Announcement

Collapse
No announcement yet.

Donations (round 4)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Αρχικά δεν ήθελα να συμμετέχω στην συζήτηση που άνοιξε γιατί φοβόμουν ότι θα ξέφευγα από τα πλαίσια που αφορούν την κοινότητα και να το πήγαινα στο πιο προσωπικό. Με αφορμή την τελευταία πρόταση του ποστ του Titus θα πω κάποια πράγματα χωρίς όμως να θέλω να ρίξω ευθύνες κάπου με την κλασσική έννοια του όρου.

    Η κουβέντα ότι δεν πάμε καλά έχει αρχίσει τουλάχιστον μια τριετία τώρα, δεν είναι κάτι καινούριο. Το θέμα είναι τι κάνουμε επί της ουσίας για αυτό. Ξεκίνησε λοιπόν μία προσπάθεια να στηθεί ξανά η σελίδα. Το τι διαφορετικό υπήρχε σε σχέση με το 2008 έχουν αναφερθεί ξανά και τουλάχιστον αυτοί που έπρεπε το ξέραν από πρώτο χέρι. Το αποτέλεσμα τελικά γνωστό...
    Έχοντας παρακολουθήσει εξωνυχιστικά την κοινότητα στο σύνολο της από τη στιγμή που ξεκίνησε η ιδέα μέχρι τον Δεκέμβριο που κατάλαβα ότι ουσιαστικά ήταν σχεδόν ένα προσωπικό μου Blog οπότε και το άφησα, έχω να πω κάποια πράγματα... Οκ, θα φανώ σκληρός στα όρια του επιθετικού αλλά νομίζω αυτό είναι καλύτερο από το να κοροϊδεύουμε τους εαυτούς μας. Αυτά περί αλλαγής των ζωών μας και έλλειψης χρόνου είναι μία καλή δικαιολογία που έχει φτάσει όμως στα όρια της "καραμέλας". Η αλήθεια είναι ότι κάπου και εγώ την είχα φάει αλλά δίνοντας λίγο περισσότερη έμφαση στο πόσο και τι παίζει ο καθένας αναθεώρησα. Και φυσικά βλέποντας πόση ύλη έφευγε προς τρίτα sites (μιας και έχει γίνει ήδη ανοιχτά αναφορά) προσωπικά για μένα έπαψε ή όποια υπόνοια ότι μπορεί αυτό το πράγμα να είναι ο λόγος της παρακμής. ***

    Με λίγα λόγια ο βασικός λόγος της παρακμής είναι η δικιά μας αδιαφορία. Θέμα προτεραιοτήτων θα μου πείτε φυσικά και είναι δεκτό αλλά από την άλλη νομίζω ότι είναι χαζό να ψάχνουμε μετά τις αιτίες. Φυσικά δεν προδικάζω ότι και να περπατούσε η κεντρική θα φτιάχναν τα πράγματα αλλά τουλάχιστον θα ξέραμε ότι κάναμε ότι μπορούσαμε και απλά το πράγμα δεν τραβούσε άλλο. Όπως ήρθε όμως η κατάσταση το μόνο που μένει είναι ότι το g-o πάει για κλείσιμο επειδή κανείς δεν ενδιαφέρθηκε στην πράξη για να γίνει το αντίθετο.

    Όσο για το συγγνώμη δεν είναι το θέμα να μου ζητήσει κάποιος συγγνώμη. Έτσι κι αλλιώς ότι έκανα θα το ξανάκανα και ας ήξερα από την αρχή την κατάληξη και είχα ξεκαθαρίσει ότι ήμουν και έτοιμος να πληρώσω το όποιο τίμημα (όπως και τελικά ουσιαστικά έγινε και κάποιος θα μπορούσε να πει ότι έχασα άλλα πράγματα από αυτή την ιστορία). Δεν είναι σκοπός μου να βγω θιγμένος από όλο αυτό, μου φτάνει ότι ξέρω πως το πάλεψα όσο περνούσε από το χέρι μου. Αν κάτι με στεναχώρησε από όλη την ιστορία είναι ότι υπήρξε ανειλικρίνια από μερίδα των συμμετεχόντων ή έστω αργοπορημένη ειλικρίνια. Ο μόνος που αναλογικά (λέω αναλογικά γιατί ήταν και από αυτούς που θα μπορούσε να βασίσει πολλά το εγχείρημα πάνω του) ήταν απόλυτα ξεκάθαρος ήταν ο deus_dope και προσωπικά του βγάζω το καπέλο για αυτό.

    αλλιως αν θελετε απλα να δώσετε τη διαχείριση αλλου πειτε το να δουμε μηπως ενδιαφερθεί κάποιος.
    Μα ουσιαστικά αυτό ειπώθηκε και για μέρες το τόπικ ήταν νεκρό.

    *** Φυσικά έχουν αλλάξει πολλά πράγματα, κάποιοι δεν είναι καν gamers πια. Εκεί που διαφωνώ είναι ότι έχουμε δώσει σε αυτό το γεγονός βαρύτητα πολλαπλάσια από αυτή που πραγματικά του αναλογεί.

    ΕDIT: Και κάποια τεχνικά που είδα ότι αναφέρθηκαν... Αν σε περίπτωση που σταματήσει το g-o και κάποιος έχει την κάψα να συνεχίσει να βλέπει τα παλιά ποστς, μπορεί να εγκαταστήσει το φορουμ στο pc του και να το έχει. Απλά είναι πολύ πιο σύνθετη διαδικασία από ότι φαντάζεται κάποιος, δεν παίρνεις απλά την database και την ανοίγεις.
    Όσο για free παρόχους που αναφέρθηκε, δεν νομίζω ότι μπορεί κάποιος να αντέξει το bandwithd Που τρώει ακόμα και το δικό μας.

    Comment


    • Βασικα συμφωνω 1000% με τον IHNE και αυτα που ειπε ηθελα να τα γραψω εδω και παρα πολυ καιρο που γινεται αυτη η κουβεντα.

