Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πρόταση αγοράς PC

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Πρόταση αγοράς PC

    Αν κάποιος ασχολείται, ας πει μία γνώμη για το σύστημα που "έφτιαξα".

  • #2

    Comment


    • #3
      αχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχ ΘΕΟΣ!

      Άλλαξα επεξεργαστη, μητρική και μνήμη. Για το σκληρό δεν με ενδιαφέρει το μέγεθος αφού έχω 3 εξωτερικούς. Αυτή τη στιγμή όσα έχω βάλει είναι συμβατά μεταξύ τους;

      Comment


      • #4
        τσεκαρε το socket της gigabyte, αν ειναι ιδιο με αυτο που ζηταει ο amd, αν ειναι αυτο οκ τοτε εισαι μια χαρα, θυμαμααι πως η αντιστηχη gigabyte μητρικη εκανε γυρω στο 80αρι, η καρτα ηχου που εχεις ειναι αχρηστη, η ενσωματωμενη ειναι πολυ καλη και εχει και οπτικη εξοδο και ψηφιακη, μη φορτωνεις το pc με drivers.

        Comment


        • #5
          Άλλαξε και την κάρτα που έχεις με μια 4850. Στα ίδια λεφτά πολύ καλύτερη κάρτα.

          Comment


          • #6
            Originally posted by Strawhat Nikos View Post
            τσεκαρε το socket της gigabyte, αν ειναι ιδιο με αυτο που ζηταει ο amd, αν ειναι αυτο οκ τοτε εισαι μια χαρα, θυμαμααι πως η αντιστηχη gigabyte μητρικη εκανε γυρω στο 80αρι, η καρτα ηχου που εχεις ειναι αχρηστη, η ενσωματωμενη ειναι πολυ καλη και εχει και οπτικη εξοδο και ψηφιακη, μη φορτωνεις το pc με drivers.
            Την άλλαξα βασικά την μητρική με αυτή στα 80 που λες γιατ΄΄ι η ΄'αλλη μάλλον δεν υποστήριζε Χ4.
            Για την κάρτα γραφικών μου βγάζει αυτό:
            Υποστήριξη Καρτών Γραφικών: 1 x PCI Express x16 slots (υποστήριξη PCI Express 2.0 standard).
            Είμαι οκ ε;


            Κάρτα ήχου δεν έχω βάλει και ακριβώς επειδή είναι κενή διαβάζεις και αυτό το "καρτα ήχουν" στην εικόνα. Αυτό που βλέπεις είναι ηχεία

            Originally posted by ChrisTop View Post
            Άλλαξε και την κάρτα που έχεις με μια 4850. Στα ίδια λεφτά πολύ καλύτερη κάρτα.


            Αυτήν λες;
            Άμα μπορείς να μου πεις αν είναι συμβατή και με αυτή την μητρική βοηθάς πολύ.


            Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον μάγκες.

            Comment


            • #7
              κοιτα η καρτα που θα βαλεις να εχει hdmi να τη συνδεεις με την hd lcd τηλεοραση σου και ασε τα πολλα πολλα με τα παιχνιδια, στο λεω εγω οτι μαλακια και να βαλεις παιχνιδι στο pc δε θα θα χαρεις οποτε κοιτα να χαρείς τα βιντεο σου στη μεγαλη τηλεοραση. βρηκες και τη μητρικη που ελεγα, μια χαρα ειναι το pc σου τωρα.

              (βεβαια δεν εχεις βαλει bluray player παλιοτσιφουταρε!)

              Comment


              • #8
                Ναι sub αυτή λέω! Και είναι συμβατή με την motherboard που μου δειξες.
                Βέβαια στις πληροφορίες δεν λέει πουθενά αμα έχει hdmi θύρα, αρα αμα την θέλεις οπωσδήποτε θέλει λίγο παραπάνω ψάξιμο. Απο την άλλη σίγουρα θα έχει DVI θύρα αρα κάνεις και με μετατροπέα DVI-HDMI την δουλειά σου.

