Announcement

Collapse
No announcement yet.

TV Series

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Blacklist. Ένας κορυφαίος καταζητούμενος του FBI παραδίνεται και προσφέρει σταδιακά πληροφορίες για τη σύλληψη άλλων επικίνδυνων κακοποιών. Παράλληλα φαίνεται πως έχει εμμονή για άγνωστους λόγους με μια νεαρή profiler, που μόνο με την οποία δέχεται να συνεργαστεί.
    Συγκλονιστικό. Ο πρωταγωνιστής είναι ο σπουδαιότερος χαρακτήρας που έχω δει εδώ και καιρό, και μπορεί να βασίζεται στην πεπατημένη high IQ antihero "can't touch me" φόρμουλα, αλλά το κάνει πολύ, πολύ καλά.

    Comment


    • Ξανάρχισα το Boardwalk Empire. Το είχα σταματήσει κάπου στο season 3 τότε, όχι για κάποιο συγκεκριμένο λόγο, και 2μιση χρονια μετά κάτι με έτρωγε να το συνεχίσω. Μου έλειπε βασικά η σειρά και το cast, είναι από αυτά που σου μένουν. Δικαιώθηκα, είμαι στο τέλος της 3ης season και έχει απογειωθεί. Χαίρομαι που έχω 2 ακόμα seasons μπροστά μου, έτοιμες για τα ματάκια μου.

      Comment


      • Κάτι ότι δεν έχει πολύ δουλειά,κάτι ότι δεν ψήνομαι για ταινία,έχω λιώσει στις σειρές.
        Έκανα catch up στα Arrow,Flash,Legends of Tomorrow,Vixen,Daredevil,Mr Robot,Supergirl,Gotham,Black Sails,τελείωσα τον 6ο κύκλο Game of Thrones,είδα 1 κύκλο House of Cards & Fear The Walking Dead και τώρα βλέπω μια σειρά που την ήξερα από τον πρώτο κύκλο,αλλά για κάποιο λόγο δε με έψηνε να την ξεκινήσω.Δυστυχώς την ξεκίνησα τώρα που τελείωσε.Αναφέρομαι στο Banshee,το οποίο τελείωσε στον 4ο κύκλο,από τον οποίο μου μένουν 2 επεισόδια ακόμα.Badass main char βρωμόξυλο,σεξάκι,πιστολίδι,γενικά το προτείνω.
        Carpe diem

        Comment


        • Πέρα από το Westworld,είδα και το Star Wars The Clone Wars 2003.Έξι επεισόδια που διαδραματίζονται ανάμεσα στα 2 και 3.Νομίζω πλέον δεν θεωρούνται canon αλλά δεν έχει σημασία,ήταν πολύ ωραία.Μόνο το σχέδιο στις φάτσες των χαρακτήρων με χαλάει.
          Carpe diem

          Comment


          • Anime βλέπουμε;

            Insert Coin

            Comment


            • Game of Thrones:Επιστροφή στον τόπο του.
              Carpe diem

              Comment


              • Black Mirror βλέπει κανείς;

                Comment


                • Περίμενα να δω και την τελευταία για να απαντήσω.

                  Από τις σειρές με τα καλύτερα επεισόδια/ιδέες που 'χω δει.
                  (San Junipero στεγνό 11άρι)

                  Το οποίο με έκανε να θυμηθώ οτι ο Sinclair έχει Avatar από μια άλλη αγαπημένη σειρά που Bingara ολόκληρη σε ένα 3βδόμαδο. Το Bojack Horseman εκτός από ότι είναι βαρύ δράμα που δεν συστήνεται σε λιπόψυχους έχει και το καλύτερο επεισόδιο που είδα φέτος σε σειρά και απ'τα καλύτερα που 'χω δει τα τελευταία χρόνια το "Fish out of the Water". Μιλάμε για απίστευτο 20λεπτο Masterpiece. Για όποιον ψήνεται για βαρύ δράμα χωρίς βαρίδια και με γερές δόσεις LSD δυσκολεύομαι να προτίνω κάτι καλύτερο από Bojack.

                  Το οποίο με έκανε να θυμηθώ () οτι το Rick N Morty φέτος παίζει να είχε την πιο άρτια σεζόν που 'χω δει ποτέ σε animation και όχι μόνο. Απίστευτα καλογραμμένη και μελετημένη σεζόν και ακόμα περισσότερο LSD.

                  Comment


                  • Από την τέταρτη ποιο σ άρεσε; Πάντως φέτος σχεδόν ολόκληρη η σεζόν ασχολείται με το θέμα της μεταφερόμενης συνείδησης. Προς το παρόν δεν έχει ακουστεί αν το Netflix θα ανανεώσει για 5η... μακάρι.
                    Last edited by Raf; 12-01-2018, 08:46 PM.