      Καταρχην και για μενα η μετακινηση ειναι εντελως ακυρη γιατι δεν νομιζω οτι καποιος που εδω δεν γραφει τιποτα ξαφνικα θα αρχισει να κανει καθημερινα σεντονια απλα επειδη πηγε σε αλλο forum. Επιπλεον πιστευω οτι οσοι δεν γραφουν, οπως ειπε και ο Ihne, απλα δεν εχουν ορεξη να ασχοληθουν με το gaming γενικοτερα. Αν τους εφταιγε το forum θα ειχαν παει ηδη αλλου κατι το οποιο προσωπικα δεν βλεπω να ισχυει... Και επισης οντως για να μεταφερθει καποιος αλλου δεν ειναι αναγκη να κλεισει αυτο το forum, μπορει να το κανει ουτως ή αλλως.

      Τελος επισης +1000 με τα οσα αναφερονται περι δουλειας κλπ. Προσωπικα και φοιτητης ημουν και δουλεψα και στρατο πηγα και τωρα κανω και εγω διδακτορικο (με θεμα θεωρια παιγνιων btw αλλα δεν ειναι αυτο που ακουγεται ) και πιο περιορισμενος ειναι ο χρονος μου αλλα ολα αυτα δεν με εκαναν να πω οτι δεν θα ασχολουμαι με το gaming. To gaming ειναι ενα χομπυ που αγαπαω και οταν εχω ελευθερο χρονο (ειτε αυτος ειναι 5 λεπτα ειτε 5 ωρες) μου αρεσει να ασχολουμαι και να μαθαινω πραγματα γι'αυτο. Το οτι μερικοι στην πορεια σταματησαν να το βλεπουν ετσι δεν εχει να κανει με το χρονο που εχουν (γιατι ελευθερος χρονος παιδια παντα υπαρχει ακομα και στην google να δουλευεις) αλλα με το οτι με αυτο τον χρονο θελουν να κανουν αλλα πραγματα που τους γεμιζουν περισσοτερο πραγμα ακρως θεμιτο και κατανοητο.

      Εγω το μονο που θα επαναλαβω ειναι το θεμα της ηλικιας, καθως αυτος ο παραγοντας σε κανει να απαντας και να γραφεις μονο οταν βρισκεις οντως κατι ενδιαφερον και οχι σε οτιδηποτε βρισκεις μπροστα σου.

      Τελος παντων να κλεισω λεγοντας οτι η συζητηση δεν νομιζω να αφορα το οικονομικο... χρηματα για την ανανεωση θεωρω οτι θα βρισκονται ακομα και 5 ατομα να βρισκονται σε περιπτωση που αυτοι δεν θελουν η σελιδα να κλεισει. Το θεμα ειναι η κοινοτητα κατα ποσο βρισκει νοημα στην υπαρξη του GO και αν βρισκει τι θελει να γινει απο εδω και περα...

      Εdit: +1000 και σε οσα λεει ο sub.

      Comment


      • Δε μπαίνει ζήτημα να σταματήσει να υπάρχει αύριο το forum. Η πληρωμή είναι για τις 5 Μαϊου, μόλις το τσέκαρα, οπότε έχουμε καιρό και σε κάθε περίπτωση μπορεί να καλυφθεί.

        Το θέμα συζήτησης δεν είναι (για άλλη μια φορά) τα αίτια, αλλά να δούμε αν αξίζει τον κόπο να συνεχίσουμε να υπάρχουμε σαν κοινότητα. Το ότι θα είμαστε σε επαφή, θα επικοινωνούμε κλπ είναι άλλο ζήτημα. Επίσης η όλη κουβέντα μετακόμισης γίνεται καθαρά στα πλαίσια της συνεννόησης, όχι για να κερδίσει το Χ ή το Ψ forum κάποια μέλη - ευτυχώς μετά από τόσα χρόνια έχουμε Σκάιπ, Φέισμπουκ και οτιδήποτε άλλο για επικοινωνία.

        Από πλευράς μου θα προσπαθήσω να γράφω πιο ενεργά, γιατί όντως το είχα αφήσει στην άκρη από τις αρχές του χρόνου.


        EDIT: Αφού το έβαλα μπροστά, το ποσό βγαίνει στα 77 ευρώ με την τρέχουσα ισοτιμία, ας πούμε 80 για να είμαστε μέσα. Θα αναλάβω εγώ την πληρωμή και θα καλύψω 20 ευρώ από αυτά, οπότε όποιος θέλει να συμμετάσχει ας μου στείλει ένα ΠΜ. Θα σας δώσω Paypal γιατί έγω βρετανικό λογαριασμό και δεν έχει νόημα να στείλετε έμβασμα.
        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

        Comment


        • Εντάξει το αν πλέον αντιλαμβάνεται το χόμπι αλλιώς είναι δικό του θέμα. Προσωπικά μιλώντας απείχα πάντα ένα χρονικό διάστημα- χωρίς αυτό να είναι απόλυτη αποχή- για διάφορους λόγους κυρίως επαγγελματικούς και προσωπικούς( πχ στρατός, μετακομίσεις)αλλά πάντα επέστρεφα δριμύτερος. Ακόμη και τώρα που ο χρόνος είναι αρκετά περιορισμένος κάτι που με ευχαριστεί και με ξεκουράζει εννοείται πως θα το κάνω.
          Απλώς πλέον θεωρώ πως είμαι και πιο επιλεκτικός. Δεν είναι απαραίτητο ότι θα αγοράσω ένα ΑΑΑ τίτλο. ΠΟλύ πιθανό να αγοράσω και ένα μέτριο που όμως μου κάνει κλικ και ξέρω- δεδομένης και της όποιας εμπειρίας έχω- πως θα μου αρέσει. Και φυσικά δε θα πάψω ποτέ να είμαι retro gamer- collector.
          Τέλος πάντων εγώ είμαι με IHNE και nooto νομίζω τα παιδιά σε γενικές γραμμές συνοψίζουν ως επί το πλείστον ό,τι σκεφτόμουν... Όποιοι από την άλλη θεωρούν πως πλέον δεν υπάρχει νόημα, είναι ευπρόσδεκτοι αν και εφόσον υπάρχει το forum να περνάνε για ένα γεια.
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • Το οτι η πλειοψηφια δεν παιζει πολλα παιχνιδια πλεον δεν ειναι καραμελα, ουτε ειναι κατι που εγινε χθες.. μιλαμε για κατι που παρακολουθουμε να γινεται εδω και αρκετο καιρο και οσο περναει ο καιρος αυτο ειναι και πιο εμφανες.

