Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σκοτώνει το leveling την πρόκληση;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Προσωπικά θεωρώ ότι το Level up system που υπάρχει εδώ και τόοοοοοσα χρόνια σε ορισμένα είδη παιχνιδιών δεν αποτελεί πρόβλημα στην πρόοδο του gameplay ή δεν μειώνει την πρόκληση του τίτλου.Αντιθέτως, αυξάνει την ποιότητά του καθώς δίνει την αίσθηση ότι ο χαρακτήρας σου αναπτύσσεται όταν η όλη διαδικασία συμβαίνει φυσικά σε είδη παιχνιδιών που επηρεάζονται θετικά από την ύπαρξή του.
    Αυτό που χαλάει την πρόκληση και κατ'εμέ καταντάει κουραστικό μετά από αρκετές ώρες είναι το συχνό ή συνεχές respawn των εχθρών που γίνεται σε κυρίως σε πλειάδα Western ή Japanese RPG και action RPG τίτλων.Πάρα πολλοί τίτλοι που έχω ασχοληθεί όπως για παράδειγμα Lost Odyssey, Blue Dragon, Diablo 2, Shadow Hearts: Covenant, Oblivion κτλ. διαθέτουν άπειρες μάχες, ατελείωτους εχθρούς που καθιστούν τον παίκτη ανίκητο.Θα μου πείτε αρκετές σειρές βασίζονται στην στρατηγική και σωστή τοποθέτηση των χαρακτήρων σου αλλά και πάλι η αποστήθιση των κινήσεων του υπολογιστή σε κάνει να ξέρεις πάνω κάτω τι θα ακολουθήσει.
    Για να κλείσω, θα ήθελα να πω ότι η απουσία του respawn ή αλλιώς η μείωσή του σε αποδεκτά επίπεδα κάνει τον παίκτη να κινείται πιο προσεκτικά αφού το experience δεν φτάνει στον Θεό και δίνει την εντύπωση ότι προοδεύει με σωστό τρόπο.

    και χαιρετώ τα πλεόν γνωστά μέλη...

    Comment


    • #47
      BTW Tim poios eisai eipame? O Ren?

      Ta jRPG pou anafereis exoun random generated maxes, ti enweis respawn?
      Epishs tha prepei akoma kai esy nalaveis ypopshn sou oti to leveling se paixnidia opws ta Cstlevania rixnei thn dyskolia katakoryfa.
      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
      Kindred, this blade and I.
      "

      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
      Greek Gaming Videos
      Greek Final Fantasy Forum

      Comment


      • #48
        Προφανώς εννοεί έμμεσα, ότι δηλαδή πάντα θα βρεις και θα ξαναβρείς εχθρούς σε μια περιοχή, όσο κι αν έχεις πολεμήσει. Αλλά και πάλι, ακόμα και σε τίτλους χωρίς random encounters, Secret of Mana πχ, οι εχθροί κάνουν respawn, έχει δίκιο ο Tim. Το πρόβλημα όμως δεν είναι τόσο το ίδιο respawn, το οποίο κατ’ εμε είναι καλό γιατί δε καθιστά μονότονο το ταξίδι στο overworld (βέβαια, όταν έρχεται μέσω R-E είναι πολύ κουραστικό, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).

        Θα μπορούσε όμως να γίνεται respawn, υπό την απουσία απεριόριστου exp, να παίρνεις δηλαδή exp μόνο στη πρώτη μάχη με τον εχθρό. Από εκεί και πέρα, ναι μεν να μπορείς να ξαναπολεμήσεις, αλλά χωρίς να πάρεις exp. Ή τέλος πάντων, απλά να υπάρχει ένα είδος level limit σαν αυτό που περιέγραψα στο προηγούμενο post.
        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

        Comment


        • #49
          Θα μπορούσε όμως να γίνεται respawn, υπό την απουσία απεριόριστου exp, να παίρνεις δηλαδή exp μόνο στη πρώτη μάχη με τον εχθρό. Από εκεί και πέρα, ναι μεν να μπορείς να ξαναπολεμήσεις, αλλά χωρίς να πάρεις exp. Ή τέλος πάντων, απλά να υπάρχει ένα είδος level limit σαν αυτό που περιέγραψα στο προηγούμενο post.
          Oxi level limit re paidia, se tosa MMORPG ginetai, akoma kai sto SOTN, poly apla oso aneveneis level toso perissoterous pontous thes gia na anevaseis level, alla tosa ligotera exp perneis apo tous poio adynamous exthrous mexri na ftasei se shmeio na mhn perneis tipote, poio aplo den ginetai...
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • #50
            Εγω θα επαναλαβω κατι: οι αριθμοι και οι πινακες ειναι κατα εναν μεγαλο βαθμο τροχοπεδη για την αδυναμια που εχει το leveling system να προσφερει ισορροπια στην δυσκολια του τιτλου. Ειδικα απο την στιγμη που καποιος μπορει να υπολογισει ακριβως το τι χρειαζεται για να γινει overpowered, χανει τελειως τον στοχο του απο πλευρας gameplay και μετατρεπει το παιχνιδι σε υπολογισμο μαθηματικων. Προσωπικα τουλαχιστον εχω νιωσει ετσι παρα πολλες φορες μεσα σε ενα παιχνιδι με leveling system.

