου φαίνεται παράξενη καθώς συνήθισα πλέον το 16:9) και για τις κονσόλες μια Samsung 40" που φτάνει 720p/1080i. Ξεκίνησα χθες το Halo 3 και μπορώ να πω ότι παρά τα jaggies στα 720p δείχνει μια χαρά. Στο πρώτο Xbox τα πράγματα είναι αλλιώς. Ό,τι είναι άσχημο (low-res textures πχ.) φαίνεται χειρότερο. Προφανώς και οι κονσόλες τότε δεν ήταν φτιαγμένες για τέτοιες τηλεοράσεις. Αλλά αν συγκρίνω τα GoW, Ηalo 3 που είδα στην Philips Pixel Plus 29" με απλό scart τα χρώματα "ξεχείλιζαν" (με την κακή έννοια) και η θολούρα λόγω χαμηλότερης ανάλυσης έριχναν τα παιχνίδια αρκετά... Ίσως φταίει το scart όμως...


                                Comment

                                Working...
                                X