Announcement

Collapse
No announcement yet.

Vagrant Story

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Burai τρελό respect που παίζεις vagrant story μέσα στον στρατό και το έχεις προχωρήσει τόσο,εγώ δεν παίζει να τα κατάφερνα.Το final fantasy tactics το ξεκίνησα ως φαντάρος και μου πήρε 5 μήνες να το τελειώσω.:xp:Όπως καταλαβαίνεις έπαιζα με ολίγον τι αργούς ρυθμούς.

    Στο θέμα μας τώρα,το vagrant story είναι ένα από τα αγαπημένα μου παιχνίδια.Σύστημα μάχης,γραφικά,μουσική,ατμόσφαιρα...Το καθλενα από αυτά αποτελεί και έναν λόγο για να ασχοληθεί κανείς μαζί του ακόμη και σήμερα 9 χρόνια μετά την κυκλοφορία του.Δύσκολο αλλά η πρόκλησή του δεν αποθαρρύνει αλλά σε παροτρύνει να προσπαθήσεις να μάθεις το σύστημα μάχης και να πειραματιστείς.

    Θυμάμαι ότι το τελείωσα 2-3 φορές και είχα βρει αρκετά μεγάλο αριθμό μυστικών...Όσο τουλάχιστον μπορούσε να ανακαλύψει τότε ένα παιδί που δεν είχε πρόσβαση στο ιντερνετ,πόσο μάλλον στα gamefaqs για να βοηθηθεί.Είχα ανοίξει πάνω από το 90% του χάρτη και είχα βρει το μεγαλύτερο μέρος των chests θυμάμαι αλλά δεν την πάλευα με την καμία στο τελευταίο επίπεδο του iron maiden.Είχε πολύ ισχυρά τέρατα και σαν να μην έφτανε αυτό δεν είχες πρόσβαση σε χάρτη...

    Ένα από αυτά που μου έμεινε από αυτό το παιχνίδι ήταν η τελική μάχη.Θυμάμαι ότι είχα χάσει πολλές φορές μέχρι να καταφέρω να τον βγάλω.

    Η πλάκα είναι ότι δεν θυμάμαι και πολλά από τον τίτλο.Θα τον ξαναπαίξω σίγουρα στο μέλλον όμως.Ground εσύ που το έχεις ψάξει πιο πολύ,πόσες ώρες θέλει για να φτιάξει έναν καλό χαρακτήρα στο vagrant με καλά όπλα κτλ και πόσο εύκολο/δύσκολο είναι;Ακολουθεί την παράδοση των υπόλοιπων παιχνιδιών του matsuno;


    Yasumi Matsuno rules.


    Tidy!

    Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

    Comment


    • #17
      Τώρα είμαι σε άδεια. Από αύριο που συνεχίζει η θητεία να δω τι θα κάνω. Θα το παλέψω μέχρι τέλους μιας και εχω φάει κόλλημα με παιχνίδι του είδους μετά από πολύ καιρό- οκ δεν μετρώ το Demon's Souls. Deus εφόσον υπάρχει στο σπίτι το εν λόγω παιχνίδι και είσαι και fan του Vagrant οφείλεις στον εαυτό σου να ασχοληθείς. Για εμένα GotY για το 2009 στο χαλαρό κιας μου τα χάλασε η θητεία.

      Με έχει πιάσει μια γλυκιά νοσταλγία για ps1 jrpgs οπότε σκέφτομαι αμέσως μετά να πιάσω FF8() και FF7(αυτό πάει αυτόματα πλέον ) Tι να κάνουμε, πρέπει κάπως να περάσει και ο καιρός...
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • #18
        Otan paizeis prwth fora einai pandyskolo, omws meta to trito run o xarakthras sou arxizei kai ginetai oligon ti anikhtos.

        Apo ekei kai ystera mporeis na kaneis 1 run kathe 5-6 wres efoson ta panta einai 1 hit sto game.

        To poio shmantiko einai na exeis Arturos gems pou perneis apo to Iron Maiden.

        Gia na maxareis ta panta sto paixnidi xreiazesai gyrw sta 10-11 runs ean ksereis ti kaneis.