            Φανταζομαι πως και παλι αρκετοι παρακολουθουν την επικαιροτητα και ασχολουνται αρκετα εστω και στα χαρτια, αλλα αυτο ειναι κατι διαφορετικο.

            Οι εποχες που μιλουσαν ολοι την ιδια περιοδο για παιχνιδια βεληνεκους RE4, Halo 3 κτλ εχουν περασει και μιλαμε για νεα παιχνιδια στην καλυτερη ετεροχρονισμενα. Οποτε ακομα και αν καποιος παιζει πολλες φορες η οποια κουβεντα ενδεχεται να πεσει στο κενο, δεν καταλαβαινω λοιπον τις αναφορες που εγιναν γυρω απο αυτο το θεμα.
            Το news posting καλο ειναι να γινεται ενημερωτικα αλλα σπανια ειναι η κατηγορια που δημιουργει πολλες συζητησεις.
            Τι μενει; Θεματα που μας γυρνανε στο παρελθον σαν αυτα που γιναν προσφατα γυρω απο Final Fantasy, Vagrant Story, Metroid κτλ και φυσικα τα θεματα που καποιος παντα ποσταρει απλα για τη φαση τυπου προσφατες αγορες, επειδη το γελιο κανει καλο κτλ..

            Ωραια ειναι αυτα, αλλα δεν υπαρχει κατι που θα βοηθησει το φορουμ να τραβηξει κουπι στο εγγυς μελλον και μια καλη ενδειξη αυτου αποτελει και το ποσα λιγα ατομα σκεφτονται εστω το next-gen leap.


            Ειπωθηκε οτι αν ειναι να παμε αλλου θα χαμε παει ηδη. Δε συμφωνω ακριβως. Αν αυριο εκλεινε η σελιδα δε θα ξερα που να παω και δε θα πηγαινα πουθενα εδω που τα λεμε. Εδω εμπαινα και μπαινω γιατι μου αρεσει εστω και σπανια να διαβαζω τις αποψεις καποιων ατομων που ξερω καιρο και εκτιμω, οποτε προτιμω να ξερω πως τα περισσοτερα απο αυτα τα ατομα θα πανε καπου συγκεκριμενα, παρα να παει ο καθενας οπου θελει και να μην τα ξαναπουμε και ποτε στην τελικη.

            Την απογοητευση του Sub_zero ειλικρινα την καταλαβαινω γιατι ξερω πως αφιερωσε αρκετο χρονο και ηταν και απελπιστικα μονος στο ολο εγχειρημα.
            Για να μην το παω γυρω γυρω ασκοπα, το θεμα για μενα εστιαζεται στο ο,τι προσπαθησε να κανει πολλα εχοντας παρει πολυ λιγες υποσχεσεις. Δε θυμαμαι ποσα ατομα ειχαν πει πως θα βοηθανε συστηματικα, αλλα σιγουρα ηταν λιγα και η προσπαθεια γινοταν ακομα πιο δυσκολη οταν δε μπορουσε απλα ο καθενας να μπει και να ποσταρει μια ειδηση (επρεπε ολα να περνανε απο ενα ατομο).

            Δεν ξερω τι μπορουσε να γινει αλλα ειναι παραλογο να εχει κανεις υψηλες απαιτησεις οταν δεν υπαρχουν και σωστες βασεις και δεν το λεω σαν να κατηγορω καποιον, μια διαπιστωση κανω.

            Προσωπικα ειχα πει στην υπολοιπη ομαδα των mods πως με το που φυγω εκτος Ελλαδας για δουλεια θα αποχωρησω, οχι γιατι αυτο μου τρωει πολυ χρονο, αλλα γιατι ηθελα να βγαλω την οποια "ευθυνη" απο πανω μου και να γυρισω σελιδα σε καποια θεματα μετα απο αρκετα χρονια οσο να ναι συστηματικης ενασχολησης με το φορουμ.

            Τελος για να μη μιλαμε με σποντες κτλ οντως διαφορα ατομα απο εδω ασχολουνται με θεματα gaming και εκτος GO. Sub_zero μιας και το ανεφερες λοιπον, προσωπικα καταναλωνω ελαχιστες ωρες σε κατι τετοιο και αυτο γινεται απλα γιατι εχω καποιο οφελος απο αυτο, οχι επειδη δεν εχω τι να κανω και γουσταρω τοσο πολυ το οτιδηποτε γυρω απο το gaming. Το ποσα παιχνιδια παιζει ο καθενας σιγουρα κατι λεει για το χρονο του, αλλα και παλι αυτα τα πραγματα ειναι ρευστα και αλλαζουν απιστευτα γρηγορα αν κρινω και απο την προσωπικη μου εμπειρια μετα απο λιγους μηνες στο εξωτερικο.

            Κλεινοντας να πω πως θεωρω τα ατομα πιο σημαντικα απο ενα archive και μεταξυ ενος νεκροταφειου αναμνησεων και ενος νεου φορουμ θα προτιμουσα το 2ο. Σαφως και ολοι θελουμε αυτο το φορουμ με παραπανω κινηση και περισσοτερες συζητησεις, αλλα αυτο θα ναι δυσκολο να γινει εκτος αν αρχισουμε ολοι να μιλαμε για τα αγαπημενα μας FF, Mario και Zelda. Οποιος πιστευει πως αυτο δεν ειναι ουτοπικο και ειναι κατι το εφικτο ας το αποδειξει εμπρακτα στην τελικη. Αν οχι σκεφτειτε τι προτιματε σαν πιο ρεαλιστικο σεναριο. Αυτο το λεω γιατι καποιοι κατηγορουν αλλα ατομα χωρις οι ιδιοι να χουν κανει το κατι παραπανω για να αυξησουν την κινηση εδω. Αν δε δωσετε μην περιμενετε να παρετε.

