Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ελληνική μουσική

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ελληνική μουσική

    Δεν ξερω αν ετυχε να το αναφερω ποτε αλλα πλεον σπανια ασχολουμε με το μεταλ παρελθον μου και γενικοτερα με τη ξενη μουσικη, ισως και πολλα αλλα παιδια στο φορουμ το οποιο εχει κατακλυστεί απο τη ξενομανια, απο κει και περα σκεφτηκα να ανοιξω ενα τοπικ στο οποιο να ποσταρουμε ελληνικα κομματια που γουσταρουμε ανεξαρτήτως ειδους, ποιος ξερει ισως καποιος να ανακαλυψει και καποιο που δεν ηξερε και παει λεγωντας...

    Θα ξεκινησω με λιγα κομματια που ακουω τελευταια

    Enjoy the videos and music that you love, upload original content and share it all with friends, family and the world on YouTube.


    Enjoy the videos and music that you love, upload original content and share it all with friends, family and the world on YouTube.


    Enjoy the videos and music that you love, upload original content and share it all with friends, family and the world on YouTube.


    απολαυστε και λιγο ποιοτητα....

  • #2
    Ωραίο θέμα.

    Νικόλας Άσιμος – Venceremos
    Ο,τι πιο ομορφο εχει γραψει ο Νικολας.Στιχοι-Μουσικη-Πρωτη ερμηνεια Νικολας ΑσιμοςΑπο την παρανομη κασετα 000006 "η ζαβολια"ΣτιχοιΑποκομμένος απ' όλους κι απ...

    Γιάννης Αγγελάκας – Σιγά μη κλάψω
    Μου λεν αν φύγω από τον κύκλο θα χαθώστα όρια του μοναχά να γυροφέρνωΚαι πως ο κόσμος είν'ανήμερο θεριόπου όταν δαγκώνει εγώ καλά είναι να σωπαίνωΚι όταν φοβ...

    Νικόλας Άσιμος – Μπαγάσας
    ΜπαγάσαςΣτίχοι - μουσική: Νικόλας ΆσιμοςΕρμηνεία: Νικόλας ΆσιμοςΑπό το δίσκο "Το Φανάρι του Διογένη"

    Διονύσης Τσακνής – Το βρώμικο χρήμα
    Enjoy the videos and music that you love, upload original content and share it all with friends, family and the world on YouTube.

    Νικόλας Άσιμος – Γιουσουρούμ
    (Ίσως το αγαπημένο μου ελληνικό τραγούδι)
    Enjoy the videos and music that you love, upload original content and share it all with friends, family and the world on YouTube.

    Τάνια Τσανακλίδου – Ταραντέλα
    Enjoy the videos and music that you love, upload original content and share it all with friends, family and the world on YouTube.

    Μάνος Ξυδούς – Στο πουθενά
    Μουσικη :Μανος ΞυδουςΣτιχοι: Bαγγελης Καραπετρος"Τ' αστέρια θα 'ναι πάντα μακριά"...2008Βρομικοι τοιχοι γεματοι με συνθηματα που εγραφαν οι αναρχες καθε βραδ...

    Μάνος Λοΐζος – Ο Μέρμηγκας
    Enjoy the videos and music that you love, upload original content and share it all with friends, family and the world on YouTube.

    Βασίλης Παπακωνσταντίνου – Σφεντόνα
    http://www.youtube.com/watch?v=xEMseO6wFNo
    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

    Comment


    • #3
      Μπραβο παιχτουρα loggo κι εγω Αγγελακα ηρθα να ποσταρω αλλα αρκετα διαφορετικο κομματι.
      Do a barrel roll!

      Comment


      • #4
        Ο αγαπημένος μου καλλιτέχνης αυτή τη στιγμή (αλλά εδώ και αρκετά χρόνια) είναι ο Σωκράτης Μάλαμας. Ο τελευταίος του δίσκος τιτλοφορείται "Δρόμοι" και κυκλοφόρησε το Σεπτέμβρη του 2007 με τη συμμετοχή της Χαρούλας Αλεξίου (ένα μεγάλο απωθημένο του Σωκράτη όπως έχει δηλώσει πολλάκις).
        Απο τη δισκογραφία είναι το 1989 με το "Ασπρόμαυρες Ιστορίες", με τη βοήθεια του Νικόλα Παπάζογλου που τον έβγαλε προς τα έξω. Τα τελευταία χρόνια έχει γνωρίσει μεγάλη επιτυχία.
        Ο επόμενός του δίσκος αναμένεται σύντομα ενώ δεν υπάρχουν σχεδόν καθόλου πληροφορίες...περιττό να σας πω πως περιμένω σαν τρελός να τον ακούσω και να τον αγοράσω με τη πρώτη ευκαιρία.



