Announcement

Collapse
No announcement yet.

Sony Homebrew Scene

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    PSP-1000 (Phat), Play Backups

    Αβαδημοσιευω το ποστ μου σε αλλο site κι ελπιζω να βοηθησει οσους ειχαν το γνωστο προβλημα. Δε χρειαζεται πλεον ΟΥΤΕ pandora μπαταρια, ουτε Lumines , ουτε GTA.


    Ακολουθηστε τα παρακατω βηματα :

    1.) Καντε το PSP σας update στην εκδοση 5.03 -> http://downloads.exophase.com/119/psp-firmware-503/

    2.) Αφου το κανετε, θα πρεπει να συνδεσετε το PSP σας με το PC.
    Απο εδω και στο εξης θελετε 3 progs, το Chickhen & το Flash Recovery μαζι με το 5.00 Update Eboot ~ το 500.PBP και φυσικα το h.bin.
    Προσεξτε, εμεις οι 1000 phat users θελουνε συγκεκριμενο tiff εικονας. Οποτε κατεβαστε ΜΟΝΟ το παραπανω.

    3.) To φακελο ChickHen ΟΠΩΣ ειναι τον βαζετε σε ενα αλλο φακελο που φτιαχνετε και ονομαζετε PHOTO (μεσα στον φακελο PSP που υπαρχει ηδη στο συστημα PSP σας) . To h.bin μπαινει στο κεντρικο μενου με ολους τους φακελους, δηλαδη με το που ανοιγετε και βλεπετε τα περιεχομενα της καρτας psp, σε κανεναν φακελο μεσα.

    Yποσημειωση : Παροτι οι περισσοτεροι συμβουλευουν για να απενεργοποιησετε τις επιλογες USB Auto Connect & UMD Auto Start (system Settings), εμενα μου λειτουργησε με αυτα στο ON.

    4.) Αποσυνδεθειτε απτο USB-> PSP και δοκιμαστε να τρεξετε στον φακελο PHOTO που δημιουργησατε το αρχειο εικονας στο chickHEN. Η οθονη θα αλλαξει και θα επανεκκινησει το συστημα σας. Εαν δεν πιασει με την πρωτη τοτε με το που θα ανοιξετε το PSP σας θα πιασει σιγουρα.

    5.) Επομενο βημα να ξανασυνδεσετε το psp με το pc σας. Αυτη τη φορα θα πρεπει να περασετε τον φακελο RECOVERY οπως τον βλεπετε απτο αρχειο που κατεβασατε πιο πανω ως Flash Recovery, στον φακελο GAME που υπαρχει ηδη στο PSP σας. ΦΡΟΝΤΙΣΤΕ το αρχειο 500.PBP να ειναι κι αυτο μεσα στον φακελο RECOVERY.

    6.) Αποσυνδεθειτε και παλι, και προσπαθηστε να τρεξετε το προγραμμα Flash recovery απτο GAME. H oθονη θα αλλαξει :



    Eπιλεξτε το πρωτο και περιμενετε για λιγα λεπτα. Με το που θα ανοιξει το PSP σας θα εχει μετατραπει σε 5.00m33 και θα μπορειτε να παιξετε back ups!!!

    To πρωτο παιχνιδι που δοκιμασα ηταν το Ai Shogi (20Mbs) κι ολα ηταν τελεια. 6 μονο βηματα ειναι...

    Καλη Τυχη,

    Scatman
    " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

    Authenticity sir, authenticity. "

    Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



    Comment


    • #62
      to 3000 exei spasei?

      Comment


      • #63
        εχω την εντυπωση πως ναι, με ενα παρομοιο τροπο οπως και πανω (αντι του Flash recovery -> cfw enabler). Δεν ειμαι σιγουρος ομως
        " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

        Authenticity sir, authenticity. "

        Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



        Comment


        • #64
          Υπάρχει παρόμοιος τρόπος για το 3000. Το έχω κάνει στο δικό μου. Ψάξτε λίγο και θα το βρείτε πολύ εύκολα.
          https://www.emulator-zone.com
          I am an iteration closer to my desired solution!
          The World Ends With You

          I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
          Castlevania Lords of Shadow

          I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
          Hyperdimension Neptunia

          Comment


          • #65
            Ερώτηση: Back - ups εννοούμε κατεβασμένα έτσι; Από κει και πέρα μπορεί να τρέχει παράλληλα και UMD χωρίς κίνδυνο να γίνει brick (όπως διάβαζα κάποτε) ή μπα; Τέλος, τα παιχνίδια τα βρίσκεις σε .iso και τα παιρνάς στην memory απευθείας;
            Sorry αλλά είμαι και άσχετος με το όλο θέμα, όμως με ψιλοαπασχολεί από τότε που ανακάλυψα ότι τα λεφτά δεν φυτρώνουν τα πρωινά ανάμεσα στα μαρούλια.
            "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

            Comment


            • #66
              Ναι, ναι και ναι.
              Επισης αν κανεις δε θελει να παιδευεται εχω Pandora battery και τα συναφη.

              Comment


              • #67
                H Pandora battery αποτελει πλεον ξεπερασμενη διαδικασια. Oι νεοι μεθοδοι απαιτουν κυριως μια μικρη διαδικασια με διαφορα progs (δωρεαν) που δε χρειαζεται extra hardware ή αγορες.

                _Lloyd, για να brick-αρει κανεις το PSP του πρεπει πραγματικα να προσπαθησει! Μη σε ανησυχει σε πρωτη φαση αυτο.

