Announcement

Collapse
No announcement yet.

Dreamcast

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dreamcast



    Πλέον οι DC fans έχουμε το δικό μας thread- οφείλουμε να σκεφτούμε και τη δημιουργία group. Αύριο είναι και η μεγάλη μέρα μιας και την 9η του Σεπτέμβρη του 1999 είχαμε την κυκλοφορία του DC στη Δύση( ως γνωστόν η Ευρώπη παραμερίζεται σχεδόν πάντα και υιοθετούμε ως γενέθλια την αμερικανική κυκλοφορία... oh well...)



    Αύριο λοιπόν κλείνουν 10 χρόνια από την κυκλοφορία του DC. Μια κονσόλα που σε πάρα πολλούς gamers έχει προσφέρει ατελειώτες ώρες διασκέδασης και συνεχίζει έστω και μέσω homebrew προσπαθειών. Κατά την ταπεινή μου άποψη πρόκειται για την αρτιότερη πρόταση της SEGA. Διόρθωσε τα όποια προβλήματα υπήρχαν με το Saturn και δημιούργησε ένα υπέροχο gaming σύστημα. Τα πράγματα βέβαια για διάφορους λόγους δεν εξελίχθηκαν όπως ευχόντουσαν οι sega fans και η ίδια εταιρεία με αποτέλεσμα το πολυπόθητο comeback στην πρώτη θέση να μείνει ένα όνειρο. Ωστόσο το Dreamcast απέκτησε θέση στην καρδιά πολλών από εμάς όσο τετριμμένο κι αν φαίνεται.





    Ένα μεγάλο μέρος της επιτυχίας και αντοχής του DC στο χρόνο οφείλεται στην πλειάδα των ποιοτικών arcade και πρωτότυπων τίτλων που διαθέτει στο line up του.Power Stone, Crazy Taxi, Shnemue, Soul Calibur, Jet Set Radio, Gunbird 2 , Ikaruga( έστω κι αν στη Δύση δε μας έκανε την τιμή), Marvel Vs Capcom, Virtua Tennis, Sonic Adventure και η λίστα συνεχίζεται και άνετα μπορούν να αναφερθούν πολλά ακόμη. Τα τεσσερα controller ports επέτρεπαν αξέχαστες multiplayer εμπειρίες( power stone 2, virtua tennis είναι κλασικά πραδείγματα) Ας μην ξεχνάμε και το πρωτότυπο αν και ολίγον τι ογκώδες controller με τα πολύ καλα και λειτουργικα triggers καθώς και τα υπόλοιπα περιφερειακά όπως η VMU, το keyboard, ένα πολύ καλό arcade stick, το αρκετά πρωτότυπο combo microphone+Seaman, το combo Samba de Amigo+marachas και σίγουρα ξεχνάω αρκετά.

    Το τελευταίο και κυριότερο κομμάτι που συμπλήρωνε το puzzle του DC ήταν η δυνατότητα για online μέσω του ενσωματωμένου dial up modem που διέθετε. Αν και προσωπικά δεν είχα ποτέ online εμπειρία με το DC- στην Ελλάδα ποτέ δεν υπήρξε επίσημη υποστήριξη και δε γνώριζα τον τρόπο- games όπως το Phantasy Star Online, multiplayer modes άλλων παιχνιδών προσέθεταν αρκετά στη διασκέδαση των παικτών. Άλλο ένα μέρος του Dreamcast που έκλεινε το μάτι στο μέλλον.

    Dream on λοιπόν και συγχωρέστε την έλλειψη περισσότερων πληροφορίών αν και είμαι σίγουρος πως με την εξέλιξη του thread θα έρθουν σιγά σιγά κι αυτές.




    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

  • #2
    Dreamcast

    Έχω ένα DC ενός φίλου στο οποίο ΔΕΝ γυρίζει το δισκάκι. Το laser λειτουργεί κανονικά πάντως. Πιο συγκεκριμένα όταν ανοίγω το DC και έχει δισκάκι μέσα, συμβαίνει το εξής:
    Ενεργοποιείται το laser και προσπαθεί να διαβάσει το δισκάκι, ανεπιτυχώς βέβαια γιατί αυτό ΔΕΝ γυρίζει! Το αποτέλεσμα είναι η κονσόλα να κολλάει στο λογότυπο του DC γιατί φυσικά προσπαθεί συνεχώς το laser να διαβάσει τα σωστά δεδομένα. Αν φυσικά πατήσω open, το DC θα πάει κανονικά στο μενού του.