            Μπορουμε να συνεχισουμε ετσι και δεν εχω θεμα, απλα ξερω πως αν δουμε πολλα ποστς γυρω απο καποιο θεμα, αυτο θα ναι μονο στην περιοδο της Ε3 αντε και στην επικειμενη GDC κρινοντας παντα απο τους ρυθμους των τελευταιων μηνων.

            Αυτα πανω κατω, ηδη πρεπει να γραψα αρκετα και θα χαθουν και αυτα που εγραψα μεσα σε αυτο το κατεβατο αν συνεχισω.

            Y.Γ.

            Titus για ξαναριξε ενα βλεφαρο στη ληξη της συνδρομης, εγω βλεπω 5 Μαρτιου και οχι 5 Μαιου.

            Comment


            • Ρίξτε εδώ μια ματιά να δείτε τι λέγαμε πριν δύο χρόνια για την λειψανδρία του φόρουμ http://www.gamers-odyssey.com/forums...ead.php?t=2099
              Star Citizen videos Star Citizen gallery

              Comment


              • Και για μένα η μετάφορα σε άλλο forum είναι κακή ιδέα μιας και το φόρουμ είναι η πρώτη μου επιλογή πρώτον λόγω του Community που έχουμε δημιουργήσει και κατά πολύ δεύτερον για να ενημερωθώ γύρω απο το Gaming. Πλέον πρέπει να θεωρούμαι ανθυποgamer αφού παίζω 1-2 παιχνίδια τον χρόνο βέβαια, αλλά λέμε...

                Όποιος θέλει να συμμετάσχει σε άλλο forum που είναι αμιγώς συζητήσεις γύρω απο την σύγχρονη βιομηχανία υπάρχουν πολλές επιλογές εκεί έξω, αλλά δεν βλέπω τον λόγο να χαθεί και το δικό μας. Άστε που είμαι σίγουρος οτι όλα τα forums είναι πηχτρα στα τρολς και στα 17χρονα.

                Πάντως γενικότερα τα Forums έχουν ξεπεραστεί δεν είναι μόνο δικό μας το πρόβλημα.


                ΥΓ: Ραμπίδη τι στοκάδι/πουτανάκι είναι αυτή η Θάνου ρε; Είπαμε να σέρνει καράβι, αλλά όχι και έτσι.

                Comment


                • Originally posted by ChrisTop View Post
                  Πάντως γενικότερα τα Forums έχουν ξεπεραστεί δεν είναι μόνο δικό μας το πρόβλημα.
                  εντάξει και το μέγεθος της κοινότητας παιζει ρόλο στο πόσο ζωντανό είναι ένα φόρουμ απλώς τα τελευταία δύο τρία χρόνια παρατηρώ πως η μόδα είναι να σχολιάζονται αναρτήσεις στις σελίδες διαφόρων gaming ιστοσελίδων και να γίνονται μικρές συζητήσεις και ενίοτε κόντρες. Επίσης τα τελευταία, να πω δύο χρόνια, είχε ιδιαίτερα αναπτυχθεί το gaming streaming με υπηρεσίες όπως ειναι το twitch tv. Σαν κοινότητα θα μπορούσαμε να διαφημιστούμε μέσω twitch tv παιζοντας και λέγοντας καμια μαλακία, κανοντας χαβαλέ, σε χαλαρό κλίμα.
                  Star Citizen videos Star Citizen gallery

                  Comment


                  • Την απογοητευση του Sub_zero ειλικρινα την καταλαβαινω γιατι ξερω πως αφιερωσε αρκετο χρονο και ηταν και απελπιστικα μονος στο ολο εγχειρημα.
                    Απογοήτευση δεν υπάρχει, τουλάχιστον όχι έτσι όπως αντιλαμβάνομαι να την εννοείς. Έκανα αυτό που θεωρούσα ότι έπρεπε να κάνω, έμαθα πράγματα και γενικά την έζησα την όλη φάση. Ακόμα και αυτά που έχασα μέσα από αυτή τη διαδικασία, δεν στεναχωρήθηκα στιγμή γιατί τα όποια ρίσκα πήρα ήταν απόλυτα συνειδητά. Όταν ένιωσα ότι οι υπόλοιποι δεν ενδιαφέρονται απλά αποχώρησα και κοίταξα να βρω τον επόμενο σταθμό για να συνεχίσω να κάνω αυτό που μ'αρέσει.

                    Για να μην το παω γυρω γυρω ασκοπα, το θεμα για μενα εστιαζεται στο ο,τι προσπαθησε να κανει πολλα εχοντας παρει πολυ λιγες υποσχεσεις. Δε θυμαμαι ποσα ατομα ειχαν πει πως θα βοηθανε συστηματικα
                    Πιο σωστό θα ήταν το ερώτημα πόσοι θέσαν τον εαυτό τους τελείως εκτός (μόνο ο deus_dope). Το πρόβλημα δεν ήταν η μη συστηματική ενασχόληση, το πρόβλημα ήταν η ουσιαστικά μηδενική συμμετοχή.

