Announcement

Collapse
No announcement yet.

My future (η γνωμη σας μετραει!!!)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • My future (η γνωμη σας μετραει!!!)

    Λοιποοοοοον... Αυτο το θεμα ειναι κατι το οποιο σκεφτομουν να συζητησω εδω και λιγο καιρο.

    Αυτες τις ημερες τελειωνω την πτυχιακη μου και παιρνω το πτυχιο μου. Υπαρχει ομως μια προταση την οποια θα ηθελα να συζητησω με ολους.

    Η προταση εχει ως εξης:

    Υπαρχει ενα ελληνικο εστιατοριο στην πολη του Delft, στην Ολλανδια. Εκει λοιπον μπορω να δουλευω για 6 ωρες την ημερα, 6 μερες την εβδομαδα με καθε Δευτερα ρεπο και με λεφτα πανω απο 1000 ευρω τον μηνα. Επισης η δουλεια μου παρεχει ΚΑΙ σπιτι - διαμερισμα, το οποιο ομως θα το εχω με καποιον συγκατοικο, ενω αν μετακινουμαι με τραμ απο και προς την δουλεια, μου πληρωνει και το σχετικο αντιτιμο.

    Στο Delft λοιπον υπαρχει το καλυτερο πανεπιστημιο τεχνολογιας της Ολλανδιας. Εκει θα μπορω να σπουδασω Computer Science απο την αρχη, με διδακτρα 1600 ευρω τον χρονο. Ο σκοπος μου φυσικα δεν ειναι αλλος απο το να μπω στην βιομηχανια του gaming, ενα ονειρο μου αλλωστε το οποιο πολλοι απο εσας γνωριζουν.

    Το κακο στην ολη ιστορια ειναι οτι θα πρεπει να ξανααρχισω πανεπιστημιο για 4 χρονια σε μια ξενη χωρα, ενω θα πρεπει να μαθω και την γλωσσα γιατι τα μονα μαθηματα στα αγγλικα ειναι αυτα της Αεροναυπηγικης (κατι το οποιο μαλλον δεν μου κανει...).

    Αυτο που σκεφτομαι λοιπον ειναι το εξης: πηγαινω οσο πιο γρηγορα μπορω στην Ολλανδια, αρχιζω δουλεια και παραλληλα μαθαινω την γλωσσα, η οποια απο οτι μου εχουν πει ειναι σχετικα ευκολη γιατι ειναι ενα συνοθηλευμα αγγλικων και γερμανικων.



    Καλο το πτυχιο στις Τουριστικες επιχειρησεις λοιπον, αλλα θελω πραγματικα να κανω κατι το οποιο δεν αγαπαω; Αξιζει να δουλευω στον τομεα μου (εστιατοριο) στο εξωτερικο και να κανω μια προσπαθεια να σπουδασω παραλληλα; Να κατσω και να δουλεψω στην Ελλαδα με αυτες τις συνθηκες που υπαρχουν ή να παρω τα μπογαλακια μου και να την κανω για εξω, με σαφως καλυτερες συνθηκες αλλα ξεχνωντας ολα αυτα που ειχα μεχρι τωρα;


    Η γνωμη σας (η σοβαρη γνωμη παντα) μετραει...
    0
    Να παει, να παει!!!
    0%
    0
    Που πα ρε καραμητρο; Κατσε 'δω ρε...
    0%
    0
    :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

  • #2
    Tη γνωμη μου brother την ξερεις γιατι τα ειπαμε.Εγω ειμαι μαζι σου,κυνηγησε το ονειρο σου.Θα ειναι δυσκολο στην αρχη να μαθεις να ζεις σε μια ξενη χωρα(εχει και πολλους ομοφυλοφυλους αντε σου φεξε).Οι προοπτικες ειναι πολλeς αλλα και τα χρονια πολλα.Σκεψου εισαι ηδη 26 μεχρι να παρεις το πτυχιο-αν υποθεσουμε οτι θα πας του χρονου-θα εισαι 31-32,μεχρι να βρεις και δουλεια σε αυτο που σπουδασες καλα 35.Ολα αυτα θα πρεπει να τα ζυγισεις ψυχραιμα.Επισης εισαι σιγουρος πως δεν θα σου λειψει η Ελλαδιτσα.Ειναι ιερα αυτα τα χωματα ρε.

