Announcement

Collapse
No announcement yet.

Broken Sword Saga

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by Aion View Post
    Ωραία, δεν είναι άσχημα και ας μπορούσα να το έχω free.
    Μιλάμε για 3 ευρώ, έτσι? Η διαφορά του "3 ευρώ" με το "τζάμπα" ποιά είναι?

    Επίσης είναι remake του πρώτου Broken Sword.
    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

    Comment


    • #17
      Originally posted by Titus View Post
      Μιλάμε για 3 ευρώ, έτσι? Η διαφορά του "3 ευρώ" με το "τζάμπα" ποιά είναι?

      Επίσης είναι remake του πρώτου Broken Sword.
      What δω you mean? 3 Ευρώ = medium coffee on StarBucks OR λαχείο ξυστό OR προφυλαχτικά = ζωή. Τζάμπα λες την ζωή σου?

      Ναι, μετά το είδα από τα comments πιο κάτω. Αξίζει να παίξω αυτό η το original? Μάλλον το original.

      Comment


      • #18
        Broken Sword 2 - Remastered edition (iOS)

        Καιρο ηθελα να ασχοληθω με το εν λογω παιχνιδι, επιτελους το καταφερα.. Ωραια εμπειρια, πολυ καλη και η νεα εκδοχη του παιχνιδιου... Για αλλη μια φορα απιστευτα καλογραμμενοι και εξυπνοι διαλογοι και πολυ συμπαθητικος οπτικοακουστικος τομεας. Οι γριφοι ηταν αρκετα ανθρωπινοι καλως ή κακως. Η πλοκη ωραια μεν, πολυ απλη δε.. Καμια σχεση με το βαθος του 1ου παιχνιδιου που μου ειχε προκαλεσει ιδιαιτερη εντυπωση, αλλα και παλι ηταν οκ για να τσουλαει εστω το παιχνιδι.
        3, 4 δεν εχω λογο να δω, αναμενω πλεον το νεο παιχνιδι της σειρας, οποτε με το καλο φιλοτιμηθουν.

        Αντε τωρα να βρω ορεξη και για το Beneath a steel sky που ειναι και απο το ιδιο studio..

        Comment


        • #19
          Το 4 ήταν συμπαθητικό αλλά ίσως και να φταίει το ότι είμαι θετικά προκατειλημμένος με την σειρά συνολικά. Αν δεν έχεις κάτι άλλο ίσως αξίζει να του ρίξεις μία ματιά. Αυτό που είχε αρκετά θέματα είναι το 3 (και σήμερα μάλλον είναι unplayable) τα οποία όμως στο 4 είχαν διορθωθεί.

          * Σχετικά πρόσφατα είχα τελειώσει κι εγώ το dc του 1ου στο iphone. Κάποια στιγμή λογικά θα ξαναβάλω και το 2 μετά από χρόνια

          Comment


          • #20
            Λέω να αρχίσω το Director's Cut και το 2 στο Android. Τα έχει δοκιμάσει κανεις? Πολύ καλά reviews είδα, και είναι και ευκαιρία να αξιοποιήσω την συγκεκριμένη πλευρά του mobile μου.

            Comment


            • #21
              αξιζει με τα 1000

              Comment


              • #22
                Aν κάποιος έχει save με τελειωμένο το remake του πρώτου παιχνιδιού σε οποιαδήποτε πλατφόρμα ας μου στείλει ένα πμ αν μπορεί, θα του ήμουν υπόχρεος.

                Comment


                • #23
                  Originally posted by Sinclair View Post
                  Εδώ σαφώς παίζει ρόλο και το φανταστικό art του Gibbons.
                  Originally posted by sub_zero View Post
                  O οποίος έχει κάνει δουλειά στις επανεκδόσεις των 2 πρώτων broken sword για όποιον δεν το ξέρει
                  Αν και τις επανεκδόσεις τις έλεγαν director's cut και remake νόμιζα ότι ήταν απλά ports (με τα ίδια σχέδια, animations, ανάλυση κλπ) και ότι μόνο το interface άλλαζε.
                  Έχουν μεγάλη βελτίωση στην εικόνα;
                  The illusion of free will is an illusion.

                  Comment


                  • #24
                    To πρώτο έχει και ολόκληρο εξτρα κεφάλαιο οπότε δεν το λες με τίποτα απλό πορτ... Ο Gibbons έχει φτιάξει κάποια καρέ που τρέχουν όταν υπάρχουν διάλογοι μεταξύ των χαρακτήρων σε φάση για να βλέπεις facial expressions.
                    Βtw ήταν και το πρώτο review που έγραψα το συγκεκριμένο http://www.enternity.gr/Article/Brok...Cut/12226.html , πότε πέρασαν κιόλας 4 χρόνια σχεδόν...

                    Comment


                    • #25
                      Χαχαχαχα μεγάλε reviewer

                      Το Director's Cut αξίζει τον κόπο, το Broken Sword 5 μου είχε αφήσει απλά καλές εντυπώσεις, ευχάριστο παιχνίδι στα χνάρια της σειράς αλλά μέχρις εκεί, σαν adventure αντικειμενικά ήταν απλά καλό.
                      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                      Comment


                      • #26
                        Χαχαχχαχα και εσύ ήσουν κιόλας η αιτία για να ξεκινήσω μην ξεχνάς
                        To 5 ευνοήθηκε από το γεγονός ότι βγήκε σε 2 μέρη και είχαν feedback. Το πρώτο οκ σαν ιστορία κλασσικό BS αλλά από γρίφους λίγα πράγματα, το έφτιαξαν όμως σε μεγάλο βαθμό αυτό στο δεύτερο.

                        Comment

                        Working...
                        X