Announcement

Collapse
No announcement yet.

Survival horror games

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Survival horror games

    lipon ego prosopika latrevo ta survival horror games ke pistevo arketoi alloi edo mesa.edo tha ithela na mou pite pia survival horror games ehete pexi? pia ine ta agapimena sas?, ke pia perimenete. ego eho pexi ta resident evil ola ektos auto tou game boy , ta silent hill ola ektos tou arcade,fatal frame ola,siren 1,2,alone in the dark the new nightmare ke to alone in the dark to neo, clocktower 3,rule of rose,haunting ground, cold fear,kuon, tora den thimame alla. ta agapimena mou ine ta resident evil,silent hill, fatal frame ke siren. tora perimeno to silent hill 5 to fatal frame 4 to siren 3 ke to dead space a ke to cryostasis sto pc to xeri kanenas sas auto?

  • #2
    εχω παιξει ελαχιστα Resident Evil (εισαγωγη κυριως) και 2, το Nemesis ειχα μονο δικο μου. μετα Silent Hill 3 παρατημενο, και Alone In The Dark: The New Nightmare που με εκανε να βλεπω εφιαλτες. αυτα μου ρχονται τωρα, αν θυμιθω κανα αλλο επιστρεφω. απ'αυτα μου αρεσε το Alone In The Dark αν και δε βρισκω πως ειχε δυνατο σεναριο σαν τα Resident Evil ή Silent Hill, και περιμενω το 5.

    Comment


    • #3
      Εχω ασχοληθει με ολη τη σειρα RE εκτος απο τα spin-offs (τα περισσοτερα απο τα οποια εκρινα πως δεν αξιζαν τον χρονο μου), εχω τελειωσει ολα τα Silent Hill πλην του τριτου (vastly overrated σειρα imho), εχω τελειωσει το πρωτο Project Zero και περιμενω το δευτερο απο μερα σε μερα (αντε ρε Bart που εισαι;), σε δυο βραδια τελειωσα το Alone in the Dark:The new nightmare το οποιο θεωρω τραγικο, απλα.Απο εκει και περα εχουν περασει διαφορα απο τα χερια μου ομως αυτες ειναι οι πιο προσφατες και φρεσκες μνημες.Μια απο αυτες τις μερες θα παρω και το νεο AitD και θα καταθεσω την εντυπωση μου.

      Σαφεστατα περιμενω το νεο RE, το Dead Space φαινεται ενδιαφερον αν και το φτιαχνει η ΕΑ οποτε δε κρατω την ανασα μου καθως και το νεο PZ.Oσον αφορα το νεο Silent Hill δεν ειμαι και τρελλαμενος μιας και περιμενω μια απο τα ιδια κι αυτη τη φορα με απλα καλυτερα γραφικα.

      Αυτα.
      <div align="center">

      "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

      Comment


      • #4
        Silent Hill 2 το&#39;παίζα βράδυ για να είμαι μεσ&#39;στο κλίμα και μπορώ να πω ότι μπήκα αρκετά Ειδικά μια μέρα που έπαισε μία μεγάλη γλάστρα απ&#39;τον αέρα στο τζάμι της μπαλκονόπορτας εκεί τα είδα όλα.... <_<

        Ξεκίνησα Resident Evil 4 από χθες, δν είναι τόσο horror, πιο πολύ shoot&#39;em&#39;up διαβάζω ότι είναι. Θα δω και θα κρίνω.

        Resident Evil 2 / 3 τα έχω δει μόνο να τα παίζουν αλλά τα έχω δει απ&#39;την αρχή μέχρι το τέλος. Την σκηνήσ το 2 που το σαυτοειδές με την γλώσσα 5μ σπάει το τζάμι και στην πέφτει όσες φορές κι αν την έχουμε κάνει με τον Burai & Co πάντα κολλάγαμε εκεί <_<

        Silent Hill 1 μόνο demo, μιά παλίγατα από μία ντουλάπα μας έκοβε το αίμα λολ

        Eternal Darkness.......insanity και άγιος ο Θεός&#33; Είναι απλά επικό&#33;
        "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