                Το παλιοτερα τα games επρεπε να ειναι αποκλειστικα .iso. Πλεον μας κανουν και τα .cso. Φτιαχνεις στο κεντρικο μενου ενα φακελο ISO και κατοπιν load απτη memory stick.

                Μη σε ανησυχει η Noob-οσυνη. Εγω ημουν ο πρωτος ασχετος σε αυτα τα ζητηματα αφου εχω τη θεωρητικα πιο ιδιοτροπη εκδοση. Περιπλανηθηκα σε Ελληνικα forums και δε μου βρηκε κανεις πρακτικη λυση και τελικα τα καταφερα μονος μου. Εφτιαξα και το guide!!

                Ολα μια ιδεα ειναι απλως μπες στη διαδικασια να πειραματιστεις.

                Σε καθε περιπτωση το PSP σου πρεπει να ειναι φορτισμενο καλα ή να το εχεις στην πριζα να φορτιζει κατα τις διαδικασιες.

                Αληθεια, ποια εκδοση εχεις?
                " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                Authenticity sir, authenticity. "

                Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                Comment


                • #68
                  Sorry αλλά είμαι και άσχετος με το όλο θέμα, όμως με ψιλοαπασχολεί από τότε που ανακάλυψα ότι τα λεφτά δεν φυτρώνουν τα πρωινά ανάμεσα στα μαρούλια.


                  Oh yes...yes..

                  Comment


                  • #69
                    Τα cso ειναι καλα;
                    Αν δεν αλλαξε κατι τον τελευταιο καιρο εγω θα πω οχι.
                    CSO=Compressed ISO=slowdowns σε βαρια games.
                    Aπ οταν ειδα προβληματα με τα λιγοστα cso που ειχα (θυμαμαι χαρακτηριστικα τα GoW και FFT), δεν ξανακατεβασα ποτε cso για να αποφυγω το οτιδηποτε μου χαλαει μια καλη εμπειρια.

                    Comment


                    • #70
                      Δε νομιζω να εχει αλλαξει κατι. H συμπιεση περα απτα θετικα της θα εχει παντα καποιο κοστος...

                      Παρολαυτα , εγω προσωπικα δεν εχω αντιμετωπισει προβληματα ακομη.

                      Η ουσια ειναι οτι με τις νεες μεθοδους δε χρειαζεται η διαδικασια με το devhook για να γινουν playable. Οποτε ολα γινονται πιο πρακτικα.
                      " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                      Authenticity sir, authenticity. "

                      Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                      Comment


                      • #71
                        Eξαρταται απο το παιχνιδι.Σε καποια games υπαρχει τεραστια διαφορα iso-cso,σε αλλα καμια.
                        Αν δεν κανω λαθος το GTA VCS ειχε μεγαλη διαφορα,οπως και το daxter απο αυτα που εχω παιξει.

                        Comment


                        • #72
                          Γι αυτο εκανα λογο για "βαρια" παιχνιδια.
                          Στο GoW υπηρχαν χοντρα slowdowns και στο FFT τα cutscenes καναν skip ολη την ωρα και μου σπαγαν τα νευρα.
                          Το κακο δεν τριτωσε αλλα με τη 2η εστω καταλαβα πως κατι παει στραβα και εκοψα τις κακες συνηθειες.

                          Τωρα παιχνιδια μεσαιου "κυβισμου" τυπου Mega Man Maverick Hunter (λεμε τωρα), οντως δεν ειχαν κανενα προβλημα.

                          Anyway, στα ιδια καταληγουμε οπως φαινεται με τον hideo, οποτε οκ τι αλλο να πουμε για την ωρα.

                          Comment


                          • #73
                            Δεν υπάρχει λόγος για cso κατά τη γνώμη μου πλέον. Τα μέμορυ στικ είναι σχετικά φτηνά πλέον οπότε αξίζει να έχεις ένα σωστό iso που είναι λογικά το πιο γρήγορο και συγχρόνως καίει τη λιγότερη μπαταρία.
                            _Lloyd, για να brick-αρει κανεις το PSP του πρεπει πραγματικα να προσπαθησει! Μη σε ανησυχει σε πρωτη φαση αυτο.
                            Ειλικρινά δεν πιστεύω πως κατέβαλα ιδιαίτερη προσπάθεια, παρόλα αυτά κατάφερα και μπρίκαρα το PSP μου. Κάθε φορά που κάνεις flash bios σε οποιαδήποτε συσκευή έχεις κίνδυνο μπρικαρίσματος. Αυτό είναι και το καλό της Πανδώρας. Μπορεί και ξεμπρικάρει.
                            Originally posted by Squall Leonhart
                            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                            Originally posted by 丹野
                            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                            Originally posted by Ryu_gr
                            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                            Comment


                            • #74
                              full brick?? Εμ...συγχαρητηρια
                              " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                              Authenticity sir, authenticity. "

                              Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                              Comment


                              • #75
                                Αυτά τα πέρι αργoύ cso είναι λίγο υπερβολικά καθώς όσα αργούν να φορτώσουν σε cso αργούν και τα αντίστοιχα original.

                                Τα περί Πανδώρα για CFW είναι ξεπερεσμένα πλεόν καθώς ο νέος τρόπος είναι πιο απλός και πιάνει και στο 3000. Η Πανδώρα όμως παραμένει εξαιρετικά χρήσιμη για ξε-μπρικαρίσματα.

                                Τώρα αν κάποιος μπρικάρει το 3000 την πάτησε...
                                https://www.emulator-zone.com
                                I am an iteration closer to my desired solution!
                                The World Ends With You

                                I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                                Castlevania Lords of Shadow

                                I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                                Hyperdimension Neptunia

                                Comment

                                Working...
                                X