            Απο την αλλη, το leveling system δινει καποιο κινητρο περαιτερω, ασχετως με το σεναριο ή οτιδηποτε αλλο μεσα στο παιχνιδι. Αυτο τουλαχιστον πρεπει να το αναγνωρισουμε. Ομως δυστυχως καποιοι το μετατρεπουν στην κυρια ενασχοληση τους με το παιχνιδι, χανοντας στην πορεια δυνατα σημεια τιτλων. Δεν ειναι λιγες οι φορες που η καψα για levels εβαλε στον πατο την ορεξη για αναγνωση κειμενων που αφορουσαν την ιστορια ενος παιχνιδιου. Το εχω κανει κι εγω αλλωστε αυτο...

            Θα πρεπει να βρουμε εναν λιγο πιο διαφορετικο τροπο progression μεσα στα παιχνιδια. Δεν λεω να καταργηθει το leveling system (κι εμεις οι DnD players τι θα κανουμε; θα κλαιμε ολη την ημερα; lol ), ομως πλεον πολλες φορες τα κλασσικα συστηματα leveling δειχνουν οτι ειναι πολυ πισω σε οτι αφορα τις απαιτησεις ενος συγχρονου videogame...
            :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

            Comment


            • #51
              Ειδικα απο την στιγμη που καποιος μπορει να υπολογισει ακριβως το τι χρειαζεται για να γινει overpowered, χανει τελειως τον στοχο του απο πλευρας gameplay και μετατρεπει το παιχνιδι σε υπολογισμο μαθηματικων.
              Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ αυτό. Μου αρέσει να ξέρω τον ακριβή αλγόριθμο υπολογισμού της ζημιάς και να πράττω ανάλογα. Έχω ξοδέψει πολλές ώρες παρατηρώντας ή διαβάζοντας στο ίντερνετ. Γενικά βρίσκω τις μπάρες ενέργειας μη πρακτικές συνήθως αν και η αλήθεια είναι πως σε πολύ γρήγορα παιχνίδια ίσως είναι πιο εύκολο να τις δεις. Στη Μπαγιονέττα που παίζω τώρα θα ήταν πολύ δύσκολο να προλάβω να διαβάσω αριθμούς στη μέση του χαμού. Αλλά και πάλι στα RPG προτιμώ αριθμούς.
              Δεν ειναι λιγες οι φορες που η καψα για levels εβαλε στον πατο την ορεξη για αναγνωση κειμενων που αφορουσαν την ιστορια ενος παιχνιδιου. Το εχω κανει κι εγω αλλωστε αυτο...
              Δεν το έχω κάνει ποτέ, τουλάχιστον όχι σε παιχνίδι με λεβελς.
              Originally posted by Squall Leonhart
              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
              Originally posted by 丹野
              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
              Originally posted by Ryu_gr
              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

              Comment


              • #52
                Ομως δυστυχως καποιοι το μετατρεπουν στην κυρια ενασχοληση τους με το παιχνιδι, χανοντας στην πορεια δυνατα σημεια τιτλων. Δεν ειναι λιγες οι φορες που η καψα για levels εβαλε στον πατο την ορεξη για αναγνωση κειμενων που αφορουσαν την ιστορια ενος παιχνιδιου. Το εχω κανει κι εγω αλλωστε αυτο...
                To sygekrimeno to exw kanei egw se polla MMORPG.
                Den ftaiei to leveling, o tropos afhgishs tou paixnidiou ftaiei, otan sou deinoun quests ypo thn morfh 3 selides keimeno kaneis den tha to diavasei pote, akoma kai an to exei arxika skopo grhgora kourazetai kai xanei ta story related.
                To FF11 edeixne ta panta me cutscenes, einai adynaton na xaseis to story etsi.

                Epipleon opws ksanaeipa 100 level den shmenei oti eisai overpowered, ean to paixnidi parexei megalyterh proklhsh sta terata, den exei shmasia to level.
                To kako einai oti tis perissoteres fores isxyei to antitheto, afto to paradexomai...
                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • #53
                  Good point η τελευταια σειρα...Το εχω πολλες φορες στο μυαλο μου.
                  :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                  Comment

                  Working...
                  X