Announcement

Collapse
No announcement yet.

Vagrant Story

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Μια που είπες για ζόμπι κάποια από αυτά που συναντάς ειναι δευτερεύοντες χαρακτήρες στο παιχνίδι.
    Επίσης κάποιους εχθρούς μπορείς να τους κάνεις charm.
    Θυμάμαι που συχνά σταματούσα να θαυμάσω τα γραφικά του. Ενίοτε μπορείς να δεις και πουλιά να πετούν σε ανοιχτούς χώρους.
    Originally posted by Squall Leonhart
    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
    Originally posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Originally posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

    Comment


    • #47
      Pantws na poume kapou edw oti to game thelei apeira playthroughs gia na oloklhrwseis to kalytero gear ktl ktl.
      Mporeis na kaneis ta opla na einai effective pantou, aplws oxi sto 100%
      Apo ena shmeio kai ystera, otan tha ta nikas ola me 1 hit ta pollapla playthroughs ginontai zhthma mias wras kai ligotero.
      To Vagrant story einai apo ta games pou ksanapianw kathe toso, exw mexri stigmhs panw apo 40 playthroughs.
      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
      Kindred, this blade and I.
      "

      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
      Greek Gaming Videos
      Greek Final Fantasy Forum

      Comment


      • #48
        Ναι και ειναι επισης εντυπωσιακο το first person και η λεπτομερια της δομης του χωρου. Με αλλα λογια μπορει η καμερα να παρακολουθει απο ψηλα αλλα ανα πασα στιγμη μπορεις να μελετησεις τον χωρο σε full 3d οπου και εχει πεσει πολυ δουλεια. Τρομερο επισης απο πλευρας lore το γεγονος οτι καθε δωματιο εχει το δικο του ονομα και δινει πληροφοριες στον παικτη για το τι επαιζει παλιοτερα εκει που βρισκεται.

        Deus και εγω αυτο ακριβως σκεπτομαι, αν ειχα παιξει το παιχνιδι στην εποχη του παιζει να μην ειχα καταλαβει τιποτα σε οτι αφορα βαθος και ποιοτητα δουλειας + εχω αρχισει να πιστευω οτι η βιομηχανια δεν ηταν ετοιμη για τον Matsuno τοτε (αυτο βεβαια διχνει και ποσο μπροστα ηταν τα παιχνιδια του). Ευτυχως που ειχαμε τα War of the Lions και Let us Cling Together διοτι προσωπικα ισως να μην εβλεπα ποτε δουλειες αυτου του ανθρωπου (και να μην ηξερα και ποιος ειναι κατ'επεκταση).

        Στα του παιχνιδιου, μολις εμαθα το teleportation οποτε θα αρχισω σιγα σιγα να γυριζω τον χαρτη.

        Edit: Ground ψησε κανενα lets play ρε συ ;)

        Comment


        • #49
          Let's play me tous grifous kleistous kai ola mono-hita?
          Lame tha einai re sy...

          BTW den kerw an exeis proseksei to game, o xarakthras den "mathainei" ta kainouria spells. ta "thymatai"
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • #50
            Με βλέπω να το αγοράζω για Vita, damn you all... Ένα replay με πιο ώριμη ματιά θα μέτραγε, γιατί όταν το έπαιξα ήμουν 12 ή 13. Ακόμα θυμάμαι που θέλαμε να το διαολοστήλουμε με τον αδελφό την πρώτη μέρα και τη δεύτερη είπαμε να το κρατήσουμε, μπας και μας αρέσει τελικά.

            Comment


            • #51
              Εγω ακομα και τωρα αν το επαιζα (που δεν πανε και τοσα χρονια απ' οταν το τελειωσα, 4+ αν κρινω απο το τοπικ) θα το εβλεπα με αλλο ματι πιστευω γιατι θα εστιαζα σε ολες τις διακριτικες λεπτομερειες στον κοσμο και στην ιστορια του παιχνιδιου. Απιστευτη εμπειρια αλλα αν παιξω καποιο φορητο JRPG κααααααποια στιγμη αυτο ελπιζω να ναι το LUCT.

