Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ζητήματα συμπεριφοράς και εμφάνισης.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by Ferryman View Post
    Όπως ανέφερε και ο Loggo δηλαδή, να μπορούμε να κάνουμε και χαβαλέ και συζητήσεις με τον τρόπο που θα τις κάναμε και μεταξύ μας εκτός του φόρουμ.
    Ακριβώς. Ούτε οπαδοί της σοβαροφάνειας είμαστε ούτε τοποτηρητές της καλαισθησίας. Δε σκοπεύουμε να σας περιορίσουμε την έκφραση ούτε να βάλουμε πιπέρι στο στόμα κανενός, αλλα όταν σε θέματα συζήτησης τα 5 στα 10 posts είναι της μιας γραμμής (+ μια εικόνα bonus), με συγχωρείς αλλά αυτό δεν είναι διάλογος. Είστε απόλυτα ελεύθεροι να κάνετε χαβαλοπόστ σε χαβαλοθέματα ή να βάζετε ό,τι ενημερωτική φωτογραφία θέλετε, αλλά μην εκτροχιάζετε συζητήσεις. Κοινώς, αποφύγετε όσο μπορείτε το καραμπινάτο off topic και spamming. Για την ιστορία, μίλησα για κατάχρηση - η απλή χρήση είναι απολύτως καλοδεχούμενη. Αυτό ---> "Το να γράψει κανείς από κάτω απ’ ένα post «Έλα το έφαγες το ownage», ή να ποστάρει μια αντίστοιχη εικόνα, θεωρώ ότι είναι μέσα στο κλίμα της παρέας και του χαβαλέ" είναι μια χαρά αν έχουν σχέση.

    Στο κάτω κάτω της γραφής, έσβησα spam post από αυτό εδώ το θέμα.
    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

    Comment


    • #17
      Eιναι σπαμ ποστ; Τη γνώμη μου είπα: Εγώ πιστεύω στον νεογκαφισμό του φόρουμ.
      Originally posted by Raf
      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

      Comment


      • #18
        Εγώ προσωπικά όχι.
        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

        Comment


        • #19
          Neogaf = Διανοητική Καθυστέρηση. Σας παρακαλώ μην το κάνετε έτσι εδω μέσα...
          Insert Coin

          Comment


          • #20
            Oπως ειπα και πριν οταν εχεις να κανεις με χιλιαδες users καποιοι θα ειναι βλαμμενοι.Και αυτοι ακομα δε μενουν πολυ, δεν εχει warning εκει εφυγες με τη μια.Το humor επισης ειναι θεικο.

            Το neogaf ειναι no1.Το 99% των gaming sites απο κει βλεπει τα νεα και τα μεταφερουν.Τεσπα μη ξεφυγουμε απο το θεμα.
            Ground_Zero:

            Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

            Comment


            • #21
              Originally posted by Titus View Post
              αλλα όταν σε θέματα συζήτησης τα 5 στα 10 posts είναι της μιας γραμμής (+ μια εικόνα bonus), με συγχωρείς αλλά αυτό δεν είναι διάλογος.
              Δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημα με αυτό το θέμα. Προσβλήθηκε κανείς; Ενοχλήθηκε κάποιος σοβαρά από τα posts μιας γραμμής; Εμένα πάλι αυτό μου φαίνεται καθαρά θέμα καλαίσθησιας όπως είπες Titus και όχι σοβαρό πρόβλημα επικοινωνίας ή λειτουργίας του φόρουμ. Αν υπάρχει τέλος πάντων κάποιος που να ενοχλήθηκε επειδή είχε μια σοβαρή συζήτηση και κάποιοι "του τη χάλασαν" με posts μιας γραμμής ας διαμαρτυρηθεί.

              Εγώ το post του somari που παρέθεσες στο πρώτο post ΔΕ το θεωρώ κατακριτέο, και έχουν γίνει ανάλογα posts και από moderators, αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας. Αν προσβλήθηκε κάποιος ας το πει... Αλλιώς τι νόημα έχει να συζητάμε αν θα έπρεπε να είναι πιο σοβαρά και ελεγχόμενα τα πράγματα.

              και στη τελική...


              Τι φοβερό έγινε και αρχίσαμε να παίρνουμε τα πράγματα τόσο σοβαρά;

              Comment


              • #22
                Originally posted by Titus View Post
                Εγώ προσωπικά όχι.
                Αυτό δε σου δωσε όμως το δικαίωμα να ΔΙΑΓΡΑΦΕΙΣ τη γνώμη των άλλων,νομίζω;

                (+1 στα του Ferryman)
                Originally posted by Raf
                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                Comment


                • #23
                  Θα πρεπει να σημειωθει ενα πραγμα: καποιοι απο εμας τυχαινει να γνωριζομαστε πανω απο πεντε χρονια και να ξερουμε ΚΑΙ το στυλ ΚΑΙ το ηφος του γραπτου λογου του καθενος.