        Μετά είναι ο Πασχαλίδης. Τραγουδοποιός και αυτός, ο πρώτος του προσωπικός δίσκος χρονολογείται το 1995 με τον τίτλο "Παραμύθι με Λυπημένο Τέλος" είναι είναι και πρώην μέλος των Χαΐνηδων. Η τελευταία του δουλειά είναι το "Ψωμί και Εφημερίδα" του 2007 που μου άφησε σχετικά χλιαρές εντυπώσεις (μετά απο τους τρεις πρώτους φοβερούς του δίσκους και τον αξιόλογο τέταρτο) και έχω μεγάλη αγωνία να δω πως θα συνεχίσει δισκογραφικά. Οι στίχοι του είναι κυρίως βιωματικοί και μουσικά αντλεί στοιχεία απο τη παραδοσιακή, τη λαϊκή και τη ροκ σκηνή ταυτόχρονα. Σαν ερμηνευτής βέβαια μετράει πολύ. Τα τελευταία χρόνια συνεργάζεται με το Θάνο Μικρούτσικο στα live.



        Τώρα που είπα για το Θάνο, έχει γράψει επίσης ένα μεγάλο κομμάτι της μουσικής που ακούω. Έχει συνδεθεί άρρηκτα με τον Νίκο Καββαδία και τον Άλκη Αλκαίο, δύο απο τις μεγαλύτερες πένες της ελληνικής στιχουργικής-ποίησης. Άρχισε τις αρχές της δεκαετίας του '70 μα ο "Σταυρός του Νότου" το '79 τον έφερε στο πάνθεον.
        Έχει γράψει χαλαρά μερικά απο τα σπουδαιότερα κομμάτια της ελληνικής δισκογραφίας, κυρίως λαϊκά, όπως η "Ρόζα" που κυκλοφόρησε το 1996 στου "Αιώνα τη Παράγκα" με ερμηνευτή τον μεγάλο Μητροπάνο.
        To τραγούδι που ακολουθεί είναι σε στίχους Άλκη Αλκαίου και μιλάει για τον Νίκο Καββαδία (απο τον οποίον έχει αντλήσει πάρα πολλά στοιχεία για να φτιάξει το προσωπικό του ύφος).



        Απο τους πιο υποσχόμενους καλλιτέχνες αυτή τη στιγμή στην ελληνική μουσική σκηνή είναι ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου, που πρωτοεμφανίστηκε το στο δίσκο "Διαίρεση" του Βασίλη Παπακωνσταντίνου υπογράφοντας τον πασίγνωστο "Μαύρο Γάτο". Ο πρώτος του προσωπικός δίσκος βέβαια είναι το 1993, η "Αγία Νοσταλγία" και απο τότε μας έχει δώσει πολλές ποιοτικές δουλειές, η καθε μία με το μοναδικό της ηχόχρωμα. Η τελευταία είναι ο "Σαμάνος" του 2008 με ερμηνευτή τον Διονύση Σαββόπουλο.
        Ο Παπακωνσταντίνου είναι πολύ ιδιαίτερος. Στιχουργός και συνθέτης κυρίως, σπάνια ερμηνευτής. Θεωρώ πως είναι πολύ καινοτόμος στις δουλειές του, ασυμβίβαστος, αλήτης.
        Στο βίντεο είναι μία εκτέλεση τραγουδιού του Θ. Παπακωνσταντίνου απο τον φοβερό ανερχόμενο Γιάννη Χαρούλη. Απολαύστε φωνή το παιδί.



        Ο Θανάσης επίσης έχει γράψει το "Όταν Χαράζει" που πόσταρε ο ramp.

        Comment


        • #5
          1on Loggo to kommati pou anevases apo tsakni einai diaforetiko apo ton titlo tou elpizo na to katalaves (einai kai kala reply sto "gyrizo tis plates mou")

          Parte ena diko mou upload apo tsakni

          Originally posted by Raf
          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

          Comment


          • #6
            Δε πειράζει, το κομμάτι είναι αυτό που γράφω από πάνω.
            There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
            Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

            Comment


            • #7
              Originally posted by Raf
              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

              Comment


              • #8
                ...Τι τραγουδάρα και αυτή. Απο τα πρώτα κομμάτια που έγραψε ποτέ η Ελενάρα. Όταν γέννησε λέει το παιδί της το σκέφτηκε. Αποτελεσματικότατη και η εκτέλεση του Σφακιανάκη, το σκότωσε.