        Comment


        • #5
          παλιοτερα μαρεσε παρα πολυ αυτη η κατηγορια κ τοτε ειχα ασχοληθει αρκετα. Περα των κλασσικων SH, RE, μαρεσε αρκετα η σειρα Clock Tower ειδικα το πρωτο για SNES που βγηκε στην Ιαπωνια σαν port και για το PSX. Γενικα υποδειγματικο game. Καλο ηταν και το Deep Fear για Saturn Που ηταν ενας μιμος των RE αλλα δυστυχως ειχε πολλα τεχνικα προβληματα. Ακομη αξιοσημειωτα ειναι τα Alone in the Dark 4 και τo Siren
          " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

          Authenticity sir, authenticity. "

          Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



          Comment


          • #6
            Σαν αισθηση τρομου-φοβου θα βαλω σε αυτη την σειρα τα horror games που εχω παιξει.

            1.Fatal frame(ή project zero)
            2.Sillent hill
            3.Resident evil.

            Σαν ποιοτητα παιχνιδιων θα τα τοποθετουσα με αυτη την σειρα.

            1.Sillent hill
            2.Resident evil
            3.Fatal frame

            Τα sillent hill εχουν κουρασει,το ιδιο και τα Fatal frame.Kαι στις 2 σειρες ειδα μια απο τα ιδια στις συνεχειες τους.Αντιθετα η σειρα Resident Evil βρισκεται σε ανοδικη πορεια απο το 4 και μετα.
            Τα siren ειναι ατμοσφαιρικα αλλα ποτε δεν με ενθουσιασαν.

            Comment


            • #7
              Ωχ αμάν το ξέχασα&#33; Ωραίος hideo&#33;

              Το Project Zero, δν υπάρχει πιο τρομακτικό από αυτό, με διαφορετικό τρόπο από τα άλλα που ανέφερα βέβαια. Να έχεις τα φαντάσματα να είναι όλο και πιο κοντά σου για να κάνεις πιο πολύ dmg <_< Πωπω.....
              "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

              Comment


              • #8
                Εχω ασχοληθει κυριως με τα resident evil ( ολα της βασικης σειρας μαζι με καποια spin offs ) και silent hill ( 1,2,3,4 ) . Σιγουρα ξεχωριζω τα resident evil 2 και 4 αν και ποτε η συγκεκριμενη σειρα δεν μου φανηκε τοσο horor , κυριως λογω θεματολογιας και φυσικα τα silent hill 1 ( θα μπορουσα να το χαρακτηρισω επαναστατικο λογω του τροπου που σου προκαλουσε τα οποια συναισθηματα ) αλλα και το 2 που το θεωρω και το καλυτερο της σειρας μακραν... το 3 δεν μου αρεσε και τοσο ενω το the room παρ&#39;οτι μου αρεσε πολυ σεναριακα ( ειδικη αναφορα πρεπει να κανω και στον yamaoka καθως το main theme ειναι απο τα καλυτερα κομματια που εχω ακουσει ) δεν καταφερα να το τελειωσω και πριν λιγο καιρο που το ξαναεβαλα απο την αρχη μου φαινοταν λιγο unplayable lol . Απο κει και περα περιμενω κυριως το RE 5 που ελπιζω να προχωρησει την συνταγη του υπεροχου 4 ( αν και τα video δειχνουν οτι ειναι τραγικα ομοιο με τον προκατοχο του ) . Η σειρα silent hill αν και καποτε ηταν απο τις αγαπημενες μου - διαβαζα αναλυσεις επι αναλυσεων για καθε λεπτομερια των παιχνιδιων - θεωρω οτι εχει χασει αρκετα την αιγλη της και περα απο αυτο τα δειγματα απο το homecoming προς το παρον δικαιολογουν αυτη μου την αποψη .

                Comment


                • #9
                  pedia to kudelka sto ps1 to thimate kanis? polli mou arese itan rpg horror game

                  Comment


                  • #10
                    Ωραίο θεματάκι φίλε albert wesker.