        San story einai apolafsh klassika, mporeis na to parakolouthiseis olo eniaio efoson den spatalas katholou xrono gia maxes.
        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
        Kindred, this blade and I.
        "

        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
        Greek Gaming Videos
        Greek Final Fantasy Forum

        Comment


        • #19
          Burai το demons souls θα το τιμήσω σε κάποια φάση όπως του αξίζει αλλά τώρα έχει σειρά το 13 και θα ασχοληθώ με αυτό.Έπειτα ψήνομαι για demons souls.Θα δείξει όμως,αναλόγως την όρεξη.


          Tidy!

          Do not blame me.Blame yourself or God.
          In Matsuno we trust.

          Comment


          • #20
            Ρε παίδες, τα τελευταία 8-9 χρόνια έχω αποπειραθεί να ξεκινήσω το παιχνίδι 4 φορές, όμως συνεχώς το παρατάω στις πρώτες ώρες. Δεν ξέρω, αλλά κάτι με απωθεί, παρ' όλο που είμαι σίγουρος πως θα μου αρέσει. Όλο λέω ότι θα το τερματίσω, κι όλο το αναβάλλω. Γενικά, δεν μπορώ να πω πως είναι και πολύ κατατοπιστικό ως παιχνίδι, και απ' ό,τι έχω καταλάβει, αν ο παίχτης δεν έχει σκοπό να ασχοληθεί πολύ μαζί του, δεν πρόκειται να το τερματίσει.

            Τέλος πάντων, με αυτά και με εκείνα διαβάζοντας τα παραπάνω μου ήρθε η όρεξη να ξαναβάλω το (καταραμένο) δισκάκι του Vagrant Story στο PS1, ευχηθείτε μου καλή τύχη


            Υ.Γ.
            Πόση ώρα περίπου παίρνει ένα πλήρες playthrough ? Να ξέρω τι να περιμένω.

            PK World - Τα πάντα για Disney comics!

            Comment


            • #21
              Mε αυτα που ειπε ο Burai, σημερα το ξαναβαλα στο PSP να δω απο περιεργεια το save μου μηπως ριξω 2ο playthrough και το χρονομετρο εγραφε 26 ωρες πριν την τελικη μαχη.
              Μεγαλο δεν το λες με τιποτα, η διαρκεια ειναι σιγουρα ιδανικη.

              Αν δεις το αρχικο ποστ στο ιδιο καζανι βραζουμε, γιατι κι εγω παντα το αφηνα για ανεξηγητο λογο.
              Δυσκολο πλεον δε θα σου φανει.. εχουμε δει τοσα και τοσα που οκ οπως και να χει θα εγκλιματιστεις πιο ευκολα.
              Εχει και ενα mini guide μεσα στο παιχνιδι οποτε θα πιασεις τα βασικα.

              Απο εκει και περα ολη η ουσια ειναι στο να μαθεις να χρησιμοποιεις τα σωστα abilities και απο ενα σημειο και μετα να φας λιγη ωρα παραπανω στο item crafting για να αρχισεις σιγα σιγα να βελτιωνεις τον εξοπλισμο σου.

              Δυσκολο παιχνιδι ΔΕΝ ηταν, απλα ειχε 2-3 μαχες που ανεβαζαν τη δυσκολια αποτομα, αλλα οκ ως εκει.
              Επισης αποκλειεται να χαθεις σε οποιοδηποτε σημειο. Αντε να ζοριστεις σε 1 συγκεκριμενο dungeon, αλλα κατα τ' αλλα ειναι αρκετα straightforward.

              Comment


              • #22
                Το Vagrant Story ανήκει στη προσωπική λίστα μου των top-ten videogames. Eίχα ρίξει θυμάμαι 250-300 ώρες και ξεκλειδώσα σχεδόν όλους τους τίτλους και ανέβασα τα όπλα. Η ομορφία του τίτλου είναι στο character design, στο σχεδιασμό των dungeons και φυσικά στο σύστημα αναβάθμισης των όπλων. Όπως σωστά είπατε όρεξη να έχετε να κάνετε upgrade τα όπλα σας, που μέτα απο το όνομα που τους δίνετε κιόλας τα αισθάνεστε πιο δικά σας. Απο ότι θυμάμαι για το εν λόγω τίτλο είχα καταφέρει:

                Max Chains: 35 (στα 30 ξεκλειδώνεις τίτλο)
                Map Coverage: 100%
                Treasure Hunt: 100%
                Puzzle Success: 100% (είχα φάει γερό κόλλημα με τα puzzles!)
                και πολλά άλλα που δεν θυμάμαι...

