Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αnime

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Αnime

    Οτιδηποτε εχει να κανει με anime ,manga και ταινιες που ειδατε και θελετε να σχολιασετε.

  • #2
    Είχα αρχίσει κάποια στιγμή να μεταφράζω το Blame! του Nihei Tsutomu και τέλειωσα τρεις τόμους απ'τους δέκα. Μόλις βρω τα links θα τα βάλω εδώ.
    sigpic

    Comment


    • #3
      Kekkaishi (next Naruto?)











      Download Torrent ( first 37 ep. )

      Comment


      • #4
        Saikano...

        To Saikano είναι ένα δραματικό anime που μας διηγείτε την ιστορία δύο νεαρών παιδίων της,Chise και του Shuji.Οι δύο τους είναι μαθητές λυκείου σε μία μικρή πόλη της Ιαπωνίας σε άγνωστη χρονολογία αλλά πιθανώς κοντινή στην σημερινή.Θα γίνουνε ζευγάρι όταν η Chise αποκαλύπτει τα αισθήματά της στον Shuji.Δεν είναι όμως ένα κανονικό ζευγάρι,μίας και η Chise είναι ένα όπλο μαζικής καταστροφής που θα βοηθήσει κάποια παράταξη στον ανερχόμενο πόλεμο.Μαζί θα προσπαθήσουνε να καταλάβουνε πολλά πράγματα για την αγάπη,τον έρωτα,τον πόλεμο αλλά και για την ίδια την ζωή.

        Η ιστορία επικεντρώνεται στα συναισθήματα και στις σκέψεις των δύο χαρακτήρων και εξελίσσεται με αυτόν ακριβώς τον τρόπο.Αυτό το στοιχείο μου άρεσε ιδιαίτερα μίας και αν εξελισσόταν με σκηνές μάχης ,περεταίρο φλυαρίες και αναλύσεις σεναρίου πιστεύω δεν θα μου άρεσε καθόλου.Το δραματικό στοιχείο βρίσκεται καθ? όλη την διάρκεια του anime,κάτι που το κάνει βαρύ αλλά και κατά την άποψη μου μοναδικό.Είναι ένα στοιχείο που σίγουρα σε πολλούς δεν αρέσει αλλά εγώ το λατρεύω.

        Η σειρά είναι μια καθαρά δραματική ιστορία που καταδικάζει τον πόλεμο και εξυμνεί την αγάπη.Η δραματική τάση, η μελαγχολία και ο τρόπος εξέλιξης είναι τα στοιχεία που χαρακτηρίζουνε το anime.Αν περιμένετε ιδιαίτερη επεξήγηση σεναρίου(πάρα πολλά ερωτήματα παραμένουνε αναπάντητα στο τέλος),πολλές σκηνές μάχης και ξύλο η σειρά δεν είναι για εσάς.Την συνιστώ σε όλους όσους θέλουνε να δούνε ένα καλό δράμα και μία πραγματικά μοναδική ιστορία αγάπης.



        Comment


        • #5
          Apla deite to: The melancholy of Susumiya Hiruhi
          Ean anteksete peran twn prwton episodiwn kai vgalete kapoio nohma that is

          Epishs to Hajime no ippo, apo tis kalyteres seires anime

          Apo tainies: vampire Hunter D: Bloodlust kai Ghost in the Shell.
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • #6
            To Saikano είναι αρκετά παρεξηγημένο anime.
            Βγήκε σε μια περίοδο που η Gonzo δεχόταν πυρά για μέτριες διασκευές και παράξενο cg animation.
            Παρολαυτά το Saishou Heiki Kanojo είναι απο τις καλύτερες σειρές της εταιρείας και κατα τη γνώμη μου καλύτερο και απο το manga.

            Aπο την άλλη Laharl διαφωνω οτι εξυμνεί τον έρωτα. Και αυτό είναι που κάνει τη σειρά μοναδική γιατί όπως και στη πραγματικότητα τα ωραία λόγια και οι μεγάλες αξίες δεν είναι ικανές να σταματήσουν την καταστροφή. Ουσιαστικά σου λέει στο τέλος οτι η ανθρωπότητα είναι τελειωμένη, ούτε ο έρωτας δεν είναι ικανός να τη σωσει. Ναί, τόσο gtp είμαστε!

            Ωμό και απαισιόδοξο στα πρότυπα του Grave of the Fireflies.
            Ωραιοποιήσεις στον πόλεμο δεν υπάρχουν και ο θάνατος δεν κανει διακρίσεις ούτε σε παιδιά ούτε σε ερωτευμένους.
            Ναι, Saikano είναι must.

