Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πρόταση αγοράς PC

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    μια χαρα ειναι , ισως μια gtx760 βεβαια να αποδειχθει καλυτερη στο προσεχες μελλον λογω του optimization στα games που τινει προς την nvidia τα τελευταια χρονια αλλα η 9750 που εβαλες ειναι στα 3GB οποτε, διλλημα

    δοκιμασε να ριξεις καμια 10αρια λιρες απο παντου (πλην του cpu) μηπως χωραει καμια gtx770...αν και οι διαφορες δεν ειναι μεγαλες σε αποδοση

    Comment


    • #62
      sub zero πάρε nvidia κάρτα αν περιμένεις πως και πως το Witcher 3



      Originally posted by Vaynard
      δοκιμασε να ριξεις καμια 10αρια λιρες απο παντου (πλην του cpu) μηπως χωραει καμια gtx770...αν και οι διαφορες δεν ειναι μεγαλες σε αποδοση
      +20-25% γρηγορότερη απο την GTX 760 και η τιμή της έπεσε στα 330 ευρώ απο τα 400 λόγω της κυκλoφορίας των R9 απο την AMD. Την συγκεκριμένη την έχω και έχω βάλει αρκετά benchmarks στο φόρουμ.

      Originally posted by sub_zero View Post
      770 στα 4 giga λέτε;
      το ίδιο πράμα ειναι ουσιαστικά δεν θα δεις παραπάνω frames. H 4GB έκδοση θα βοηθήσει άμα παιζεις σε τρεις οθόνες.

      Originally posted by sub_zero View Post
      τα 2 δεν είναι όμως "επικίνδυνο" να αποδειχτούν λίγα;
      οχι με την GTX 770 windforce (+130mhz στον πυρήνα) μπορώ να παιξω Crysis 3 σε very high ρυθμίσμεις 1080p με 4x MSAA με την χρήση vram να ειναι το πολύ 1900 κάτι mb.



      εδώ έβαλα 2x MSAA γιατι έγραφα με ShadowPlay που τρώει περίπου 120 mb vram και 4-6 frames. Στο παραπάνω βιντεο η GTX 770 και τρέχει το game και το καταγράφει (σε βίντεο) ταυτόχρονα.
      Star Citizen videos Star Citizen gallery

      Comment


      • #63
        Δεν είναι για μένα ΒΒ, τη συγκεκριμένη περίοδο δεν παίζει να έσκαγα τόσα λεφτά για pc, κουτσά στραβά την παλεύω με την 5750 μου
        Το θέμα είναι ότι με την 770 πάμε σε τουλάχιστον 70 λίρες παραπάνω που δεν είναι και αμελητέα ποσότητα. Αν ήταν κάτι που θα κρατούσε (με αρκετές πιθανότητες γιατί οκ σιγουριά δεν υπάρχει σε τέτοια θέματα) για χρόνια σε υψηλό επίπεδο θα του έλεγα να τα σκάσει αλλά φοβάμαι αυτό που ανέφερε ο corpo. Όχι οτι η 7950 βέβαια είναι καλύτερη αλλά αν πάμε σε μία λογική πιθανή αλλαγής σε 2-3 χρόνια, ε καλύτερα να έχει σκάσει όσα λιγότερα γίνεται, αφού έτσι κι αλλιώς σε επιδόσεις τώρα και με αυτήν είναι κάτι παραπάνω από καλυμμένος.

        Comment


        • #64
          Η 770 οπως εχει ανακοινωθεί θα πεσει επίσημα -50ε, οι τιμες δεν εχουν αλλάξει ακομα περίμενε λιγο και θα την βρεις πολυ φτηνότερα..

          Comment


          • #65
            Μια χαρα εισαι, δεν ξερω αν θα σε καλυψει η μαμα ψυκτρα ομως σε full load, εχω ακουσει πολλα παραπονα για τον 3770, ο haswell θελει λιγοτερα ρευματα but still ....

            Αν μπορεσεις να κανεις και μια μικρη υπερβαση για να μπει μεσα η 290 η απλη θα εισαι αρχοντας

            Now this is interesting. We all know that DICE will implement Mantle in Battlefield 4 as a means to test waters and see what benefits this new API will bring to the table. What we did not know, though, is that there are currently 15+ titles that will benefit from the implementation of Mantle in … Continue reading DICE Claims That 15+ Titles, Powered By Frostbite, Will Support Mantle – Hints At Unannounced Games →


            Ασε τους nvidiots να λενε

            Comment


            • #66
              ελα subzero βγηκανε και πιο γρηγοροι catalysts



              ΕΦΥΓΕΣ !!