                Γιατί δεν θα χαρεί τα παιχνίδια στο PC Λούφαρε; Better than consoles λέμε.

                Comment


                • #9
                  DVI_HDMI = 720ρ αναλυση, το χω και εγω ετσι και ειναι μαλακια, ο κολλητος που εοχει κανονικα με hdmi πιανει 1080! επειδη ρε συ ειναι καταδικασμενα να κολανε οτι και να χεις...

                  Comment


                  • #10
                    Στο PC τίποτα δεν είναι καταδικασμένο να κολλάει. Απλά θέλει αρκετά settings μέχρι να βρεις τα optimal settings. Γενικά το οπτικό αποτέλεσμα είναι καλύτερο απο τις κονσόλες πάντως.

                    ΥΓ: Shit, didn't know that fact about dvi-hdmi.

                    Comment


                    • #11
                      οτι σου ειπα εχει να κανει με τηλεορασεις hd ready και οχι full hd παντως, εκει δε ξερω τι παιζει.

                      τωρα οσον αφορα to gaming για μενα το ΧΒΟΧ ειναι μονοδρομος.

                      Comment


                      • #12
                        καποια βλακεια εχετε κανει και οι 2 νουμπαδες στο pc, με adaptora dvi -> hdmi εγω δινω στην bravia 1080p σημα κανονικα, μεχρι και ηχο απτα ηχεια της tv μπορω να εχω με εξτρα καλωδιο minijack ( οχι στα XP ομως :S )

                        Οσο για το gaming νταξει, για σενα που δεν ξερεις ουτε το steam λογικο να ειναι το xbox μονοδρομος, τα pc θελουνε και γνωσεις

                        sub τσεκαρε και αυτο το thread να παρεις μερικες ιδεες -> http://www.thelab.gr/showthread.php?t=71309 προσωπικα ειμαι της αποψης οτι αν ασχολεισαι κυριως με games καλυτερα ενας σοβαρος διπυρηνος που ανεβαινει κιολας αμα χρειαστει παρα να εχεις εναν phenom της πλακας ( αλλαξα στρατοπεδο το 2007 και δυσκολα θα γυρισω πισω )

                        Απ'την αλλη ηδη εχουν βγει παιχνιδια που αξιοποιουν πανω απο 2 πυρηνες και θα βγουνε κι αλλα στο μελλον, το θεμα ειναι οτι στα πιο παλια, ειδικα στα single threaded δυσκολα θα κρατησεις ενα σταθερο framerate χωρις αλχημειες ( βλεπε cs source )

                        Your call για τον επεξεργαστη λοιπον, απλα σου υπευνθυμιζω πως ειχα παει προσφατα απο διπυρηνο AMD στα 2.75ghz σε intel που ανεβαινε ενα 1ghz παραπανω για πλακα και πως ακομα και στην default συχνοτητα ( 2.4ghz ) ειχα δει τοτε χαοτικες διαφορες σε ut3 / dirt / battlefield 2+2142 / μεχρι και στο cod4 demo http://www.thelab.gr/showthread.php?...863#post621863 http://www.thelab.gr/showthread.php?p=642357#post642357

                        In conclusion : προτιμησε πλαισιο γιατι e-shop ειναι αμπαλοι ( προσωπικη εμπειρια παντα ) , ηλεκτρονικα ειναι κατι θα σου χαλασει αργα ή γρηγορα και αμα περιμενεις αντικατασταση / πιστωτικο χωρις να ιδρωσει το αυτι τους πρωτα ΔΕΝ, επισης προσπαθησε να βαλεις εναν intel και μια 5770 οπως εκανε το παλικαρι (τον ξερω απο κοντα) στο πρωτο thread στο thelab, αν το θες για πιο casual χρηση το pc τοτε πολυ απλα αγνοησε αυτο το ποστ

                        Comment


                        • #13
                          Τώρα καλύτερα πιστεύετε; Το τροφοδοτικό και η μνήμη είναι εντάξει;
                          Δεν καίγομαι τόσο για gaming αλλά θέλω να έχω ένα αξιοπρεπές μηχάνημα ώστε να μπορεί να τρέχει παιχνίδια χωρίς απαίτηση να είναι όλα στο high.

