Announcement

Collapse
No announcement yet.

Dreamcast

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Άσε δε γυρνάς πίσω μετά, τόσα χρόνια που χρησιμοποιώ VGA, όποτε βλέπω το DC με Scart, RGB ή οτιδήποτε άλλο, μου κακοφαίνεται πολύ. Όποιος έχει Dreamcast καλό είναι να ψαχτεί με μια απ’ τις άνωθεν λύσεις imo.

    Απλά να υπενθυμίσω, ότι επειδή το VGA mode είναι κλειδωμένο στα 60hz, όσοι τίτλοι δεν υποστηρίζουν 60αρι δεν μπορούν να παιχτούν μέσω VGA. Ανάμεσα τους, δυστυχώς, τίτλοι όπως το Skies of Arcadia και το Cannon Spike (το PAL). Το πρόβλημα εμφανίζεται συνήθως σε PAL εκδόσεις, στα NTSC δύσκολα βρίσκεις μη 60αρι τίτλο.

    Οπότε, προτιμάτε NTSC versions (που είναι και φθηνότερες), ή τις χορηγίες του SNESorama.
    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

    Comment


    • #17
      Ε ρε θα γίνει πανικός! Εεε ναι, το ξέρω όλο λόγια είμαι αλλά το εννοώ ρε παιδιά, άσχετα αν δεν μου βγαίνει!

      Loggo σε ρώτησα για απεικόνιση DC και συγκεκριμένα LCD HDTV γιατί η συγκεκριμένη τεχνολογία κάνει upscale της ανάλυσης των παιχνιδιών στην φυσική ανάλυση της οθόνης (π.χ. 1024 x 768) με αποτέλεσμα να τεντόνεται η εικόνα που βγάζει το DC και να δείχνει ψιλοάσχημα. Π.χ. εγώ παίζω Okami σε LCD HDTV με component και παρόλο που είναι συμπαθητικό ΔΕΝ πλησιάζει την εικόνα της SDTV με RGB scart (και να φανταστείς το παιχνίδι έχει ρύθμιση γραφικών "LCD").
      Με καθισυχάζει πάντως το γεγονός ότι σου φαίνεται μια χαρά.

      να είναι τέσσερις μαντράχαλοι πάνω από ένα PC monitor, είναι κατευθείαν entry για failblog.
      Μαντραχαλάδες που καμπουριάζουν γύρω από 15 inch monitor FOR THE WIIIIN!!
      The illusion of free will is an illusion.

      Comment


      • #18
        Η εικόνα σε μένα δε γίνεται stretched, τουλάχιστον όχι όταν χρησιμοποιώ την επιλογή 4:3. Ακόμα και σε τίτλους που υποστηρίζουν 16:9 στο Dreamcast (ναι υπάρχουν, γιατί το Dreamcast είναι μπροστά) σε 4:3 παίζω.
        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

        Comment


        • #19
          Και να φανταστεί κανείς ότι οι ηλίθιοι διοργανωτές του Evo 2009, κατέστρεψαν ένα Dreamcast επι σκηνής για να υποδηλώσουν ότι δεν θέλουν να το χρησιμοποιούν πια για MvsC 2. Λές και 10 χρόνια τώρα δεν τους είχε βγάλει ασπροπρόσωπους. Είναι τρελοί αυτοί οι Αμερικάνοι...

          Πάντως έχω πεί χίλιες φορές ότι HDTV και Dreamcast δεν πάνε μαζί. Δεν υπάρχει καμία HDTV με καλό scaling σε 640x480 progressive. Είτε χρησιμοποιείς RGB scart σε CRT tv, είτε VGA σε CRT monitor. That's it.
          Ορίστε το δικό μου setup(VGA box, CRT 17" monitor)

          Insert Coin

          Comment


          • #20
            Jedah το SFIII third Strike πως δείχνει στο monitor; Αξεπέραστο αποτέλεσμα;
            Εγώ δυστυχώς το έχω σε κόπια και δεν υπάρχουν τα απαραίτητα αρχεία.

            Ο θεούλης Burai έχει βάλει tag για το thread the_vortex_of_dreams! Respect!
            The illusion of free will is an illusion.

            Comment


            • #21
              To Dream ηταν μια σπουδαια κονσολα παροτι δεν ειχε πολλα RPGs. Το πιο αξιολογο ηταν το Skies of Arcadia που επανεμφανιστηκε μερικα χρονια αργοτερα στο GC. Eπισης, κυκλοφορησαν ορισμενα αρκετα καλα μονο στην Ιαπωνια (El DOrado 1-7, Vermilion Desert, Sunrise Eiyuutan κτλ). Φυσικα υπηρχαν και τα Phantasy Stars που ομως χανουν πολυ χωρις το Online μερος.