    Aν το θες ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ομως να το κανεις.Και οταν λεω πραγματικα εννοω να ειναι το ονειρο σου να κανεις κατι τετοιο και να μη το δεις απλα "σαν μια αλλη ευκαιρια" γιατι αυτα που θα σου κοστισει(και δε μιλαω μονο για τα οικονομικα ετσι; )ξεφευγουν απο το οριο μιας απλης "νεας προοπτικης".Ειναι κατι πιο μεγαλο και δυσκολο.


    Παντως εγω ξερεις ο,τι και να κανεις θα σε στηριξω.Hail!!!
    Ground_Zero:

    Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

    Comment


    • #3
      Εγώ θα σου έλεγα πριν σκεφτείς καινούριες σπουδές, να σκεφτείς καλά την οικονομική αυτονομία σου. Αν πιστεύεις ότι η συγκεκριμένη δουλειά σου την προσφέρει, θα σε συμβούλευα να κάτσεις και να αποφασίσεις πρώτα και κύρια αν μπορείς να ζήσεις και να προκόψεις σε μια ξένη χώρα. Μην το γελάς είναι σημαντικό θέμα.

      Αφού λοιπόν πάρεις πρώτα την απόφαση για το που θές να δουλέψεις, πρέπει να συνειδοτοποιήσεις ότι δουλειά και σπουδές είναι ΠΟΛΥ δύσκολος συνδιασμός. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για μια σχολή σε ξένη χώρα (έχουν άλλες απαιτήσεις), σε ξένη γλώσσα και σε έναν ΠΟΛΥ απαιτητικό κλάδο. Επιπλέον το να τελειώσεις μια τέτοια σχολή δεν σου εγγυάται δουλειά στην βιομηχανία, αφού μόνο ένα μικρό ποσοστό εξαιρετικά ταλαντούχων ανθρώπων με υπόβαθρο σε Πληροφορική/Υπολογιστές/Παιχνίδια(π.χ. σκάκι) μπορούν να προκόψουν.

      Ξέρω ότι μπορεί να ακούγομαι αποκαρδιωτικός, αλλά πρέπει να έχεις μια σαφή εικόνα και να ξέρεις τι κυνηγάς. Απο εκεί και πέρα είναι θέμα δικό σου να αποδείξεις ότι μπορείς να ξεπεράσεις όλα τα εμπόδια και ότι έχεις το μυαλό και τις ικανότητες.

      Καλή επιτυχία πάντως, είναι πολύ τιμητικό να μην κοιτάς να κυνηγάς διαγωνισμούς Δημοσίου για γλύφτες και κομματόσκυλα, αλλά ψάχνεσαι για κάτι παραπάνω. Μπράβο!
      Insert Coin

      Comment


      • #4
        Τι θα έκανα στη θέση σου; Θα άρχιζα να μαθαίνω ολλανδικά.

        Comment


        • #5
          Αν δεν υπαρχει στην Ελλαδα κατι σοβαρο για το οποιο θα επρεπε να παραμεινεις (πχ. κοπελα),κατα τη γνωμη μου θα επρεπε ηδη να ετοιμαζεις βαλιτσες,ειδικα απ'τη στιγμη που εχεις δουλεια να σε περιμενει.Πολυ σημαντικο αυτο.Στη θεση σου θα πηγαινα εστω για την προσπαθεια γιατι μετα απο χρονια θα με ετρωγε το "τι θα γινοταν αν...".

          Comment


          • #6
            Αυτο ειναι που σκεφτομαι πιο πολυ: οτι δεν με πηραν και τα χρονια, και οτι υπαρχει τουλαχιστον η δυνατοτητα για να το δοκιμασω και να δω.

