Announcement

Collapse
No announcement yet.

Arcades!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Arcades!

    Όλοι σχεδόν έχουν μυριστεί ότι τα arcades δειλά-δειλά βγαίνουν ξανά στο προσκήνιο! Δεν είναι όλα ρόδινα όμως και η κατάσταση που πάει να επικρατήσει δεν μοιάζει τόσο με τις παλιές καλές εποχές όπως αναφέρεται στο arcade group. Τι εννοώ; Πλέον είναι πολύ ακριβά (στο χώρο που πήγα η ελάχιστη χρέωση ήταν 1€ ανά game) και η κυβέρνηση έχει ορίσει απογορευτικούς περιορισμούς για μικρομεσαίους επιχειρηματίες οι οποίοι θέλουν να ανοίξουν τέτοιο μαγαζί. Όμως μιλάμε για τα arcades(!!) Οπότε αξίζουν threadκαι με το παραπάνω!

    Παραθέτω βίντεο από τα arcades στο Village-Ρέντυ! Το πρώτο δείχνει ένα μέρος μόνο των arcades που υπάρχουν εκεί! Μερικά από αυτά που δείχνει η κάμερα είναι Outrun 2 SP SDX (Super Deluxe), Sega Rally 3 World Rally Car Edition, Let's Go Jungle (why not?), Hummer και Sega UFO Catcher (Το τελευταίο που δείχνει η κάμερα, μου 'φαγε τα λεφτά αυτό, είναι το γνωστό παιχνίδι "δαγκάνας" φτιαγμένο απ' τη Sega όμως).
    Το δεύτερο βίντεο δείχνει ένα και μόνο arcade γιατί πρέπει! Experience what it is to be the RAMBO!!!!
    Το 95% των arcadesήταν Sega!
    Τα αγαπημένα μου είναι: After Burner: Climax (βγάλτε το στις κονσόλες ΤΩΡΑ) Sega Rally 3, Outrun 2, Rambo.
    Περιμένω και τα δικά σας σχόλια και εμπειρίες από την επάνοδο των arcades η οποία δεν βλέπω να μας έχει ενθουσιάσει (βλέπε πιό πάνω γιατί) αλλά μας έχει τραβήξει την προσοχή.

    Η δική μου συμβουλή όταν πηγαίνετε σε arcades είναι: ΜΗΝ πάτε με πολλά λεφτά!! Κοινώς, φάτε μάτια ψάρια!!!


    TransferBigFiles.com allows computer users to send large files to anyone. Videos, pictures, documents or any other file that is too large to send as an email attachment can be sent through TransferBigFiles.com

    TransferBigFiles.com allows computer users to send large files to anyone. Videos, pictures, documents or any other file that is too large to send as an email attachment can be sent through TransferBigFiles.com
    The illusion of free will is an illusion.

  • #2
    Καλά έκανες που άνοιξες thread, χρειαζόταν αν και δεν το βλέπω να μένει ζωντανό για πολύ. Γενικά πάντως τα arcades στην Ελλάδα δεν υπάρχουν γιατί πολύ απλά στην καλύτερη θα τα χαρακτήριζα Amusement Centers. Τα παιχνίδια είναι κυρίως μεγάλες καμπίνες με εντυπωσιακά χειριστήρια και that's it. Ούτε fighting games, ούτε shooting, oύτε puzzle και πάει λέγοντας. Δεν ξέρω αν είναι το κοινό που λείπει, αλλά σαν το μαγαζί της οδού Τζώρτζ δεν ξέρω αν θα ξαναδούμε. Και με τιμές που σε ενθάρρυναν να ταίσεις πολλά μηχανήματα.
    Insert Coin

    Comment


    • #3
      Arcades έχει και στην υπόγα στα Odeon στη Συγγρού, με Sega Rally, Outrun, Time Crisis 3, Virtua Fighter 5, Tekken 6, Virtua Tennis 3 και διάφορα άλλα με μηχανές και αμάξια.
      sigpic