                  ΟΜΩΣ το φορουμ εχει αποκτησει και καποιον νεο κοσμο, ο οποιος τυχαινει να μην διακατεχεται απο τις ιδιες αντιληψεις περι κουβεντας και λογου. Εγω πιστευω οτι για αυτο γινεται η ολη κουβεντα.

                  Τωρα αν θα πρεπει το φορουμ να γινει NeoGaf (ή οπως λεω εγω NeoΓκαου) ή οχι, ε νομιζω οτι ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε. Εχουμε μια κοινοτητα και προσπαθουμε για το καλυτερο. Κανενας δε μπορει να βαλει φημοτρο σε κανεναν, αλλα και κανενας δεν ειναι υποχρεωμενος να ανεχεται την βλακεια και την διαθεση καταστροφης ή απαξιωσης των θεματων απο τον οποιονδηποτε. Πολλοι απο τους ασχημους χαρακτηρισμους σε πολλα ποστ θα μπορουσαν απλα να μην υπαρχουν, και θα ηταν και καλυτερο ΚΑΙ για αυτον που κανει ποστ αλλα ΚΑΙ για ολους του υπολοιπους.
                  :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                  Comment


                  • #24
                    Συμφωνω.Πιστευω κιολας πως και το μεταξυ μας "βρισιδι" καλο θα ηταν να μειωθει(για μενα μιλαω πρωτα απ' ολα lol).Aυτα τα λεμε και απο msn ή απο το τηλ, στο φορουμ ας κρατησουμε μια αλλη σταση.


                    Βεβαια πρεπει να πω πως και ο Ferryman εχει δικιο σε αυτα που λεει εδω:

                    Εγώ θέλω να θυμίσω έναν από τους αρχικούς λόγους για τους οποίους φτιάχτηκε το παρόν φόρουμ και που προσωπικά τον θεωρώ σημαντικότερο από όλους: να υπάρχει ένα μέρος όπου μπορούμε να μιλάμε για ότι θέλουμε, όπως θέλουμε (προφανώς μέσα σε κάποια πλαίσια αμοιβαίου σεβασμού μεταξύ μας), χαλαρά, χωρίς να είμαστε υπόλογοι σε κανέναν, χωρίς να χρειάζεται να φαινόμαστε τυπικοί, χωρίς να κάνουμε επιτιδευμένα posts για να μην μας την πουν οι moderators. Όπως ανέφερε και ο Loggo δηλαδή, να μπορούμε να κάνουμε και χαβαλέ και συζητήσεις με τον τρόπο που θα τις κάναμε και μεταξύ μας εκτός του φόρουμ.


                    και εδω:

                    Προσωπικά δε θεωρώ ότι θα πρεπε να έχουμε ως στόχο την ύπαρξη ενός φόρουμ-υπόδειγμα για συζητήσεις επιπέδου γύρω από τα videogames αλλά μια κοινότητα μέσα στην οποία να νιώθουμε ελεύθεροι να εκφραστούμε όπως θέλουμε με το μόνο κανόνα όπως ανέφερα και πριν, να σεβόμαστε και να μην προσβάλουμε σε προσωπικό επίπεδο τα άλλα μέλη. Δε θεωρώ λοιπόν πως έχουμε φτάσει σε σημείο που να χρειαζόμαστε αυστηρό moderation. Δε νομίζω ότι θα βοηθήσει σε κάτι.


                    Με μονο μια επισημανση στη τελευταια προταση.Δε νομιζω ο Τitus να θελει να κανει τον αστυνομο.Απλα εδωσε καποιες οδηγιες.




                    Παντως ειμαι σιγουρος πως ολα καλα θα κυλησουν.
                    Ground_Zero:

                    Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                    Comment


                    • #25
                      Θα ταχθω κι εγω κατα των mods(η Πασπ δηλαδη πως παιρνει θεση κατα της κυβερνησης, ειναι μαγκες αυτοι; ).

                      Επειδη ξεφυγαμε το τελευταιο καιρο ειχα πει στον Τιτους να καλυτερα να κλειδωνονται θεματα που ξεφευγουν και να τα καθαριζαμε απο ανουσια posts που δε προσφερανε τιποτα. Αλλα θεωρω ατυχες παραδειγμα το post του Somari και αν γινουμε forum που δεν ανεχεται τετοια posts δε ξερω κατα ποσο θα με ενδιαφερει να παραμεινω mod ή και να συνεχισω να συμμετεχω σαν μελος.

