Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νέα & Ειδήσεις της βιομηχανίας

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Προσωπικα δεν συμφωνω καθολου με αυτα που ειπε ο evans περι κατωτερου ειδους ψυχαγωγιας ειδικα αν αναλογιστει κανεις την εννοια της ψυχαγωγιας (το να ασχολεισαι με το μεσο επειδη ''σου αρεσει'' και παραλληλα να το θεωρεις ψυχαγωγικα κατωτερο ειναι απο μονο του αντιφατικο).

    Σε οτι αφορα τη θεση του μεσου ως κομματι του συγχρονου πολιτισμου και τη συγκριση του με αλλες μορφες τεχνης: Τα videogames (οπως και οι περισσοτερες συγχρονες μορφες τεχνης ή συγχρονες εκφανσεις παλαιοτερων) εχουν τεραστια ευρυτητα στο τι παρεχουν (απο καθαρο fan μεχρι πολυ ποιοτικες εμπειριες) κατα συνεπεια μιλαμε για ποιο πραγμα ακριβως? Για τον μεσο ορο της ποιοτητας και προσφορας τους? Ειναι επισης ενα medium που υπαρχει 40 χρονια και οχι χιλιετιες. Το αν θα προσφερει στον πολιτισμο ή οχι ειναι κατι που δεν μπορει να κριθει τωρα και σιγουρα δεν μπορουμε να το κρινουμε εμεις που ειμαστε και η πρωτη γενια που ασχοληθηκε μαζι τους... Αν απο την αλλη τα οσα γραφεις εχουν να κανουν με την προσωπικη σου οπτικη θεωρωντας οτι το ιδιο το πολιτιστικο τους επιπεδο ειναι χαμηλο, ως αποψη ειναι δεκτη αλλα δεν νομιζω οτι ισχυει κατι τετοιο (τουλαχιστον ως κοινα αποδεκτη αποψη και αντικειμενικη αληθεια). Αν θες το συζηταμε και περισσοτερο αλλα θεωρω οτι εισαι λαθος.

    Τα υπολοιπα δεν θα τα σχολιασω και γενικα θεωρω οτι ο Ground μιλησε πολυ ωραια. Χαρακτηρισμοι και κατηγοριοποιησεις δεν εχει κανενα νοημα να γινονται, απο ολες τις πλευρες, και σε καθε περιπτωση ειναι τελειως λαθος, πραγμα που κανουμε (ειδικα εμεις οι Ελληνες), να κρινουμε ολο τον υπολοιπο κοσμο με βαση και εχοντας τις δικες μας επιλογες στο κεντρο...

    Comment


    • αν μετανιωνεις γι αυτες τις ωρες που χαλασες στο diablo και στο καθε diablo δεν χρειαζετε να ζητησεις συγνωμη απο κανεναν αλλα μονο απο τον εαυτο σου
      Ma ekei einai to thema, den metaniwnw katholou gia tis wres mou sto Diablo kai psaxnw efkairia na agorasw to expansion gia na paiksw perissotero.
      ALLA.... afto den shmainei oti einai fysiologikes aftes oi wres, oute shmainei oti prepei son kai kala na kegesai gia na mhn se thewrisoun oi alloi katwtero.
      Egw kai 100-200 wres sto Diablo (kai kathe Diablo) na exei kapoios pali tha thewrisw oti asxolithike eparkestata me ton titlo.
      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
      Kindred, this blade and I.
      "

      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
      Greek Gaming Videos
      Greek Final Fantasy Forum

      Comment


      • α εσεις nooto δεν κανετε κατηγοριοποιησεις αληθεια ε?

        δηλαδη αν γραψει εδω μεσα o altair και ο aion κατι για το gaming θα του δωσεις την ιδια βαρυτητα με κατι που θα γραψει ο loggo και ο titus?

        αυτο που λες ειναι υποκριτικο, δεν ειμαι εγω αυτος που γενικευει αλλα εσεις


        @ground δεν διαφωνουμε καπου με αυτο το τελευταιο που εγραψες τι σχεση εχει ομως αν καποιος ασχοληθηκε με εναν τιτλο αρκετα η οχι? δεν ειπα πουθενα οτι ο περιστασιακος gamer στην δικια μου την αντιληψη δεν τελειωνει τιτλους η δεν ασχολειται επαρκως με αυτους σε βαθος χρονου....