            Jedah συμφωνω απολυτα, ειναι ενας χωρος ο οποιος ειναι πολυ δυσκολος. Ομως, οπως συζητησα και με τον TSH, οι ευκαιριες μετα θα ειναι πολυ περισσοτερες για μενα εξω παρα στην Ελλαδα. Απο την στιγμη που ανοιγουν οι οριζοντες ετσι, νομιζω οτι το να κυνηγησεις κατι τετοιο δεν ειναι ματαιο.

            Απο μεθαυριο θα εχω και μια πιο σαφη εικονα των πραγματων, γιατι θα υπαρξει επικοινωνια με ανθρωπο στην Ολλανδια ΚΑΙ για την δουλεια ΚΑΙ για το πανεπιστημιο.

            Για να μιλησω με πιο συγκεκριμενους αριθμους για την δουλεια, εαν δουλευω 6 ωρες την ημερα ειναι 1300 ευρω τον μηνα, εαν δουλευω 8 θα ειναι 1600 τον μηνα, με παρεχομενο σπιτι και φαγητο. Φανταζομαι οτι ακουγεται ιδιαιτερως δελεαστικο, ετσι δεν ειναι;
            :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

            Comment


            • #7
              Έχοντας σπουδάσει πολλά χρόνια στην Ελλάδα και σπουδάζοντας στο εξωτερικό σου λέω εκ πείρας πως το να συνδυάσεις πολλές ώρες δουλειά με απαιτητικό πανεπιστήμιο, για εκτεταμένο χρονικό διάστημα, προσεγγίζει τα όρια του ακατόρθωτου. Την πρώτη-δεύτερη-τρίτη εβδομάδα σε σπρώχνει η όρεξη και το μεράκι. Δυστυχώς όμως οι κύκλοι σπουδών δεν κρατάνε τρεις βδομάδες. Όταν σου τελειώσει η αρχική φόρα, και θα σου τελειώσει αργά ή γρήγορα λόγω της καθημερινότητας που σε γαμάει αλύπητα, όσο και αν αγαπάς κάτι, η κατάρρευση επέρχεται χωρίς να το καταλάβεις.
              Αν προσθέσεις σε αυτά τη νέα γλώσσα, το δεδομένο σοκ της διαφοράς ανάμεσα στο το τι έκανες εδώ, σε μια σχολή της πλάκας και του πασαλείμματος και το Delft που είναι πολύ καλό πανεπιστήμιο με όσα αυτό συνεπάγεται, τότε, όσο ρομαντικό-follow your dream κι αν φαίνεται τώρα, η day by day ζωή σου με δουλειά, διάβασμα, εργασίες, προθεσμίες, εξετάσεις, άγχος, πίεση και άλλα ωραία θα είναι ανυπόφορη.
              Παρ'όλα αυτά, εγώ θα σου έλεγα να το κάνεις όπωσδηποτε, αλλά με 6ωρο, σίγουρα όχι 8ωρο, όχι επειδή το θέλεις πολύ και τ'αρχίδια μου κουνιούνται, αλλά επειδή σε μερικά χρόνια θα πεθάνεις, όπως και όλοι οι άλλοι εδώ μέσα και μάλλον κι εγώ και πριν γίνει αυτό πρέπει να έχουμε τουλάχιστον προσπαθήσει για το καλύτερο. Και το καλύτερο δεν είναι αυτό που κάνεις τώρα. Η ηλικία μη σε νοιάζει καθόλου, μακάρι να μορφώνονταν όλοι μέχρι τα βαθιά γεράματα χωρίς να τρώνε από τα έτοιμα.