                Somari δες ένα fail απο κάτω να γελάσεις..

                Comment


                • #9
                  OMG!!Είμαι εξάρτημα εγώ της δύναμης σας,είναι από άριστο ύλικο (??)
                  Originally posted by Raf
                  Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                  Comment


                  • #10
                    Από μια παλιά σειρά του Ant-1. Μου άρεσαν πολύ τότε σχεδόν όλα τα κομμάτια. Αραιά και που τα ξανακούω.

                    Μιχάλης Κακέπης - Ο κύβος ερίφθη...από το δίσκο ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ (O.S.T)Ελληνικο ΡοκGreek Rock


                    Μιχάλης Κακέπης - Φαύλος Κύκλος...από το δίσκο ΔΟΥΡΕΙΟΣ ΙΠΠΟΣ(Ο.S.T)Ελληνικο ΡοκGreek Rock
                    The illusion of free will is an illusion.

                    Comment


                    • #11
                      Respect σε ότι παραπάνω ποστάρατε να μαθαινουμε και εμεις οι μικροτεροι...
                      Εγώ θα βάλω ένα το οποιο ειναι πραγματικά πολύ ωραίο , όταν το πρωτοάκουσα στον Λαζόπυλο έμεινα ....
                      "Savvato" (Saturday)Music: Yiannis HristodoulopoulosLyrics: Hristos KretsovalisVoice: Haris AlexiouΣΑΒΒΑΤΟΜουσική: Γιάννης ΧριστοδουλόπουλοςΣτίχοι: Χρήστος Κ...

                      Comment


                      • #12
                        Επίσης, αν και πυρπολημένος εκ πολλών για ανάπτυξη υποκουλτούρας,2 κομμάτια του Πανούση με βαθύτερο νόημα στους στίχους τους:



                        Originally posted by Raf
                        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                        Comment


                        • #13
                          Ένα πανέμορφο και πολύ συγκινητικό τραγούδι:
                          Τραγούδι από το νέο δίσκο του Αλκίνοου Ιωαννίδη, "Νεροποντή".Αργά αργά θα γείρωσαν μέρα που περνάΣτην αγκαλιά σου θα χαθώκαι θ ανατείλω πρώτη φοράΟι ανάσες κ...

                          Και επειδή μπορώ:
                          Mixalis Xatzigiannis - Oi titloi tou telous video clipΣτίχοι: Σάνυ ΜπαλτζήΜουσική: Μιχάλης ΧατζηγιάννηςΠρώτη εκτέλεση: Μιχάλης ΧατζηγιάννηςΖω, ακόμη ζωπες μο...
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • #14
                            Ο Τζιμάκος είναι ο τελευταίος φιλόσοφος αυτού του τόπου, και από τους ελάχιστους που κάνουν αντιπολίτευση σε «συμβατικά» ΜΜΕ. Πέρα από τους στοίχους του, που πάντα λένε αυτό που θέλουν να πουν, είναι ο μόνος που μπορεί να κάνει ένα τόσο γελοίο video clip όσο αυτό του νεοέλληνα, να λέει τόσα πολλά πράγματα. Είναι μπροστά.

                            Ενδελέχεια – Βουτιά από ψηλά
                            http://www.youtube.com/watch?v=jSJ-kceLHXA
                            There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                            Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                            Comment


                            • #15
                              ΠΑΤΩΜΑ - ΧΑΡΙΣ ΑΛΕΞΙΟΥΣτίχοι: Λίνα ΝικολακοπούλουΜουσική: Σταμάτης ΚραουνάκηςΠρώτη εκτέλεση: Τάνια ΤσανακλίδουΆλλες ερμηνείες: Χαρούλα Αλεξίου || Αρλέτα || Ά...



                              Στίχοι: Σταμάτης ΚραουνάκηςΜουσική: Σταμάτης ΚραουνάκηςΠρώτη εκτέλεση: Βίκυ ΜοσχολιούΣε θέλω κι έχω κουραστείΤους ίδιους τοίχους να κοιτάωΕγώ που σ' είχα εμπ...

                              Comment

                              Working...
                              X