        Comment


        • Kai na prosthesw se periptwsh pou den egine katanohto poio prin, oti kai me thn apopsh tou Evans peri katwterhs psyxagwgias diafwnw etsi?
          Aplws tonizw perissotero oti diafwnw me thn apopsh tou Vaynard epeidh oi perissoteroi fenetai na to ksepernane xwris na tou dinoun katholou shmasia.
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • τι σχεση εχει ομως αν καποιος ασχοληθηκε με εναν τιτλο αρκετα η οχι? δεν ειπα πουθενα οτι ο περιστασιακος gamer στην δικια μου την αντιληψη δεν τελειωνει τιτλους η δεν ασχολειται επαρκως με αυτους σε βαθος χρονου....
            Sygnwmh dhladh, exeis enan typo pou teleiwnei kanonika ta games kai teleiwnei kai arketa games ton xrono, asxoleitai eparkws me afta se vathos xronou, alla parola afta einai pali peristasiakos gamer?

            Giati? Epeidh den streamarei sto twitch?
            Mhpws prepei na exei 2000 wres se kathe paixnidi gia na mhn einai peristasiakos?
            Kapoios pou exei 5000 wres dhladh tha exei dikio na thewrei esena peristasiako?
            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
            Kindred, this blade and I.
            "

            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
            Greek Gaming Videos
            Greek Final Fantasy Forum

            Comment


            • ειπανε μερικοι οτι διαφωνουνε ρε ground τι θες να κανουνε δηλαδη να με λιντσαρουνε? μερικοι φαινεται οτι συμφωνουνε τι να κανουμε

              και μη μου βαζεις λεξεις που δεν ειπα στο στομα μου

              Comment


              • α εσεις nooto δεν κανετε κατηγοριοποιησεις αληθεια ε? δηλαδη αν γραψει εδω μεσα o altair και ο aion κατι για το gaming θα του δωσεις την ιδια βαρυτητα με κατι που θα γραψει ο loggo και ο titus?
                Η βαρυτητα με την οποια θα αντιμετωπισω τα γραφομενα του καθε ανθρωπου (και το ιδιο ισχυει και για μενα απο την αντιθετη πλευρα) ειναι κατι που κερδιζεται και δεν ειναι προιον de facto κατηγοριοποιησης με κεντρικο κριτηριο τις δικες μου αποψεις. Επιπλεον εγω μιλησα για το λαθος του να χαρακτηριζεις τον αλλον με βαση το τι κανεις εσυ, οπως εκανες εσυ για παραδειγμα με τον ορισμο σου περι core gamer και οπως εκανε ο evans με τους αεργους εισοδηματιες επειδη ο ιδιος δεν εχει ή δεν του αρεσει-δεν θεωρει παραγωγικο να αφιερωνει τοσο χρονο στα video games.

                Comment


                • και για μενα λοιπον στην ιδια λογικη με την δικια σου ενας gamer θα κερδισει την προσοχη μου μονο αν ασχολειται με ενα game και εμβαθυνει οσο και γω

                  και στο μυαλο ολων μας η εκτιμηση για μια αποψη του οποιουδηποτε εχει τα υποκειμενικα κρητηρια του καθενος μας

                  κανεις μεσα στο μυαλο σου αυτο που εγω ειχα τα κοτσια να το γραψω

                  γι αυτο και η υποκρισια με τις κατηγοροιοποιησεις, οτι διθεν τις κανω μονο εγω κομμενη

                  Comment


                  • και για μενα λοιπον στην ιδια λογικη με την δικια σου ενας gamer θα κερδισει την προσοχη μου μονο αν ασχολειται με ενα game και εμβαθυνει οσο και γω
                    Αυτο που λες ειναι δεκτο και συμφωνω. Απλα ειναι διαφορετικο το ''μου τραβαει την προσοχη'' και ''θελω να ακουσω τι εχει να πει'' και διαφορετικο το ''ετσι οριζεται ο core gamer''.

                    και στο μυαλο ολων μας η εκτιμηση για μια αποψη του οποιουδηποτε εχει τα υποκειμενικα κρητηρια του καθενος μας
                    Eπισης δεκτο και δεν διαφωνω καθολου, το θεμα ειναι να μην κανεις τη δικη σου υποκειμενικοτητα γενικη αληθεια και εναρκτηριο ορισμων.