    Πείτε τη γνώμη σας, ή προτείνετε αν ξέρετε κάποιο κατάστημα που ίσως να μπορεί να κάνει κάτι. Δυστυχώς το Console Club στο Ν. Ηράκλειο δεν μπορεί να κάνει κάτι όσον αφορά το DC.
    The illusion of free will is an illusion.

    Comment


    • #3
      Dreamcast

      δοκίμασε να βάλεις γνήσιο δισκάκι
      Carpe diem

      Comment


      • #4
        Το κάναμε κι αυτό. Το ανοίξαμε και το καθαρίσαμε κιόλας (κλασσική μπακάλικη λύση) αλλά όπως το περιμέναμε, δεν έγινε τίποτα.
        The illusion of free will is an illusion.

        Comment


        • #5
          Πρεπει να βιδωσεις το laser λιγααακι (1/4 της στροφης) ωστε να κανει καλυτερη επαφη. Με τον καιρο και το πολυ swaping (ο κυριος λογος που δεν ειναι καλο το swaping), ξεβιδωνεται, δεν κανει καλη επαφη, και σε καποια στιγμη χαλαρωνει τοσο πολυ ωστε να μην λειτουργει καθολου.
          Ned Stark

          A man draws his sword in order to protect the small wound deep in his heart.
          It was inflicted in the days long past,at the farthest reach of his memories.
          A man wields his sword in order to depart life with a smile.
          In the days far ahead,beyond the reach of his memory.
          Ειναι ανθρωπος, κι ομως δεν εχει αδυναμιες.
          Εχει υλικη υποσταση, κι ομως δεν υπαρχει.
          Ειναι ο Getta Robo.

          Comment


          • #6
            Πρεπει να βιδωσεις το laser λιγααακι (1/4 της στροφης) ωστε να κανει καλυτερη επαφη. Με τον καιρο και το πολυ swaping (ο κυριος λογος που δεν ειναι καλο το swaping), ξεβιδωνεται, δεν κανει καλη επαφη, και σε καποια στιγμη χαλαρωνει τοσο πολυ ωστε να μην λειτουργει καθολου.
            [/b]

            Σου είναι έυκολο να μας δώσεις αυτή την τακτική με εικόνες; Το Dreamcast μου το προσέχω πολύ και επειδή κάνω swap για να παίξω γιαπωνέζικα παιχνίδια, θα ήθελα να δώ ακριβώς τι να κάνω σε περίπτωση ( μακριά από εμάς ) που λασκάρει όπως λές το laser. Ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε προσπάθεια.
            Insert Coin

            Comment


            • #7
              Εχω εναν οδηγο, δυστηχως οχι με εικονες. Επισης, ειναι πολυ καλυτερο να προσπαθησω να ζωγραφισω την ολη διαδικασια, παρα να την φωτογραφησω με το πλεον αθλιο κινητο μου
              http://www.ilovetheinternets.com/2004/04/2...ibration-trick/
              Εδω εχει εικονες
              http://www.2shared.com/file/3002918/a8186f...alibration.html
              Και εδω ανεβασα εναν οδηγο βημα βημα, χωρις τις εικονες.
              Γενικοτερα ειναι αρκετα απλη διαδικασια, φυσικα εφοσων αν υπαρχει προσοχη. Καλο θα ειναι, μιας και ανοιχτη το dreamcast, να καθαριστουν τα pins της τροφοδοσιας ωστε να σταματησουν και τα random resets.

              Ned Stark

              A man draws his sword in order to protect the small wound deep in his heart.
              It was inflicted in the days long past,at the farthest reach of his memories.
              A man wields his sword in order to depart life with a smile.
              In the days far ahead,beyond the reach of his memory.
              Ειναι ανθρωπος, κι ομως δεν εχει αδυναμιες.
              Εχει υλικη υποσταση, κι ομως δεν υπαρχει.
              Ειναι ο Getta Robo.

              Comment


              • #8
                Ευχαριστώ πολύ Getta!
                Insert Coin

                Comment


                • #9
                  Τπτ τζαμπα ειναι. Σε επομενο ποστ μου, θα πω ποιες παστες / αλοιφες ειναι καλες για τα γραναζια σε κονσολες που εχουν cd / dvd drives.
                  Δυστηχως αυτες που βαζουν στα εργοστασια ειναι πολυ αδυναμες, και μετα απο λιγο καιρο φευγουν.
                  Ως αποτελεσμα, δημιουργειται μεγαλυτερη τριβη, αρα φθορα, οποτε μειωνεται και ο χρονος καλης λειτουργιας της εκαστοτε κονσολας.
                  Ned Stark

                  A man draws his sword in order to protect the small wound deep in his heart.
                  It was inflicted in the days long past,at the farthest reach of his memories.
                  A man wields his sword in order to depart life with a smile.
                  In the days far ahead,beyond the reach of his memory.
                  Ειναι ανθρωπος, κι ομως δεν εχει αδυναμιες.
                  Εχει υλικη υποσταση, κι ομως δεν υπαρχει.
                  Ειναι ο Getta Robo.

