Announcement

Collapse
No announcement yet.

Demon's Souls

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Το ξεκίνησα σιγά σιγά- έπαιξα ένα 2ωρο και έχω φάει τα μούτρα μου επανειλημμένως. Δεν ξέρω γενικά τι παίζει μιας και ακόμη και το tutorial εξηγεί τα πάρα πολύ βασικά... Αν και έπαιζα αρκετά προσεκτικά- κάθε μάχη θέλει ιδιαίτερη προσοχή, κάπου κουράστηκα και έχανα βλακωδώς με αποτέλεσμα να χάσω souls Δεν έχω αντιληφθεί στην 1-1 τι ακριβώς πρέπει να κάνω... Χαρακτηριστικά έπεσα σε ένα εχθρό που με έκανε λάχανο- κι ας είδα την προειδοποίηση πως δεν είναι για χαμηλό lvl... Xώρια που προσπαθώντας να αποφύγω ένα τεράστιο δράκο( what the...) έπέλεξα εναν άλλο δρόμο που φυλάσσονταν από 2 συγγενείς του( έγινα καλοψημένο burger) Το θέμα είναι πως υπάρχει έντονο το αίσθημα της κοινότητας έστω κι αν είναι μια single player εμπειρία. Μνμ που έχουν αφήσει οι παίκτες, bloodstains που δείχνουν θάνατο άλλων παικτών. Βέβαια όπως θα παρατηρήσετε όσοι το παίξετε πολλά είναι παραπλανητικά ή και εντελώς ανόητα( Please rate my msg, pleeeeease έλεος) και μπορούν να κοστίσουν την προσπάθεια. Το learning curve είναι πραγματικά απότομο. Δεν ξέρω τι να πω, όσο μου άρεσε την πρώτη ώρα αλλο τόσο μπερδεμένος αισθάνομαι με την προοπτική των θανάτων και της απώλειας που ένα λάθος μπορεί να αποφέρει- btw δεν υπάρχει επιλογή για pause με αποτέλεσμα να μπερδεύομαι περισσότερο όταν για κάποιο λόγο μου μιλούσαν, τηλ κτλ εν μέσω μάχης( χαζό αλλα οφείλω να το πω) Το πιο ενοχλητικό και αμφιλεγόμενο είναι πως αν χάσεις ξεκινάς το stage από την αρχή και χάνεις και τα souls. Έχεις τη δυνατότητα να παίξεις σαν phantom- με μισή lifebar- μέχρι να φτάσεις την bloodstain σου και να αποκτήσεις τα χαμένα souls και το σώμα.

    Tα souls- που αφήνουν πίσω οι νεκροί εχθροί- είναι το currency του παιχνιδιού. Τόσο για αγορά όπλων, όσο και για την αναβάθμιση του χαρακτήρα.( αν και το δεύτερο είναι δυνατόν από ένα σημείο νωρίς στο story)

    Ελπίζω το μπέρδεμα των πρώτων ωρών- που αναφέρουν αρκετοί παίκτες- να φύγει σιγά σιγά... Ορίστε και μια φωτό λίγο πριν χάσω από τους δράκους( με πήρε ο κατήφορος μετά από αυτό)

    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • #17
      Δωστου χρονο bro.Αν διαβασεις παραπανω στα κειμενα τα λενε αυτα.Το πας αργα αργα χανεις συνεχως και καθε φορα προχωρας λιγο λιγο μπροστα.Το φτιαξανε με σκοπο ολα να ειναι εναντιον σου και να πρεπει να πολεμας για το παραμικρο.Δεν εχει καν pause οπως λες μονο ητα!!!


      Ομως διαβαζω πως προκειται για ενα παιχνιδι που παει το ειδος μπροστα και εχει παρει τελεια reviews απο παντου.


      Αξιζει τα λεφτα του πιστευω σε σχεση με τα υπολοιπα που τελειωνουν μεσα σε 3 μερες.


      Προχωρατο και πες εντυπωσεις.


      Edit---Μη μιλατε για burgers please
      Ground_Zero:

      Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

      Comment


      • #18
        Ναι ρε δεν πτοούμαι. Τα είχα διαβάσει σε ξένα fora. Απλά όταν το βιώνεις είναι διαφορετικό Το ξαναέβαλα αμέσως μετά το προηγούμενο ποστ μου και είμαι ακριβώς στο ίδιο σημείο.. Μάλλον δε βγάζει πουθενά οπότε θα ρίξω μια ματιά στο strategy guide( μόνο hints έχει από όσο είδα και δεν είναι κανονικό χεράκι χερακι walkthrough) Μου έρχεται κρίμα να χάσω 2500 souls...
        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

        Comment


        • #19
          Το ξαναέβαλα αμέσως μετά το προηγούμενο ποστ μου και είμαι ακριβώς στο ίδιο σημείο..


          Eπος!
          Ground_Zero:

          Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

          Comment


          • #20
            Ναι ναι είναι επιτέλους στα χέρια μου. Και με το artbook και το soundtrack! Ωραίο το πακετάρισμα του videogames plus επομένως θα με ξαναδούν. Προς το παρόν έχω αρχίσει το dissidia άρα το DS θα πάρει σειρά για αμέσως μετά.