                    αλλα σιγουρα ηταν λιγα και η προσπαθεια γινοταν ακομα πιο δυσκολη οταν δε μπορουσε απλα ο καθενας να μπει και να ποσταρει μια ειδηση (επρεπε ολα να περνανε απο ενα ατομο).
                    Τις ειδήσεις είχα πει θα το πάρω πάνω μου τουλάχιστον στην αρχή γιατί είναι μία τελείως άχαρη διαδικασία, άλλωστε το είχα κάνει για αλλού και μπορούσα να το κάνω και σε εμάς. Το πρόβλημα δεν ήταν ότι δεν υπήρχε κόσμος να ποστάρει ειδήσεις αλλά ότι δεν υπήρχε κόσμος να ενδιαφερθεί για όλα τα υπόλοιπα. Πάντως για να μην δημιουργηθούν και λάθος εντυπώσεις δεν είχα αποκλείσει κανέναν από την δυνατότητα να ποστάρει αν θέλει ειδήσεις, απλά δεν το ζήτησε και κανείς. Για τις 3-4 ειδήσεις που γράφτηκαν από άλλα άτομα και όχι από εμένα δεν είχε νόημα να μάθω σε κάποιον πως λειτουργούσε το διαχειριστικό για αυτό και τις ανέβασα εγώ.

                    Δεν ξερω τι μπορουσε να γινει αλλα ειναι παραλογο να εχει κανεις υψηλες απαιτησεις οταν δεν υπαρχουν και σωστες βασεις και δεν το λεω σαν να κατηγορω καποιον, μια διαπιστωση κανω.
                    Μα δεν υπήρχαν ποτέ υψηλές απαιτήσεις. Δεν είπαμε ποτέ ότι πάμε να καλυψουμε πλήρως την επικαιρότητα ή να χτυπήσουμε το gameover και το enternity. Για χαλαρά πράγματα πηγαίναμε αλλά τελικά κάναμε μία τρύπα στο νερό, δλδ πραγματικά είναι σαν να μην υπήρξε καν η σελίδα.

                    Όσο για τις βάσεις τι δεν είχαμε; Κόσμο με εμπειρία στο γράψιμο; Ωραία σελίδα; Δυνατότητα να πάρουμε κάποια παιχνίδια έστω indies;

                    Προσωπικα ειχα πει στην υπολοιπη ομαδα των mods πως με το που φυγω εκτος Ελλαδας για δουλεια θα αποχωρησω, οχι γιατι αυτο μου τρωει πολυ χρονο, αλλα γιατι ηθελα να βγαλω την οποια "ευθυνη" απο πανω μου και να γυρισω σελιδα σε καποια θεματα μετα απο αρκετα χρονια οσο να ναι συστηματικης ενασχολησης με το φορουμ.
                    Δεν είναι θέμα ευθύνης. Δεν νομίζω ότι πρόκειται να κατηγορήσει κάποιος κάποιον άλλο εδώ μέσα. Αυτό που είπα προσωπικά είναι ότι αν είναι να γίνει μία τέτοια κουβέντα να μην αναλωθούμε στα κλασσικά που λέμε πάντα. Τα υπογραμμισμένα δείχνουν ότι λίγο πολύ τα ίδια πράγματα λέμε.

                    Τελος για να μη μιλαμε με σποντες κτλ οντως διαφορα ατομα απο εδω ασχολουνται με θεματα gaming και εκτος GO. Sub_zero μιας και το ανεφερες λοιπον, προσωπικα καταναλωνω ελαχιστες ωρες σε κατι τετοιο και αυτο γινεται απλα γιατι εχω καποιο οφελος απο αυτο, οχι επειδη δεν εχω τι να κανω και γουσταρω τοσο πολυ το οτιδηποτε γυρω απο το gaming. Το ποσα παιχνιδια παιζει ο καθενας σιγουρα κατι λεει για το χρονο του, αλλα και παλι αυτα τα πραγματα ειναι ρευστα και αλλαζουν απιστευτα γρηγορα αν κρινω και απο την προσωπικη μου εμπειρια μετα απο λιγους μηνες στο εξωτερικο.
                    Το ότι δεν μίλησα με ονόματα (δεν έχουν και σημασία άλλωστε, δεν είναι προσωπικό το θέμα) δεν σημαίνει ότι ήταν σπόντα, ως προς την ουσία νομίζω ότι ήμουν ξεκάθαρος. Εγώ δεν το ανέφερα για να απολογηθεί όποιος γράφει και αλλού άλλωστε και εγώ το έκανα -πριν-κατά τη διάρκεια- και μετά το g-o. Αλοίμονο δηλαδή αν είχα την απαίτηση να μου πέφτει λόγος για το τι όφελος έχει κάποιος από τις ασχολίες του και πως αξιοποιεί τον όποιο ελεύθερο χρόνο του.
                    Αυτό που είπα εγώ ότι το πρόβλημα δεν είναι ο χρόνος αλλά ότι τα μέλη αλλά και αυτοί που θα μπορούσαν να κάνουν τη διαφορά (απλά θεωρώ πως ήσουν ένας από αυτούς) είχαν άλλες προτεραιότητες χωρίς να σκάνε ιδιαίτερα για το g-o. Όταν λοιπόν στο 5μηνο που θεωρητικά ήταν ζωντανή οι σελίδα από αυτά τα άτομα βλέπω 17 κείμενα να πηγαίνουν αλλού και μόλις 1 για εδώ τι συμπέρασμα να βγάλω; Και το τονίζω και πάλι πως δεν μου πεφτει λόγος τι κάνει ο καθένας εγώ απλά σχολιάζω το ενδιαφέρον και την κίνηση στο g-o. Όταν λοιπόν βλέπω μία τέτοια χαοτική διαφορά έσω άδικο να κάνω το σχόλιο που έκανα, ότι δηλαδή απλά δεν υπάρχει ενδιαφέρον για το g-o;
                    Και για να μην παρεξηγηθώ κιόλας, δεν θεωρώ αδιαφορία π.χ να γράψει κάποιος αλλού review για το zelda του 3ds από τη στιγμή που από εκεί μπορεί να το εξασφαλίσει δωρεάν. Όταν όμως κάποιος που γενικά γράφει reviews και έχει παίξει ένα παιχνίδι το οποίο δεν το έχει πάρει για review από αλλού και δεν γράφει ούτε ένα κειμενάκι για εδώ, το πρόβλημα είναι ότι δεν παίζουμε πια games σαν κοινότητα; Ή όταν πάλι στα ίδια πλαίσια δεν βρέθηκε κανείς να ζητήσει ένα indie game φταίει η έλλειψη χρόνου;