                      Προταση μου ειναι να ελεγξουμε το spamming ιδιαιτερα στις σημαντικες περιοχες σχετικα με το gaming(general discussion, microsoft, sony, nintendo, κλπ...) και κυριως να δειξουμε μηδενικη ανοχη σε προσωπικες προσβολες.
                      Do a barrel roll!

                      Comment


                      • #26
                        Nα ας πούμε τώρα στην τελευταία φράση του θέλω να ποστάρω φωτογραφία του Χρυσοχοίδη.Γιατί να μου το στερήσετε...οέο;;;

                        [...]και αν γινουμε forum που δεν ανεχεται τετοια posts δε ξερω κατα ποσο θα με ενδιαφερει να παραμεινω mod ή και να συνεχισω να συμμετεχω σαν μελος.[...]
                        +1
                        Originally posted by Raf
                        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                        Comment


                        • #27
                          Μια σοβαρή ερώτηση; Το "fanboy" θεωρείτε προσωπική επίθεση ή προσβολή; Διότι όταν εικάζει μια κοινότητα πως δεν πρέπει να ανέχεται τις προσωπικές προσβολές πρέπει και να τις προσδιορίζει.

                          Το "fanboy" έφερα ως παράδειγμα που η αναφορά σε κάποιο άτομο με το εξής χαρακτηρισμό είναι δύσκολο να την προσδιορίσεις αν το λέει με δόλο κάποιος και να προσβάλει ή απλά για να προσδιορίσει κάποιος/κάποια που έχει προτίμηση κάπου συγκεκριμένα.

                          Comment


                          • #28
                            Νομιζω οτι ειναι τελειως βλακωδες να εξηγησει καποιος το τι ειναι προσωπικη προσβολη. Αλλα αφου δεν ειναι κατανοητο: προσωπικη προσβολη ειναι οταν ΠΡΟΣΒΑΛΕΙΣ καποιον, ακομα και την νοημοσυνη του.

                            Ο ορος "fanBoy" σημαινει (για μενα) το εξης: ανθρωπος ο οποιος, επειδη μια εταιρια του εχει προσφερει διασκεδαση και θελοντας να την υπερασπιστει, προβαινει σε οποιεσδηποτε λυσεις και ενεργειες για να το κανει, ακομα και αν αυτες ξεπερνουν ή απλως αδιαφορουν για την λογικη. Επισης fanboy ειναι καποιος ο οποιος απλως δεν λεει να κατανοησει και να δεχτει το γεγονος οτι η εταιρια που θαυμαζει μπορει να εχει κανει και λαθη ή να αλλαζει χαρακτηρα, αναλογα με το τι θελει να κανει.

                            Τελος ο fanboy δεν προκειται ποτε να παραδεχτει το λαθος του, ακομα κι αν του το δωσεις μπροστα στα ματια του με αποδειξεις. Δεν εχει ποτε καλη θεληση για ειλικρινη κουβεντα και παντα βρισκει τροπος για να παρασυρει την συζητηση εκει που τον βολευει.

                            Νομιζω οτι καλυψα επαρκως καποια πραγματα...
                            :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                            Comment


                            • #29
                              Επειδή μάλλον δεν κατάλαβες την ερώτηση, αλλά και η απάντηση που έδωσες πάλι χρήσιμη είναι, ρώτησα αν το "fanboy" θεωρείτε προσβολή ή όχι.

                              Δεν ζήτησα την διαλεκτική στον fanboισμό αλλά εάν ως έννοια είναι αρνητική άμα κάποιον τον προσδιορίσεις έτσι.

                              Παράδειγμά αν σε έλεγα "fanboy" να το έπαιρνες ως προσωπική προσβολή;

                              Comment


                              • #30
                                Μιλαμε για μια προφανως αρνητικη εννοια. Ομως θα πρεπει να κανεις ενα διαχωρισμο: εαν ο ανθρωπος στον οποιο το λες ειναι ή δεν ειναι fanboy. Εαν ας πουμε βγαινει καποιος και λεει "Η SONY ****ει τους παντες και ειστε ολοι σας ηλιθιοι", το να βγεις και να τον πεις "ε εισαι τερμα fanboy" ειναι μαλλον συμπερασμα παρα χαρακτηρισμος. Εαν απο την αλλη βγει καποιος και πει "Ναι, η Nintendo εχει κανει πολλα λαθη, αλλα το Mario 64 θεωρω οτι ειναι το καλυτερο 3d game ολων των εποχων", αν καποιος βγει και του πει "πω ρε μ****α,τι fanboy που εισαι επιτελους" νομιζω οτι ειναι μαλλον υποτιμητικο.

                                Κοινως τα παντα εχουν να κανουν με την συμπεριφορα και το προσωπο που δειχνει καποιος παρα με τους χαρακτηρισμους...
                                :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                                Comment

                                Working...
                                X