              Comment


              • #67
                Σ'ωραίος
                Η τόσο μεγάλη διαφορά τιμής από την Χ είναι απλά θέμα μαρκετινκ;

                Comment


                • #68
                  Ναι οπως παλια με την 1900XT και την XTX, η 2η ειχε 200 ευρω καπελο τοτε χωρις λογο και αιτια, διαβασε τα σχολια εδω http://hardforum.com/showthread.php?t=1789500

                  καλοριζικη

                  Comment


                  • #69
                    Επιστρέφω αυτή τη φορά για αναβάθμιση του δικού μου που σκέφτομαι να κάνω γιατί η 5750 πλέον δυσκολεύεται αρκετά.
                    Καταρχήν ο επεξεργαστής που έχω είναι ο i5 750 οπότε νομίζω είμαι καλυμμένος ακόμα για αξιοπρεπές gaming. Στόχος είναι αξιοπρεπές gaming se 1080p με παράλληλη εγγραφή και video. Για εφέ κτλ δεν ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα αλλά θα ήθελα να έχει όσο το δυνατόν ψηλότερο frame rate.
                    Το μπάτζετ θεωρητικά μπορεί να σηκώσει μέχρι και 770 αλλά σκέφτομαι αυτό που έλεγε ο corpo για το DX (αν σκάσω τόσα λεφτά θέλω κάτι να κρατήσει πολύ καιρό).

                    Από εκεί και πέρα έβλεπα την R9 270 για την οποία η gigabyte έχει στο site της ότι υποστηρίζει και DX 11.2, παίζει κάποια μπινιά ή όπντως έτσι είναι; Ρωτάω πάλι με βάση αυτά που έλεγε ο corpo πριν μερικούς μήνες ότι η μόνη που άξιζε ήταν η 290 για αυτό το λόγο.
                    Βέβαια από τη στιγμή που τώρα δεν υπάρχουν ουσιαστικά καινούρια μοντέλα σκεφτόμουν μήπως μπορούσα να βολευτώ και με μία 660 που και αρκετά φτηνή είναι (όπως και η 270) αλλά έχει και το shadowplay που για video που θέλω να μπορώ να γράφω νομίζω είναι σημαντική υπόθεση.

                    Comment


                    • #70
                      H 770 gtx συγκρίνεται με την 280Χ απο την οποία είναι και καλύτερη και είναι και η κάρτα που θα πρότινα αυτή την στιγμή για την καλύτερη αναλογία τιμής/δυνατής απόδοσης. Το έψαχνα πριν 2 βδομαδούλες το θέμα και νομίζω οτι και μόνο λόγω Drivers και υποστήριξης NVidia ακόμα και πιο δυνατή να ταν η 280 (που δεν είναι), πάλι αυτήν θα έπαιρνα.

                      Έχουν αργήσει να κυκλοφορήσουν καινούργιες κάρτες γραφικών και μάλλον πάνε για του χρόνου οπότε πλέον παίρνεις 770GTX με κάτω απο 300 ευρώ σίγουρα.

                      Comment


                      • #71
                        EDIT: η Mobo μου έχει μόνο pcie2.0, χάνω πολύ από αυτό;

                        Δεν σύγκρινα την 770 με την 270. Μάλλον τα έγραψα με λάθος σειρά που ανέφερα με τη μία την 770.
                        Αρχικά το ερώτημα είναι αν για αυτά που έθεσα ως ζητούμενα μπορούν να με καλύψουν οι κάρτες στα 150-160 ευρώ, δηλαδή η 270 ή η 660 που έχει και το shadowplay. Πάνω σε αυτό και επειδή πριν μερικούς μήνες ο corpo είχε δώσει έμφαση σε αυτά που μου έλεγε για DX 11.2 ρώτησα τώρα αν η 270 το καλύπτει το θέμα ( http://www.gigabyte.com/products/pro...px?pid=4840#sp εδώ λέει ότι είναι συμβατή). Δεν ξέρω πόσο σημαντικό είναι αυτό σαν θέμα αλλά από τη μία ο corpo ήταν κατηγορηματικός και από την άλλη κανείς δεν το υποβάθμισε σαν γεγονός .