                    Οκ το ξέρω ότι θα φανώ κακός και πιθανώς να παρεξηγηθώ και από άτομα τα οποία έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση σε πολλαπλά επίπεδα. Σε κάθε περίπτωση ήμουν πολύ προσεκτικός στο πως χειρίστηκα το όλο θέμα για αυτό και η αποχώρηση μου ήταν εντελώς αθόρυβη και μπήκα στη διαδικασία να γράψω κάποια πράγματα παραπάνω μετά την αναφορά του Titus στο όνομα μου. Από τη στιγμή που πήγε εκεί η κουβέντα θα ήμουν ψεύτης αν έλεγα ότιδήποτε άλλο. Πάντως πέρα από το ηθικό της υπόθεσης, να είμαστε δηλαδή ξεκάθαροι μεταξύ μας, όλα αυτά μάλλον μικρή σημασία έχουν αφού εσχάτως κι εγώ έχω αφήσει το g-o και το ωραίο του παρελθόν πίσω κοιτώντας μπροστά.

                    Comment


                    • Ξέμπαρκο κι ενετελώς άσχετο με το θέμα,αλλά σκεφτόμουν...εμείς δεν έχουμε σελίδα και θέλουμε κόσμο,το Authority έχει σελίδα και δεν έχει φόρουμ,αλλά μαζεύει έναν άλφα κόσμο.Επίσης αποτελείται από πρώην μέλη του Gamepro.Θα ψηνόσασταν να δείτε κάτι σαν συνεργασία;
                      Αν πέταξα βλακεία,μη με παρεξηγείτε,είμαι άυπνος πολλές ώρες.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • Otan lete adiaforia pou akrivws anafereste?
                        Kathe fora pou legame na dwsoume lefta gia na plhrwsoume den diname?
                        Afto den einai arketo?

                        Thn kentrikh selda enweite?
                        H kentrikh selida htan santigy apo thn arxh, pote den htan kati pou tha anestaine to forum, eleos an to pisteve kapoios afto.
                        Den einai dynaton na ksekinas kati kai meta na perimeneis apo tous allous na to teleiwsoun.

                        Egw eixa ksekinhsei to kanali mas sto youtube kai anevaza synexeia videos otan evriska thn efakairia, alla to ekana gia mena, den to ekana perimenontas olous esas na anevazete videos gia mena... eleos dhladh.

                        Egw thn adiaforia pou lete den thn vlepw ektos an anafereste se kati allo pou den gnwrizw.
                        Akomh kai twra pou teithetai to zhthma gia to an tha kleisoume h oxi, oloi prosferomaste na dwsoume lefta gia na meinei anoixto to forum, dhladh ti parapanw thelete?

                        Opoios den goustarei as fygei, as gineitai kai 1 post kathe mhna, pou einai to kako se afto otan ta xrhmata pou xreiazontai ta dinoume?

                        An sou aresei kati to kaneis kai monos sou, egw sto FF14 topic milaw monos mou edw kai 40 selides, alla den me peirazei.
                        Thn leksh "adiaforia" thn kaname karamela, oxi to oti exoume douleies kai den mporoume...
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • Συμφωνώ με τον Altair!Θα είχε ενδιαφέρον το fusion με authority!Είναι κάτι σαν την ένωση του buu με τον uub ή του piccolo με τον kami και τους namek!Πολύ μπροστά λέμε!
                          Nintendo I.D.: paixtis
                          3ds friend code: 2664-2347-7128

                          Comment


                          • Επειδή δεν ξέρω, θα ήθελα να ρωτήσω πως ξεκίνησε η ιδέα για νέα κεντρική σελίδα, ήταν ιδέα μια ομάδας μελών του forum τα οποία μετά δεν βοήθησαν και έμεινε μόνος του ξεκρέμαστος ο sub zero ή το ξεκίνησε μόνος του ο sub zero ως admin και μετά στην πορεία θα ήταν η όλη προσπάθεια της φάσης "όλοι οι καλοί χωράνε";

                            Θυμάμαι πως και στην πρώτη προσπάθεια για κεντρική σελίδα το 2008, μετά το καλοκαίρι εάν δεν κάνω λάθος, και τότε λίγα άτομα ενδιάφερθηκαν πραγματικά και στην πορεία ελάχιστοι ανέβαζαν νέα μεταξύ των οποίων εγώ, ο nooto και κάποιος άλλος που μου διαφεύγει. Μετά εγώ πήγα στρατό και ούτως η άλλος δεν ήμουν καν σπίτι και δεν μπορούσα να βοηθήσω άλλο στην κεντρική. Μετά σε κάποια φάση η σελίδα για κάποιον λόγο έπεσε, και γαμηθικε το σύμπαν, χάθηκε ότι γράψαμε σε αυτήν.

                            Originally posted by Ground_zero
                            Egw eixa ksekinhsei to kanali mas sto youtube kai anevaza synexeia videos otan evriska thn efakairia, alla to ekana gia mena, den to ekana perimenontas olous esas na anevazete videos gia mena... eleos dhladh.
                            Χωρίς να θέλω να σου πω πως δεν έκανες καλά αφού γούσταρες οτι έκανες κατά την γνώμη σε μία κοινότητα όταν συμφωνούμε να κάνουμε κάτι θα πρέπει να το εννοούμε και να συνεισφέρουμε όσο μπορεί ο καθένας. Δεν το βρίσκω σωστό αρχικά να συμφωνούμε όλοι για κάτι, να το ξεκινάμε και στην πορεία να μένει ένας ή δύο τρια άτομα που ανεβάζουνε βιντεο στο κανάλι του ytube ή ανεβάζουνε κειμενα στην κεντρική. Αλλιώς προτιμώ να έχω δικο μου gaming κανάλι στο youtube και ότι κάνω να το κάνω για το δικο μου κανάλι. Οπότε εάν και η νέα προσπάθεια για κεντρική ξεκινησε μετά απο συννενόηση να συνεισφέρουν τα μέλη του φόρουμ θεωρώ ορθή την αντίδραση του sub zero να τα παρατήσει αφού είδε πως απο ένα σημείο και μετά μόνο αυτος ενδιαφέρεται για κάτι που ειναι συλλογικό και όχι αποκλειστικά δικό του.
                            Star Citizen videos Star Citizen gallery

