Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πρόταση αγοράς PC

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 6-8 χρονια ειναι λιγο τραβηγμενο imo.

    Comment


    • Η 5850 κυκλοφόρησε το 2009 αν θυμάμαι καλά και μέχρι και σήμερα στέκεται πάρα πολύ άνετα, ενώ θα μπορούσε να σηκώσει σε 1080p αρκετά παιχνίδια των επόμενων δύο χρόνων. Μία μόνο 5850 κόστιζε τότε 230€, δηλαδή αρκετά λιγότερα χρήματα από τις 300 λίρες που προανέφερα.

      Το 2010 την πήρα πάντως και την πουλάω (+ τις άλλες 2 που αγόρασα το 2013) απλώς και μόνο επειδή θέλω μία σύγχρονη που θα σηκώνει τα πάντα στο maximum, παράγοντας πολύ λιγότερο θόρυβο και καταναλώνοντας λιγότερη ενέργεια, για να μη μιλήσω για την έλλειψη ασυμβατοτήτων που μου προκαλούσαν οι 3 5850.

      Εν πάση περιπτώσει, όπως είπε και ο sub άδικη σύγκριση και απολύτως άσχετη με αυτό που είπα παραπάνω .

      edit:

      INHE 8 ίσως, αλλά θεωρείς ότι 6 χρόνια μία high end κάρτα 300 λιρών δεν κρατάει; Προφανώς και δε θα παίζει σε max ρυθμίσεις τα πάντα, αλλά το αποτέλεσμα που θα προσφέρει δε θα είναι και ιδιαίτερα απογοητευτικό.

      Comment


      • Ναι 5-6 χρονακια θα τα βγαλει αρκει να αγορασεις την σωστη στιγμη, τωρα imo δεν ειναι αυτη αφου δεν εχουμε δει καλα καλα που θα "κατσουν" οι απαιτησεις.

        Comment


        • Δε λέω ότι δυνητικά δεν αντέχει, λέω τι θα κάνεις εσύ.
          Σίγουρα υπάρχουν άτομα που κρατάνε κάρτες και 8 χρόνια αλλά δε νομίζω πως πάνε στις hi end των 400+ευρώ.
          Originally posted by Squall Leonhart
          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
          Originally posted by 丹野
          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
          Originally posted by Ryu_gr
          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

          Comment


          • Περί κάρτας γραφικών λοιπόν, αν κάποιος έχει όριο τα 100€ καλύτερα να πάρει μια high-end παλιάς γενιάς (π.χ. 5850) παρά μια καινούργια mid/low-end νέας γενιάς; (π.χ. GTX 650);

            Όσον αφορά την επίδοση στα games ρωτάω γιατί προφανώς στην κατανάλωση, οικονομία ρεύματος και χώρου στο κουτί κερδίζει η 2η νομίζω.
            The illusion of free will is an illusion.

            Comment


            • Δες τα benchmarks στο anandtech μεταξυ των 2 που λες, γενικα ναι αξιζει κατα την αποψη μου αν βρεις καμια καλη ευκαιρία και αν ειναι δυνατον μεσα στην εγγύηση.

              Comment


              • Εγω προφανως υποστηρίζω 750ti, ειναι σχεδον σαν 2 5850, πιάνει ελάχιστο χώρο και καταναλώνει ελάχιστη ενέργεια.

                Comment


                • Έκανα τελικά την αγορά της 750 ti. Στάθηκα τυχερός και βρήκα την ASUS Strix έκδοση σε καλή τιμή και κατάσταση στο insomnia. Προς μεγάλη μου έκπληξη είδα ότι δεν χρειάζεται καν ρεύμα από το τροφοδοτικό! (Νόμιζα ότι δεν ήθελε 2ο pin για ρεύμα όχι ούτε καν 1).
                  Ορίστε και μια photo από το κουτί για τη φάση:



                  Το αναχρονιστικό φαρδύ καλώδιο λέγεται IDE!

                  Ώρα να βάλουμε μπροστά τα games λοιπόν! Ακολουθεί photo με game για να τεστάρω τις επιδόσεις. Πάει σφαίρα!

                  The illusion of free will is an illusion.