            Comment


            • #7
              Τώρα θυμήθηκα και το Kare Kano (ε τι sai τι kare ). Από τα πιο ώριμα άνιμε και εθιστικά άνιμε που έχω δει. Αν δεν τον καταντούσαν Εβα στο τέλος με την εκτός τόπου και χρόνου ψυχεδέλεια...
              Αλήθεια ξέρει κανείς κάνα άνιμε στο ίδιο στυλ;
              Παίζει να σε είχα ρωτήσει Γκιντάμα αλλά δε θυμάμαι τι είχες πει!
              Originally posted by Squall Leonhart
              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
              Originally posted by 丹野
              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
              Originally posted by Ryu_gr
              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

              Comment


              • #8
                Re seis apaisiodoksoi oloi, kanena efthymo animaki den exete na proteinete? Olo dramata kai klapsouries?
                Deite ekei kanena Full metal Panic h kanena History's strongest deciple Kenichi na gelasei ligo to xeilaki sas
                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • #9
                  Τώρα θυμήθηκα και το Kare Kano (ε τι sai τι kare ). Από τα πιο ώριμα άνιμε και εθιστικά άνιμε που έχω δει. Αν δεν τον καταντούσαν Εβα στο τέλος με την εκτός τόπου και χρόνου ψυχεδέλεια...
                  Αλήθεια ξέρει κανείς κάνα άνιμε στο ίδιο στυλ;
                  Παίζει να σε είχα ρωτήσει Γκιντάμα αλλά δε θυμάμαι τι είχες πει!
                  [/b]
                  Ούτε εγώ θυμάμαι!

                  Λοιπόν ξέρεις ποιο θα σου αρέσει;
                  To ef - a tale of memories. http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl...anime&aid=5274
                  Απο το φοβερο studio Shaft είναι το πιο πρωτότυπο romance anime που έχω δεί.
                  Ρίξτε του μια ματιά.

                  Και να μη ξεχνιόμαστε Suzumiya Haruhi owns all!
                  Έτσι Ground; ;)


                  Comment


                  • #10
                    Haruhism for teh win, einai kai internet phenomenon btw
                    Perimenw to deftero season alla mallon den tha anteksw kai tha diavasw to manga, ekei ta ekshgei kalytera ta pragmata
                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment


                    • #11
                      Re seis apaisiodoksoi oloi, kanena efthymo animaki den exete na proteinete? Olo dramata kai klapsouries?
                      Deite ekei kanena Full metal Panic h kanena History's strongest deciple Kenichi na gelasei ligo to xeilaki sas
                      [/b]
                      Kekkaishi


                      One Piece


                      Nodame Cantabile


                      Naruto


                      Golden Boy ;)

                      Comment


                      • #12
                        Anime...Υπάρχουν ακόμα???
                        Δείτε κάνα hentai ρέεε!! XD

                        Comment


                        • #13
                          To Saikano είναι αρκετά παρεξηγημένο anime.
                          Βγήκε σε μια περίοδο που η Gonzo δεχόταν πυρά για μέτριες διασκευές και παράξενο cg animation.
                          Παρολαυτά το Saishou Heiki Kanojo είναι απο τις καλύτερες σειρές της εταιρείας και κατα τη γνώμη μου καλύτερο και απο το manga.

                          Aπο την άλλη Laharl διαφωνω οτι εξυμνεί τον έρωτα. Και αυτό είναι που κάνει τη σειρά μοναδική γιατί όπως και στη πραγματικότητα τα ωραία λόγια και οι μεγάλες αξίες δεν είναι ικανές να σταματήσουν την καταστροφή. Ουσιαστικά σου λέει στο τέλος οτι η ανθρωπότητα είναι τελειωμένη, ούτε ο έρωτας δεν είναι ικανός να τη σωσει. Ναί, τόσο gtp είμαστε!

                          Ωμό και απαισιόδοξο στα πρότυπα του Grave of the Fireflies.
                          Ωραιοποιήσεις στον πόλεμο δεν υπάρχουν και ο θάνατος δεν κανει διακρίσεις ούτε σε παιδιά ούτε σε ερωτευμένους.
                          Ναι, Saikano είναι must.
                          [/b]
                          Yeap,Saikano RULEZZZZ!!!

                          Δεν θα συμφωνήσω.Μπορεί να μην εξυμνεί ΤΟΣΟ πολύ την αγάπη αλλά την εξυμνεί...SPOILER WARNING
                          Αλλίως ρε συ η chise δεν θα έσωζε τον shuji,ούτε θα ξαναέδειχνε τις ωραίες στιγμές τους,δεν ξέρω αλλά έτσι το βλέπω...END OF SPOILERS

                          Έχεις δίκιο και σε αυτά που λες πάντως...We are gtpk...

                          Θα κοιτάξω το Grave που προτείνεις αφού είναι στο ίδιο στυλ ;)


                          Comment


                          • #14
                            Aaaaa nai to Golden boy ti mou thymises twra? Koryfh to anime an kai mono 6 episodeia....
                            Poly gelio, to proteinw kai egw anepifylakta!!!
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • #15
                              Από anime έχω δει μόνο 2 όλα κι όλα μιας και απέναντι στον Ιαπωνικό/Κινέζικο/Κορεάτικο ή οτιδήποτε με σχιστά μάτια τομέα ταινιών είμαι ας το πούμε προακτελειμένος, γενικά δεν μ'αρέσουν.

                              Έχω δει το "Κινούμενο Κάστρο Του Χόουλ" και το "Ταξίδι Στην Χώρα Των θαυμάτων", το "Paprika" δεν το ανφέρω καν μιας και στα 35' το έβγαλα από το DVD, δεν άντεξα ---αν και δεν νομίζω να είναι Ανατολική δημιουργία---

                              Τα 2 πρώτα μου άρεσν πολύ, ειδικά το κάστρο, το πάπρικα δεν θέλω νατο ξαναδώ μπροστά μου,πολύ μπερδεμένο,πολύ περίεργο, δεν καταλάβαινα τπτ, και πολύ αργό <_<
                              "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

                              Comment

                              Working...
                              X