                Κάπου έχω την memory card, με όλη αυτή την συζήτηση ψήνομαι να ξεθάψω το ps1.



                Comment


                • #23
                  Originally posted by Burai_Fighter View Post
                  Επιτέλους!!! Νίκησα τόσο το Golem όσο και τον πρώτο δράκο και είδα το φως της Lea Monde. 4μιση ώρες περίπου συβουλεύτηκα ένα guide για να δω τι παίζει με τα abilities και με τα workshops.
                  Κι εγώ 4,5 ώρες είχα σε εκείνο το σημείο. Βέβαια βάζω μέσα και όση ώρα με έτρωγε το χέρι μου να πολεμήσω κανέναν αντίπαλο αλλά καθόμουν και διάβαζα υπομονετικά το in-game tutorial.


                  Originally posted by Burai_Fighter View Post
                  Mόλις κατάφερα μετά από τρεις αποτυχημένες προσπάθειες( τα πρώτα game over μου)να νικήσω τον Duane και τους άλλους δύο. Με 1HP και poison status αναδείχθηκα νικητής. 17chain έβγαλα με heavy shot και raging ache. Ο άτιμος όλο miss μου έβγαζε όταν του έριχνα στο κεφάλι μπας και βγάλει το σκασμό( aka silence ) και δεν κάνει το καταραμένο το Εxplosion lv1. Πάμε για άλλα, έχω και τα ηρεμιστικά απο δίπλα καλού κακού
                  Ναι ο &^#$@$ δεν έπεφτε με τίποτα, τα μαγικά δεν δούλευαν, το Risk είχε πιάσει ύψη με τόσα chains και τα miss δίναν και παίρναν. Εγώ έχασα δύο φορές, αν και για να πω την αλήθεια το ευχαριστήθηκα. Σε άλλα jRPGs δεν έχω δει σχεδόν ποτέ την Game Over οθόνη, εδώ όμως είναι πρόκληση. Πάντως είμαστε ακριβώς στο ίδιο σημείο.


                  Φοβερό παιχνίδι, πολύ ωραία ατμόσφαιρα, τελικά έπρεπε να είχα ασχοληθεί μαζί του εδώ και καιρό. Για τα chains το βρίσκω πολύ πιο εύκολο να συγχρονίζομαι ανάλογα με τον ήχο και την κίνηση του χαρακτήρα, παρά με το θαυμαστικό (το οποίο ανάθεμα κι αν το έχω παρατηρήσει παραπάνω από 2-3 φορές). Το μεγαλύτερό μου chain πρέπει να είναι γύρω στα 12-13 με το crossbow. Το Defence skill που με έχει βοηθήσει πολύ είναι το 50% damage reduction και το 40% return damage, ειδικά στον Duane και τους φρουρούς του στους οποίους έσκαγα 1-2 dmg.


                  Τα γραφικά εντάξει, καλά είναι αλλά δεν μπορώ να πω πως με ξετρέλαναν κιόλας. Με την καμία δεν θα τα σύγκρινα με αυτά του FF IX, που μάλλον έχει τα καλύτερα γραφικά που μπορεί να επιδείξει η κονσόλα.


                  Σημείωση προς επίδοξους μελλοντικούς παίχτες. Το παιχνίδι παίζεται ΒΡΑΔΥ, νύχτα λέμε, με απόλυτη ησυχία στο δωμάτιο. Έτσι, για να μπαίνουμε καλύτερα στην κλειστοφοβική ατμόσφαιρα των μπουντρουμιών.

                  PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                  Comment


                  • #24
                    Sto prwto mou try eixa teleiwsei olo to paixnidi me Falchion pantws, aplws tou allaza ta atributes.
                    Proswpika pistevw oti exei to poio efkolo combo animation, isws vohthisei kai esas.

