Announcement

Collapse
No announcement yet.

Vagrant Story

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Πολύ όμορφο post εντυπώσεων nooto!! Απίστευτο παιχνίδι το Vagrant Story, κάπου σε αυτό το θέμα είναι και η δική μου άποψη για το game.
    Απλώς θα μοιραστώ την πρώτη επαφή που ειχα με το Vagrant: κοντά στην κυκλοφορία του game είχα αγοράσει/ διαβάσει ό,τι άρθρο σε ελληνικό περιοδικό υπήρχε και το περίμενα πώς και πώς, ειδικά μετά τα διθυραμβικά reviews- θυμάμαι να διαβάζω για τη βαθμολογία που είχα αποσπάσει από το Famitsu στο GamePRo ή το PSworld. Τελικά το αγόρασα κόπια το Δεκέμβρη του 2001 σαν πρωτοετής φοιτητής και εν τέλει μετά από αρκετή προσπάθεια και gameovers το είχα παρατήσει στο golem boss fight. Έκανα άλλη μια προσπάθεια να το παίξω με τη βοήθεια ενός guide από το PS world( ή κάπως έτσι ένα unofficial ps περιοδικό της εποχής)αλλά στέφθηκε επίσης με αποτυχία, μέχρις ότου διάβσαα κάποια σχόλια του Xeno εδώ και το πήρα ζεστά- κοντά μια 10ετία αργότερα δλδ
    AAA game από τα λίγα...
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • #62
      Οπως ειπαμε (και) γι' αυτο απετυχε το παιχνιδι.. Ηταν οντως μπροστα απο την εποχη του οπως βλεπουμε και μεταξυ μας, σχεδον κανεις δε μπορεσε να το κατανοησει τοτε.
      Θυμαμαι οταν πηγα να "τσιπαρω" το PS1 που μου διναν ενα παιχνιδι δωρο και για καποιο λογο διαλεξα το Vagrant Story. Που πας ρε καραμητρο, τοτε ζητημα να χα τελειωσει 3 παιχνιδια της Square, ειλικρινα δε μπορω να θυμηθω γιατι μου κανε κλικ αυτο και πώς το σταμπαρα, τοτε δεν ηξερα που πανε τα 4 απο gaming.

      Comment


      • #63
        ^ Akrivws me ton idio tropo eixa parei to diko mou prwto RPG.
        To Mystic Quest gia gameboy (epeidh den eixe Tetris na mou dwsei dwro).
        Paradoksws tote htan ena apo ta agaphmena mou games ever, mazi me to Zelda gia gameboy, tote arxisa na katalavainw pws yparxoun RPG kai pws gamane kai dernoune.

        To Vagrant story otan to epaiksa prwth fora, to eixa parathsei epeidh den mporousa na kanw damage sto prwto wyvern tou game
        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
        Kindred, this blade and I.
        "

        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
        Greek Gaming Videos
        Greek Final Fantasy Forum

        Comment


        • #64

          Vagrant Story II: Ο δημιουργός του θρυλικού παιχνιδιού του PlayStation αποκαλύπτει.
          Ο Yasumi Matsuno, δημιουργός του Vagrant Story, ενός εκ των καλύτερων και πιο ξεχωριστών rpg παιχνιδιών για το πρώτο PlayStation, αποκάλυψε πρόσφατα ότι δούλευε πάνω σε sequel. Μέσω μηνύματός που ανέβασε στον προσωπικό του λογαριασμό στο Twitter μοιράστηκε κάποιες λεπτομέρειες για την πλοκή του sequel το οποίο δυστυχώς δεν θα δούμε ποτέ.
          Ακολουθεί μετάφραση της ανάρτησης του Yasumi Matsuno.






          (Αντιγράφω εδώ την ανάρτηση που έκανα στην σελίδα του gamers odyssey στο facebook)




          Tidy!

          Do not blame me.Blame yourself or God.
          In Matsuno we trust.

