Announcement

Collapse
No announcement yet.

[Feature] Δεν wiiμιομαστε?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • [Feature] Δεν wiiμιομαστε?


    Αν και γράφω σπανια στο blog μου μιας και βαριέμαι και να λέω τις απόψεις μου στο ιντερνέτ αλλά και να κάθομαι να πληκτρολογώ γενικότερα, μετά από τη τελευταία αγορά μου που δεν είναι άλλη από το μικρό Wii το οποίο απέκτησα και στη χαμηλότερη τιμή της αγοράς για τη δεδομένη χρονική στιγμή που το πείρα, άρχισα να κάνω διάφορες σκέψεις είτε φιλοσοφικές είτε μαλακισμενες αλλα σίγουρα χάσιμο χρόνου όπως άλλωστε και τα περισσότερα φιλοσοφικά ζητήματα!

    Αρχικά ας κάνουμε ένα μικρό πρόλογο για αυτό το επικερδές «θαύμα» της νιντεντο το οποίο ξεκίνησε με τη κωδικη (μη χεσω) ονομασία «revolution» η οποία μετά άλλαξε προφανώς για να μη φάνε πέτρες στο χαζοχαρούμενο «Wii» το οποίο συμβολίζει τέλεια τη προοπτική της κονσόλας. Όμως το θέμα του άρθρου δεν έχει να κάνει με τα παιχνίδια και το κοινό του Wii, κάθε ένας από μας θέλει να έχει τις παιδικές-gay στιγμές του να τις εκφράζει μέσα από το Wii και αυτό δεν είναι κατακριτέο… αλλά με το πόσο φθηνό είναι τελικά το φθηνό (σε αυτή τη περίπτωση Wii)?


    Το Wii λανσαρίστηκε πριν κάτι χρόνια παρέα με τους υπόλοιπους ανταγωνιστές του και αποτελούσε την πιο «οικονομική» λύση για κάποιον που ήθελε μια νέα κονσόλα και νέες εμπειρίες στο ηλεκτρονικό παιχνίδι από τότε λοιπόν μέχρι και σήμερα αποτελεί την πιο φθηνή επιλογή είτε για έναν gamer είτε για το γονιό του gamer.


    Πόσο φθηνό όμως είναι τελικά το Wii?


    Αρχικά ας δούμε τι περιέχει το σύστημα που όταν πρωτοβγήκε έκανε 250 ευρώ και τις τελευταίες μέρες «σκοτώθηκε» από κάποιες εταιρείες στα 150!



    Processors:

    § CPU: PowerPC-based "Broadway" processor, made with a 90 nm SOI CMOS process, reportedly†clocked at 729 MHz[106]
    § GPU: ATI "Hollywood" GPU made with a 90 nm CMOS process,[107] reportedly† clocked at 243MHz[106]
    Memory:

    § 88 MB main memory (24 MB "internal" 1T-SRAM integrated into graphics package, 64 MB "external"GDDR3 SDRAM)[108]
    § 3 MB embedded GPU texture memory and framebuffer.

    Storage:

    § 512 MB built-in NAND flash memory
    § Expanded storage via SD and SDHC card memory (up to 32 GB)
    Nintendo GameCube Memory Card (required for GameCube game saves)
    Slot-loading disc drive compatible with 8 cm Nintendo GameCube Game Disc and 12 cm Wii Optical Disc
    Mask ROM by Macronix[111]
    Video:

    § 480p (PAL/NTSC), 480i (NTSC) or 576i (PAL/SECAM), standard 4:3 and 16:9 anamorphic widescreen[112]
    § MultiAV multi-output port for component, composite, S-video,[113]RGB SCART[114] and VGA[115]
    Audio:

    § Main: Stereo – Dolby Pro Logic II-capable[116]
    § Controller: Built-in speaker
    Για κάποιον που έχει τις βασικές γνώσεις γύρω από το χώρο της τεχνολογίας και των PC καταλαβαίνει για τι μπουρδελο μιλάμε, για κάποιον που νομίζει πως άρχισα να γράφω κινέζικα θα αναπτύξω τα παραπάνω στοιχεία μαζί με τα συμπεράσματα που προκύπτουν σε απλά ελληνικά του μπακάλη που λέμε.


