Announcement

Collapse
No announcement yet.

Castlevania Rebirth

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Λοιπόν μόλις έπαιξα λίγο το Castlevania Rebirth για Wii και είμαι φοβερά ενθουσιασμένος

    Παρά την κάπως αμφίβολη αισθητική και τον τεχνικό τομέα που θυμίζουν τα Castlevania των GBA (εξαιρείται το Circle of the Moon) και DS (εξαιρείται το Order of Ecclessia) τόσο στα χρώματα όσο και στην ανάλυση των γραφικών και την ποιότητα του ήχου, για κάποιο λόγο το βρίσκω αρκετά όμορφο και η μουσική είναι φο-βε-ρή! Καμμία σχέση με Michiru Yamane φυσικά, εδώ μιλάμε για old-school Castlevania tunes, γρήγορα και πιασάρικα.

    Το gameplay παίζει να είναι το πιο fast-paced που έχω δει σε 2D-castlevania, o χαρακτήρας κινείται γρήγορα και ο χειρισμός είναι πολύ καλός και παρά το γεγονός ότι παραμένει old-school (άλματα ακριβείας, σκάλες που πρέπει να τις ανέβεις από την αρχή κ.λ.π.) σου δίνει πολύ ευχάριστη αίσθηση. Οι πίστες είναι γεμάτες εχθρούς και εμπόδια, έχει mini-bosses στη μέση της πίστας, πολλά κλειδιά (3-4 σε κάθε πίστα περίπου) που σε οδηγούν σε άλλα μέρη του επιπέδου και γενικά υπάρχει αρκετή δράση.

    Έχει κάποια νέα στοιχεία όπως το ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις το περιβάλλον ενάντια στους εχθρούς, π.χ να χτυπήσεις με το whip έναν πολυέλαιο και να πέσει στο κεφάλι ενός αντιπάλου, κάτι που είναι αρκετά εντυπωσιακό. Κατά τη διάρκεια της πίστας και αφού έχεις whip lvl.3 βρίσκεις προσωρινά upgrades που σου επιτρέπουν να πετάς φωτιές από το whip για κάποιο χρονικό διάστημα. Επίσης γαμάτο. Έχει και κάποια πισογυρίσματα, όπως το γεγονός ότι από τη στιγμή που θα πάρεις καινούργιο thrown weapon (axe, cross κλπ) το προηγούμενο που είχες αυτομάτως εξαφανίζεται και δεν πέφτει πίσω όπως στα άλλα Castlevania. Βέβαια έχουν κάνει τα candles να έχουν διαφορετικά χρώματα ανάλογα με το τι περιέχουν (π.χ. μπλε φωτιές για καρδιές, κόκκινες για λεφτά-πόντους και πράσινες για όπλα) οπότε αν προσέχεις μπορείς να περιμένεις πότε θα πέσει όπλο για να το αποφύγεις.

    Σε γενικές γραμμές το βρήκα πολύ καλοφτιαγμένο πάντως, καμμία σχέση με το απαράδεκτο Contra Rebirth. Αυτό το kiddie/χρωματιστό/blurry look που έχει δεν είναι και το καλύτερο μου βέβαια αλλά κατά κάποιο τρόπο το σύνολο μοιάζει πολύ "δεμένο", το gameplay με τα γραφικά που έχει και τη μουσική κλπ οπότε δε με χαλάει στη τελική. Αρχικά μου φάνηκε εύκολο αλλά έφτασα τρίτη πίστα και είδα το Game Over μετά από λίγο. Δε ξέρω αν θα γίνεται τόσο δύσκολο όσο τα παλιά (δε νομίζω) αλλά και έτσι ακόμα είναι πολύ ικανοποιητικό το αποτέλεσμα.

    Αυτά τα ολίγα

    Comment


    • #32
      Κάτι βίντεο που είδα στο Gametrailers μου φάνηκε υπερβολικά εύκολο...Όταν το τελειώσεις για πες παραπάνω στοιχεία γι'αυτόν τον τομέα.
      Carpe diem

      Comment


      • #33
        Πάντως και οι πρώτες δύο πίστες που όντως ήταν αρκετά εύκολες (ούτε 4 κουτάκια ενέργειας δεν έχασα συνολικά και στις 2) ήταν πολύ διασκεδαστικές οπότε, αν και σκεφτόμουν το πόσο εύκολο μου φαινόταν, δεν με χάλαγε και τόσο. Η τρίτη είχε κάτι περίεργες παγίδες πάντως και θέλει πολύ προσοχή. Αλλά η αλήθεια είναι πως οι εχθροί είναι πολύ πιο προβλέψιμοι από ότι στα άλλα. Εδώ οι fleamen κινούνται με πολύ σταθερές κινήσεις και τους πετυχαίνεις πολύ εύκολα.

        Comment


        • #34
          Entaksei o megalyteros exthros sou sta palia vaniaz htan o xeirsmos outws h allws.
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • #35
            I second that.
            Carpe diem

            Comment


            • #36
              Μόλις πέρασα την τρίτη πίστα με αρκετή προσπάθεια μπορώ να πω και δεν μου φάνηκε καθόλου εύκολη. Νομίζω άνετα συγκρίνεται με κάποιες δύσκολες πίστες παλιότερων Castlevania ενώ παράλληλα καταφέρνει να είναι αρκετά ευχάριστη. Η 4η παραδόξως μου φάνηκε εύκολη, τουλάχιστον στο ξεκίνημα, αλλά μετά έχασα και έπρεπε να κάνω continue... Μα να μην έχει save μεταξύ των stages? Απαράδεκτο λολ αλλά κατά κάποιο τρόπο γουστάρω που είναι τόσο old-school ο σχεδιασμός του. Μέχρι στιγμής μόνο θετικές εντυπώσεις έχω πάντως. Α, κι αυτό που είπα προηγουμένως για τα κεριά δεν είμαι σίγουρος ότι ισχύει τελικά...

              ΕΔΙΤ: Μετά από 3 continue στην τέταρτη πίστα τα παρατάω για σήμερα. Μόνο το mini-boss κατάφερα να περάσω (φοβερό παρεπιπτόντως και νιώθω ότι έχω ξαναδεί παρόμοιο σε άλλο Castlevania αλλά σε ποιο;) και μετά από αυτό ακολουθεί σκηνικό παρόμοιο με την τελευταία πίστα του πρώτου Castlevania (εκεί που πέφτει η γέφυρα).... Οπότε Altair πιστεύω ότι θα σε ικανοποιήσει η δυσκολία..

              Comment

              Working...
              X