                          Comment


                          • #14
                            μπα δε μ αρεσει, γιατι εβαλες τον quad core? αν ειναι να πας εκει πας σε i5 επιπλεον καλυτερα να επιλεγεις gigabyte, πιο καλα μου αρεσε πριν το pc σου.

                            Comment


                            • #15
                              Η μνημη ΔΕΝ ειναι ενταξει γιατι με 3 dimmaκια εχεις triple channel μονο σε πλατφορμα 1366 αποσο ξερω,ειναι αποκλειστικο feature του X58 chipset προς το παρων. καλυτερα παρε 4x1 gb ή 2x2 για να τις εχεις σε dual channel, ψαξου αν μπορεις να χωρεσεις στο budget μητρικη με το 1156 socket ετσι ωστε να ειναι πιο future proof το συστημα.

                              κοιτα την δικια μου προταση, προτεινω να παραγγειλεις το silence 600w που κοστιζει μονο 5 ευρω ακριβοτερα αλλα δεν εχει ερθει ακομα στο στοκ (λογικα θα μπορεσουν να σου πουν στο τηλεφωνο για ποτε το περιμενουν )

                              Τωρα για την μητρικη μην σε παρω και στο λαιμο μου, ως γνωστον η asrock αποτελει το budget τμημα της asus, εφοσον δεν σκοπευεις να κλοκαρεις ή τπτ τετοιο 99% θα εισαι ενταξει

                              Επισης εχω αφαιρεσει το ποντικι γιατι το basic optical ειναι τελειως αχρηστο για gaming, καλυτερα παρε το wheel mouse optical ή αμα θες πλαινα κουμπια το intellimouse optical 1.1 ιδια λεφτα κανουν. Αν προκειται να ασχοληθεις σοβαρα με fps και τα deathadder/abyssys της razer ειναι πολυ καλες επενδυσεις imo

                              Επισης εβαλα τον 640gb αντι για τον 500gb γιατι εχει μονο 2 platter με αποτελεσμα να ειναι ενας απτους πιο γρηγορους και αθορυβους σκληρους της αγορας, εχω παρει τον ιδιο αλλα σε black edition απ'το e-shop στην στουρναρη ( ας ελπισουμε πως αμα παθει τπτ μεσα στην 5ετια να μπορεσουν να με εξυπηρετησουν )

                              Τελικο κοστος μαζι με το 600αρι silence και το wheel mouse optical απο οποιοδηποτε μαγαζι παει 770 ευρω max, το συγκεκριμενο συστημα δεν ειναι ουτε σε "νεκρη" πλατφορμα, ο επεξεργαστης ακομα και αν ειναι στην ιδια συχνοτητα με αυτον που διαλεξες αποδιδει πιο πολυ λογω αρχιτεκτονικης ενω θα εισαι και καλυτερα καλυμενος στα παιχνιδια του 2010 που λογικα τα περισσοτερα απο αυτα θα αξιοποιουν dx11 και παραπανω απο 2 πυρηνες. ( ηδη υπαρχουν ARMA II supreme commander GTAIV resident evil 5 left4dead2 και sims 3 )

                              Επισης αμα σου καπνισει να αλλαξεις κατι στα επομενα 2-3 χρονια λογικα δεν θα χρειαστει να ξεφορτωθεις πρωτα ουτε μητρικη ουτε τροφοδοτικο, μεγαλο συν IMO.

                              Comment

                              Working...
                              X