              Παρολαυτα, η κονσολα εχει συνδεθει στη μνημη μου με το "απολυτο" Shen Mue. Οτι και να πει κανεις θα ειναι λιγο. Σχετικα με αυτο το παιχνιδι.... ενας Fan Του προσπαθει εδω και χρονια να δημιουργησει ενα spin-off....

              Shen Mue Chapter 2 - > http://www.segaroleplaying.com/fga/shench2.php

              Τεσπα, η κονσολα εχει πολλες ποιοτικες προτασεις και ηταν η πρωτη που εφαρμοσε το επιτυχες online gaming σε μεγαλη κλιμακα.
              " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

              Authenticity sir, authenticity. "

              Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



              Comment


              • #22
                Originally posted by Ryu_gr View Post
                Jedah το SFIII third Strike πως δείχνει στο monitor; Αξεπέραστο αποτέλεσμα;
                Εγώ δυστυχώς το έχω σε κόπια και δεν υπάρχουν τα απαραίτητα αρχεία.

                Ο θεούλης Burai έχει βάλει tag για το thread the_vortex_of_dreams! Respect!
                Δεν δείχνει καθόλου καλά και θα σου εξηγήσω αμέσως γιατί. Το third Strike σχεδιαστηκε για 15 Khz low resolution RGB monitors και ζωγραφίζεται σε 384x224. Η συγκεκριμένη ανάλυση δεν γίνεται scale σε 640x480 με ακέραιο πολλαπλασιαστή, οπότε υπάρχουν junkies και προβλήματα παρόμοια με των SFA3 & Super Turbo στο ίδιο μηχάνημα. Αν όμως έχεις RGB, υπάρχει ένας κωδικός για να ξεκλειδώσεις την πραγματική arcade Low resolution και να παίξεις το παιχνίδι όπως στα arcades. Με κάποια μικρά glitches βέβαια, όπως κάποιες γραμμές που εμφανίζονται στο σώμα του Ken, μάλλον λόγω λίγης video ram. Γενικά οπως το Super Turbo, έτσι και το Third Strike δεν έχει ακόμα ένα ΤΕΛΕΙΟ, arcade perfect port αν και πέρασαν 10 χρόνια απο την κυκλοφορία του. Βλέποντας όμως πόσα Dreamcast/Naomi ports γίνονται στο XBLA, δεν θεωρώ απίθανο να δούμε κάποια στιγμή την έκδοση του DC στο Live. Από ολότελα καλή και η Παναγιώταινα....

                Με VGA cable δείχνουν εκπληκτικά τα παιχνίδια που είναι σχεδιασμένα για 480i/p όπως το F355 Challenge, Capcom vs SNK 2(μερικά sprites είναι χάλια γιατί είναι ripoff από low res SFA games), Marvel vs Capcom 2(το ίδιο) και γενικά κάθε 3D παιχνίδι. Το αρνητικό είναι ότι υπάρχουν games όπως το φανταστικό Bangai-oh που δεν μπορούν να παίξουν με VGA ανάλυση, γιατί πολύ απλά χρησμοποιούν αποκλειστικά την low res video mode του DC. Σε αυτή την περίπτωση μόνο RGB/Composite δουλεύει.
                Insert Coin

                Comment


                • #23
                  Jet Set Radio is still the shit.



                  Γιορταστε με αυτο τα 10 χρονια DC, ολες οι αλλες επιλογες θα θεωρηθουν αιρετικες.

                  Σοβαρα τωρα το παιχνιδι το παιξα περυσι πρωτη φορα και μου εκανε τεραστια εντυπωση χαρη στο ιδιαιτερο υφος του. Ζωντανοι κοσμοι, τελειος οπτικος τομεας και ακομα τελειοτερο soundtrack.
                  Σε βαζει στο κλιμα του παιχνιδιου για τα καλα.
                  Enjoy the videos and music that you love, upload original content and share it all with friends, family and the world on YouTube.


                  Ψηνω replay με την 1η ευκαιρια, δυσκολα βρισκεις πλεον παιχνιδια τα οποια απλα σου φτιαχνουν τη διαθεση.

                  Comment


                  • #24
                    [GT]55604[/GT]

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by Jedah View Post

                      Με VGA cable δείχνουν εκπληκτικά τα παιχνίδια που είναι σχεδιασμένα για 480i/p όπως το F355 Challenge, Capcom vs SNK 2(μερικά sprites είναι χάλια γιατί είναι ripoff από low res SFA games), Marvel vs Capcom 2(το ίδιο) και γενικά κάθε 3D παιχνίδι.
                      Σωστός! Για αυτό και λέω ότι το VGA cable είναι ή του ύψους ή του βάθους! Τα περισσότερα ύψους!