              Comment


              • #8
                H ηλικια δεν παιζει ρολο σιγουρα και η εκπαιδευση σε ο,τιδηποτε δε πρεπει να σταματαει ποτε αλλα πρεπει να σκεφτει οτι για 4 χρονια αυτα που θα βγαζει θα τα δινει για διδακτρα και δικα του φραγκα θα βγαλει μετα εφοσον βρει καλη δουλεια σε αυτο που σπουδασε.Και αν ειναι να βγαλεις λεφτα κ να βρεις καλη δουλεια στα 35,οχι οτι ειναι κακο,θα πρεπει να το σκεφτει και να το αποφασισει ο ιδιος.


                Imrahil αν εσυ θες να πεθανεις,ψοφα,εγω το 2012 θα ειμαι στα βνα και ο αρμαγκεντον θα παρει τα τρια μου.
                Ground_Zero:

                Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                Comment


                • #9
                  Το θεμα ειναι το εξης: 1300 τον μηνα μεχρι το σεπτεμβρη = 9100 (μινιμου δλδ 7 μηνες δουλεια).

                  Τα διδακτρα απο τον επομενο σεπτεμβρη και μετα ειναι 1700 τον χρονο για 4 χρονια. Οποτε αν τα υπολογισει κανεις βλεπει οτι οικονομικα δεν υπαρχει μεγαλο ζητημα.

                  Το ζημητα ειναι απο την πλευρα του χρονου, οπως ειπε και ο Imra. Το σκεφτομαι και μιλαμε αργοτερα.
                  :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                  Comment


                  • #10
                    Kαλα εγω ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ,ελεγες για τα διδακτρα και ασυναισθητα τα υπολογιζα 1700ε/μηνα.Μα τι ζωο,παω να φαω γιατι δε μπορω ουτε να σκεφτω.
                    Ground_Zero:

                    Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                    Comment


                    • #11
                      Azrael δεν νομίζω πως ο Ιmrahil λέγοντας ότι σε μερικά χρόνια θα πεθάνουμε εννοεί την συγκεκριμένη ημερομηνία 2012 απλά λέγοντας ''μερικά'' χρόνια κατά την γνώμη εννοεί πόσο γρήγορα περνάνε τα χρόνια και μας φένονται ελάχιστα.

                      Comment


                      • #12
                        ναι καλα για τον ιμραχιλ μιλαμε.
                        Ground_Zero:

                        Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                        Comment


                        • #13
                          Eγω θα θελα να φυγω απτην Ελλαδα αλλα δυστυχως δεν εχω τα @@

                          Εαν αποφασισεις να πας, νομιζω οτι στην πορεια δε θα το μετανιωσεις. Θα θυσιασεις βεβαια πολλα πραγματα απτη ζωη σου.

                          Ενα απτα μεγαλα θετικα της υποθεσης ειναι οτι θα ζεις σε μια κοινωνια ανεκτικη προς τους ξενους οποτε δε θα εισαι σαν Αλβανος εκει

                          Επισης, εαν φυγεις τελικα, θα ειναι μια καλη ευκαιρια και για τα μελη του forum αφου θα ερχονται στο σπιτι σου , θα τρωνε , θα παιζουν Videogames, θα κανουν διακοπες και μετα θα φευγουν κι ολα αυτα δωρεαν. Πιθανα να ανοιξουν και τοπικ -> Παμε στου Χατζαροπουλου, ψηνεται να πληρωσει τα εισητηρια

                          Για μενα, η μεταναστευση σου στη χωρα της τουλιπας, θα ειναι ευχαριστο γεγονος γιατι θα σε δω με νεα κολλεξιον ρουχων (και ισως και παραδοσιακα ολλανδικα) που σημανει ευτυχια για τα χερια κι εμπνευση μου.

                          Think very σοβαρα Solid/ Αυτα ειναι αποφασεις ζωης

                          ΥΣ - Ηδη τεθηκε θεμα στο fan club σου
                          " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                          Authenticity sir, authenticity. "

                          Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                          Comment


                          • #14
                            Φίλε Κώστα.

                            Τα 1300 ευρώ φαίνονται πολλά σε εμάς,όμως είναι όντως πολλά για την Ολλανδία;Μπορεί εκεί το κόστος ζωής να είναι πολύ υψηλό και τα 1300 τους να μην έχουν και τόσο μεγάλη αξία.