    Το Wii έχει επεξεργαστική ισχύ περίπου 0,8giga από έναν πυρήνα τη στιγμή που ο ανταγωνισμός τρέχει με 3,2Χ3 giga στο xbox360 και έναν 3,2giga βοηθούμενο από άλλους 8 περιφερειακούς το PS3… με ελάχιστη χρυσή μαθηματικής λογικής καταλαβαίνεις πως η αναλογία της ισχύς του Wii με τον ανταγωνισμό είναι περίπου 1 προς 10!!!(σχέση Α’)


    Όσον αφόρα το τρέξιμο του συστήματος από τη μνήμη έχουμε το ασύλληπτο νούμερο των 88MB όπου και εδώ για να μη μας κάνει χαλάστρα στη μιζέρια η νιντυ μας πάει περίπου 6 φορές πιο αργά από ο τι η Μικροσοφτ και η Σονυ (512ΜΒ & 256MB XDR) αντίστοιχα…


    Τώρα να μη σας πρήζω και με τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά επειδή και αυτά είναι για το πουτσο συνεχίζω στο αποτέλεσμα…


    Το Wii μας δεινή την ασύλληπτη ανάλυση των 480ρ (εννοείτε πως θα δώσεις αλλά 30 ευρώ για το αντίστοιχο καλώδιο) ενώ οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί στο κόσμο γύρω μας από τα DVD μέχρι τις ψηφιακές μηχανές και εννοείτε τις κονσόλες έχουν το μαγικό τότε, αλλά συνηθισμένο πλέον νουμερακι των 1080ρ! Δυόμισι φορές περισσότερη ευκρίνεια, δε λέω για το Wii, αυτό έχει δυόμιση φόρες λιγότερη, και οι κυκλικές απεικονίσεις της κονσόλας σχηματίζονται απο μικρά μικρά γαμημένα τετραγωνάκια!


    Όλα αυτά που κάθομαι και λέω σας θυμίζουν κάτι?


    Μήπως κάπως έτσι δε παίζαμε πριν καμιά δεκαριά χρόνια με τα PS2 Xbox & Game Cube…?


    Αν και κάθε ένας που αγοράζει wii γνωρίζει ότι παίρνει μια κονσόλα με πατατα γραφικά και ελεεινό στερεό ήχο είναι λίγο δύσκολο να συνειδητοποιήσει πως αγοράζει μια κονσόλα δεκαετίας και το πιο καλό? Στην ίδια τιμή που θα την αγόραζε πριν μια δεκαετία!!!


    Και όλο αυτό επειδή αν κουνήσεις το χειριστήριο πέρα δωθε κουνιέται και ένας κέρσορας στην οθόνη και αυτό είναι το νέο gameplay!


    Και ερωτω όπως ρωτούσε και ο Γιωργάκης σα Μαλακας πριν τις εκλογές…

    Που πάνε τα λεφτά?


    Όσο γράφω κάνω και μια έρευνα στο e-shop να δω πόσο σκατα κάνουν κάρτες και επεξεργαστές κοντά στα χαρακτηρίστηκα του wii… πάμε να δούμε…


    Ο πιο ξεφτιλας επεξεργαστής της αγοράς είναι 1,8 giga στοιχίζει 30 ευρώ

    Η πιο ελεεινή μνήμη είναι 256ΜΒ και κάνει 6ευρω

    Και ότι πιο άχρηστο σε κάρτα γραφικών είναι 512MB και κάνει 25ευρω…

    Βαλε κανα 30αρι μια κωλομητρικη και με κανα 120αρι ευρώ να φτιάξουμε ένα πιπα PC που ομως είναι ετη φωτός μπροστά από το wii και μιλάμε για τιμή λιανικής και όχι χοντρικής που ψωνιζει η νιντυ…


    Αρα… Το πόρισμα είναι κάτι παραπάνω από προφανές…και εσύ και εγω και ολοι μαζί θεωρούμαστε από τη νιντυ…ΜΑΛΑΚΕΣ!


    Διότι αγαπητέ μαλακα που διαβάζεις αυτό το άρθρο καταλήγουμε σιγά σιγά στο συμπέρασμα πως ένα wii στη νιντυ αντε να στοιχηζει κανα 50αρι ευρώ και στα βαζω και πλούσια πλούσια… και πόσο μας το πουλαει ? 190? (Σημερινή τιμή!)