                    κανεις μεσα στο μυαλο σου αυτο που εγω ειχα τα κοτσια να το γραψω
                    Κανεις μεγαλο λαθος σε αυτο. Εγω πχ διαφωνω μαζι σου σε σχεση με το πως ορισες τα πραγματα και ουτε πιστευω οτι ο core gamer πρεπει να παιζει τοσες ωρες για να λεγεται core. Θεωρεις οτι μεσα στο μυαλο μου σε εχω καταταξει στους καμμενους ή στους αεργους επειδη παιζεις τοσες ωρες και δεν εχω τα κοτσια να στο γραψω ας πουμε? Ή μηπως σου εχω δωσει την εντυπωση οτι σε εχω τοποθετησει καπου και δεν δινω σημασια σε οτι λες απλα και μονο επειδη διαφωνουμε?

                    γι αυτο και η υποκρισια με τις κατηγοροιοποιησεις, οτι διθεν τις κανω μονο εγω κομμενη
                    Εγω στην τελικη θα σου πω και το αλλο, παω πασο και ναι κανουμε ολοι κατηγοριοποιησεις, εσυ το θεωρεις νορμαλ δηλαδη να οριζεις τον εαυτο σου core gamer και οι αλλοι να σε λενε αεργο εισοδηματια (με τον καθενα να κρινει εξ ιδιων τα αλλοτρια)? Δεν ειναι λαθος αυτο (ακομα και αν ολοι το κανουμε)? Και για να το κλεισω, δεν ειπα οτι ειναι λαθος ΣΟΥ, ειπα οτι ειναι λαθος γενικα και απ'ολες τις πλευρες (και εν τελει και απο τη δικια μου αν δεν μπορω να σε πεισω οτι δε δρω ετσι).

                    Comment


                    • You're either a pro or a noob, that's life τι να κανουμε.. Δεν καταλαβαινω γιατι μερικοι παρεξηγουνται αν τους πεις casual η οτιδηποτε αν ειναι οντως?? Παιζεις diablo πχ και εχεις 100 ωρες με μουφα gear?? εισαι casual οσο δεν παει καλυτερα να μην επαιζες καθολου, γιατι τους πειραζει μερικους δεν το καταλαβαινω..

                      Για εμενα καθε παιχνιδι εχει ενα level cap και καποιες ωρες που πρεπει να φας για να εισαι ανταγωνιστικος vs everyone, αν δεν το κανεις το εχεις παιξει απλα casual χωρις να ειναι κατι κακο αυτο βεβαια..

                      Ακραια αποψη και δεν ξερω αν καταλαβαινεται τι θελω να πω ακριβως..

                      Comment


                      • Ναι απλά αυτό που λες είναι game dependent και δεν ισχύει παντού.

                        Comment


                        • Αυτο που λες ειναι δεκτο και συμφωνω. Απλα ειναι διαφορετικο το ''μου τραβαει την προσοχη'' και ''θελω να ακουσω τι εχει να πει'' και διαφορετικο το ''ετσι οριζεται ο core gamer''.

                          ετσι οριζω εγω τον core gamer, ειναι η προσωπικη μου αποψη (αυτο θα επρεπε να ηταν αυτονοητο) το ΜΟΝΟ που μπορεις να κανεις ειναι να διαφωνησεις και τιποτα παραπανω την αποψη μου δεν θα την αλλαξεις


                          Eπισης δεκτο και δεν διαφωνω καθολου, το θεμα ειναι να μην κανεις τη δικη σου υποκειμενικοτητα γενικη αληθεια και εναρκτηριο ορισμων.
                          αυτο το κανετε συνηθως εσεις που παιρνετε υφος 10 καρδιναλιων που γενικοποιητε συνηθως οταν γραφετε για το που βαδιζει η βιομηχανια λες και γραφετε editorial σε καποιο περιοδικο κοινωνιολογιας για gamer-haters, ειμαι pure gamer και το μονο που ενδιαφερει ειναι το gaming οταν παιζω αυτο καθε αυτο, ποτε δεν ισχυριστικα οτι η ορισμοι μου ειναι ευρεως αποδεκτοι