                        Από εκεί και πέρα αν οι 2 παραπάνω κάρτες δεν μπορούν να τρέξουν άνετα τωρινά παιχνίδια είπα ότι ενδεχομένως να μπορεί να γίνει η υπέρβαση για μία 770. Απλά το θέμα με την 770 είναι ότι άμα είναι να σκάσω 300αρα για κάρτα θα θέλω και κάτι που να κρατήσει πραγματικά για πολύ καιρό και σε υψηλό επίπεδο. Γιατί για 150 ευρώ είναι ανεκτό σε 2 χρόνια να θες αλλαγή πάλι, δεν ισχύει το ίδιο για τα 300 όμως.

                        Επίσης ερώτηση γενικότερου ενδιαφέροντος... Από που αγοράζουμε; Στο σκρουτζ βγάζει διάφορα αλλά είναι αξιόπιστα; Οι μεγάλες αλυσίδες έχουν τιμές που ξεφεύγουν γενικά.

                        Comment


                        • #72
                          Originally posted by sub_zero View Post
                          EDIT: η Mobo μου έχει μόνο pcie2.0, χάνω πολύ από αυτό;

                          Δεν σύγκρινα την 770 με την 270. Μάλλον τα έγραψα με λάθος σειρά που ανέφερα με τη μία την 770.
                          Αρχικά το ερώτημα είναι αν για αυτά που έθεσα ως ζητούμενα μπορούν να με καλύψουν οι κάρτες στα 150-160 ευρώ, δηλαδή η 270 ή η 660 που έχει και το shadowplay. Πάνω σε αυτό και επειδή πριν μερικούς μήνες ο corpo είχε δώσει έμφαση σε αυτά που μου έλεγε για DX 11.2 ρώτησα τώρα αν η 270 το καλύπτει το θέμα ( http://www.gigabyte.com/products/pro...px?pid=4840#sp εδώ λέει ότι είναι συμβατή). Δεν ξέρω πόσο σημαντικό είναι αυτό σαν θέμα αλλά από τη μία ο corpo ήταν κατηγορηματικός και από την άλλη κανείς δεν το υποβάθμισε σαν γεγονός .

                          Από εκεί και πέρα αν οι 2 παραπάνω κάρτες δεν μπορούν να τρέξουν άνετα τωρινά παιχνίδια είπα ότι ενδεχομένως να μπορεί να γίνει η υπέρβαση για μία 770. Απλά το θέμα με την 770 είναι ότι άμα είναι να σκάσω 300αρα για κάρτα θα θέλω και κάτι που να κρατήσει πραγματικά για πολύ καιρό και σε υψηλό επίπεδο. Γιατί για 150 ευρώ είναι ανεκτό σε 2 χρόνια να θες αλλαγή πάλι, δεν ισχύει το ίδιο για τα 300 όμως.

                          Επίσης ερώτηση γενικότερου ενδιαφέροντος... Από που αγοράζουμε; Στο σκρουτζ βγάζει διάφορα αλλά είναι αξιόπιστα; Οι μεγάλες αλυσίδες έχουν τιμές που ξεφεύγουν γενικά.
                          Έριξα μια γκουγλιά για το PCI και απο ό,τι βλέπω χάνεις μόνο ή σε πάρα πολύ μεγάλες αναλύσεις τύπου 2160p ή με πολλαπλές οθόνες, αλλά δυστυχώς δεν ξέρω τι παίζει με αυτά οπότε για σίγουρα σου απαντάει όποιος έχει ασχοληθεί.

                          Τα προηγούμενα χρόνια υπήρξαν πολύ μεγάλα άλματα στα γραφικά, αλλά τώρα έχουν ηρεμήσει πολύ τα πράγματα μιας και οι κονσόλες που βγήκαν έχουν χειρότερα γραφικά απο Games που έβγαινα στο PC πριν ένα χρόνο. Οπότε μάλλον πρόκειται για μία απο τις καλύτερες περιόδους να αγοράσεις κάρτα που θα κρατήσει χρόνια. Διαχρονικά οι κάρτες με την καλύτερη αναλογία απόδοσης/τιμής ήταν στα 200-300 ευρώ για πάρα πολύ αξιοπρεπές Gaming και αναβάθμιση κάθε 2-3 χρόνια για να είσαι πάλι στο ίδιο επίπεδο. Τώρα υπάρχει περίπτωση να κρατήσουν παραπάνω (αν και πιο πιθανό να συνεχιστεί το trend).