    Σκατα στη μουρη σου! Γιατί δε θα δώσεις και αλλά 30 για το component? Αλλά 20 για το motion plus? Και αν σκεφτείς να πάρεις και ένα δεύτερο χειριστήριο που ο ανταγωνισμός σου χαριζει απλόχερα με την πωληση της κονσόλας του εφυγες στο Θεό! 300 ευρώ σα τη σφαγή του Λεωνιδα ένα πραμα…


    300 ευρώ τη στιγμή που παίρνεις ένα συλλεκτικό Xbox 360 Elite με 2 χειρηστηρια HDMI,component, παιχνιδάκι, 120αρι σκληρό καλώδιο δικτύου και της πουτανας τα μάτια μόνο με 250 (και υπολογίστε και τη χαοτική διαφορά στην ισχύ)! Ακόμα και το μπουρδελο το Ps3 πιο φθηνο σου ρχετε!


    Εγω λοιπόν αγόρασα τις προάλλες το wii 150 ευρώ αυτό όμως δε σημαίνει πως δεν ε ιμαι και εγω μαλακας σαν όλους εσάς (βασικά είμαι λίγο λιγότερο μαλακας… ) αφου επιβραβεύουμε μια εταιρεια που εκμεταλλευόμενη την αγάπη μας για τους παλιους της τίτλους αισχροκερδεί και μας πουλαει φύκια για μεταξωτές κορδέλες!


    Τελειώνοντας αυτό το αρκετά μεγάλο άρθρο θελω να πω πως δεν είναι θέμα τσιγγουνιάς, και δεν είναι θέμα εκατό η πενήντα ευρώ, αλλά θέμα αξιοπρέπειας, Ξέρετε έχει τύχει στη ζωή μου και έχω συνομιλήσει με εξαίρετους επαγγελματίες και εμπόρους και θυμάμαι πολύ έντονα έναν διάλογο ανάμεσα σε δυο φίλους.


    Ένας κατασκευαστής πάμπλουτος λοιπόν πουλαγε ένα νεόκτιστο σπίτι, τιμή δε θυμάμαι ας πούμε 350,000 ευρώ, και ο κολλητός του λέει ρε συ, δε μου το αφήνεις 300,000 να το αγοράσω εγώ? Οπότε ο κατασκευαστής του λέει, κοίτα να δεις αν μου πεις να στο χαρίσω δεν έχω πρόβλημα, παρτο και να το χαρείς ! Αν όμως στο δώσω κάτω από αυτή τη τιμή σαν έμπορο με πιάνεις Μαλακα.




    Το δίδαγμα ποιο είναι λοιπόν? Αντιστρέφοντας τη λογικη από πάνω, δεν έχω πρόβλημα να δωσω και 500 ευρώ για να αποχτήσω ότι γουστάρω όμως όταν αυτό δεν ανταποκρίνεται στην αξια του, σαν καταναλωτή πιάνομαι ΜΑΛΑΚΑΣ…


    πηγη: http://www.cp64.blogspot.com/

  • #2
    Στο 'λεγα εγώ να μην αγοράσεις Wii, στο chatbox.
    Απο την άλλη μπορεί να είσαι αγανακτισμένος άδικα επειδή δεν αγόρασες και παιχνίδια μαζί.
    Απο'κει και πέρα δε μπορώ να καταλάβω πως στο διάολο πήγες και έδωσες λεφτά για κάτι το οποίο λίγες μέρες μετά την αγορά το θάβεις άγρια. Δεν ήξερες αγόρι μου τι εστί Wii; Δεν ήξερες τι τεχνικά χαρακτηριστικά έχει; Τι παιχνίδια έχει;
    Καλά να πάθεις αμα νιώθεις μετανιωμένος τώρα, ελπίζω τουλάχιστον να σου γίνει μάθημα.

    Comment


    • #3
      παραξηγησες το αρθρο, δεν αναφερομαι στο wii σα κονσολα, μου αρεσει πολυ και για αυτο το πειρα, σε αυτο που αναφερομαι ειναι στο γεγονος οτι η νιντεντο θυσαυριζει πουλωντας το πολυ περισσοτερο απο οσο θα επρεπε!

      Comment


      • #4
        Καλά η σύγκριση με τα pc είναι λίγο άτοπη.Καλό θα ήταν να δούμε πόσο κοστίζουν πραγματικά τα εξαρτήματα του Wii όταν βγήκε αλλά και τώρα.Όπως και για τις άλλες δυο κονσόλες.Για να έχουμε μια πιο σφαιρική άποψη.
        Nintendo I.D.: paixtis
        3ds friend code: 2664-2347-7128

        Comment


        • #5
          50€ πανω, 50€ κατω μια φορα τα δινεις για κονσολα. Το μετα ειναι το θεμα. Στη τελικη εγω το πηρα 250€ το Wii αλλα τι να κανω τωρα, να κλαιω που εσυ εδωσες 100€ λιγοτερα, 3 χρονια μετα; Ασε που καλυτερα που τα δωσα στη nintendo γιατι θα μου τα χε φαει ο Καραμανλης τωρα.