                    Comment


                    • Περισσότερο το Hang the DJ σίγουρα. Μετά το USS Calister, υποθέτω λόγω Setting/ερμηνειών περισσότερο, και λίγο πιο κάτω το Black Museum αν και με το συγκεκριμένο δεν μπορώ να είμαι αντικειμενικός γιατί ήταν υπερβολικό άρρωστο για τα γούστα μου, αλλά παραδέχομαι πως την δουλειά του την έκανε τέλεια. ~_~ Το Arkangel στεγνό σκανδιναβικό θρίλερ με ωραίες ιδέες και αρρωστημένη ερμηνεία, το άλλο με την κόρη/μάνα πάλι φοβερές ερμηνείες, η μάνα θα μπορούσε να με στοιχιώνει, αλλά δεν ξέρω δεν τρελάθηκα κιόλας. Και το Μetalhead περίεργη περίπτωση, δεν με χάλασε μεν, είναι και επεισόδιο με διαφορετικό στυλ απ'τα υπόλοιπα, αλλά επίσης μου 'μεινε μέτρια επίγευση.

                      All in all τίμια σεζόν, αλλά έλειπε το ιδιοφυές επεισόδιο. Νομίζω άρχισαν να πειραματίζονται, και καλά κάνανε, οπότε περιμένω πολύ μεγάλα πράγματα από την (εγκληματικό αν δεν υπάρξει) 5η σεζόν που θα έχουν δει πάνω κάτω τί θέλουν να παρουσιάσουν.

                      Comment


                      • Το Hang the DJ θα με βασανίζει για φιλοσοφικά ερωτήματα για πολύ καιρό ακόμα . Το Crocodile από την άλλη προσπαθώ να το ξεχάσω Μου μένουν ακόμα 2-3 επεισόδια νομίζω, θα τα δω με την ησυχία μου κάποια στιγμή και ελπίζω κι εγώ για 5η σεζόν. Το καλύτερο όλης της σειράς για εμένα είναι το σπέσιαλ White Christmas νομίζω λέγεται.

                        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                        Comment


                        • Δεν το εχω αρχισει ακομα το Black Mirror αλλα ειναι ψηλα στη λιστα με τα υποψιν.
                          Το Hang the DJ αποτελει και αναφορα στο Panic των Smiths;
                          Πολυ συγκεκριμενη φραση για να αποτελει συμπτωση οσο να ναι..

                          Η μονη σειρα που με ενθουσιασε προσφατα σχετικα ειναι το Peaky Blinders (το βλεπει κανεις; ).
                          Αλλη σειρα που θελω να δω οποτε βρω ορεξη ειναι το The People vs OJ Simpson. Καιρο το λεω αλλα ακομα δεν αξιωθηκα δυστυχως.

                          Comment


                          • Με ένα γρήγορο Research μάλλον δεν έχουν σεναριακά σχέση, αλλά μιας και η παραγωγή είναι σε μεγάλο μέρος Βρετανική σίγουρα δεν θα 'ναι τυχαίο, μάλλον Tribute.

                            Το Peaky Blinders δεν με κράτησε. Οι χαρακτήρες πλην του πρωταγωνιστή και του Tom Hardy στο cameo με άφηναν αδιάφορο, εν μέρη λόγω κακής ανάπτυξης ή ίσως φταίγανε οι ηθοποιοί, δεν ξέρω. Πάντως όλες οι παραγωγές του BBC από αισθητική είναι άψογες.

                            Το People vs. OJ πρέπει να σπέρνει, αλλά δεν το 'χω δει.

                            Το Black Mirror είναι μοντέρνο πεσιμιστικό ανθολόγιο επιστημονικής φαντασίας για πολύ γερά στομάχια. Έχει ιδιοφυείς ιδέες με άψογη εκτέλεση, τα production values είναι 10/10, αποκλείεται να μην σου αρέσει/ενθουσιάσει.

                            Άλλες σειρές που προτίνω σε όλους:

                            The Girlfriend Experience: Season 1
                            Κρύο δράμα που σπρώχνει τα boundaries στο τί πρέπει να θεωρείται φυσιολογικό με φοβερή/τολμηρή γραφή και ΦΟΒΕΡΗ πρωταγωνίστρια.

                            The Deuce
                            Old School δράμα αργής ανάπτυξης για την εξέλιξη της βιομηχανίας του πορνό στην Νέα Υόρκη των 70s με ΦΟΒΕΡΗ ατμόσφαιρα και χαρακτήρες με γοητεία παλιάς κοπής με all around δυνατές ερμηνείες.

                            Comment


                            • Ειδα ενα επεισοδιο Black Mirror και δε νομιζω να το συνεχισω, δεν ειμαι σε τετοιο mood για ψυχοπλακωμα. Προτιμω αναλαφρες σειρες οπως το Dark

                              Seriously, δειτε Dark.
                              Do a barrel roll!

                              Comment


                              • Από House M.D. (σε όλους πιστεύω έχει συμβεί, η εξήγηση είναι λίγο ανατριχιαστική):

                                Ο μυοκλονικός σπασμός (π.χ. στο πόδι) είναι σύνηθες φαινόμενο όταν μας παίρνει ο ύπνος. Ο ρυθμός της αναπνοής πέφτει και μερικές φορές ο εγκέφαλος νομίζει ότι πεθαίνουμε, για αυτό στέλνει ένα παλμό για να ξυπνήσουμε!
                                The illusion of free will is an illusion.

                                Comment

                                Working...
                                X