                          Κανεις μεγαλο λαθος σε αυτο. Εγω πχ διαφωνω μαζι σου σε σχεση με το πως ορισες τα πραγματα και ουτε πιστευω οτι ο core gamer πρεπει να παιζει τοσες ωρες για να λεγεται core. Θεωρεις οτι μεσα στο μυαλο μου σε εχω καταταξει στους καμμενους ή στους αεργους επειδη παιζεις τοσες ωρες και δεν εχω τα κοτσια να στο γραψω ας πουμε? Ή μηπως σου εχω δωσει την εντυπωση οτι σε εχω τοποθετησει καπου και δεν δινω σημασια σε οτι λες απλα και μονο επειδη διαφωνουμε?
                          μιλησα για το πως κατηγοριοποιεις τους αλλους στο forum βαση τα κειμενα που διαβαζεις και συμφωνα με τα δικα σου κριτηρια για τις αποψεις πανω στο gaming, ποσος με νοιαζει που βαζεις εμενα να σου πω την αληθεια ,

                          και θες να σου πω και το αλλο? ενω γραφετε ωραια και πιασαρικα κειμενα πλεον σπανια διαβαζω τις αποψεις σου για games η αυτες του loggo η του titus και μερικων αλλων , οχι γιατι ειναι λαθος αλλα γιατι ξερω οτι εχουμε διαφορετικη αντιληψη και διαφορετικη αντιμετωπιση στα games τις περισσοτερες φορες


                          Εγω στην τελικη θα σου πω και το αλλο, παω πασο και ναι κανουμε ολοι κατηγοριοποιησεις, εσυ το θεωρεις νορμαλ δηλαδη να οριζεις τον εαυτο σου core gamer και οι αλλοι να σε λενε αεργο εισοδηματια (με τον καθενα να κρινει εξ ιδιων τα αλλοτρια)? Δεν ειναι λαθος αυτο (ακομα και αν ολοι το κανουμε)? Και για να το κλεισω, δεν ειπα οτι ειναι λαθος ΣΟΥ, ειπα οτι ειναι λαθος γενικα και απ'ολες τις πλευρες (και εν τελει και απο τη δικια μου αν δεν μπορω να σε πεισω οτι δε δρω ετσι).
                          οπως ειπα εχω δουλεια και μαλιστα πολυ καλη, απο εκει και περα ο καθενας μπορει να νομιζει οτι θελει , δεν ειμαι εγω αυτος που προσπαθει να κανει πληση εγκεφαλου και να περασει τις αποψαρες του ως σωστες, ξερω οτι θα προκαλεσω αντιδραση σε αυτο το forum που γνωριζω τις αντιληψεις των περισσοτερων αλλα γραφω αυτα που γραφω γιατι πολυ απλα εχω τα κοτσια και δεν με νοιαζουνε οι δημοσιες σχεσεις

                          Comment


                          • Vaynard δηλαδή ποιος εδώ μέσα έχει "αποψάρα" και κοιτάει τις δημόσιες σχέσεις; Προσβάλλεις κόσμο και κατά τα άλλα θίγεσαι από αυτά που έγραψε ο Evans ενώ οι ώρες αυτές που αναφέρεις μιλάνε για gaming χοντρικά γύρω στο 10ωρο τη μέρα. Το ότι εσύ το γουστάρεις αυτό μαγκιά σου και δικαίωμα σου αλλά ως εκεί, δεν σε κάνει κάτι ξεχωριστό για να μπορείς να μιλάς για hardcore casuals reviewers κτλ...
                            Από εκεί και πέρα ο καθένας έχει την άποψη του. Άλλοι προσπαθούν να πάνε τη φάση λίγο παραπέρα, άλλοι πάλι προσπαθούν να αοδείξουν ότι ισχύουν όλα αυτά τα αρνητικά στερεότυπα αλλά ας μην την πιάσουμε αυτή τη κουβέντα...

                            Comment


                            • Να κάνω μια ερώτηση ρε παιδιά, sorry κιόλας για την παρέμβαση. Μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες όλη αυτή η συζήτηση έγινε γιατί:

                              Α: Για τον ορισμό ποιος είναι casual ή hardcore player;

                              Β: Για το αν είναι κάποιος κατώτερος player αν χαρακτηριστεί casual;

                              Γ: Αν παίζει ρόλο πόσες ώρες γράψει το κοντέρ παίρνεις και ανάλογο τίτλο ευγενείας στο Hall of Fame των videogames;

                              Comment


                              • Lol ανασταίνει και νεκρούς αυτό το τοπικ, μόνο ο cursed λείπει να γράψει κανά σεντόνι για την προσωπική του ζωή και πόσο suckarei το gaming.. Κατα τα αλλά συμφωνώ με ground και vaynard άσχετα αν διαφωνούν μεταξύ τους λένε και οι 2 σωστά πράγματα..

                                Comment

                                Working...
                                X