                  Comment


                  • #10
                    Getta Robbo και 'γω ευχαριστώ φίλε. Τα links είναι όλα τα λεφτά!
                    The illusion of free will is an illusion.

                    Comment


                    • #11
                      Βιντεακι με οδηγιες για επισκευη εδω: http://youtube.com/watch?v=HTMSRfEqWAU
                      Περι του μηχανισμου για τα γραναζια και την συντηρηση, χρειαζεται λιπαντικο για μεταλικα μερη, καλης ποιοτητας. Δεν εχω κανει ερευνα αγορας για να δω ποιο ειναι το καλυτερο, αλλα θα αρχισω να το ψαχνω λιαν συντομος.
                      Ned Stark

                      A man draws his sword in order to protect the small wound deep in his heart.
                      It was inflicted in the days long past,at the farthest reach of his memories.
                      A man wields his sword in order to depart life with a smile.
                      In the days far ahead,beyond the reach of his memory.
                      Ειναι ανθρωπος, κι ομως δεν εχει αδυναμιες.
                      Εχει υλικη υποσταση, κι ομως δεν υπαρχει.
                      Ειναι ο Getta Robo.

                      Comment


                      • #12
                        Ωραιο thread Burai.
                        Αγαπημενη κονσολα το dreamcast(για μενα μετα το saturn) και συμφωνω στο οτι προκειται για την αρτιοτερη προταση της SEGA,δυστυχως και την τελευταια...
                        Ειναι η μοναδικη κονσολα που αγορασα απο την πρωτη μερα κυκλοφοριας της και δεν το μετανιωνω.Βεβαια εκανα το λαθος να την πουλησω μερικα χρονια μετα,αλλα θα επανορθωσω καποια στιγμη.

                        To Sonic Adventure ηταν το πρωτο παιχνιδι που αγορασα,το οποιο ηταν και το τελευταιο sonic που αρεσε.Ακολουθησαν τα εκπληκτικα shenmue,τα εξαιρετικα soul calibur,metropοlis street racer,virtua tennis,grandia 2,ecco the Dolphin,jet set Radio,Crazy Taxi,Resident Evil: Code Veronica κτλ.

                        Comment


                        • #13
                          Είχα αργήσει λίγο να την αγοράσω μιας και στην κυκλοφορία των DC, PS2 πήγαινα Β και Γ λυκείου αντίστοιχα. Με το που περασα στη σχολή επιλογής παρότι είχα κάποια χρήματα από κεράσματα κτλ προτίμησα το Σεπτέμβρη του 2001( τώρα που το σκέφτομαι έχω και προσωπική επέτειο με το DC μου) να επενδύσω στην πιο φτηνή λύση για τα 128 bit. Σε αυτό φυσικά έπαιξε ρόλο πέρα από την τιμή και η πλειάδα από καλά games που έβλεπα γι'αυτό- κατόπιν αγοράς ένημερώθηκα περί Utopia

                          Πρώτο game που είχα αγοράσει ήταν το MDK 2 μιας και τα χρήματα μου έφταναν μόνο για το DC και το Chuchu rocket. Φυσικά δεν ήθελα ένα game σαν αυτό για μια καινούρια κονσόλα( ήθελα να δω τεχνικές δυνατότητες;)) και με άφησε να διαλέξω ο ιδιοκτήτης του καταστήματος στην Καλλιθέα( έμενα στο Sith ενώ έψαχνα για σπίτι Αθήνα με τον πατέρα) ένα game μεταξύ Soul Fighter και Mdk 2 αντί για το ChuChu. Ευτυχώς επέλεξα το δεύτερο. Περιττό να πω πως μαγεύτηκα από τα γραφικά, το gameplay( αν και θα προτιμούσα καλύτερο χειρισμό αλλά οκ μπρος στη θέληση μου δε στεκόταν τπτ) Κατόπιν έπαιξα τα Soul Calibur και Sonic Adventure, SF 3 τα οποία έσπευσα να πάρω και αυθεντικά εκτός του SF3. Τα υπόλοιπα ήρθαν ως φυσική εξέλιξη: Crazy Taxi, Dynamite Cop, Marvel Vs Capcom, Power Stone etc etc. Ενώ το 2001 σήμανε και την αρχή του τέλους για το DC βρίσκαμε πολύ εύκολα καλά games σε άψογες τιμές. Aκόμη έχω να θυμάμαι αθάνατα 2πλά στο Virtua Striker καθώς και στο Sega Rally με συμφοιτητές καθώς και χαμό στα Power Stone και Soul Calibur.