                  Comment


                  • To φλιπεράκι σε τι frames το τρέχει;
                     
                    επικό ποστ που μόνο ο ryu θα μπορούσε να κάνει:troll:


                    Καλορίζικη! Να παίρνουμε και εμείς σειρά (αν αποφασίσουμε και ποτέ τι θέλουμε:troll:)

                    Comment


                    • Χαχα να πω την αλήθεια η ιδέα ήταν κλεμμένη από 9gag (Buys new PC, continues to play this!)

                      Ευχαριστώ Sub! "Μεταβατικές" κάρτες πάντως που το σκεφτόσουν τσέκαρα και ήμουν μεταξύ 750 ti, AMD R7 260X, R7 265, R9 270. Οι 2 τελευταίες είναι καλύτερες από την 750 ti και σε πολύ καλή τιμή. Να ευχαριστήσω και τον Evans που μου έδωσε ένα overview της κάρτας πριν την πάρω.

                      Παίζω Diablo III τώρα και κλικάρω! Νομίζω ότι διασκεδάζω!
                      The illusion of free will is an illusion.

                      Comment


                      • Προς μεγάλη μου έκπληξη είδα ότι δεν χρειάζεται καν ρεύμα από το τροφοδοτικό!
                        Κάποιο αστείο υπάρχει κρυμμένο εδώ αλλά δεν το έπιασα.
                        Originally posted by Squall Leonhart
                        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                        Originally posted by 丹野
                        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                        Originally posted by Ryu_gr
                        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                        Comment


                        • Βαλε Spider Solitaire να δουμε αν μπορει να σηκωσει περισσοτερες καρτες.

                          ΥΓ: Πρεπει να βγει Πασιετζα HD με piss filter & bloom.

                          ΥΓ2: Δεν εχει καποιο αστειο straier απλα φαινεται η καρτα δε χρειαζεται να παρει ξεχωριστη τροφοδοσια απο το τροφοδοτικο λογικα επαρκει αυτη απο την μητρικη; (ειμαι κι εγω ασχετος στα hardware).

                          ΥΓ3: Σχετικα με τη συζητηση που εγινε μερικους μηνες πριν, η εξελιξη των καρτων δεν ειναι οπως ηταν. Μια καρτα του 1999 πχ ακομη κι η ακριβοτερη να ταν δε νομιζω να σου κραταγε μεχρι το 2004-2005. Νομιζω οτι μια επενδυση σε ενα καλο pc τωρα εχει προοπτικες να σε κρατησει μια πενταετια πολυ δυνατα. Αντιθετα το το κουτι των 1000€ που πηρα το 2004 δε μπορουσε να παιξει σε High Settings (οχι Max) το Oblivion εναμησι χρονο μετα.
                          Do a barrel roll!

                          Comment


                          • Ναι, το ρεύμα που την τροφοδοτεί η μητρική είναι αρκετό για να δουλέψει. Είναι φοβερή καρτούλα για low-mid end καταστάσεις.

                            Comment


                            • και η r7 250X που θελω για το σαλονοπισο δεν εχει αναγκη για εξτρα ρευμα, εδω η gtx 970 εχει 175w TDP, το προτελευταιο μου τροφοδοτικο ητανε 600w το τελευταιο 850 και τωρα με βλεπω για 550w max.

                              btw το Nooblivion, ητανε πολυ μπροστα απο την εποχη του, ειχε future graphic settings (8800gt για HDR + AA αλλιως go back to 2005 and uninstall ) το μεγαλυτερο αγγουρι αυτη τη στιγμη το τρωνε οσοι εχουνε μεινει ακομα σε C2D / C2Q και οσοι βαλανε στο ιδιο τσουβαλι τους πρωτης γεννιας i5-i7 με τους amd phenom - fx, χιλιες φορες να σε κοβει μια ελαφρως απαρχαιωμενη καρτα παρα ο cpu, απο του χρονου ομως ολα θα τρεχουν σε mantle/dx12 -> http://forum.oktabit.gr/topic/thief-...wer-evaluation

                              (λεμε τωρα )

                              Comment


                              • Ακριβώς, ζωάρα κάνει το τροφοδοτικό!

                                Ναι εκείνη την εποχή γινόταν και η μετάβαση σε multi core CPU, έμενες πολύ γρήγορα πίσω. Να μου πεις και τώρα τρέχει η εξέλιξη, αλλά και γω νομίζω τώρα είσαι πιο εξασφαλισμένος για το μέλλον και οι τιμές είναι πιο normal.
                                The illusion of free will is an illusion.

                                Comment

                                Working...
                                X