          Comment


          • #65
            To γνωριζετε οτι ο Matsuno εχει γραψει quests για τα 2 τελευταια expansions του FF XIV ετσι? Μιλαω για τα Return to Ivalice και Save the Queen που βρισκονται στα Stormblood και Shadow Bringers αντιστοιχα. Στο Save the Queen υπαρχουν απ'οσο εχω διαβασει ιδεες που ο Matsuno ηθελε να χρησιμοποιησει για το Vagrant Story II. Damn πρεπει να το παιξω αυτο το game καποια στιγμη παροτι δεν το εχω με ΜΜΟ...

            Comment


            • #66
              Πολλα λεγονται για το FF XIV, μαζι και το οτι ειναι το καλυτερο FF των τελευταιων 10+ ετων, πραγμα διολου απιθανο εδω που τα λεμε. Θυμαμαι να διαβαζω πως αξιζει ακομα και αν το παιξει καποιος σαν single player game, απλα για να δει την οποια ιστορια, το ολο συμπαν κτλ. Σε καποια φαση εβαλα το free trial στο ps4 και με το ζορι αντεξα 2 απογευματα νομιζω. Αυτο που ειδα ηταν αυτο που περιμενα, ενα MMO περιβαλλον με τα ολα του και ειλικρινα απορω πώς θα μπορουσα να το δω σαν μιας μορφης single player εμπειρια. Καταλαβαινω πως μιλαμε για μια καλη δουλεια, αλλα αυτο που ειδα δεν υπηρχε περιπτωση να μπορουσε να με κερδισει.

              Επι του θεματος τωρα, ειδα οντως να παιζει ο Deus προχθες το Vagrant Story και του στειλα ενα μηνυμα γιατι μου κανε εντυπωση. Οσο να ναι η εμπειρια που εζησα με αυτο το παιχνιδι ξυπνα ευχαριστες αναμνησεις. Καθε φορα που απογοητευομαι απο ενα σχετικα προσφατο RPG που παιζω, με τη μια το μυαλο μου παει σε αυτες τις εποχες και απορω γιατι κανενα JRPG δε μπορει να δωσει κατι εστω και με τη μιση ποιοτητα οσον αφορα story line, character development, ατμοσφαιρα και φυσικα script. To VS εχει τα θεματατακια του και με το παραπανω γυρω απο το ποσο ιδιοτροπο ειναι το gameplay του, αλλα παραλληλα ειναι ενα ιδιαιτερως φιλοδοξο project που χαραξε το δικο του δρομο, μακρια απο την πεπατημενη στο ολο στησιμο αλλων μεγαλων τιτλων της εποχης, απο FF, μεχρι Chrono Cross, Xenogears κτλ.

              Θα ειναι κουραστικο το να λεω παλι ποσο μοναδικος ειναι ο Matsuno. Σημαντικη προσθηκη και το localization του Alexander Smith, ο οποιος δινει παντα ενα ιδιαιτερο υφος σε καθε παιχνιδι το οποιο αναλαμβανει και εχει δουλεψει με Matsuno αν δεν κανω λαθος σχεδον σε καθε παιχνιδι του (FFT WOTL, Tactics Ogre LUCT, FF XIΙ κτλ).

              Εν τω μεταξυ δεν ξερω καν πώς, αλλα μου βγηκε χθες στα προτεινομενα ενα FF XII retrospective και μεχρι σημερα ειδα διαφορα videos απο το παρακατω καναλι, μαζι με το κατωθι. Αν εχετε ορεξη ριξτε μια ματια, γενικα ειδα πως εχει γινει καλη δουλεια σε αρκετα videos (ξεκινησα με FF XII, Vagrant Story, Xenogears) και πιστευω πως θα δω κι αλλα. Μιλαμε για αναλυση της ιστοριας του πώς δημιουργηθηκε το παιχνιδι (οραμα του Matsuno, συμβολη αλλων developers, χειρισμος του ολου project απο τη Square, αντιμετωπιση των hardware limitations του PSX κ.α.) και μετα ακολουθει μια αναλυση του ιδιου του παιχνιδιου η οποια εστιαζει αρκετα μεταξυ αλλων και στο αρκετα ιδιαιτερο battle system του τιτλου.

