Announcement

Collapse
No announcement yet.

TV Series

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Altair View Post
    Δεν έχω δει ακόμα τέταρτο κύκλο αλλά αν και το θεωρώ πολύ καλή σειρά,το ΒΒ δεν το έχει ξεπεράσει. Ως εκεί που έχω δει εννοώ.
    Δεν έχει το wow factor όπως είχε πει ο ChrisTop και κακώς τα συγκρίνω, μιας και η μία στηρίζεται στην άλλη και αυτό τη χαρακτηρίζει. Αυτό που ήθελα να πω είναι πως σε επίπεδο σκηνοθεσίας, char development και πολλών άλλων, το BCS τελειοποιεί αυτά που είδαμε στο BrBa.

    Comment


    • Daredevil season 3

      Εχω δει 6 επεισοδια και επιτελους μπορω να πω οτι μεχρι στιγμης ειναι ανταξιο της πρωτης σαιζον. Μετα τις ξενερες απο iron fist, jessica jones 2 εχουμε ξανα γαματη σειρα! Δε λεω τπτ αλλο, δειτε το.
      Do a barrel roll!

      Comment


      • O τρίτος κύκλος είναι εντελώς αντισυμβατικός αλλά είναι τόσο σκοτεινός και γαμώψυχος όσο πρέπει,και γουστάρω άπειρα,χτες τον τελείωσα.Θυμίζει πολύ γραφή Frank Miller/Jeph Loeb.Σκοτεινό,με ίντριγκα και πολλές προεκτάσεις.
        Δείτε το.
        Carpe diem

        Comment


        • Δυο λόγια για το Bandersnatch που ανέβηκε χθες στο Νέτφλιξ χωρίς spoilers.

          Για όσους δεν ξέρουν είναι standalone επεισόδιο/ταινία της σειράς Black Mirror, η οποία είναι ουσιαστικά μια ανθολογία ιστοριών με θέμα τη σκοτεινή πλευρά της τεχνολογίας. Τα τελευταία χρόνια έχει γνωρίσει μεγάλη δημοφιλία και ειδικά οι gamers εδώ θα έπρεπε να δουν ορισμένα επεισόδια.
          Το Bandersnatch, που αφορά έναν νεαρό game designer δεκαετία '80, πρωτοτυπεί γιατί είναι interactive, επιλέγεις εσύ τι επιλογές θα κάνει ο χαρακτήρας δηλαδή, κάτι που ακούγεται γκιμικιά αλλά δουλεύει καλά πάνω στη συνταγή του Black Mirror. Πχ το βρήκα λίγο ανιαρό στην αρχή κι αντίστοιχα έκανα τις επιλογές μου, αλλά είχε να μου δώσει απάντηση σε αυτό, με τη μορφή ενός dead-end που μου έλεγε «ρε φίλε αλλού είναι το ψωμί της ιστορίας, ξαναπροσπάθησε». Λίγο αυτό το μπρος-πίσω μπορεί να κουράσει. Κάθισα πολλή ώρα και νομίζω είδα όλα τα τέλη μέχρι που έπεσα σε αυτό που με ικανοποίησε και που βρήκα περισσότερο black mirrorish, που όμως ανακυκλώνει μια ιδέα από προηγούμενο επεισόδιο. Γενικώς και η 4η σεζόν είχε αυτό το προβληματάκι. Αλλά ένιωθα πως είναι πολύ σωστό δημιουργικό βήμα για τη σειρά και για το μέσο γενικότερα. Νομίζω πως το BM θα γίνει ακόμη περισσότερο γνωστό, γιατί μπορεί να εκμεταλλευτεί πολλές ιδέες και να συνεχίσει να εκπλήσσει με έναν καλό ρυθμό.

          Comment


          • Είδα και γω το Bandersnatch. Έχει λίγο πλάκα το πόσο meta είναι αλλά τελικά με κούρασε και το βρήκα υποδεέστερο από άλλα επεισόδια της σειράς ή και adventure games.
            Αντίστοιχη αίσθηση μου είχε αφήσει και το Stanley Parable. Τελικά μάλλον προτιμώ πράγματα που τελειώνουν κανονικά και δε μου αφήνουν αίσθημα ανικανοποίητου.
            Με ποιο επεισόδιο σου έμοιαζε;

            Επίσης κοντεύω να τελειώσω και το Castlevania και μέχρι τώρα μου αρέσει πάρα πολύ. Πιστεύω πως χρησιμοποιούν το lore της σειράς με εξαιρετικό τρόπο. Χωρίς να περιορίζονται από αυτό αλλά χωρίς να το πετάνε και στα σκουπίδια ενώ και η ατμόσφαιρα είναι πάρα πολύ ταιριαστή.
            Originally posted by Squall Leonhart
            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
            Originally posted by 丹野
            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
            Originally posted by Ryu_gr
            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

            Comment


            • Το ένα τέλος έμοιαζε πάρα πολύ με το Playtest (s03e02). Με τ' άλλα που λες συμφωνώ κι εγώ τελικά, ωραίο πείραμα αλλά προτιμώ το παραδοσιακό.

              Προσωπική εκτίμηση πως επειδή το meta και σαν μιμίδια και σαν χιούμορ και σαν ψυχαγωγία (βλ. εδώ) υπερχρησιμοποιείται, θα κουράσει γρήγορα, εμένα ήδη με κουράζει, και μετά θα δούμε θεαματική επιστροφή σε πιο παραδοσιακά και formulaic και τάχαμ ξεπερασμένα πράγματα.

              Comment


              • Δε μου θύμισε ιδιαίτερα το Playtest για να είμαι ειλικρινής. Αν μου θύμιζε κάτι αυτό είναι το Butterfly Effect (ταινία του 2004). Μπορείς να το αναλύσεις λίγο (σε spoiler tags);
                Originally posted by Squall Leonhart
                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                Originally posted by 丹野
                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                Originally posted by Ryu_gr
                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                Comment


                • Σας έλειψε; Ξέρω, όχι ιδιαίτερα, αλλά εν τέλει θα αντισταθείτε;

                  The illusion of free will is an illusion.

                  Comment


                  • ^^^^^^^^

                    Last edited by thunderjohn; 18-03-2019, 12:30 PM.

                    Comment


                    • Και για όσους είχαν ακόμα αμφιβολία:

                      The illusion of free will is an illusion.

                      Comment


                      • Σφαλιάρα Kreese σε Johny=>
                        Cobra kai never dies=>



                        80's coming full circle λέμε!

                        Comment


                        • Love Death + Robots, στο Νέτφλιξ. Δεκαοχτώ δεκάλεπτα αυτοτελή επεισόδια με θέμα την αγάπη τον θάνατο και τις μηχανές. Θα αρέσει νομίζω σε όλους!

                          Comment


                          • Love Death + Robots, στο Νέτφλιξ. Δεκαοχτώ δεκάλεπτα αυτοτελή επεισόδια με θέμα την αγάπη τον θάνατο και τις μηχανές. Θα αρέσει νομίζω σε όλους!
                            Gamato einai, anakoinwthike oti tha vgei kai 2
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • Ερχεται ο Γκέραλτ!

                              Star Citizen videos Star Citizen gallery

                              Comment


                              • Comment

                                Working...
                                X