              Comment


              • #52
                Sorry gia to Off-Topic alla mias kai anaferthike, to LUCT kai to FFTactics einai to Game of Thrones xwris to sex kai thn via, mono pou sto LUCT paizoun rolo kai oi epiloges sou.
                Apistefta games senariaka pragmatika.
                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • #53
                  ναι ρε φιλε πολυ ευστοχος παραλληλισμος luct,fft με game of thrones!! ποσο μπροστα ηταν τα σεναρια τους...για μενα το luct ηταν και μισο σκαλι ποιο πανω απο το fft ως προς την ωριμοτητα του σεναριου

                  Comment


                  • #54
                    Μα ποσο επος ειλικρινα, τελος και απο μενα. Το παιχνιδι ηταν απλα φανταστικο σε ολους τους τομεις. Ενας τιτλος που σε γεμιζει απο την ποιοτητα του τοσο σεναριακα και αισθητικα οσο και σε επιπεδο μηχανισμων. Τι να πω, πραγματικα στεναχωριεμαι που η ιαπωνικη βιομηχανια και η ιδιαιτερα η S-E εχει απομακρυνθει απο αυτα τα παιχνιδια και εχει καλλιεργησει αλλου ειδους αισθητικη. Btw ετσι οπως τελειωνει ο τιτλος θα επρεπε να βγει sequel, wtf !!!!!

                    2/3 και πλεον μενει αλλο ενα παιχνιδι για να κλεισω την τριλογια που εχω φτιαξει στο μυαλο μου περι Matsuno (War of the Lions, Vagrant Story, Let us Cling Together).

                    Σε μερικα στατιστικα,

                    36 ωρες playtime
                    81% map completion
                    70% chests opened
                    17 chains maximum

                    γενικα εψαξα αρκετα τον τιτλο μιας και μου αρεσε παρα πολυ ο κοσμος του, εκανα και το Iron Maiden B1 (δεν ξερω αν παει παραπερα στο πρωτο playthrough) αν και σιγουρα εχασα καποια πραγματα.

                    Τι να πω με επιασε μεγαλη νοσταλγια για τα παιχνιδια της τοτε Square και η αληθεια ειναι πως μετα απο τετοιους τιτλους ειναι δυσκολο να διαλεξεις καποιο επομενο RPG λογω του μοναδικου της εμπειριας και των νεων standards που πιθανον θετεις...

                    Κλεινω με,

                    Forget that which pains youyou cannot reclaim what is lost to time..

                    Comment


                    • #55
                      Ωραιος Nooto κι εγω καπως ετσι ειχα νιωσει οταν το τελειωσα το παιχνιδι..

                      Οπως διαβαζα τωρα λογω του Unsung Story o Matsuno τα χε δωσει ολα στο VS:

                      "[Matsuno] doesn’t have to be the director on the game," Goodman says. "With Vagrant Story, he spent 90 hours a week for three years straight working on every aspect of the game. We’ve kind of liberated him from that, to where he gets to be the creator -- encompassing story and mechanics and gameplay -- and we’re coming in and [doing the development work]. We have Chris Bolinger, who will be working on the classes and some of the meat and potato parts of the gameplay mechanics, so some of that heavy lifting will be on him, but it’ll still be a collaborative process with us and with Mr. Matsuno as well."
                      Η 3λογια που λες παραμενει στον αερα και για εμενα λογω LUCT επισης, βεβαια στο μυαλο μου βαζω σαν bonus 4ο παιχνιδι και το FF12 το οποιο επισης δεν εχω τελειωσει.
                      Το μεγαλυτερο θεμα οπως λες με αυτα τα παιχνιδια ειναι πως οταν τα παιξεις πολλα αλλα RPG χανουν το νοημα τους. Ημουν σιγουρος πως θα χα πει κι εγω κατι αντιστοιχο και εψαχνα τα προηγουμενα ποστς στο θρεντ.

                      (κανω και quote για τη γραφικοτητα του θεματος)

                      Οπως εχω πει o Matsuno μου χει κανει τεραστια ζημια και γι αυτο πλεον παιζω 1-2 rpgs το χρονο και αυτα με το ζορι.
                      Oποιος βρει τον πηχη να τον επιστρεψει, ευχαριστω.
                      Τωρα πλεον παιζω 0-1 rpgs το χρονο βεβαια αλλα οκ κουβεντα να γινεται.

                      Y.Γ.
                      Εβαλα και αναλογη sig οταν ανεφερες την εν λογω ατακα προσφατα (αυτο ειναι το συνηθημα που ολους μας ενωνει κτλ κτλ).

                      Comment


                      • #56
                        I blame us (the fans).

                        Pws einai DYNATON na apotyxei aftos o titlos (vagrant story) otan eixe vgei?
                        Pws einai DYNATON na afisei h SE kapoion san ton Matsuno na fygei apo afthn?
                        Den prokeitai na ksanadoume games san afta distyxws...