                    Τώρα σαν παιχνίδια που προσέφεραν horror στιγμές ανεξαρτήτως είδους και έχω λιώσει και φυσικά ολοκληρώσει είναι τα εξής:

                    Resident Evil Series(εκτός spin offs φορητών και μη)

                    Silent Hill 2: Inner Fears

                    Project Zero

                    Clive Barker&#39;s Undying (απίστευτα τρομακτικό για την εποχή του)

                    Condemned: Criminal Origins

                    Alone In The Dark 4: The New Nightmare

                    Dracula: Resurrection

                    Dracula 2: The Last Sanctuary

                    The Ring(αν θυμάμαι καλά ήταν τίτλος για το Dreamcast)
                    Bioshock

                    System Shock 2

                    Eternal Darkness: Sanity&#39;s Requiem

                    The Blackstone Chronicles(ορισμένες φωνές φαντασμάτων σου έκοβαν το αίμα)

                    Carrier(καλούτσικο)

                    Call of Cthulhu: Dark Corners Of The Earth(το πρώτο μισό ήταν υπέροχο.Μετά κατάντησε shooter)

                    The Suffering(ο Θεός να το κάνει παιχνίδι)

                    Blue Stinger(παρωδία ή κωμωδία survival horror θα έλεγα)

                    Gabriel Knight 3: Blood Of The Damned, Blood Of The Sacred(αν και δεν βασίστηκε στο τρόμο ωστόσο είχε τις στιγμές του)

                    Clive Barker&#39;s Jericho(θεωρείται horror κι αυτό το κάνει αρκετά καλά,σκοτεινά δωμάτια και μηχανές κρέατος αλλά με φτηνό τρόπο)

                    Doom 3(ενδιαφέρον το πρώτο τρίωρο καθώς σε κρατάει στην τσίτα.Από κει και πέρα συνηθίζεις)

                    Shadow Man(όχι ιδιαίτερα τρομακτικό αλλά σίγουρα αρρωστημένο.Αξέχαστες οι στιγμές στα temple of fire και φυσικά στο Asylum με μωρά να κλαίνε κτλ.)

                    The Thing(Ο τελευταίος αρχηγός μου έβγαλε την πίστη.Από τα λίγα παιχνίδια που με κρατούσαν συνεχώς στην τσίτα.Αποκορύφωση όταν στην πέφτανε τερατίδια σε ένα μικρό σταθμό με τους δικούς σου να αλλάζουν μορφή.)

                    The Devil Inside(περισσότερο πλάκα είχε με την κάμερα της τηλεόρασης να σε ακολουθεί σε κάθε βήμα.Έπρεπε εκτός από τον εαυτό σου να προστατεύεις και τον καμεραμαν)

                    Alien Trilogy(για την εποχή που το έπαιζα σαν μπόμπιρας τα είχα κλάσει άπειρες φορές.Πια δεν προκαλεί εντύπωση)

                    Αυτό που ποτέ δεν κατάφερα να τερματίσω και ποτέ δεν επιχείρησα ξανά είναι το Alien vs Predator.Αξιόλογος τίτλος αλλά τα νεύρα μου γινόντουσαν ζατιέρες μετά από λίγη ώρα.



                    Comment


                    • #11
                      thanks ren of heavens mou thimises merika games pou xehasa osa egrapses ta eho pexi ektos tou system shock 2. tora thimithika ke kapia alla pou eho pexi to hellnight sto ps1 to necronomicon pc to darkness xbox360 parassit eve 1,2 pantos file ren of heavens to the ring ke to blue stinger sto dreamcast ta iha xehasi telios pragmai itan comodia to blue stinger.

                      Comment


                      • #12
                        pedia to kudelka sto ps1 to thimate kanis? polli mou arese itan rpg horror game
                        [/b]
                        Και πνευματικος προγονος των Shadow Hearts.
                        <div align="center">

                        "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

                        Comment


                        • #13
                          ne file fioth ehis dikio ke ta shadow hearts ine fovera

                          Comment


                          • #14
                            pedia to kudelka sto ps1 to thimate kanis? polli mou arese itan rpg horror game
                            [/b]
                            Koudelka ηταν το σωστο, το ειχε νοικιασει ενας γνωστος μου αυτο, αν θυμαμαι καλα ηταν δυο ή τρεια cd, και με πρωταγωνιστρια μια που μοιαζε γκοθου που εξερευνουσε κατι καστρα κλπ.

                            Comment


                            • #15
                              Βασικα ειναι 4 Cds. Mαλλον 4 κουραστικα CDs, πιο σωστα...παροτι συμπαθω την SNK/
                              " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                              Authenticity sir, authenticity. "

                              Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                              Comment

                              Working...
                              X