      Comment


      • #4
        Originally posted by Jedah View Post
        Καλά έκανες που άνοιξες thread, χρειαζόταν αν και δεν το βλέπω να μένει ζωντανό για πολύ. Γενικά πάντως τα arcades στην Ελλάδα δεν υπάρχουν γιατί πολύ απλά στην καλύτερη θα τα χαρακτήριζα Amusement Centers. Τα παιχνίδια είναι κυρίως μεγάλες καμπίνες με εντυπωσιακά χειριστήρια και that's it. Ούτε fighting games, ούτε shooting, oύτε puzzle και πάει λέγοντας. Δεν ξέρω αν είναι το κοινό που λείπει, αλλά σαν το μαγαζί του οδού Τζώρτζ δεν ξέρω αν θα ξαναδούμε. Και με τιμές που σε ενθάρυναν να ταίσεις πολλά μηχανήματα.
        Ντάξει είναι και αυτό μέρος της εξέλιξης του είδους. Αυτό έχει τα καλά του και τα κακά του. Και γω γούσταρα παλιά: φέρε τα κουμπιά και το μοχλό, πάρε ένα 50ρικο (15 λεπτά :S δηλ. και κάποιοι είχαν προλάβει και το 20ρικο(!!), ) και άσε με να λιώσω. Τώρα οι ποζεροκαμπίνες σε μερικά παιχνίδια δεν με χαλάνε καθόλου (Sega Rally, After Burner, Outrun) αλλά ... φαρμακείο. Επίσης δαγκάνες και interactive movies (δεν παίζεις, μπαίνεις σε μια καμπίνα που κουνιέται και βλέπεις!!) ε, δεν είναι arcades αυτά.

        Deus_dope από τιμές πως πάμε; Τα VF, Tekken και Virtua Tennis είναι 50 λεπτά τουλάχιστον;
        The illusion of free will is an illusion.

        Comment


        • #5
          Nαι, 50 λεπτά η μάρκα πάει, τα άλλα με τις καμπίνες είναι πιο ακριβά.
          sigpic

          Comment


          • #6
            Tekken 6? =O. Eίσαι σίγουρος deus_dope?

            Comment


            • #7
              Ναι ρε μάγκα το είδες σίγουρα; Υπάρχει Tekken 6;
              Insert Coin

              Comment


              • #8
                Αν και το παθος μου για τα arcades δεν ειναι το ιδιο πια (δυστυχως χαθηκαν για μεγαλο διαστημα απτο αθανατο Ελληνικο κρατος), προσφτατα επαιξα τα Mario Kart 1 & 2 που ομως τα βρηκα αθλια σε σχεση με τα αντιστοιχα των GC & DS
                " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                Authenticity sir, authenticity. "

                Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                Comment


                • #9
                  Για να μην σας λέω και μπαρούφες, μου φάνηκε αυτό έχει. Εκτός κι αν ήταν το 5 και δεν πήρα πρέφα.
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Νέο Arcade Racing από Sega, ίσως στα χνάρια του Sega Touring Car. Φαίνεται υψηλών προδιαγραφών αν και το βίντεο δείχνει μόνο... βίντεο!



                    Επίσημο site: https://swdc.sega.jp/
                    Άρθρο από eurogamer: http://www.eurogamer.net/articles/20...-looks-amazing
                    The illusion of free will is an illusion.

                    Comment


                    • #11
                      Καλέ τα γραφικά είναι super ρεαλιστικά, οι άνθρωποι μοιάζουν με ανθρώπους! ~χο χο χο!
                      Ναι οκ τα arcades υπάρχουν αλλά από ότι καταλαβαίνω μόνο στην Ιαπωνία πλέον, πάνε τα τεράστια arcades σε Ευρώπη και Αμερική, καλά εδώ μόνο ότι βρεις στο mall!

                      Comment


                      • #12
                        Υπάρχει ένα arcade με ένα στοιχειωμένο Λούμα παρκ. Πυροβολείς κλόουν. Σχετικά καινούργιο. Το δοκίμασα στον υπολογιστή και ήταν πολύ καλό για τρόμου. Κρίμα που δεν υπάρχει εδώ.

                        Στην Χαλκιδική χθες είχε παραγκωνισμένο το ΗΟΤD ΙΙΙ. Κατά τύχη το βρήκα κει που το χωσε.

                        Comment


                        • #13
                          Έλα μωρέ, κατέβασε το στο pc το ίδιο είναι! Το χω στο og Xbox!

                          Comment


                          • #14
                            Συγκρίνεται τώρα το ποντίκι με αυτό το μαραφέτι που σου πιάνεται ο ώμος;

                            Μπορείς πλέον να παίξεις και το hotd4.

                            Comment


                            • #15
                              Necrothreading here. Alla erxetai epitelous.


                              Comment

                              Working...
                              X