                          PS: Εγώ αγοράζω όπου βρω πιο φθηνά.

                          Comment


                          • #73
                            με budget γυρω στα 300 παιρνεις 280X στα 220 και σου μενουν ρεστα για ssd ( crucial m500 240gb 99.76 ευρω )

                            το mantle εχει δωσει ΤΕΡΑΣΤΙΑ gains σε συστηματα με cpu σαν τον δικο σου σε οσα παιχνιδια εχει βγει ως τωρα. ( bf4 + thief )


                            CPU Performance. Despite being built with the aging Unreal Engine 3, Thief touts some cutting edge rendering techniques that have put the game on our radar. Thief's benchmark appears...


                            Comment


                            • #74
                              Είναι αρκετά μικρή όμως η υποστήριξη που έχει το mantle οπότε δεν μπορώ να το βάλω στα + για ενδεχόμενη αγορά. Επίσης δεν υπάρχει θέμα τόσο αυστηρού μπάτζετ, θα μπορούσα να ξεπεράσω και τα 300 ξέρω γω αλλά κοιτάω περισσότερο να κάνω τη δουλειά μου με όσο λιγότερα χρήματα γίνεται. Τις άλλες 3 που ανέφερα πως τις βλέπεις (270,660,770);
                              Για ssd που λες δεν νομίζω ότι αξίζει γιατί η Mobo Μου έχει sata II μόνο αλλά έτσι κι αλλιώς χρειάζομαι ένα έξτρα 80αρι πέρα από την κάρτα για να πάω στα 8 giga ραμ από τα 4 που είμαι τώρα.

                              *Για το σύστημα που συζητούσαμε πριν μήνες τελικά μπήκε η r9 290, έχει εκστασιαστεί ο άλλος, ευχαριστώ για την βοήθεια κιόλας

                              Comment


                              • #75
                                μάκριά από απati ΑMD, πάρε nvidia λόγω πέντε πραμάτων:

                                -καλύτερες θερμοκρασίες
                                -PhysX
                                -Shadowplay
                                -πολύ καλύτερη υποστήριξη σε drivers με geforce experience
                                -συνεργασίες nvidia με developers πάνω σε διάφορα games όπως Watch Dogs ή Witcher 3.

                                εάν εισαι διατεθειμένος να δώσεις έως 300/350 ευρώ πάρε την GTX 770 (ψάξε αμα θες για ακόμη καλυτερα κάποιο oc μοντέλο με δικό του σύστημα ψύξης και όχι reference).

                                Aπο cpu δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα αλλά θα ήταν καλύτερα να έκανες oc. Πάντως ουτως ή άλλως το cpu θα κάνει την διαφορά σε mutli player games όπως mmorpgs (με 100 ατομα ταυτοχρονα στην οθόνη) σε 64αρηδες servers shooter παιχνιδιών κτλ.

                                Με την GTX 770 θα παιζεις σαν άρχοντας και άμα θέλεις να την αλλάξεις οταν βγει η GTX 8XX σειρά (μάλλον θα αργήσει λίγο) εννοειται ότι θα την πουλήσεις σε καλά λεφτά. Επίσης και την καρτα που έχεις τώρα προσπάθησε να την πουλήσεις κανα 60 ευρώ, ριξε μια ματια στις αγγελείες στο insomnia.gr.

                                Originally posted by sub_zero View Post
                                EDIT: η Mobo μου έχει μόνο pcie2.0, χάνω πολύ από αυτό;
                                όχι.

                                Originally posted by ChrisTop View Post
                                Τα προηγούμενα χρόνια υπήρξαν πολύ μεγάλα άλματα στα γραφικά, αλλά τώρα έχουν ηρεμήσει πολύ τα πράγματα μιας και οι κονσόλες που βγήκαν έχουν χειρότερα γραφικά απο Games που έβγαινα στο PC πριν ένα χρόνο.
                                καλά πες το αυτό σε phorums που δεν ασχολούνται σχεδόν καθόλου με pc games και θα αντιμετωπίσεις τρελό κράξιμο και pc hating
                                Star Citizen videos Star Citizen gallery

                                Comment

                                Working...
                                X