              Comment


              • #67
                Νοοτο ναι το γνωρίζω πως ο Matsuno συμμετέχει ενεργά στην ανάπτυξη του Final Fantasy XIV, είναι ένας από τους κύριους λόγους, αν όχι ο πιο κύριος, που ξεκίνησα να παίζω. Είναι ο αγαπημένος μου jrpg δημιουργός και θέλω πως και πως να δω όλες του τις δημιουργίες, για αυτό και διατηρώ χαρακτήρα στο 14 και το προχωράω σιγά σιγά όταν μου κάνει κέφι. Τώρα είμαι εκτός βέβαια, το σταμάτησα λόγω Final Fantasy VII remake, αλλά έχω σκοπό να ανανεώσω για έναν μήνα το καλοκαίρι και βλέπουμε.

                Εδώ να πω, για πολλοστή φορά, πως για εμένα ο Matsuno ξεπερνάει ακόμα και το ιερό τέρας Hironobu Sakaguchi. Τον τελευταίο τον αγαπάω, τον εκτιμάω, αναγνωρίζω την τεράστια προσφορά του στο gaming, λατρέυω σχεδόν όλα του τα παιχνίδια (λέω σχεδόν γιατί έχει βγάλει τα Lost Odyssey και Blue Dragon τα οποία θεωρώ υπερεκτιμημένα όσο δεν πάει) αλλά προτιμώ τον αγαπημένο του φόρουμ Matsuno.

                Εδώ λοιπόν να πω πως παρόλο που είχα αγοράσει και είχα παίξει το Vagrant Story στην εποχή του δεν θυμάμαι απολύτως τίποτα. Αποσπασματικά θυμάμαι μόνο εχθρούς, bosses, το πως παίζει κτλ κτλ. Από πλοκή μηδέν στο πηλίκο. Έτσι, επειδή το είχα απωθημένο να το παίξω ξανά, ειδικά τώρα που έχω παίξει όλα τα παιχνίδιου του Matsuno, όφειλα να το κάνω. Έτσι, αφού τελείωσα το Final Fantasy VII remake το κατέβασα στο PlayStation Vita και το ξεκίνησα.

                Παιδιά δεν έχω λόγια. Το παιχνίδι είναι απλά μαγεία. Η αισθητική του μου αρέσει πάρα πολύ, το anımatıon των χαρακτήρων και η ηθοποιία απλά με έχει αφήσει άναυδο, δεν το πιστεύω ότι το πρώτο PlayStation έχει βγάλει παιχνίδι με τέτοιο οπτικό τομέα. Αλλά αυτό που με έχει κυριολεκτικά ξετρελάνει είναι η μουσική που παίζει και οι διάφοροι ambient ήχοι. Ήχοι όπως το κελάρυσμα του νερού και το κελάηδισμα των πουλιών απλά δεν τους χορταίνω. Επαναλαμβάνομαι αλλά δεν μπορώ να πιστέψω πως αυτό το παιχνίδι κυκλοφόρησε στο πρώτο PlayStation.

                Θα πω επίσης αυτό που είπατε όλοι όσοι γράψατε σε αυτό το θέμα, πως το κείμενο είναι από τα πιο ποιοτικά που έχω δει. Το έχω παίξει γύρω στις 10 ώρες και μόλις το έφτασα στο δάσος, στο μέρος δηλαδή που μπερδεύεσαι. Παρόλο που πέρασαν τόσα χρόνια το θυμάμαι χαρακτηριστικά το δάσος και ότι σπάει νεύρα.

                Αφίερωσα αρκετή ώρα και στα workshops, ένα από τα χαρακτηριστικά του που μου άρεσε πάντα πάρα πολύ ήταν η δυνατότητα που σου δίνει να κάνεις craft τα δικά σου όπλα και να κάνεις customize. Λάτρευα επίσης να δίνω άλλο όνομα στα όπλα. Έριξα λίγη ώρα, διάβασα και οδηγούς και ψιλοκατάλαβα τι παίζει. Τώρα έχω αρχίσει να συνδυάζω όπλα και να βγαίνουν άλλα, καλύτερα και διασκεδάζω πάρα πολύ με αυτήν την διαδικασία.