                    Excalibur rulez
                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment


                    • #25
                      Εγώ είχα άλλο όπλο για κάθε τύπο εχθρού και ήμουν μια χαρά.
                      Originally posted by Squall Leonhart
                      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                      Originally posted by 丹野
                      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                      Originally posted by Ryu_gr
                      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                      Comment


                      • #26
                        19 ώρες πλέον. Κανονικά βέβαια είναι 20, αλλα ας όψονται δύο πανέμορφα gameovers που είχα. Το παιχνίδι είναι τελικά το αδερφάκι του Demon's Souls στο πιο εύκολο ίσως, αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος.

                        Τα saves είναι κάπως ανόμοια κατανεμημένα τουλάχιστον στο σημείο που μόλις πέρασα με Harpy, Lich και Nightstalker( όπου περνάς ένα mini boss και δύο bosses- αρκετά εύκολα είναι η αλήθεια- χωρίς saves, αλλά οι κανονικοί εχθροί αν δεν προσέξεις μπορούν να σε σκοτώσουν) Η πλάκα είναι πως τα πέρασα όλα με την πρώτη αλλά την πάτησα και τις δύο φορές από απλούς εχθρους. Την πρώτη, από δυο quicksilvers που σου κάνουν silence( είχα ξεχάσει να κάνω magic ward) με αποτέλεσμα να πεθάνω από ένα radial surge που έκανε cast ένας Lich... Τη δεύτερη από μια harpy η οποία μου έκανε banish( aka instant death) και πρώτη φορά έπιασε( πάλι είχα ξεχάσει να κάνω magic ward... arghhhh) Τέλος πάντων βρήκα και ένα κόλπό για τον Nightstalker, πέραν του ότι τον χτυπούσα στο abdomen τον άφηνα να μου κάνει 100- 200 dmg και χρησιμοποιούσα το reflect physical για να του επιστρέφω το 40% οπότε έπεσε πολύ εύκολα. Δεν ξέρω γιατί, αλλά από τα αμυντικά abilities με βολεύει μόνο το συγκεκριμένο, με την άμυνα στα spells έχω πρόβλημα μιας και δεν ξέρω πότε να πατήσω το κουμπί...

                        Ξεκλείδωσα και το phantom pain, έφτιαξα και μερικά οπλάκια και armour και συνεχίζω οπλισμένος με υπομονή. Α μωρή Square τι έχεις φτιάξει
                        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                        Comment


                        • #27
                          Mε ψήνεις τρελά τώρα και έχω κολλήσει με το FFIX....
                          sigpic

                          Comment


                          • #28
                            Μόλις είδα τους τίτλους τέλους του Vagrant Story. Με βρήκε, έστω και μια δεκαετία μετά απροετοίμαστο. Μόνο η Square θα μπορούσε να φτιάξει ένα τέτοιο παιχνίδι και φυσικά τώρα αντιλαμβάνομαι στο έπακρο τι εστί Matsuno( όχι το Tactics είναι στην αναμονή, αλλά πλέον δε θα αργήσει η σειρά του)

                            Κατ'αρχάς υπέροχη αισθητική. Η μεσαιωνική και η γοτθική- χωρίς να γίνεται κιτς- ατμόσφαιρα από τη μουσική μέχρι την απεικόνιση( με ολίγες oriental επιρροές κυρίως στο intro με τη Mullenkamp) είναι το κάτι άλλο. Η πλοκή ξετυλίγεται μέσω cut scenes με την in game μηχανή και speech bubbles κάτι το οποίο λάτρεψα. Επίσης οι χαρακτήρες είναι ένας κι ένας.

                            Gameplay wise ευτυχώς δεν ήταν καθόλου walk in the park αν και αρκετές μάχες αν παίξεις σωστά με τα "affinities" γίνονται σημαντικά πιο εύκολες αλλά σίγουρα η επιτυχία είναι και ως ένα βαθμό ανάλογη της κατανόησης του συστήματος, ειδικά των chains. Προσωπικα δεν ασχολήθηκα με weapon και armor forging παρά σε δύο σημεία, ένα σχετικά νωρίς και ένα ακόμη στα μισά του παιχνιδιού. Για το μεγαλύτερο μέρος χρησιμοποίησα το Soul Kiss, Fandango, Final Grief( aka kora+power palm ) και Khukuri. Κάποια boss fights ήταν απαιτητικα και πρέπει να είδα την οθόνη του game over γύρω στις 7-8 φορές καθόλη τη διάρκεια. Φυσικά ένα ωραιότατο gameover έφαγα στον Guildenstern από το Bloody Sin Τη δεύτερη φορά όμως βγήκε αρκετά άνετα. Συνολικά μου πήρε 29 ώρες.