          Originally posted by Strawhat Nikos View Post
          παραξηγησες το αρθρο, δεν αναφερομαι στο wii σα κονσολα, μου αρεσει πολυ και για αυτο το πειρα, σε αυτο που αναφερομαι ειναι στο γεγονος οτι η νιντεντο θυσαυριζει πουλωντας το πολυ περισσοτερο απο οσο θα επρεπε!
          Ποσο θα επρεπε δηλαδη να το πουλαει; Προσφορα και ζητηση σου λεει κατι;
          Do a barrel roll!

          Comment


          • #6
            Originally posted by Strawhat Nikos View Post
            Ξέρετε έχει τύχει στη ζωή μου και έχω συνομιλήσει με εξαίρετους επαγγελματίες και εμπόρους και θυμάμαι πολύ έντονα έναν διάλογο ανάμεσα σε δυο φίλους.


            Ένας κατασκευαστής πάμπλουτος λοιπόν πουλαγε ένα νεόκτιστο σπίτι, τιμή δε θυμάμαι ας πούμε 350,000 ευρώ, και ο κολλητός του λέει ρε συ, δε μου το αφήνεις 300,000 να το αγοράσω εγώ? Οπότε ο κατασκευαστής του λέει, κοίτα να δεις αν μου πεις να στο χαρίσω δεν έχω πρόβλημα, παρτο και να το χαρείς ! Αν όμως στο δώσω κάτω από αυτή τη τιμή σαν έμπορο με πιάνεις Μαλακα.
            Τελικά του το χάρισε;

            Comment


            • #7
              Τελικά του το χάρισε;
              Εγω πιστευω οτι πρεπει να του το χαρισε γιατι καλυτερα μαλακας φιλος παρα μαλακας εμπορος

              Υ.Γ.
              Στη τελικη εγω το πηρα 250€ το Wii
              εσυ αγορασες με 250 μια κονσολα (Wii) και μετα εσκασες αλλα τοσα (Χbox360) για να παιζεις και κανα game

              Comment


              • #8
                Περισσοτερα εχω παιξει στο Wii αν και το εχω πιο πολυ καιρο. Αν βαλουμε και τα Xbox Live Arcade τοτε μαλλον νικα το 360.
                Do a barrel roll!

                Comment


                • #9
                  Το παρόν θέμα ούτε προσεγγίζει καλά το ζήτημα Wii και hardware αγορά, ούτε και ξεκίνησε καμιά σοβαρή κουβέντα. Τα specs του Wii ακόμα να αναλυθούν πλήρως και η συγκρισή τους με PC hardware τιμές είναι άτοπη. Επίσης αν κόστιζε 50 ευρώ κατασκευή τότε θα έκανε πάνω απο 300 στην αγορά. Αν κατασκευάζεται Κίνα ούτε 20 ευρώ κόστος δεν θα έχει. Τεχνολογία 10ετίας είναι. Απο εκεί και πέρα πέστε μου τι χρήσιμο εξυπηρετεί το παρόν θέμα. Μπορούμε να κάνουμε συζήτηση χωρίς να είμαστε κομμάτι της κατασκευής/διάθεσης; Όχι...
                  Insert Coin

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Strawhat Nikos View Post
                    παραξηγησες το αρθρο, δεν αναφερομαι στο wii σα κονσολα, μου αρεσει πολυ και για αυτο το πειρα, σε αυτο που αναφερομαι ειναι στο γεγονος οτι η νιντεντο θυσαυριζει πουλωντας το πολυ περισσοτερο απο οσο θα επρεπε!
                    Δε νομίζω πως παρεξήγησα τίποτα, αυτό που είδα είναι ένα θυμωμένο κείμενο γεμάτο βρισιές (που εσύ το λες άρθρο) και έβγαλα τα αντίστοιχα, πιστεύω λογικά, συμπεράσματα.
                    Αν εσύ είχες άλλη πρόθεση φυσικά, θα έπρεπε να το ξεκαθαρίσεις στο κείμενό σου.

