Announcement

Collapse
No announcement yet.

TV Series

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Γενικά δεν είμαι οπαδός του downloading σειρών, αλλά έχοντας αρκετό ελεύθερο χρόνο είπα να δω το Boardwalk Empire. Oι λόγοι ήταν πρώτα ο Στηβ Μπουσέμι, ίσως ο καλύτερος "δεύτερος" ηθοποιός της γενιάς του, και τα καλά σχόλια από φίλους. Το gangster setting, αν και γενικά μου αρέσει, το βρίσκω κουρασμένο ειδικά μετά το θλιβερά αστείο Gangster Squad.

    Το δια ταύτα. Η σειρά ήταν πολύ καλύτερη απ'όσο την περίμενα. Για την ακρίβεια, είναι η δεύτερη καλύτερη αμερικανική σειρά που έχω δει μετά το αξεπέραστο The Wire και είναι σε όλα της καταπληκτική. Σκηνοθεσία που ουδεμία σχέση έχει με τηλεόραση, ένας Μπουσέμι μοναδικός αλλά όχι απρόσμενος, για όσους τον έχουν παρακολουθήσει, και κυρίως σενάριο και σκιαγράφηση χαρακτήρων ασυνήθιστου βάθους. Δεν πρόκειται για κλισέ καλούπια ή φορμαλιστικές φιγούρες, ενώ πηγαίνουν πέρα από τις τυπικές "ευαίσθητες στιγμές". Όλοι τους είναι ατελείς προσωπικότητες, με τα πάθη και τα θετικά τους στοιχεία, που κυρίως μεταβάλλονται ριζικά στην εξέλιξη της σειράς και αποτυπώνονται πραγματικά δεξιοτεχνικά. Ο τρόπος με τον οποίο, μέσα από σιωπές ή συρραφές πλάνων και στιγμιοτύπων, αποτυπώνεται η ψυχοσύνθεσή τους, δείχνει βαθιά γνώση κινηματογραφικών προτύπων και ξεπερνά τα τηλεοπτικά πλαίσια. ΟΛΟΙ οι ηθοποιοί είναι ικανοτατοι και γίνονται ένα με το ρόλο τους.

    Με μια λέξη - δείτε τη! Δεν αναπροσαρμόζει το είδος της - όπως έκανε το The Wire σε μεγάλο βαθμό - αλλά είναι μια ερμηνευτική και σκηνοθετική πανδαισία που από πλευράς πλοκής στέκεται σε υψηλό επίπεδο.
    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

    Comment


    • Τίτε το "Treme" το' χεις κοιτάξει;

      Comment


      • Όχι, πρώτη φορά το ακούω. Άλλες σειρές που θέλω να δω είναι το δανικό πολιτικό θρίλερ The Killing, που ακούω από παντού τα καλύτερα, και να δω επιτέλους το Wallander με τον Κένεθ Μπράνα αν και θα μου μαυρίσει την ψυχή.
        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

        Comment


        • To Treme λενε πως ειναι φοβερη παραγωγη, δεν το εχω δει ουτε εγω βεβαια.
          Το House of Cards το χει δει κανεις; Ειναι η επομενη σειρα που εχω κατα νου. Με ονοματα στα credits οπως Kevin Spacey και David Fincher εχω μεγαλες προσδοκιες σιγουρα.

          Comment


          • το boardwalk empire πεφτει αρκετα στη δευτερη season κατα την αποψη μου, το killing δεν ειναι ''πολιτικο'' θριλλερ που το ακουσες αυτο? το Treme πρωτη φορα το ακουω και γω

            Comment


            • Το Killing έχει έντονα στοιχεία πολιτικού θρίλλερ αλλά εγώ το σιχάθηκα στο 3ο επεισόδιο όχι γιατί είναι κακή ιστορία, ίσα-ίσα που έχει πολλά αντισυμβατικά στοιχεία μέσα, αλλά επειδή αναπαριστά με τη μεγαλύτερη πιστότητα το θρήνο μιας οικογένειας για τη δολοφονία της έφηβης κόρης. Τέτοιο ψυχοπλάκωμα δεν άντεξα.

              Το Treme αφορά τη κοινωνία της Νέα Ορλεάνης μετά το τυφώνα και είναι γεμάτο ωραίες μουσικές. Δεν έχω εμβαθύνει αλλά ξέρω πως κινείται στο μήκος κύματος του Wire.

              Comment


              • το παρακολουθω το killing, crime drama ειναι, και μαλιστα αρκετα ποιοτικο γινεται καλυτερο οσο προχωραει η πλοκη, ειναι λιγο βαρυ οντως

                Comment


                • Ξεκίνησα και τελείωσα στα καπάκια την 5η season Dexter.Σερί 12 επεισόδια λέμε,10μισι ώρες,με διάλλειμμα μόνο για τουαλέτα και βούρτσισμα δοντιών.Πάμε σήμερα να κάνουμε το ίδιο με την 6η.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • σε ολους τους fans του jay and silent bob και γενικα των comics σας προτεινω να δειτε το comic book men. ειναι ενα comic book reality απο τον kevin smith και περα απο τα comic book nerd αστεια λεει ωραια πραγματα για την ιστορια των comics και ποσο συλλεκτικο ειναι καθε τευχος. κανει ενα περασμα και ιδιος ο stan lee.

                    sigpic

                    Comment


                    • Τρίτη σαιζόν Boardwalk Empire και η ποιότητα έχει πέσει κατακόρυφα. Χαζή πλοκή, σενάριο σαπουνόπερας με χτυπήματα της μοίρας και άλλα ευχάριστα, χαζοί χαρακτήρες και ενέργειες και γενικά λείπουν πολλά από όσα με έκαναν να τη συμπαθήσω στην αρχή. Μια σειρά που χαρακτηριζόταν από λεπτές ισορροπίες έχει χάσει τελείως το κέντρο βάρους της.
                      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                      Comment


                      • vlepi kanenas to vikings?fenete endiaferon

                        Comment


                        • Του History Channel ; Κάπου την πήρε το μάτι μου, είναι κανονική σειρά ή ντοκιμαντέρ ;

                          Comment


                          • Originally posted by sOLiD SNAKE View Post
                            Του History Channel ; Κάπου την πήρε το μάτι μου, είναι κανονική σειρά ή ντοκιμαντέρ ;
                            kanoniki sira

                            Comment


                            • molis to ida to 8 episodio tou spartacus to separate ways.
                               
                              exo stenaxorithi afantasta den to perimena na pesi etsi adoxa o crixus apo ton tiberius kiolas.

                              Comment


                              • σε οσους αρεσε το game of thrones προτεινω ανεπιφυλαχτα να δουν και το "the vikings" (2013).
                                μονο και μονο για το ονομα του, floki φορ δε γουιν
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X