                            Comment


                            • Ωραια ειναι αυτα, αλλα δεν υπαρχει κατι που θα βοηθησει το φορουμ να τραβηξει κουπι στο εγγυς μελλον και μια καλη ενδειξη αυτου αποτελει και το ποσα λιγα ατομα σκεφτονται εστω το next-gen leap.
                              Προσωπικα δεν θεωρω οτι το μελλον ειναι τοσο τραγικο. Ενταξει το next gen leap ειναι πολυ λογικο να μην το σκεπτεται κανεις στην παρουσα φαση. Σε επιπεδο forum ή ακομα και ιστοσελιδας κανεις δεν ασχολειται με next gen globally καθως δεν υπαρχουν παιχνιδια και το μεταβατικο σταδιο απο τη μια γενια στην αλλη φαινεται οτι θα κρατησει πολυ περισσοτερο απο τις προηγουμενες γενιες καθως η αγορα εχει αλλαξει και ειναι δυσκολο να στηριξεις next gen only μεγαλη παραγωγη σε τοσο μικρες εγκατεστημενες βασεις. Εδω sites οπως το ign και forums οπως το neogaf η μονη θεματικη που εχουν ειναι οι πωλησεις και αν τα παιχνιδια του Χ1 τρεχουν σε 720/30fps για να κραξουμε. Σε επιπεδο ουσιας η next gen δεν υπαρχει προς το παρον και δεν θα υπαρχει τουλαχιστον για ενα χρονο ακομα. Το ''περασμα'' θα αρχισει να γινεται οταν δουμε πραγματα, αυτο δεν το πολυ φοβαμαι.

                              Επισης (και παλι σε οτι αφορα το μελλον) ο BB ειπε κατι το οποιο ειναι παρα πολυ σωστο και δεν το σχολιασε κανεις. Η εποχη που ερχεται βοηθαει παρα πολυ τους χομπιστες σε οτι αφορα τη δημιουργια και την αναπαραγωγη υλικου. Streaming και video uploads ειναι μια διαδικασια η οποια εχει απλοποιηθει παρα πολυ και με την νεα γενια το ολο concept γινεται προσβασιμο και για τους console gamers. Σε λιγο χρονο απο τωρα ο συγκεκριμενος μηχανισμος θα γινει υποθεση ρουτινας και η δημιουργια υλικου που θα παρεχει video-κριτικη ή online σχολιασμο θα ειναι κατι που θα μπορει να κανει και ο καθε πικραμενος.


                              Ειπωθηκε οτι αν ειναι να παμε αλλου θα χαμε παει ηδη. Δε συμφωνω ακριβως. Αν αυριο εκλεινε η σελιδα δε θα ξερα που να παω και δε θα πηγαινα πουθενα εδω που τα λεμε. Εδω εμπαινα και μπαινω γιατι μου αρεσει εστω και σπανια να διαβαζω τις αποψεις καποιων ατομων που ξερω καιρο και εκτιμω, οποτε προτιμω να ξερω πως τα περισσοτερα απο αυτα τα ατομα θα πανε καπου συγκεκριμενα, παρα να παει ο καθενας οπου θελει και να μην τα ξαναπουμε και ποτε στην τελικη.
                              Μιας και ειμαι ενας απο αυτους που το ανεφεραν, θα προσπαθησω να ειμαι λιγο πιο συγκεκριμενος. Δεν λεω οτι μια τετοια κινηση δεν θα βοηθησει καθεναν απο μας individually, απλα δεν βλεπω πως μπορει να μας εξυπηρετησει ως συνολο. Με αλλα λογια αν εγω θεωρουσα οτι εδω δεν μπορω να μιλησω για τα πραγματα που θελω, θα πηγαινα καπου αλλου που θα ειχα αυτη τη δυνατοτητα. Σε αυτο το αλλου αν ερχοσασταν και εσεις και παλι τις συζητησεις δεν θα τις εκανα μαζι σας αφου ειτε στο GO ειτε σε αλλο forum για τον α ή το β λογο δεν θα ειχατε αποψη για τα θεματα τα οποια θα ηθελα να μιλησω εγω. Επιπλεον να πω οτι αναφερομαι στο πως το βλεπει καποιος που ειναι ενεργος. Αν μιλαμε για καποιον που απλα θελει να παρακολουθει το τι γραφεται τοτε ναι, η συνολικη μετακινηση ειναι καλη ιδεα γιατι μπορει να παρακολουθει περισσοτερα posts ατομων που τον ενδιαφερουν.