                      Κοίταξε να δεις, πειραματικά μιλώντας, το 3rd Strike σε σύνδεση με απλή TV και καλώδιο RGB scart (δηλ. 15KHz, 640x480i) δείχνει απλά τέλεια. Στο Dreamcast για να το επιτύχεις αυτό πρέπει να κάνεις το high resolution cheat πριν αρχισεις το παιχνίδι, ενώ στο xbox/ps2 αυτά τα settings είναι default. Δηλαδή προτιμώ την ανάλυση των κονσολών με λίγα λόγια. Στο arcade, παρόλα αυτά τα sprites είναι μεγαλύτερα! Στο DC πάντως για κανένα λόγο να βάλω το low res cheat καθώς δείχνει χειρότερα, εφόσον μπορώ να διακρίνω τα pixels. Τώρα στο monitor εκεί παίζει 480p, δεν μπορώ να φανταστώ τις επιπτώσεις, θα ήθελα να το δω. Εσύ τι προτιμάς (πέρα από την original ανάλυση), SFIII με RGB scart σε TV (480i) ή με VGA σε monitor (480p); Πάτα το start+x πριν το Capcom logo γιατί στο DC δεν είναι default το 480i στην TV.
                      The illusion of free will is an illusion.

                      Comment


                      • #26
                        Μόλις βρώ ένα άρθρο που να αναλύει επακριβώς τα codes που δίνεις πρίν το Capcom logo θα επανέρθω. Αλλά αν θυμάμαι καλά το παιχνίδι ξεκινάει από default σε κλασσικό 480i NTSC, και για να παίξεις σε low res 384x224 βάζεις κωδικό. Σε μια CRT TV πάντως το καλύτερο για το παιχνίδι είναι το δεύτερο, επειδή για αυτήν την ανάλυση είχαι σχεδιασμένο. Θα ψάξω και θα στο επιβεβαιώσω.

                        UPDATE: Σύμφωνα με το neoseeker υπάρχουν 2 modes, ένα low res και ένα high res interlaced. Μάλλον πρόκειται για το 384x224 progressive και 640x480 interlaced αντίστοιχα.
                        Insert Coin

                        Comment


                        • #27
                          Δεν την ειχα την κονσολα(αν και την βρισκω ευκολα πλεον στα καρφουρ)αλλα η αληθεια ειναι πως η εντυπωση που μου ειχε κανει τοτε ηταν τεραστια.Ενα μαγαζι στη γειτονια ειχα φερει το ιαπωνικο πρωτα μεχρι να ερθει το ευρωπαικο και μερικα παιχνιδια και μετα το φροντηστηριο λιωναμε εκει με MK Gold.Για να μη μιλησω για το Soul Calibur με το οποιο χεσαμε τα βρακακια μας.



                          Επισης οταν κυκλοφορησε το PS2 εβλεπα test μεταξυ των παιχνιδιων.Στο Dreamcast ειχαν παντα καλυτερο AA και κινηση.Μη ξεχναμε πως το DC ηταν η πρωτη κονσολα με 60fps στα περισσοτερα games και ΑΑ.Ουτε τα PS3/360 κανουν κατι τετοιο.Ηταν και η πρωτη κονσολα με modem.ασχετα αν δε προλαβε να γινει κατι.
                          Ground_Zero:

                          Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                          Comment


                          • #28
                            IGN THE TOP 25 DREAMCAST GAMES.





                            Ground_Zero:

                            Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by Azrael View Post
                              Δεν την ειχα την κονσολα(αν και την βρισκω ευκολα πλεον στα καρφουρ)αλλα η αληθεια ειναι πως η εντυπωση που μου ειχε κανει τοτε ηταν τεραστια.
                              Σε όσα Carrefour έχω πάει δεν έχω δεί ποτέ κάτι τέτοιο. Σε ποιό αναφέρεσε;

                              Άσχετο, αλλά πρέπει να φτιάξω ένα tutorial για το πώς να διορθώνεις το πρόβλημα με τα random reboots. Το έχω κάνει και είναι σχετικά απλό.
                              Insert Coin

                              Comment


                              • #30
                                Kαρφουρ στη Λαρισα.Το ειχε προσφατα στα 30 ή 50 ευρω δε θυμαμαι ακριβως μαζι με house of the dead 2 και το πιστολι.
                                Ground_Zero:

                                Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                                Comment

                                Working...
                                X