                            Σεναριακά θεωρώ πως είναι από τα πιο ώριμα games που έχω παίξει. Στο τέλος πιστεύω πως ο Sydney επισκέπτεται τον πατέρα του τον Duke, απλά παίρνει τη μορφή του Riot για να περασει από τους φρουρούς. Τελικά ο Sydney πεθαίνει όπως και ο Δούκας και δίνεται τέλος στην cursed bloodline. Από την άλλη ελπίζουν πως επιτέλους ο Riot ίσως είναι αυτός που δε θα κάνει κατάχρηση του Darkness. Ο Ashley- μιας και αυτόν φαινομενικά είδαν οι φρουροί να μπαίνει στο υπνοδωματιο του Δούκα- είναι ο κύριος ύποπτος για το φόνο, γι΄αυτό παίρνει τη μορφή της Merlose. Το θέμα είναι πως στο τέλος του game, πριν τo staff roll( τέλειο κομμάτι btw) λέει The Story of the wanderer( vagrant). Πού είναι το sequel οεο!? Τέλος πάντων μακάρι να υπάρξει remake, ή εστω να επισκεφτούν πάλι τον συγκεκριμένο τίτλο, έστω με ένα παιχνιδι με άλλο τίτλο σαν spiritual successor. Το θεωρώ από τις κορυφαίες στιγμές της Square και σίγουρα και των 32bit. ΑΑΑ τίτλος με μικρά παράπονα, που δε χρειάζεται καν να αναφέρω, μιας και τα περισσότερα πηγάζουν περισσότερο από την ηλικία του( τα containers και ο περιορισμένος χώρος φερ΄ειπείν)

                            Πάμε γι' άλλα!!!

                            EDIT:
                            Α μωρή Square, μόνο εσύ λέμε!!
                            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                            Comment


                            • #29
                              Nice post, αποτελει ενα γερο deja-vu για εμενα αφου ειναι σαν να ξαναδιαβαζω τις σκεψεις μου (see OP) οταν τελειωσα το παιχνιδι πριν 2 καλοκαιρια.

                              Οπως εχω πει o Matsuno μου χει κανει τεραστια ζημια και γι αυτο πλεν παιζω 1-2 rpgs το χρονο και αυτα με το ζορι.
                              Oποιος βρει τον πηχη να τον επιστρεψει, ευχαριστω.

                              Comment


                              • #30
                                Δεν θυμάμαι αν έχει ξανασυζητηθεί,αλλά τώρα το έμαθα εγώ και το παραθέτω.

                                Το vagrant story ΔΕΝ εξελίσσεται στην ivalice.Σύμφωνα με τον matsuno,η ιστορία των ff tactics και vagrant story εξελίσσεται σε διαφορετικό σύμπαν.Τώρα αν υπάρχουν στο παιχνίδι στοιχεία που δείχνουν το αντίθετο αυτό συνέβη λόγω πολιτικής της square που ήθελε να συνδέσει τα 2 παιχνίδια.Όμως στο μυαλό του η ιστορία των 2 τίτλων είναι διαφορετική.

                                For Vagrant Story on the PlayStation, a GameFAQs message board topic titled "BREAKING: Matsuno confirms that FF12 and Vagrant Story are not in the same world".




                                και το μήνυμά του στο twitter που έκανε την συγκεκριμένη δήλωση(στα γιαπωνέζικα προφανώς,την παραθέτω επειδή υπάτχουν άτομα στο φορουμ που καταλαβαίνουν ιαπωνικά)



                                Tidy!

                                Do not blame me.Blame yourself or God.
                                In Matsuno we trust.

                                Comment

                                Working...
                                X