            Comment


            • #21
              Τι να πω, απάλευτο είναι . Δεν μπορώ να το χωνέψω ότι όταν χάνεις πρέπει να αρχίσεις από την αρχή :xp: . Τα μηνύματα των παιχτών είναι όλα τα λεφτά, βοηθάνε πάρα πολύ και πρέπει να τα παίρνεις στα σοβαρά, γιατί αλλιώς θα φας βρωμόξυλο. Άφησα κι εγώ μερικά μηνύματα και κάποιοι τα έκαναν rate. Δεν έδωσα σημασία σε ένανα τύπο που έλεγε ότι μπροστά είναι ένας τρομαχτικός εχθρός και με έσφαξε στο γόνατο. Τέλος πάντων, 2 ώρες και δεν έχω περάσει την πρώτη πίστα ακόμα . Δύσκολο στην εκμάθησή του, ακόμα μαθαίνω να χειρίζομαι τα όπλα.

              Να ξέρετε ότι αν πεθάνεις 2η φορά, το πρώτο σου death χάνεται.

              Comment


              • #22
                Yup. Όπως τα λες. Και εννοείται πως το μεγαλύτερο μέρος του game θα το παίζουμε σε soul form. Άλλωστε μόνο σε soul form λειτουργεί το co-op. Να φροντίσεις να κάνεις equip το cling ring βοηθά πάρα πολύ όταν είσαι soul. Μια τελευταία συμβουλή για πρώτο playthrough Royal class βοηθά πάαααρα πολύ. Στο 1-1 ειδικά δε γίνεται μέχρι να νικήσεις το boss να κάνεις lvl up. Οπότε μη δίνετε και πολλή σημασία αν χάνετε τα souls. Συμβουλή: αγοράστε κανά καλύτερο όπλο. Ευτυχώς αν και πήρα το short spear μου έκανε drop ένα τέρας το Scimitar. Το πρώτο boss ούτως ή αλλως δίνει καλά souls για ένα πρώτο αναβάθμισμα του χαρακτήρα. Ελπίζω να βοήθησα.

                EDIT:
                Κανονικά πρέπει να πάω 2-1 ή 1-2 αλλά έφαγα τα μούτρα μου, οπότε μαζεύω souls από το 1-1 για lvl up ενώ προσπαθώ να παρασύρω τον Red Eye Knight να σκοτωθεί... Αγκρρρ πού θα μου πάει...
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • #23
                  Δεν κατάλαβα Χριστό για να είμαι ειλικρινής . Εγώ Wanderer έκανα και δεν έχω souls να αγοράσω όπλο, γιατί απλούστατα ψόφησα στο σημείο που ο δράκος φτύνει φωτιά στη γέφυρα. Θα το παίξω όπως καταλαβαίνω μέχρι να μου δώσει παραπάνω στοιχεία το παιχνίδι. Είμαι νωρίς ακόμα για να κρίνω, δεν μπορώ να κάνω τίποτα, μόνο να σφάζω. Πάντως φαίνεται εξαιρετικό και πάρα πολύ δύσκολο. Τα μηνύματα των παιχτών τέλεια ιδέα, απλά.

                  Comment


                  • #24
                    ti na poume kai meis oi amoiroi pou paizoume to paixnidi xwris psn id kai den mporoume na doume auta ta mhn.....
                    Deus Misereatur...
                    Gloria filiorum patres i.e.m.e
                    Viva los Vatos Locos

                    ---------------------
                    UNITED WE STAND DIVIDED WE FALL...

                    Comment


                    • #25


                      Tσεκάρετε στο παραπάνω link. Evans μην πτοείσαι. Στη γέφυρα- δεν ξέρω βέβαια τι εξοπλισμό έχεις- εγώ είχα βγάλει armor etc αφού έτρωγα λίγους λίγους τους εχθρούς( έμεινα τσιτσίδι δλδ για να αυξηθεί το dexterity) και άρχισα να τρέχω σαν να μην υπήρχε αύριο. Τσέκαρε και το guide γι'αυτό το λόγο μας το έδωσαν;)

                      Βρήκα και το Bastard Sword στο 1-1 αλλα δεν μπορώ να το κάνω wield μιας και δεν έχω το απαιτούμενο strength. Ευτυχώς γύρισα στο Nexus έκανα ένα γρήγορο lvl up και έκανε disconnect( καταραμένη forthnet!!) και κατ' επέκταση quit.
                      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                      Comment


                      • #26
                        Το Βastard Sword το βρήκα κι εγώ, άφησα κι ένα hint ακριβώς δίπλα του ώστε να γνωρίζει ο οποιοσδήποτε ότι εχεί υπάρχει θησαυρός (πες μου ότι είδες το hint μου :xp: ).