                Έχω καταλάβει πολύ καλύτερα επίσης το σύστημα μάχης. Στην ουσία, πρέπει να προσέχεις το class του εχθρού αλλά και το elemental resestance αλλά και το resistance που έχει σε blunt, edged, piercing. Τα δύο τελευταία από ότι καταλαβαίνω είναι πολύ πιο σημαντικά από το πρώτο.

                Πάντως το παιχνίδι έχει τα θεματάκια του, τα μενού είναι δύσχρηστα, τα spell/item animations διαρκούν πολύ περισσότερο από ότι θα έπρεπε, έπρεπε να κάνεις quick change σε όπλα αντί να χρειάζεται να κάνεις περιήγηση σε μενού κάθε λίγο και λιγάκι και πολλές φορές δεν μπορείς να βρεις την πληροφορία που θέλεις και ψάχνεσαι χωρίς λόγο, αλήθεια ποιος σκέφτηκε τα στατιστικά και τις αδυναμίες των εχθρών, τις οποίες σου τις λέει το παιχνίδι όταν ρίχνεις το spell analyze, να εμφανίζονται στο ίδιο μενού που αναγράφονται και τα στατιστικά του ήρωα;

                Όπως και να έχει το παιχνίδι το ευχαριστιέμαι όσο δεν πάει.


                Tidy!

                Do not blame me.Blame yourself or God.
                In Matsuno we trust.

                Comment


                • #68
                  Καλό θα είναι να έχεις διαφορετικό όπλο για κάθε κατηγορία εχθρών, ή έστω 3 όπλα (κοινό όπλο για τύπους εχθρών που απέχουν 3 φορές στη λίστα), αυτή είναι η πιο σημαντική συμβουλή.
                  Originally posted by Squall Leonhart
                  I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                  Originally posted by 丹野
                  Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                  Originally posted by Ryu_gr
                  υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                  Comment


                  • #69
                    Τελικά Straier έκανα αυτό που είπες, είχα μια ποικιλία από όπλα, όλων των διαφορετικών types, τα οποία άλλαζα αναλόγως του εχθρού. Έριχνα πρώτα analyze και μετά, αναλόγως της αδυναμίας, έβαζα το όπλο που είχε αδυναμία, το έκανα buff με το element στο οποίο είναι ευάλωτος και δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα. Επίσης έφαγα αρκετή ώρα στα workishop συνδυάζοντας blades, shields και armor και έτσι απέκτησα αρκετά δυνατό εξοπλισμό. Θυμάμαι όταν το έπαιζα πριν 20 χρόνια έτρω γα πολύ ξύλο σχεδόν σε κάθε boss. Eννοείται πως σε πολλά έριχνα 0 damage και έτσι ψαχνόμουν να βρω πως να του προκαλέσω υπολογίσιμη ζημιά.

                    Από τις διαδικασίες που με διασκέδασαν περισσότερο στο game είναι η δημιουργία των όπλων. το γούσταρα πάρα πολύ, εννοείται πως έβαζα δικά μου ονόματα σε όλα. Νιώθεις ότι δένεσαι με τον εξοπλισμό σου ένα πράγμα.

                    Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι τα πολύ μεγάλα animation των spells/ items/ special attacks και το ότι δεν έχει επιλογή για να αλλάζεις γρήγορα όπλα, έτσι πρέπει κάθε λίγο και λιγάκι να περνάς από ένα κάρο μενού απλά για να αλλάξεις ένα κομμάτι από το gear. Αλλά τότε που κυκλοφόρησε είχαμε 2000 οπότε το προσπερνάμε.

                    Τέλος, παραθέτω κάτι που απλά με ενθουσίασε όταν το είδα... Νοοτο δικό σου.




                    Tidy!

                    Do not blame me.Blame yourself or God.
                    In Matsuno we trust.

                    Comment

                    Working...
                    X