                            Επίσης,καλά θα κάνεις να δώσεις μεγάλη έμφαση σε αυτό που είπε ο Ιμραχιλ.Είναι ΠΑΡΑ πολύ δύσκολο να δουλεύεις πλήρες ωράριο και ταυτόχρονα να σπουδάζεις.Όταν μάλιστα ζεις και σε μια ξένη χώρα τα πράγματα γίνονται ακόμη χειρότερα γιατί δεν θα έχεις και φίλους/γνωστούς/οικογένεια να σε στηρίξουν με κάποιον τρόπο αν υπάρξει κάποια ανάγκη.

                            Τέλος,πιστεύεις ότι μπορείς να ανταπεξέλθεις στις απαιτήσεις της σχολής;Για να γίνεις game developer χρειάζονται πάρα πολλές ικανότητες,μεταξύ αυτών μαθηματικά και γνώση προγραμματισμού πολύ υψηλού επιπέδου.Όλα αυτά καλύπτονται μέσα σε έναν τετραετή κύκλο σπουδών;Προσωπικά δεν νομίζω,μάλλον αυτά απαιτούνται για να περάσεις στην σχολή,αλλά επειδή δεν ξέρω πολύ καλά τι παίζει έλα καλύτερα σε επαφή με τον γνωστό σου,ρώτα τον τι παίζει και αποφάσισε έπειτα.

                            Αν πας πάντως θα έρθω κάποια φάση να σου φορτωθώ μια που προτίθεσαι να πληρώσεις εισητήρια και λοιπά έξοδα.Θα πάρω και το azrael μαζί γιατί ξέρω ότι θα χαρείς να ακούσεις ζωντανά καφρίλα λαιβ.


                            Tidy!

                            Do not blame me.Blame yourself or God.
                            In Matsuno we trust.

                            Comment


                            • #15
                              Στο δια ταύτα - συμφνωνώ με τον Ιμραχίλ, και συμφωνώ ακόμα περισσότερο με τη σκέψη να ζήσει/δουλέψει/σπουδάσει κάποιος σε μια ξένη χώρα (αρκεί να μην πάει εκεί μόνο για να κάνει τον Ελληνάρα και τον πονηρό αλλά να ανοίξει λίγο τα μάτια και το μυαλό του, και να δει τα πραγματικά καλά και τα πραγματικά κακά κάθε κοινωνίας). Σε full time σχολή δε θα την παλέψεις με 6 ώρες δουλειά την ημέρα. Τα προπτυχιακά - μεταπτυχιακά στο εξωτερικό είναι περισσότερο σε στυλ σχολείο, από την άποψη ότι όταν γυρίζεις σπίτι κάνεις επανάληψη για να μη μείνεις πίσω και γράφεις εργασίες. Εξαρτάται από κλάδο σε κλάδο βέβαια, και τα πρώτα πτυχία είναι πιο χαλαρά, αλλά και πάλι σκέψου πόσο την πάλεψαν στα 4 χρόνια οι συμφοιτητές σου. Εκεί δεν έχει "κόβομαι - ξαναδίνω". Θα σου πρότεινα πρώτα να πας και να δουλέψεις για ένα χρόνο, να συνηθίσεις τη γλώσσα και τον τρόπο ζωής (αν σου ταιριάζει, αν σε γεμίζει, αν σου αρέσει το εκάστοτε ολλανδικό κωλοχώρι), και αφού εγκλιματιστείς για τα καλά γράψου στη σχολή και ξεκίνα. Σχολή και δουλειά παράλληλα είναι ήδη δύο καρπούζια, το γλωσσικό θέμα είναι άλλο ένα (φαντάσου να πας να δώσεις εξετάσεις πρώτου εξαμήνου και να μην καταλαβαίνεις την ύλη). Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.
                              Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                              Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                              Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                              Comment

                              Working...
                              X