                        Οδηγό θα αποφύγω να κοιτάξω, όχι τόσο γρήγορα. Θέλω να παίξω λίγο μόνος μου, να μάθω τα κατατόπια και να πειραματιστώ και μετά να μπω στη διαδικασία να δω κάτι. Πάντως αν είναι να συμβουλευτώ κάτι, αυτό θα είναι το official guide που μας έδωσαν. Γενικά δεν αγχόνομαι, χαλαρά κι ότι βγάλω μόνος μου, δε χάθηκε κι ο κόσμος. Πάντως όταν βγαίνεις από τα μπουντρούμια και ανεβαίνεις στις πολεμίστρες, μπορείς να πας δεξιά και αριστερά. Αριστερά υπάρχει ένας ιππότης με μπλε μάτια, ενώ τέρμα δεξιά ένας με κόκκινα μάτια. Μακριά από αυτόν με τα κόκκινα .

                        Comment


                        • #27
                          Ναι ρε το official εννοούσα. Κοίταξε πιστεύω πως το 1-1 καλό είναι να βγει με guide ώστε να πιάσεις το νόημα- δεν εννοώ τόσο το boss όσο μικρά hints πχ για τα rings που μπορεί να χάσεις( ειδικά το Thief Ring) και είναι πολύ σημαντικά για όλο το game,

                          Τον Red Eye Knight προσπάθησα να τον σκοτώσω με πονηριά αλλά φευ.

                          Soul lvl 14 είμαι και αναβάθμισα και το Short Spear σε +1. Το game τα σπάει. Είχα μαζέψει σε 2ο playthrough της 1-1 3500 souls και εκεί που πάω ανέμελος μου σκάει μια fire bomb, σκάνε και τα βαρέλια και έχασα xD Ευτυχώς σε 2-3 λεπτά είχα επιστρέψει για εκδίκηση, πήρα και τα souls μου. Ώρα να συνεχίσω σιγά σιγά.
                          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                          Comment


                          • #28
                            Κάτσε, υπάρχουν missables; Δεν μπορώ να γυρίσω να τα πάρω ότι ώρα θέλω; Αρχίζω να ξενερώνω .

                            Comment


                            • #29
                              Όχι ακριβώς missables. Απλά είναι ένα mini quest που νομίζω πως δεν μπορείς να έχεις πρόσβαση αν τελειώσεις το 1-1 χωρίς να το ολοκληρώσεις.( δεν είμαι 100% σίγουρος μιας και εγώ έτυχε να το κάνω και να μην πάρω το item- απλά επέστρεψα αργότερα και ήταν εκεί) Δες στο guide δεν νομίζω να το έχεις ξεχάσει, δεδομένου πως είναι πριν τη γέφυρα με το Red Dragon. Ωστόσο στο 1-2 έκανα μια μικρή βλακεία με ένα quest οπότε μάλλον δε θα μπορώ να το ολοκληρώσω στο πρώτο playthrough.

                              ΕDIT:
                              Λέγοντας "χάσεις" για τα υπόλοιπα rings( ειδικά το Cling) εννοούσα να τα ξεχάσεις Αλήθεια αν το έχεις πάρει το Cling κάντο equip μιας και ανεβάζει τα HP σαν soul form στα 3/4 των κανονικών.
                              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                              Comment


                              • #30
                                Το quest με τον τύπο αυτό το έκανα αλλά με διαφορετικό τρόπο. Κατέβηκα, έσφαξα τα πάντα και με ευχαρίστησε με το κυάλι. Δεν ήξερα ότι μπορούσες να πηδήξεις δίπλα του.

                                Έσφαξα τον Phalanx (με την πρώτη, yay) και μπήκα καλύτερα στο νόημα του παιχνιδιού. Τι να πω, είναι τέλειο. Βέβαια το έπαιξα μόνο 4 ώρες, αλλά αυτά που είδα με ενθουσίασαν. Η πρώτη περιοχή (1-1) έχει πάρα πολλά μυστικά και μονοπάτια, νομίζεις ότι είναι ένα τυπικό dungeon crawler, αλλά έχει κρυμένα πράγματα και αντικείμενα, που θέλει να ελέγχεις το χώρο για να τα βρεις.

                                Είμαι ενθουσιασμένος με το σύστημα των μηνυμάτων, μιλάμε για τέλεια ιδέα. Το παιχνίδι είναι απίστευτα δύσκολο και με έναν τόσο απλό τρόπο μπορείς να προετοιμάζεσαι για αυτά που σε περιμένουν ή να είσαι ελαφρώς πιο προσεχτικός. Κάνω recommend όσα μηνύματα είναι καλά, ενώ αφήνω και τα δικά μου όποτε βρίσκω ευκαιρία.

                                Ευτυχώς αν αποσυνδεθείς από το PSN το παιχνίδι κρατάει ακριβώς τη θέση σου στο χώρο και δε χρειάζεται να σφάξεις πάλι εχθρούς από την αρχή και να μαζέψεις souls.

                                Είμαι ενθουσιασμένος και δε μετανιώνω τα λεφτά της Deluxe. Τέλεια συσκευασία, τέλειο περιεχόμενο, τέλειο παιχνίδι. Win.

                                Πάω να μελετήσω το manual.

                                Comment

                                Working...
                                X