                          Από τα αρνητικά το RF Unit με την κονσόλα- ε δε λεει όπως και να το δούμε- καθώς και ένα πρόβλημα που ανάγκαζε κάποια units να κάνουν reset( εδώ ήταν και το δικό μου) Ευτυχώς είχε βάλει στο παλιό forum ο Getta Robo μια λύση γι'αυτό το θέμα και από τότε πάει σφαίρα. Από τις λύσεις που έψαξα μετράνε ένα καλό rgb cable από ebay είτε vga box( τα έχει όλα και συμφέρει) Μάλλον κλίνω προς τη δεύτερη επιλογή.
                          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                          Comment


                          • #14
                            Burai (και όσοι ενδιαφέρεστε για σύνδεση του Dreamcast σε monitor ή HDTV), το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένα απλό καλώδιο.

                            Το φθηνότερο που υπάρχει είναι αυτό:
                            (το βρίσκεις πιο φθηνά στο ebay, συνήθως σε μπλε χρώμα).



                            Κάτι VGA box πολυτελείας τώρα που φτάνουν μέχρι και τα 200-300 euro, ή ακόμα και τα κατά ένα euro ακριβότερα καλώδια του παραπάνω, δε νομίζω πως αξίζουν. Οι διαφορές είναι από αμελητέες (εάν υπάρχουν) ως ανύπαρκτες. Πολλοί κλαίνε τα λεφτά τους σε διάφορα boards.

                            Προσωπικά, εδώ και περίπου ένα χρόνο, έχω το Dreamcast στην HDTV. Ουσιαστική διαφορά με το monitor δεν υπάρχει, πέραν του ότι…παίζεις στη τηλεόραση. Ό,τι βολεύει καλύτερα τον καθένα λοιπόν. Για Dreamcast και HDTV το μόνο που χρειάζεσαι, εκτός του άνωθεν καλωδίου, είναι μια διπλή αρσενική VGA επέκταση.

                            Εγώ έχω αυτό και είμαι πολύ ικανοποιημένος.
                            Καλώδιο Επέκτασης Monitor High Quality D15HD Male / D15HD Female. Τύπος Καλωδίου: Θωρακι SKU:PER.751304


                            Προσωπικά προτείνω HDTV κυρίως γιατί βολεύει περισσότερο, ειδικά σε περιπτώσεις multiplayer. Να παίζεις κάνα 4απλο Bomberman Online, που λέμε κάποια στιγμή να παίξουμε με τον Ryu, και να είναι τέσσερις μαντράχαλοι πάνω από ένα PC monitor, είναι κατευθείαν entry για failblog.

                            Burai μη ψαρώνεις, άσε τα αμερικανάκια να γιορτάζουν όποτε θέλουν. Εμείς γιορτάζουμε την επέτειο στις 14 του Οκτώβρη.
                            There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                            Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                            Comment


                            • #15
                              Πω thanks. Είχα το vga του racketboy απλά σκεφτόμουν το vga box με τα switches αλλά δε βαριέσαι στην HD TV θα το βάζω. Θα το θέσω άμεσα σε εφαρμογή. Εντάξει πλέον η απεικόνιση παίζει μεγάλο ρόλο... Είχα το Mega Drive με RF και μπαίναν παράσιτα, χάλια εικόνα και τα ρέστα. Τσίμπησα ένα rgb από ebay( πολύ καλός ο τυπάς) και είδα το φως το αληθινό... Ούτε που φανταζόμουν τέτοια κρύσταλλινη εικόνα.

                              Άντε να ψάχνω να βρω και κανά Cannon Spike σιγά σιγά μιας και λύθηκε το βασικό πρόβλημα που είχα. Α ναι και χρόνο για multi.

                              Πιάστε και αυτό
                              Classic Game Room HD reviews CHARGE 'N BLAST for Sega Dreamcast from 2000! Aliens, meteors and insects oh my! Its your job to charge and blast them with im...
                              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                              Comment

                              Working...
                              X