                              Για τα οσα ειπε τωρα ο sub... Καταρχην να πω συγχαρητηρια για την προσπαθεια που ξεκινησε και το μερακι που εδειξε. Το προβλημα για μενα ειναι οτι το να στηριξεις ενα τετοιο στησιμο (ΚΑΝΟΝΙΚΗ κεντρικη σελιδα με ανανεωσεις και κειμενα) θελει τιτανια προσπαθεια, ποσο μαλλον οταν το μερος του υλικου ερχεται απο μια κοινοτητα οπως η δικη μας. To κακο με αυτες τις περιπτωσεις ειναι οτι αρχικα παντα υπαρχει ενας ενθουσιασμος ο οποιος ακολουθειται απο σταδιακη μειωση του ενδιαφεροντος. Επισης κατι το οποιο εχετε ισως καταλαβει οι περισσοτεροι ειναι οτι μεγαλο ρολο σε τετοια σκηνικα που απαιτουν ομαδικοτητα παιζει και η ψυχολογια της μαζας. Αυτο ειναι μλκ βεβαια αλλα δυστυχως ετσι ειναι. Αν εγω βλεπω οτι το project εγκαταλειπεται, θα το εγκαταλειψω... απο την αλλη η δικη μου συμπεριφορα θα επηρεασει τους υπολοιπους και ετσι δημιουργειται ενας κυκλος και το αποτελεσμα ειναι το προφανες. Γι'αυτο και χρειαζεται πολυ συγκεκριμενο πλανο οταν μιλαμε για ΟΜΑΔΙΚΕΣ δουλειες. Σε περιπτωσεις που ο αλλος το κανει για την παρτυ του και εχει εξαρχης στο μυαλο του οτι ακομη και η ατομικοτητα δεν θα τον επηρεασει, τα πραγματα ειναι τελειως διαφορετικα (πχ ο τροπος που το εθεσε ο Ground). Τελος παντων, για να κλεισω θεωρω οτι ευθυνες ή αδιαφορια δεν υφιστανται οταν μιλαμε για τετοια πραγματα και κανεις δεν μπορει ουτε να κατηγορησει ουτε να απαιτησει... Οι ερασιτεχνικες προσπαθειες ειναι καταδικασμενες να επιτυχουν ή να αποτυχουν αναλογα με τις διαθεσεις των μελων τους.

                              Παντως εγω ξαναλεω οτι η σελιδα καλα κανει και υπαρχει γιατι στο κοντινο μελλον, gaming χρονος και χρονος δημιουργιας υλικου ειναι εννοιες ταυτοσημες. Εχετε το στο μυαλο σας...

                              EDIT:


                              Χωρίς να θέλω να σου πω πως δεν έκανες καλά αφού γούσταρες οτι έκανες κατά την γνώμη σε μία κοινότητα όταν συμφωνούμε να κάνουμε κάτι θα πρέπει να το εννοούμε και να συνεισφέρουμε όσο μπορεί ο καθένας. Δεν το βρίσκω σωστό αρχικά να συμφωνούμε όλοι για κάτι, να το ξεκινάμε και στην πορεία να μένει ένας ή δύο τρια άτομα που ανεβάζουνε βιντεο στο κανάλι του ytube ή ανεβάζουνε κειμενα στην κεντρική. Αλλιώς προτιμώ να έχω δικο μου gaming κανάλι στο youtube και ότι κάνω να το κάνω για το δικο μου κανάλι. Οπότε εάν και η νέα προσπάθεια για κεντρική ξεκινησε μετά απο συννενόηση να συνεισφέρουν τα μέλη του φόρουμ θεωρώ ορθή την αντίδραση του sub zero να τα παρατήσει αφού είδε πως απο ένα σημείο και μετά μόνο αυτος ενδιαφέρεται για κάτι που ειναι συλλογικό και όχι αποκλειστικά δικό του.
                              Καταρχην να πω οτι αυτα περι αλλων κειμενων σε αλλες σελιδες κλπ δεν τα γνωριζω αλλα θα πω καποια πραγματα σχετικα με τις συζητησεις για την κεντρικη στην οποια ειχα προσβαση. Αρκετος κοσμος ειχε πει οτι θα βοηθησει, μεσα σε αυτους και εγω, και οντως καποια κειμενα γραφτηκαν αρχικα. Απο κει και περα αν κανεις θελει να ειναι ρεαλιστης πρεπει να τα περιμενει ολα, απο τρελη συμμετοχη μεχρι και καθολικη εγκαταληψη. Προσωπικα εγραψα για το DarkSiders 2 και πηγα να γραψω κειμενα για τα Bioshock και TR τα οποια δεν μου βγηκαν. Στη συνεχεια ειχα ορεξη για gaming αλλα δεν ειχα ορεξη να γραψω formal κριτικες για το τι επαιζα. Ταυτοχρονα αρχισα να μπαινω και εγω στο τριπακι οτι δεν συμμετεχει κανενας οποτε αστο. Οταν μιλαμε για ερασιτεχνικες προσπαθειες τετοιου ειδους σκαμπανευασματα ειναι δεδομενο οτι θα συμβουν. Και αυτο ειναι κατι που εμαθα και στην πραξη απο την προηγουμενη εκφανση της κεντρικης που οπως ειπες ξεκινησαμε δινοντας τεραστιο υλικο (ειδικα εμεις οι 2 με το αφιερωμα) και καταληξαμε να προσφερουμε μια αμεληταια ανανεωση μεσω νεων οι 2 μας μεχρι που η σελιδα επεσε... Τετοια project παιδια να το ξερετε απαιτουν απολυτη συννενοηση, σοβαρο πλανο και ισως ρεαλιστικους αρχικους στοχους αν ειναι να δουλεψουν + παιζει επισης ρολο το να το κανεις και λιγο για την παρτυ σου-να γουσταρεις ανεξαρτητα απο την ανταποκριση. Απο την αλλη αν η ανταποκριση υπαρχει τοτε παιρνεις δυναμη να συνεχισεις ακομα πιο δυνατα. Εγω γουσταρω παντως με αυτο που ειπε ο sub οτι θα το ξανακανε γιατι μια τετοια φραση δηλωνει οτι σαν ατομο ειχε τα στοιχεια που περιγραφω πιο πανω.


                              Comment


                              • Εγώ είμαι με Ground. Ενδιαφερόμαστε για το forum και θέλουμε να συνεχίσει.
                                Δεν μπορεί όμως κάποιος να επιβάλλει στον καθένα πως θα συμμετάσχει στο forum.

                                Τώρα αν κάποιος έταξε στον sub_zero λαγούς με πετραχήλια και μετά έφυγε από την πίσω πόρτα, του δίνω δίκιο να παραπονιέται, διαφορετικά όχι (βλ. ερώτηση Big_Boss πιο πάνω).
                                The illusion of free will is an illusion.

                                Comment

                                Working...
                                X