                        To FF12 exei apistefta kalo gameplay alla logw eleipshs Matsuno kai allaghs tou senariou wste na ginei poio "hip" xanei sto story.

                        To Tactics Ogre ofeilete na to paiksete guys kai malista an to ksekinhsete tha paiksw kai egw mazi sas wste na teleiwsw to trito senario pou to xrostaw akomh.
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • #57
                          Pws einai DYNATON na apotyxei aftos o titlos (vagrant story) otan eixe vgei?
                          Pws einai DYNATON na afisei h SE kapoion san ton Matsuno na fygei apo afthn?
                          Πώς είναι δυνατόν όλα τα παιχνίδια της Platinum να πηγαίνουν άπατα; Αιώνια ερωτήματα που δε θα πάρουν ποτέ απάντηση. Ίσως να φταίει το τάνγκα του πρωταγωνιστή. Πάντως νομίζω πως σε μεγάλο βαθμό φταίνε και οι εταιρείες. Τι προώθηση είχαν κάνει στο Vagrant Story;
                          Ωραίο το κομμάτι που έβαλε ο Νοοτο, ειδικά η εισαγωγή είναι απίστευτη. Να και το αγαπημένο μου:


                          Θεωρώ πως ο Sakimoto δίνει ρέστα σε πιο σκοτεινά, dungeon themes.
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • #58
                            Σε οτι αφορα το σεναριο μου αρεσε πολυ (περα απο το για αλλη μια φορα τελειο script) οτι παρακολουθεις τις εξελιξεις εν παραλληλω μεσω διαφορετικων οπτικων γωνιων (αναλογα με το τι γνωριζει ο καθε χαρακτηρας) με μερικες να ειναι ανεπτυγμενες (Ashley, Sydney) αλλες ημιανεπτυγμενες (Guildenstern, Rosencrantz) ενω υπαρχουν και χαρακτηρες (Hardin, Samantha) που το δικο τους point οf view ειναι τελειως διαφορετικο λογω χειραγωγησης και το backstory του πως εμπλεχτηκαν δεν αναλυεται καθολου. Ειναι πολυ δυσκολο να πετυχεις ballance προκειμενου το αποτελεσμα να ειναι ολοκληρωμενο σε μια τετοια δομη και το vagrant story το πετυχαινει απολυτα.

                            Xeno ναι κοιταγα τα δικα σου αρχικα posts και οι εντυπωσεις μας ειναι πολυ κοινες, τι να πω, συμφωνω απολυτα με τα οσα γραφεις
                            Ιn Matsuno we trust
                            χαχαχαχα;);). Btw το FFXII θα σου αρεσει πολυ σε θεματα gameplay καθως παταει αρκετα στο VS και το αναπτυσσει πανω σε team δομη. Οπως ειπε ο Ground ειναι τελειο παιχνιδι απλα χανει σε θεματα ιστοριας καθως ναι μεν εχει τα στοιχεια των αλλων τιτλων του Matsuno αλλα λειπει το touch και ο τρoπος παρουσιασης ειναι αρκετα κοινοτυπος.

                            Σχετικα με το post που ειδα του Deus περι Ivalice, οντως και εγω διαβασα οτι ο Matsuno στο ολο conception δεν ειχε τοποθετησει το παιχνιδι εκει αλλα εν τελει η Ivalice ειναι ο τοπος διεξαγωγης στο final version μετα απο προτροπες της Square. Ιn game υπαρχουν αναφορες για παραδειγμα στο The War of the Lions και στο Zodiac Brave Story μεσω καποιων αντικειμενων...

                            Οπως και να εχει ελπιζω να πιασουμε καποια στιγμη ολοι μαζι και το LUCT ;).

                            With Vagrant Story, he spent 90 hours a week for three years straight working on every aspect of the game.
                            Απλα respect...

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by Ground_zero View Post
                              To Tactics Ogre ofeilete na to paiksete guys kai malista an to ksekinhsete tha paiksw kai egw mazi sas wste na teleiwsw to trito senario pou to xrostaw akomh.
                              Σε ποιά έκδοση μου προτίνεις να το παίξω? PSP?

                              Όσο για το Vagrant Story, έχω ένα πανάρχαιο save στη memory card του PS1 που είχα προχωρήσει αρκετά άμα θυμάμαι καλά αλλά λέω να το αρχίσω όλο απο την αρχή.

                              Comment


                              • #60
                                Nai sto PSP.
                                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                                Kindred, this blade and I.
                                "

                                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                                Greek Gaming Videos
                                Greek Final Fantasy Forum

                                Comment

                                Working...
                                X