                    Comment


                    • #11
                      Το αρθρο ειναι για blog οποτε σα σωστο blogger αρθρο πρεπει να βριζει διχως λογο... απο κει ακι περα απευθεινετε οπως ειπα και πριν στην οικονομικη πολιτικη της νιντυ, και οσον αφορα τον Ραμπιδη πρεπει να πω πως και τα 150 ευρω για μια κονσολα σα το wii ειναι πολλα! 99 ευρω θα ταν η κανονικη του τιμη και ενοειτε μαζι με component και motion plus, αντι αυτου η τιμη που το πουλανε ειναι στα 200 δηλαδη οσο ενα xbox arcade!!!

                      Οσον αφορα τα παιχνιδια και το gameplay του ειναι μια αλλη ιστορια.

                      Comment


                      • #12
                        Klasikh periptosh malaka pou prota agorazei kai meta koitaei ti peire.
                        Power to Maximum... Sugar to zero !!!
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Να μπουν τα πράγματα στην θέση τους.

                          ΟΛΕΣ οι εταιρίες αυτού του πλανήτη έχουν ένα και μόνο σκοπό.
                          Να βγάλουν φράγκα. Και όχι απλά να βγάλουν φράγκα άλλα να βγάλουν ΟΣΑ πιο πολλά φράγκα μπορούν.

                          Η Nintendo με το Wii χέστηκε στο τάληρο.
                          Το Wii όμως εξακολουθεί να πουλάει. Για αυτό η Nintendo όπως και ΚΑΘΕ ΑΛΛΗ εταιρεία στην θέση της δεν ρίχνει την τιμή, δεν πάει να πουλάει και τεχνολογία 30 ετών.

                          Ο κανόνας είναι ο εξής: Όταν κάτι πουλάει ΔΕΝ ρίχνεις ΠΟΤΕ την τιμή. Αν την ρίξεις είσαι απλά μαλάκας.

                          Η Microsoft πουλάει το 360φτηνά γιατί έφτυσε αίμα να καθιερωθεί και ακόμα δεν έχει την πρωτιά.
                          Η Sony έβγαλε το slim και το δίνει 300 ευρώ γιατί απλά δεν πούλαγε η κονσόλα όσο ήθελε.
                          Η Nintendo έριξε πρόσφατα το Wii στα 200 ευρώ γιατί είχαν πέσει οι πωλήσεις.

                          Δλδ. αν το PS3 πούλαγε σαν τρελό ακόμα 600 ευρώ θα είχε.

                          Συμπέρασμα: ΟΛΕΣ οι εταιρίες προσπαθούσαν να σε πιάσουν μαλάκα γιατί πολύ απλά έτσι λειτουργούν οι εταιρίες. Καμία δεν είναι ψυχούλα, όλες λεφτά θέλουν, λογικό-λογικότατο για μένα.
                          Κι εγώ στην θέση τους το ίδιο θα κανα. Θα πούλαγε το προϊόν μου σαν τρελό κι εγώ θα του μείωνα τη τιμή; Χαζό, παράλογο, μαζοχιστικό.

                          Και για να μην παρεξηγηθώ. Δεν υποστηρίζω την Nintendo. Κάθε άλλο, συμφωνώ ότι για την τεχνολογία του το Wii είναι πανάκριβο, ειδικά κοιτώντας τις τιμές του ανταγωνισμού.

                          Αλλά έτσι ήταν, έτσι είναι και έτσι ΘΑ 'ΝΑΙ. Άστε του χίπηδες και του αντικαπιταλιστές να φωνάζουν όσο θέλουν.
                          Όλοι τα λεφτά θέλουμε. ΟΛΟΙ.

                          Comment


                          • #14
                            Παντως μη ξεχναμε και το marketing. Η nintendo εδωσε πολλα λεφτα για τη διαφημιση της κονσολας και συνεχιζει να κανει promotions τοσο σε αυτο οσο και σε σημαντικους τιτλους που κυριως στοχευουν στο ευρυτερο δημογραφικο (Wii Fit, Wii Sports Resort...).
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • #15
                              Μα τι παει να πει τιμή κλπ?Και εγώ μπορεί να σου πουλήσω ένα γραμματόσημο του 1943 $1Μ επειδή τυπώθηκε ανάποδα και είναι μοναδικό.Στο χερι σου είναι αν θα είσαι τόσο μαλάκας να σκάσεις $1Μ για ένα κομμάτι χαρτί 2 τετραγωνικών εκατοστών.Και ναί,θεωρώ και εγώ υπέρ του δέοντος ακριβό το Wii.
                              Originally posted by Raf
                              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                              Comment

                              Working...
                              X